Skocz do zawartości

F-16 C Block 52+ (Jastrząb)


raptorf22

Rekomendowane odpowiedzi

Model przedstawia naszego efa (nr 4044) jedna z pierwszych maszyn dostarczonych naszym Siłom Powietrznym w 2006 roku. A teraz słów kilka o modelu.

Zestaw bazowy to model Revella w skali 1/72. Generalnie model został wykonany prosto z pudła, wykonałem kilka dodatków w kabinie pilota, przewody instalacji tlenowej, całkowicie został przerobiony fotel wyrzucany ACES (nasze 16 -tki mają inne zagłówki i czujniki otwierające się po katapultowaniu), pasy i spinki- te z zestawu były odlane w całości z fotelem i wyglądały średnio.

Wykonano niezbędne otwory na obudowie silnika, założono "mały" wlot powietrza do silnika, otwory do wyrzutników flar i dipoli, niezbędne anteny itp.

Dysza silnika została wykonana od podstaw, składa się z osobnych listków, wewnątrz dorobiono z pasków aluminium wieńce regulatora płomienia.

Statecznik i zasonik spadochronu to elementy z zestawu, tylko trochę zmodyfikowane. To samo tyczy się kół podwozia. Dużym plusem zestawu jest oszklenie, które w standardzie jest barwione na żółto.

 

Kalkomanie, z tym było najgorzej, w moje rączki wpadł zestaw Techmodu z szachownicami i numerami kodowymi- są super cieńkie i kłada się rewelacyjnie na model. Otrzymałem również zestaw z firmy Mastercraft i tutaj zaczął sie dramat: kalki pomimo iż zawierają mnóstwo detali, są dośc czytelene to są niestety zbyt grube oraz nakładanie większych kalek nawet przy użyciu płynów jest dość kłopotliwe. Po wyschnięciu pomimo sporej dawki płynów Agamy w kilku miejscach potrafi się zesrebrzyć. Paski stref zakazu chodzenia zostały wycięte samodzielnie w kolorze odpowiadającym FS 36118.

Uzbrojenie wyposażyłem go w 2x bomby Pawevay, 4x Aim -120 oraz trzy dodatkowe zbiornik podwieszane, 2 pod skrzydłami i jeden podkadłubowy. Jak narazie lataja z ćwiczebnymi wersjami uzbrojenia ale napewno na Krzesinach mamy już częściowo zapas uzbrojenia dla naszycg ptaszków.

Malowanie dolne i górne powierzchnie to Pactra,ciemniejsze plamy to Humbrol, dobrze rozcieńczone i malowane z ręki aerografem A-2.Weniks pólmatowy z mieszanki błyszczącej i matowej bezbarwnej Pactry.

Życzę miłego oglądania!

 

ef002-1.jpg

ef004.jpg

ef006.jpg

 

 

ef007.jpg

 

Reszta fotek:

 

http://i29.photobucket.com/albums/c263/MarcinW28/Modele/ef015.jpg

 

http://i29.photobucket.com/albums/c263/MarcinW28/Modele/ef008.jpg

 

 

http://i29.photobucket.com/albums/c263/MarcinW28/Modele/ef003.jpg

 

http://i29.photobucket.com/albums/c263/MarcinW28/Modele/ef002.jpg

 

http://i29.photobucket.com/albums/c263/MarcinW28/Modele/ef017.jpg

 

http://i29.photobucket.com/albums/c263/MarcinW28/Modele/ef1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to "moja" kabinka???

Bo jak tak to warto było!!!!!

śliczny model ślicznego samolotu, i to w polskich barwach !!!!!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za uwagi i opinie, moim zamiarem jest przełamać trochę napór Spitów i Mustangów na forum. Jeżeli podoba wam sie moja praca to bardzo się cieszę, wiem że mogę pokazać model publicznie i ma to sens.

Co do uwag Marcina, to masz rację, zestaw jest fajny ale tutaj mała przestroga dla każdego budującego z Revella, po złożeniu dwóch połówek kadługa(góra-dół) bryła się trochę pręży, to co zauważył Marcin to i tak już jest o wiele, wiele mniej niż było jak złożyłem połówki. Osobiście jestem z niego zadowolony (zwłaszcza malowanie - zero poprawek), teraz czeka na budowe kolejny model , być może Orlik , zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może kolejny F-16? Tym razem D?

Właśnie nabyłem nowy AeroPlan i zdjęcia tam zamieszczone aż się proszą by zabrać się za budowę zaawansowanej repliki. Miałbyś ładny zestaw, tym bardziej, że D znacznie różni się od C. Zwłaszcza po założeniu zbiorników konforemnych.

By nie wyjść na tego co to tylko krytykuje, dodam jeszcze, że należą Ci się plusy, bo uwzględniłeś praktycznie wszystkie drobne różnice jakimi charakteryzuje się Jastrząb w stosunku do innych wersji Vipera. Dysza też przykuła uwagę. Więc oby tak dalej, bo to właściwa droga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne nad czym bym się zastanowił to te dwie bomby gbu-10 paveway II
Ja też się nad nimi zastanawiałem, bo jakies takie gołe i jednolite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze zakupiliśmy bomby z serii Mk 84 oraz zasobniki do naprowadzania laserowego PawevayII, hmmm to tylko podwieszenie więc zawsze je mogę zmienić. Ale sprawdze jeszcze 2 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam czy to kabinka ode mnie, bo jak tak, to mam pytanko, czym ja pomalowałeś??

 

Drogi Spitonie, użyłem tylko tylnej czesci kabinki, którą mi podesłałeś, główna część jest z pudełka w oryginale, barwiony jest tylko wiatrochron, natomiast kroplowe zakończenie jest czyste. Reszta kabinki czeka na innego Efa, ale zrobiliście mi apetyt na wersję D! dziś jest w poznańskiej Panterze obniżka 20%, może wpadne i zrobie szybki zakup? jakoś zakochałem się w naszych ptaszkach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raptorf22

Dzięki chłopaki za uwagi i opinie, moim zamiarem jest przełamać trochę napór Spitów i Mustangów na forum.

Przy okazji przełamujesz niechęć do tego samolotu - nie wszystkim on sie podoba. Możesz napisać czym malowałeś lub z czego zrobiłeś linie ograniczenia dostępu na górnych powierzchniach skrzydeł ?

 

Marcin Witkowski

Jeśli zdecydujesz się na 48mkę, to mam pewne informacje, że niebawem na rynku pojawią się ciekawe dodatki

Możesz napisać więcej w tym temacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji przełamujesz niechęć do tego samolotu - nie wszystkim on sie podoba. Możesz napisać czym malowałeś lub z czego zrobiłeś linie ograniczenia dostępu na górnych powierzchniach skrzydeł ?

 

Jednym się podoba innym nie, ja mam to szczęści że Efy latają codzinnie nad moją głową, widze w dzień i w nocy, po za tym lubie budować współczesne maszyny, są piękne - każdy buduje co uważa.

 

Jeżeli chodzi o samo malowanie, tak jak napisałem przed zdjęciami;

cały model przetarłem gąbka od zmywania naczyń (tą twardszą cześcią) aby powstały mikro ryski i Pactra nie odpadła, potemcały pomalowałem farbą A42 odpowiednik FS 36375, i po zamaskowaniu kabinki, namalowałem z zdjęciami i planami przed nosem plamy w ciemniejszym kolorze Hubrol 126. Plamy malowane z ręki, bez maskowania, aerograf ruski A-2 i jedziesz, mam jeszcze "iwatke" ale wole ten pierwszy. Ciśnienie podczas malowania ok 1,8 atm, potem lakier błysk, kalki i werniks, ot cały proces lakierowania mojego modelu.

A strefy dostępu, to kalkomanie wyciete z zapasowej kalki od chyba F/A-18 Hornet , ciełem cieniutki paski ok 1mm a nawet mniej i nakładałem na model, ciężko było ale wyszło dobrze.

 

Pozdrawiam

 

ps. widze że model wywołał duskusje, to dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A strefy dostępu, to kalkomanie wyciete z zapasowej kalki od chyba F/A-18 Hornet , ciełem cieniutki paski ok 1mm a nawet mniej i nakładałem na model, ciężko było ale wyszło dobrze.

Wyszło b.dobrze. Pytałem o to bo zastanawiałem się jak to rozwiązać w swoim planowanym F-16D. Ostatecznie można gdzieś zapolować na nowe kalki TwoBobs do naszych samolotów ale widzę, że jest łatwiejszy sposób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genaralnie w zestawie kalek z Mastercrafta są te linie, mają nawet ładne napisy, ale po zamoczeniu poprostu rozpadały się na drobne kawałeczki ale były również w złym kolorze (za jasny). To co uzyskałem jest OK. Jak masz pytanie napisz PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.