Skocz do zawartości

RWD 6 SP-AHN 1/72 ZTS Plastyk, Part, scratch


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie nad tym się zastanawiałem.
Piękne dzięki! :piwo:

A zapytam jeszcze, czy są jakieś spowalniacze do żywic?
Bo moja schnie tak szybko, że nawet przy drobiazgach trzeba się spieszyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej tenzan, dzięki za doping :)

Udało mi się skończyć osłonę kabiny. Zgodnie z sugestiami kolegi KayFraz - fototrawione ramy sufitu kabiny podkleiłem teownikami sklejonymi z pasków cienkiego plastiku. Teraz rama sufitu ma profil dwuteowy. Nadal obstaję przy kolorze czerwonym. 

7FF9SF6.jpg
fDylYEU.jpg

Pomalowałem też osłony kół - goła polerowana blacha i czerwony akcent.

q6oFGLx.jpg

Mam teżgotowy ogon:

CNZ4arN.jpg

Całość na razie wygląda tak:

EyEUBgX.jpg

A teraz biorę się za skrzydła:

oaRIsXn.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam jeśli można, czym skutecznie przykleiłeś do tak cienkich ramek, tak niewdzięczny materiał jakim jest przeźroczysta folia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Grzes,

Pytaj śmiało - ja zawsze chętnie odpowiem :) Jak dotąd w tym modelu wszystko łączę klejem CA. Na kawałek odpadu wycisnąłem kroplę kleju, poczekałem aż odparuje i trochę zgęstnieje, a potem wykałaczką posmarowałem ramki i wkleiłem folię przyciskając ją w miejscu klejenia czystym końcem wykałaczki :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Przedstawiam zdjęcia z dalszych prac nad skrzydłem.

Częściowo obrobiony profil:
AaOtFOq.jpg

Gotowy profil:
3tORjM4.jpg

Wytrasowane linie podziału i miejsca styku lotek. Kolega KayFranz doradził bym ich nie odcinał ponieważ szczeliny między płatem a lotkami w oryginale były zakryte skórzanymi pasami.
Ks7VMM9.jpg

Po nawierceniu otworów i wklejeniu w nie drutu mogę wsuwać skrzydła w przygotowane wcześniej gniazda (igły iniekcyjne umieszczone pod ramą sufitu):
VKxKqUk.jpg

Teraz najtrudniejsze - wymalowanie detali skrzydła przy użyciu zaprojektowanych przeze mnie masek:
MakV4GU.jpg

Planuję ponaklejać maski tego co powinno być wklęsłe na skrzydło, pokryć kilkoma warstwami sprayu podkładowego i zdjąć maski. Jak wyjdzie - zobaczymy w przyszym tygodniu :cool:

Edytowane przez Marudek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Marudek napisał:

Planuję ponaklejać maski tego co powinno być wklęsłe na skrzydło, pokryć kilkoma warstwami sprayu podkładowego i zdjąć maski

Chitre :super:

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hej,

Po trzech podejściach do skrzydła RWD-6 chyba mam już to czego chciałem. Niestety próba z maskami i malowanie nie powiodła się.

PRÓBA 1:

Do tego momentu wyglądało całkiem nieźle :)

hb9vIcT.jpg

Ale po psiknięciu kilku warstw farby pokładowej maski odchodziły razem z nią...

PRÓBA 2:

Zamówiłem samoprzylepną folię wygrawerowaną w kształt odpowiadający powierzchniom skrzydła. Planowałem to nakleić na wycięte i wyprofilowane wcześniej skrzydła.

MziOLx0.jpg

Niestety nie zdołałem osiągnąć pożądanego efektu nawet wówczas gdy udało mi się zamaskować miejsce łączenia krawędzi folii ze skrzydłem (wyżłobiłem w nim wklęsłość odpowiadającą kształtem kawałkowi folii). Jednak po pomalowaniu okazało się że grawer jest za płytki i niemal całkowicie ginie pod farbą...

PRÓBA 3:

Zamówiłem grawer w kawałkach plastiku odpowiadającym łączną grubością grubości płata w najszerszym miejscu przekroju. 

wRnM4g6.jpg

Według założenia wystarczyłoby zeszlifować wewnętrzne powierzchnie w ostry klin, skleić razem i wyprofilować krawędź natarcia. I wreszcie wyszło w miarę OK:

5pijvUm.jpg

Muszę jeszcze tylko dopieścić fragment skrzydła w części najbliżej kadłuba i przewiercić na wylot uchwyty na końcówce skrzydła. No i dorobić drugie :cool:

 

Edytowane przez Marudek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się patrzy na takie szukanie właściwej drogi do prawdy. 
Zwłaszcza, że zakończone sukcesem.

Tak z modelarskiej ciekawości ile taka grawerka się ceni? I kto to Ci zrobił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) chciałem pokazać że nieraz trzeba nawet trzech podejść żeby coś wyszło w miarę OK. Wydaje mi się że gdybym miał więcej zestawów masek to mógłbym pokombinować z innymi rodzajami farby. A może właśnie maski powinny być z innego materiału (np woskowany papier samoprzylepny).

W każdym razie model chciałbym już skończyć i ostatnia metoda najlepiej się temu przysłuży. Takie grawery zamawiam trochę po znajomości u mojej szwagierki w pracy - wszystko razem wyniosło około 60 zł. Gdybym jednak miał robić odlewy tych skrzydeł to zamówiłbym kartonowe grawery u kolegi Gdasia (kiedyś ogłaszał się tu na forum i kilka razy skorzystałem już z jego pomocy). Jeśli nie odstrasza Cię waloryzowanie plastiku kartonem, to polecam jego usługi :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wcale nie - nie ma go tam. W owej książeczce Glassa są plany opracowane przez W. Szewczyka, czyli jest to kopia planów z "dużych" PKL. Ale skos był, widać go na wielu fotografiach. No i przede wszystkim jest na planach wg E. Ferka - chyba najrzetelniejszych. Ze dwa razy drukowane w Modelarzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Panie kolego! Mam pytanie odnośnie malowania- chodzi mi konkretnie o to, jakich kolorów użyłeś i w jakiej kolejności je nakładałeś na osłony: kół, silnika oraz na kołpak śmigła. Pomału dłubię sobie ten sam model, dlatego też chciałem się poradzić co do malowania. Rozumiem, że różnica w kolorze kadłub-osłony wynika z użytych materiałów. No właśnie... z czego były wykonane elementy osłony: kół, silnika oraz kołpak śmigła? Nie znam się na metalurgii stąd to pytanie. Kibicując Twojej pracy, pozdrawiam serdecznie!

Edytowane przez Salieri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.