Skocz do zawartości

Stalooki - Marcin Pacyna - SQ7OVZ


Stalooki

Rekomendowane odpowiedzi

SQ7OVZ.thumb.JPG.c967517a820b8383574214cd1b655ac3.JPG

Witam, chciałbym przedstawić się i zaprezentować tutaj moje modele które wykonywałem od września 2018 roku. Moje inne zainteresowania to także elektronika i krótkofalarstwo. Wcześniej przerobiłem cały kurs radiowy z czasopisma "Elektronika dla wszystkich", tzw. radiowy poligon. Był to cykl 13 artykułów gdzie autor objaśniał na praktycznych przykładach zasady działania radia. Efektem był odbiornik radiowy na pasmo amatorskie w postaci modułów przykręconych do deski o wymiarach ok 30 x 50 cm. Ja chciałem poprawić ten poligon poprzez rozłożenie modułów radiowych i małych modeli z kolekcji Wrzesień 1939. Powstałaby w ten sposób taka diorama radiowa, mix elektronicznych modułów radiowych i dioramy poligonu wojskowego. I tak zaczęła się moja zabawa z modelarstwem. Modelarski poligon jeszcze nie powstał ale powstało około dziesięciu mniejszych lub większych modeli redukcyjnych które tu przedstawiam. Po kolei są to:

 

1. ORP Błyskawica - Mirage Hobby - 1:400 - Nr. M840091 - Mój pierwszy model. Okręt który wsławił się swoim działaniami w czasie II Wojny Światowej. Jest on pomalowany zwykłym pędzielkiem farbkami akrylowymi. Nie ma tu żadnego podkładu lakierów i weatheringu.

 

DSC_0001.thumb.JPG.8cb75e1bfaca61ff0a9dce5fd3808876.JPG

 

2. Jaguar GR-1 - Tamiya - 1:72 - Nr. 60734 - Samolot odrzutowy SEPECAT Jaguar GR-1. W tym modelu przed pomalowaniem zastosowałem podkład w sprayu oraz na samym końcu polakierowałem model. Widać z góry fakturę farby malowanej pędzelkiem. Nie miałem jeszcze wtedy aerografu.

 

DSC_0002.thumb.JPG.9a00c78337043e2b0ccc1dfc0cdc9abb.JPG

 

3. TS-11 Iskra - MisterCraft - 1:72 - Nr. MCC22 - Tani model firmy MisterCraft, ale wyszedł całkiem nieźle. Owiewki są trochę matowe. Zastosowałem malowanie aerografem i maskowanie taśmami firmy Tamiya.

 

DSC_0003.thumb.JPG.e92054e3135a6d389dc2448a26e08819.JPG

 

4. Krupp Protze Kfz. 81 - First to Fight - 1:72 - Nr FTFPL061 - Zastosowałem w nim trochę weatheringu, konkretnie przybrudziłem koła pigmentem zrobionym z kredek pastelowych.

 

DSC_0004.thumb.JPG.1e58a18634c9971a71d5322cf0f2d077.JPG

 

5. Polska haubica polowa 100 mm wz. 14/19 na kołach DS - First to Fight - 1:72 - Nr. FTFPL060 - Było tutaj trochę zabawy z malowaniem kamuflażu z trzech barw. Na końcu model dostał brązowy wash oraz pobrudziłem pigmentem na chybił trafił koła i dolną część modelu.

 

DSC_0005.thumb.JPG.364b027e7b82b638b67610a261265b93.JPG

 

6. Panzerkampfwagen III Ausf. E - First to Fight - 1:72 - Nr. FTFPL014 - Mało udane próby ciężkiego weatheringu. Trudno powiedzieć jaki był lepszy, prosto z fabryki czyli z nałożonymi podstawowymi barwami i polakierowany czy po weatheringu czyli ze śladami zabrudzień i eksploatacji. Podczas działań wojennych pewnie wyglądał tak jak po naniesieniu zabrudzueń. Konkretnie to mocno ubrudziłem gąsiennice i dolną część pigmentem w kolorze piaskowym (po takich drogach pewnie jeździł w czasie inwazji na Polskę w 1939 r.). Dodałem także jakieś próby rdzy, zadrapań w górnej części modelu.

 

DSC_0006.thumb.JPG.f865cf531e13c6102edf1edaddc89e54.JPG

 

7. Polscy artylerzyści artylerii polowej - First to Fight - 1:72 - Nr. FTFPL055 - Żołnierzyki malowałem pod lupą Livarnolux z promocji w Lidlu. Bardzo to ułatwiło malowanie.

 

DSC_0007.thumb.JPG.5686985e0da70a7486c4a93f5a61ccbe.JPG

 

8. Polski ciągnik C4P do arytylerii ciężkiej - First to Fight - 1:72 - Nr. FTFPL062 - Dodałem tylko wash i małe zadrapania w kilku miejscach. Nie ma jeszcze pyłu i błota, tak dla porównania z haubicą. Ciekawostką jest, że taki ciągnik miał prędkość maksymalną po drodze w granicach 30 km/h i palił po drodze 60 l. benzyny na 100 km.

 

DSC_0008.thumb.JPG.fcd917369c7605430502dfec25fcf014.JPG

 

9. Hawker Hurricane Mk. I - Airfix - 1:72 - Nr. 55111 - Angielskie myśliwce są po prostu cool. Na tych Hurricanach walczyli nasi polscy piloci, a później jak pokazali co potrafią dostali już lepsze Spitfire'y.

 

DSC_0009.thumb.JPG.e7d3eac8d3a11bb2644d8feb163879eb.JPG

 

10. Ultramarines Intercessor - Warhammer 40,000 - Games Workshop - Nr. 40-06-60 - Figurka dla odmiany. Podobają mi się te figurki. Inne są jeszcze bardziej skomplikowane, jest co przy nich malować. Może w przyszłości skuszę się jeszcze na pomalowanie jakiejś. Fajna zabawa przy tym jest.

 

DSC_0014.thumb.JPG.48b0d321c8930e0183b7346663865b15.JPG

 

To na razie cała moja aktualna kolekcja modeli. Aktualnie pracuję nad Łosiem z firmy IBG. Prawie już gotowy. Myślę że moje portfolio będzie się powiększać bo modelarstwo naprawdę mnie wciągnęło. Pozdrawiam.

Edytowane przez Stalooki
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11. PZL 37B Łoś - IBG - Nr. 72514  - Nasz legendarny średni bombowiec Łoś. Miał to być perfekcyjnie zrobiony model, ale wyszedł jak wyszedł. Masa błędów o których mówię w końcowym poście warsztatu. Z nowych technik których się uczyłem mogę wymienić zastosowanie preshadingu przy łączeniach paneli. Zapraszam do galerii i warsztatu.

1.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

12. Junkers 87 B-2 Stuka - Italeri - 1:48 - Nr. 2690 - Niemiecki bombowiec nurkujący który bombardował m.in. moje rodzinne miasto Wieluń. Bombardowanie Wielunia przyjmowane jest przez niektórych historyków za zdarzenie rozpoczynające II Wojnę Światową. To takie moje upamiętnienie tego zdarzenia z mojej strony. Zapraszam do galerii i warsztatu.

Stuka - 01.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 1 year later...

14. VW Golf 1 GTI - Revell - 1:24 - Nr 07072 - Model samochodu cywilnego robiony dosyć długo z roczną przerwą. Podoba mi się klasyczny wygląd samochodu. Żeby tak można się było cofnąć w czasie i pojeździć takim. Ale niestety żyjemy w coraz to nowoczesnym świecie gdzie samochody są coraz lepsze ale zatraciły coś. Może prostotę i indywidualny styl? Zapraszam do warsztatu i galerii.

 

Golf - 02.JPG

Edytowane przez Stalooki
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda teraz moja modelarnia. Udało mi się pozyskać oddzielne pomieszczenie tylko do mojego użytku. Na razie na początek tak to wygląda. Chciałbym co pewien czas wrzucać tutaj  zdjęcia właśnie tego miejsca gdzie powstają modele. Nad biurkiem i tapczanikiem chciałbym zawiesić w przyszłości dużo półek na farby, kity modelarskie itd.

Marcin Pacyna.JPG

Modelarnia - 1.JPG

Modelarnia - 2.JPG

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

15. Bell UH-1H Iroquois - Hasegawa - 1:72 - Nr 00141 - Model śmigłowca Bell UH-1H Iroquois tzw. "Huey".  Jeśli ktoś lubi filmy o wojnie w Wietnamie to na pewno polubi ten model. Akurat malowanie tego modelu nie jest z wietnamu bo z japońskiej Misawa Air Force Base ale klimat ten sam. Model z wyprasek z roku 1971 także wymagał on trochę pracy przy obróbce części. Wyszedł według mnie w miarę dobrze, podobać się może kamuflaż. Zapraszam do warsztatu i galerii.

 

Bell UH-1 - 10.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

16. RWD-5 - MisterCraft - 1:72 - Nr B-84 - Model samolotu sportowo-turystycznego który był używany w przedwojennych klubach. Wsławił się on także tym że jego przerobiona wersja SP-AJU pilotowana przez pułkownika Stanisława Skarżyńskiego przeleciała przez Atlantyk. Model ma już swoje lata, wypraski są z lat 80 ale o dziwo wszystko dobrze pasuje. Zapraszam do obejrzenia galerii i warsztatu.

 

RWD-5 - 01.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Stalooki napisał:

Wsławił się on także tym że jego przerobiona wersja SP-AJU pilotowana przez pułkownika Stanisława Skarżyńskiego przeleciała przez Atlantyk

Przerobiona wersja nazywała się RWD-5 Bis, natomiast SP-AJU to była rejestracja.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

17. Supermarine Spitfire Mk.1 - Tamiya - 1:48 - Nr 61119 - Model sławnego angielskiego myśliwca z WWII na którym walczyli także polscy piloci np. z dywizjonu 303. Nie mówię że akurat mój jest piękny ale sam samolot jest piękny. Model składał się perfekcyjnie. Spasowanie części po prostu w dziesiątkę. Fajnie wyszedł pilot i ogólny kamuflaż ale ogólnie jest także masa błędów np. źle położony podkład (za suchy i malowany z dalekiej odległości) co przełożyło się dalej na chropowatą powierzchnię. Zapraszam do galerii i warsztatu.

 

image.thumb.jpeg.86140c67da8d710d5618f07175c28806.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.