Skocz do zawartości

Niemiecki Panzergrau- Panzer grey


kzugaj

Rekomendowane odpowiedzi

Na taka fotke dzis natrafilem i tak w celach dyskusyjnych ja zamieszczam. Wiele razy koledzy mieli dylemat jak ciemny byl panzergrau. Otoz mozna zauwazyc ze roznica pomiedzy kolorem gumowych bandazy a kolorem panzergrau jest mala. Panzergrau wiec byl bardzo ciemnym kolorem zblizony do czarnego.  

20190617_130506.jpg.e25b345255b1d2a65ea9685b7c541c87.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehm...Dziwny pomysł ze mialbybyc czarny :) to ze zdjęcie jest czarnobiale nie oznacza ze po dodaniu koloru pojazd zaciemnieje to raz, dwa bandaże są ewidentnie przykurzone i z automatu jasniejsze (wygląda jak dość pogodny dzień wiosenno letni), trzy czarne są okna i napis kolo włazu kierowcy, cztery uważałbym by na tej podstawie uogólniać. I ostatnia rzecz to zdjęcie nad którym ktoś posiedział w ciemni bo jest naprawdę ładnie/równo wywołane są elementy które zapewne były rozjaśniane, nie rozpędzałbym sie, za mało kolorów do porównania.

Edytowane przez Bobek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobek Masz troche racji. Ale czy krzyz na boku nie ma czrnego wypelnienia w srodku? Zalezy z ktorej strony patrzec i swiatlo sloneczne przeklamuje kolor. Z boku wlasnie wychodzi ze jest bardzo ciemny. Plyta pancerna z przodu jest dosloneczniona i automatycznie kolor jest wyraznie inny (kat padania i odbicia swiatla). Widzialem kilka zdjec i wlasnie kolor jest bardzo ciemny. Nie moge teraz znalezc ale pojawilo sie na forum zdjecie chyba panzer II na paradzie w jakims miescie i tez sa bardzo ciemne.

 

6 godzin temu, push-up78 napisał:

No tak w skali 1:1Taki pewnie mógł być.Ale jaki to ma sens w skali 1;35 lub 1;72?Dunkel gelb też był bardzo ciemny.Zbliżony do tmiya dark yellow.Ale czy pomalowany model tak wygląda ciekawie?

A moze mi kolega powiedziec co ma skala do odcieniu koloru? Bylem na wielu wystawach i widzialem modele pomalowane w kolorach zblizonych do orginalnych (w 35 czy 72) i wygladaly rownie dobrze a nawet czasami lepiej niz te po cieniowaniach itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a teraz pokaz oryginal, na tym poprzednim wychodzi piękno materiału śwaitłoczułego, ten z muzeum jest ciemniejszy,

1331878240_panzer2bw.thumb.png.c17744098dc1df1f69960a5e73a1d0af.png.82eedf694eed649505f647004286857a.pngpol_pl_FOSCO-Farba-do-maskowania-RAL-7016-WH-Panzergrau-12091_2.jpg.9160b61f1bf2a382b6c08755b70a88ef.jpg


PS na czym polega bycie specjalista? bo pytanie sugeruje magie nieznana :) ja kolor, nie odcień wziąłem z googla, jeśli chodzi o odcień to uśredniony.
Jeśli wiesz czym jest spektometr, czym "oryginalna" farba to wiesz ze wypadkowa ostateczna do dość skomplikowany proces i po takim procesie otrzymujesz farbę. bycie tzw specjalista nie wiele tu pomaga, ale tez nie mam zamiaru prowadzić tu szkolnej rozmowy. Dla mnie temat jest prostszy niż się wydaje, maluj tak by inni wiedzieli co to za kolor. zawsze komuś cos nie przypasuje. Ja twierdze ze uogólnianie na temat jednego zdjęcia to dość odważna teza :) szczególnie jak piszesz "był bardzo ciemny zbliżony do czarnego" co właściwie nic nie znaczy. 

Edytowane przez Bobek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz powiedz mi kolego czy na tym zdjeciu zauwazyles ze sa dwa kolory tyle ze w b&w mozna tego nie zauwazyc. 

Early-war, 1937-1940

On 19 July 1937, it was ordered to change the camouflage pattern to Dunkelbraun Nr. 45 (dark brown) and Dunkelgrau Nr. 46 (dark gray), with feathered edges. Vehicles already painted in the Buntfarbenanstrich were not to be painted in the new pattern, unless they were to be re-painted anyway.

On 7 November 1938, it was ordered that all vehicles were to be re-painted by the individual units. At the same time, it was specified that the pattern should be a base coat of Dunkelgrau, with one-third of the vehicle covered in Dunkelbraun.

The dark brown color was very dark, making it very difficult to distinguish the colors on black-and-white photographs. Most photographs therefore appear to show the vehicles painted in a monotone pattern.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie to ma znaczenie? rozmawiamy odcieniu nie kolorze, przecież nawet teraz wklejasz ze odcienie są niemal identyczne. nie rozumiem do czego zmierzasz

Edytowane przez Bobek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kzugaj napisał:

A teraz powiedz mi kolego czy na tym zdjeciu zauwazyles ze sa dwa kolory tyle ze w b&w mozna tego nie zauwazyc.  

 

Co tylko świadczy o tym, że dyskusje o kolorach na podstawie czarno-białych można sobie wsadzić w buty... Zastanawia mnie po co jest ten wątek - tak sobie chcesz ponarzekać że ludzie malują nie tak jak ci się podoba? Bo póki co nie masz żadnych twardych dowodów na to, że ktoś robi coś źle - tylko jedno zdjęcie które sam sobie interpretujesz.

Proszę, oryginalnie kolorowe fotki. Powodzenia ze zgadywaniem kolorów, ale czarny na pewno nie jest

LNrlcJ8.jpg

Uli1h0X.jpg

eq36ebx.jpg

Edytowane przez Bzdura
  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kzugaj napisał:

Bobek Masz troche racji. Ale czy krzyz na boku nie ma czrnego wypelnienia w srodku? Zalezy z ktorej strony patrzec i swiatlo sloneczne przeklamuje kolor. Z boku wlasnie wychodzi ze jest bardzo ciemny. Plyta pancerna z przodu jest dosloneczniona i automatycznie kolor jest wyraznie inny (kat padania i odbicia swiatla). Widzialem kilka zdjec i wlasnie kolor jest bardzo ciemny. Nie moge teraz znalezc ale pojawilo sie na forum zdjecie chyba panzer II na paradzie w jakims miescie i tez sa bardzo ciemne.

 

A moze mi kolega powiedziec co ma skala do odcieniu koloru? Bylem na wielu wystawach i widzialem modele pomalowane w kolorach zblizonych do orginalnych (w 35 czy 72) i wygladaly rownie dobrze a nawet czasami lepiej niz te po cieniowaniach itp. 

Jak dla mnie takie modele owszem są merytorycznie dobrze pomalowane.Skala co ma no ,że np.można pobawić się odcieniami i uwypuklić detale w bryle ,która ma w małej skali raczej drobny detal.I znika to m malowaniu na jednolity monotonny kolorek.I owszem co nie którzy wolą bawić się w ideał malowania zgodnego z oryginałem.I tez niektórym się to podoba.Ale jak wiemy w modelarskim ,,pół świadku,,liczy się już efekciarstwo.I też kto co lubi i jak woli.Pewnie ,że to znowu dyskusja co lepsze.W sumie nie ma sensu dalej DRĄŻYĆ TEMATU.NIECH KAŻDY SOBIE ROBI JAK CHCE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

20 godzin temu, Bobek napisał:

PS na czym polega bycie specjalista? bo pytanie sugeruje magie nieznana :) ja kolor, nie odcień wziąłem z googla, jeśli chodzi o odcień to uśredniony.

Skoro kolega sugeruje sie tym co google znajdzie to musze pogartulowac. Tak prostujac temat 

ral.PNG.44a335b5ff11a96870d5ead6cb359598.PNG

Zrodlo https://www.ralcolorchart.com/ral-classic/ral-7021-black-grey

19 godzin temu, Bobek napisał:

jakie to ma znaczenie? rozmawiamy odcieniu nie kolorze, przecież nawet teraz wklejasz ze odcienie są niemal identyczne. nie rozumiem do czego zmierzasz

1054122036_panzer2.thumb.PNG.71e0e988743d9932c1f6d6b8eeeea878.PNG

To jest orginalne zdjecie ktore przerobilem na b&w w celu pokazania ze kamo bylo dwu barwne panzergrau i dark brown. Nawet zdjecie w tle rowniez ma dwu barwne kamo. Egzemplarz stoi w The Musée des Blindés or Musée Général Estienne 

19 godzin temu, Bzdura napisał:

Co tylko świadczy o tym, że dyskusje o kolorach na podstawie czarno-białych można sobie wsadzić w buty... Zastanawia mnie po co jest ten wątek - tak sobie chcesz ponarzekać że ludzie malują nie tak jak ci się podoba? Bo póki co nie masz żadnych twardych dowodów na to, że ktoś robi coś źle - tylko jedno zdjęcie które sam sobie interpretujesz.

Proszę, oryginalnie kolorowe fotki. Powodzenia ze zgadywaniem kolorów, ale czarny na pewno nie jest

Watek dla tych ktorym zalezy na odwzorowaniu orginalu a nie malowac "efekciarsko"

No spoko fajne fotki ale kolory tez nie sa oddane prawidlowo sa przeklamane. 

W dniu 17.06.2019 o 14:09, kzugaj napisał:

Panzergrau wiec byl bardzo ciemnym kolorem zblizony do czarnego.  

Nie wiem czemu ma byc czarny ?

Co do specjalistow  to zapraszam do zapoznania sie z ksiazka AK Reak coolors gdzie kilka osob poswiecilo swoj czas na to aby pozyskac informacje/dokumentacje i na tej podstawie opracowac kolory ktore maja odzwiedrciedlac kolor rzeczywisty. 

9 godzin temu, push-up78 napisał:

Jak dla mnie takie modele owszem są merytorycznie dobrze pomalowane.Skala co ma no ,że np.można pobawić się odcieniami i uwypuklić detale w bryle ,która ma w małej skali raczej drobny detal.I znika to m malowaniu na jednolity monotonny kolorek.I owszem co nie którzy wolą bawić się w ideał malowania zgodnego z oryginałem.I tez niektórym się to podoba.Ale jak wiemy w modelarskim ,,pół świadku,,liczy się już efekciarstwo.I też kto co lubi i jak woli.Pewnie ,że to znowu dyskusja co lepsze.W sumie nie ma sensu dalej DRĄŻYĆ TEMATU.NIECH KAŻDY SOBIE ROBI JAK CHCE.

Kazdy maluje jak chce i to jest jego decyzja co wybierze. Temat po to by wlasnie ci ktorym zalezy na dokladnosci mogli z tego skorzystac. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kzugaj napisał:

Watek dla tych ktorym zalezy na odwzorowaniu orginalu a nie malowac "efekciarsko"

Nadal nie przedstawiłeś ŻADNEGO dowodu przeciwko "efekciarskiemu" ani za oryginalnym malowaniem. Bo własnych wymysłów jako twardego dowodu liczyć nie można. Tworzysz wątek z krucjatą przeciwko "tym złym, którzy nie podzielają twojego pojmowania jedynego prawilnego odcienia Panzergrau" z jednym zdjęciem od czapy i nie wiem? Liczysz na poklask, że wszyscy padną na kolana i okrzykną cię krynicą mądrości albo będą ci dziękować że ich wyprowadziłeś z błędu? Sugerowałbym się zająć własnymi modelami, bo przedstawiona na forum twórczość upoważnia co najwyżej do współdoradzania na etapie otwierania pudełka, no ewentualnie rozcinania woreczków na ramki, dalej już bym się nie zapędzał.

Tak naprawdę to bardzo łatwo udowodnić, że Panzergrau był ciemnym kolorem, nawet jest sporo oryginalnych fotek z epoki. Inną sprawą jest to, jak będzie wyglądał model wymalowany tym samym odcieniem, ale w to autor wątku nie wierzy.

O autentykach AK też było sporo dyskusji. Kto chce malować "prawdziwie" ten sobie poradzi bez takich tematów, kto chce malować efektownie ich nie potrzebuje. To po co ten temat?

Edytowane przez Bzdura
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bzdura napisał:

Nadal nie przedstawiłeś ŻADNEGO dowodu przeciwko "efekciarskiemu" ani za oryginalnym malowaniem. Bo własnych wymysłów jako twardego dowodu liczyć nie można. Tworzysz wątek z krucjatą przeciwko "tym złym, którzy nie podzielają twojego pojmowania jedynego prawilnego odcienia Panzergrau" z jednym zdjęciem od czapy i nie wiem? Liczysz na poklask, że wszyscy padną na kolana i okrzykną cię krynicą mądrości albo będą ci dziękować że ich wyprowadziłeś z błędu? Sugerowałbym się zająć własnymi modelami, bo przedstawiona na forum twórczość upoważnia co najwyżej do współdoradzania na etapie otwierania pudełka, no ewentualnie rozcinania woreczków na ramki, dalej już bym się nie zapędzał.

Tak naprawdę to bardzo łatwo udowodnić, że Panzergrau był ciemnym kolorem, nawet jest sporo oryginalnych fotek z epoki. Inną sprawą jest to, jak będzie wyglądał model wymalowany tym samym odcieniem, ale w to autor wątku nie wierzy.

O autentykach AK też było sporo dyskusji. Kto chce malować "prawdziwie" ten sobie poradzi bez takich tematów, kto chce malować efektownie ich nie potrzebuje. To po co ten temat?

No to cie teraz z ta krucjata ponioslo. 

Powyzej masz opis koloru RAL 7021jako black grey lub z niemieckiego schwarzgrau czyli czarno szary. 

2.PNG.a29d70f4d4cc9cc4781fd75a564cd638.PNG

 

1.thumb.PNG.b8cd1a75b565ff457c3057f5e0fa1a56.PNG

3.PNG.3ac9bc4e9edb4f9e4aa9f3581d20971f.PNG

Zdjecie tygrysa masz akurat w pelnym sloncu i nawet na tym zdjeciu widac ze kolor jest bardzo ciemny miomo tego ze jest przeklamany ze wzgledu swiatlo sloneczne. Dla porownania masz nawet kolory mundurow.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz pojęcia o fotografii :) zostaw te zdjęcia juz

a ten temat podobnie jak Twój temat z rozcieczaniem  farb oby gdzieś sie zapadł bo nie wiadomo po co, na co i dla kogo EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj ze zrozumieniem mój cały poprzedni post to nie będziesz musiał się trudzić z wrzucaniem skanów z książek. A to przenosi nas do zasadności istnienia tego wątku, do czego nie odniosłeś się wcale, więc ani wartości merytorycznej, ani edukacyjnej.

3 godziny temu, Bzdura napisał:

Kto chce malować "prawdziwie" ten sobie poradzi bez takich tematów, kto chce malować efektownie ich nie potrzebuje.

Który kolor munduru mam sobie wziąć za punkt odniesienia?

tunics2014%2B-%2BCopy.JPG

Edytowane przez Bzdura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

@Bzdura a te kurtki są nowe czy mają 60 lat więc??? jaki to ma mieć wykładnik? dokładnie taki sam jak pokazane wcześniej przez Ciebie zdjęcia, podkolorowane czy obrobione w komputerze mające się jak pięść do nosa...
Modelarstwo redukcyjne, ja wiem że dla niektórych to zwrot obcy ale takowe kiedyś istniało i są ludzie budujący swoje modele zgodnie z tą definicją, Niemcy przy najmniej do 42-43 roku jak to Ordnung muß sein byli raczej pedantyczni, wiadomo że w późniejszym okresie pojawił się erzatz i mogło być różnie ale wczesny okres to jeszcze niemiecki pożądek do tego założeniem malowania pojazdu wojskowego jest rozmycie lub zniekształcenie bądź ukrycie rzeczywistej bryły pojazdu, i taką funkcję - szare czy inne- malowanie ma spełniać, a to że model nie wygląda a od kilku lat ktoś wypromował inny styl nie oznacza że on jest jedyny,  Mig Jimenez czy inny od CM skoczy wprzepaść to też tak zrobisz? Zluzuj majty ...
Dyskusja miała być na ile odcień jest poprawny bo jak się okazało np. Tamiya jest ciemna ale właśnie AK jest jeszcze ciemniejszy, a to że ktoś dowali do tego koloru białego robiąc sobie płetfala błękitnego bo  "taka moda" to jego wybór.
Ja swoje pomaluje na ciemno a co- taki wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilekolwiek lat by nie miały, to różnicom w odcieniu nie zaprzeczysz. Poprzednie zdjęcia nie są w żaden (znany mi) sposób podkolorowane czy obrobione.

14 minut temu, Greif napisał:

Ja swoje pomaluje na ciemno a co- taki wybór. 

Oby wtedy ktoś nie doznał nagłego napadu wiedzy i nie próbował cię na siłę uświadamiać, że kolor który wybrałeś jest ok, ale jednak model wygląda jak ciemna kupa i nic nie widać. Bo tak samo, tylko że w przeciwnym kierunku, wygląda ten temat.  Modelarstwo redukcyjne jakiś czas temu poszerzyło się o prace, gdzie wygląd i odbiór miniatury stawia się wyżej niż idealny, historycznie dobrany odcień (zachowując odpowiedni umiar).

Edytowane przez Bzdura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Ale właśnie odcieni różnica  wynika z okresu produkcji... ad modeli redukcyjnych, jakoś model z pudla chyba jednak jest dość  daleko od modelu redukcyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Greif napisał:

model z pudla chyba jednak jest dość  daleko od modelu redukcyjnego

Ponieważ? Wszystko zależy od osobistego dążenia do jakościowego odwzorowania oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak uwazal na kolorowe zdjecia z epoki gdyz tak sa one kolorowane. Wiec kolory sa uzaleznione od tego jak je interpretuje artysta. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.