Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

A takiego cudaka to widzieliście? Sprzedający zagalopował się chyba bo podał że to Novo.

mig15.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się przypomniał taki zestaw sylwetkowych żołnierzyków.

image.thumb.png.80d29c0c1110f42b19e9d1a3403dda80.png

Wiem, że to niewiarygodne, ale pamiętam jak ...dzieści lat temu takie 2 czy 3 zestawy dostaliśmy w... przedszkolu :mrgreen:

Wrażenie robiły zwłaszcza pojazdy i często były boje kto się będzie tym bawił...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzes napisał:

pamiętam jak ...dzieści lat temu takie 2 czy 3 zestawy dostaliśmy w... przedszkolu 

No tak. U Ciebie Przysposobienie Obronne zaczęło się dość wcześnie. :mrgreen:

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Oj, jak widać dryfujemy w dziwną stronę. Ale co tam ! Podbiję stawkę lizakami z żołnierzykami. Dla tych co nie widzieli i nie kosztowali dodam, że figurki to kopie zachodnich zestawów 1:43, a lizak to kopia lizaka, zarówno w smaku jak i wyglądzie. Zdjęcia z netu ...

 

 

1liz1.jpg

1liz2.jpg

1liz3.jpg

Edytowane przez kopernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, barszczo napisał:

A takie cuda to chyba wszyscy mieli wink4:

590926142.jpg.a7b9220c863ecdf7f65cf3fa4fa45cf9.jpg

 

717138816.jpg.5b9a455bd0267cd0faa05a0e9bd9a90d.jpg

 

717240702.jpg.56ec159b261ecd2c1af6f3621d0ee40d.jpg

 

848330305.jpg.de72fc92e0940441f963d1296b36367d.jpg

Taki zestaw plus parę gier mam w przyczepie kempingowej. Z żoną gramy na wczasach, jedyny prawdziwie wolny czas .... Choć z wnukami gram w Piotrusia, Chińczyka i grzybobranie. Z 5-cio latkiem robimy kartonowe sylwetkowce i reanimujemy poobijane autka.

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kopernik napisał:

Oj, jak widać dryfujemy w dziwną stronę.

Zatem do modelarstwa...

Takie pisemko znacie i pamiętacie?

696320095_mi_1.JPG.6b42efc9b3431a9d315dbde538adbffc.JPG

Otóż, z niego zrobiłem swój pierwszy model...

1300111581_mi_2.JPG.194ba6c37e524aa06eef192166b36fa0.JPG

I tak właśnie hartowała się stal!

  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej ta "Iskra" ma prawidłowe szachownice bo dzisiaj jakby ktoś wypuścił taki model to prawdopodobnie byłyby odwrócone.

A zresztą  nikt nie poszedłby na tak samobójcze przedsięwzięcie, gdzie dzisiejsze dzieciaki chciałyby tak się bawić. 

Najważniejsze żeby był zasięg wi-fi to i jest zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisemko pamiętam, :hmmm: ale w tym okresie to już bardziej wychowywałem się na Płomyku, Świecie Młodych i Młodym Techniku :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

😃

A serio, to druga, po Hellerowskim Caudronie 714 maszyna zachodniej produkcji, którą kleiłem ok 78 roku. I 16 miał bardziej ciemny plastik w tamtej edycji i lepsze kalki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, letalin napisał:

tego Spitfire miałem i gdzieś mi zaginął. 40 lat się zbierałem, żeby go skleić😂

No to do dzieła 😛

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, barszczo napisał:

No tak, modeli w sklepach nie było, a na półki trzeba było coś stawiać. Nie tylko Czaple i Jaki-1.

Czasami był jeszcze powiew zachodu z NRD i południa z CSSR. Jednym z częstych gości na moim biurku był Mig 15 UTI z KP. W SP z 1980/4 ukazała się recenzja, która mnie wcale nie zniechęcała do tego modelu. Niedawno kupiłem z drugiej ręki przepak z KP. Wypraski te same ( nawet podstawka jest ! ) , instrukcja katastrofa a kalki to pomyłka. Dziecinniejąc na starość, mam na niego ochotę i kto wie ... 

1m1.jpg

1m2.jpg

1m3.jpg

1m4.jpg

20240515_182231.jpg

20240515_182151.jpg

20240515_182209.jpg

20240515_182526.jpg

20240515_182344.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to mogło być pobożne życzenie autora artykułu.

Fakt że w tamtym czasie pan Tomasz Kowalski był autorytetem w sprawach modelarstwa.

Napisał sporo porad, głównie chyba w Skrzydlatej na tematy modelarskie.

Np. jak przerabiać model Jaka-1 ZTS na różne wersje czy np. Ła-7 z KP.

Mikst tych dwóch modeli miał np. doprowadzić do ŁaGG-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BRAVO112 napisał:

 o tym , ze Plastyk planowal zrobic Wilge, to nie wiedzialem

 

Godzinę temu, jmx62 napisał:

Bo to mogło być pobożne życzenie autora artykułu.

 

Nie - taki był plan. Korespondowałem kiedyś z "Plastykiem" i taką informację także uzyskałem

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kopernik napisał:

Niedawno kupiłem z drugiej ręki przepak z KP. Wypraski te same ( nawet podstawka jest ! ) , instrukcja katastrofa a kalki to pomyłka. Dziecinniejąc na starość, mam na niego ochotę i kto wie ... 

Wczesny przepak MC. To też rarytas 🙂

Jakbyś miał ochotę to z oryginalnego KP zachowały mi się kalkomanie do malowania czechosłowackiego: znaki państwowe, numery i tarcze do namalowania godeł.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Wymysl napisał:

Wczesny przepak MC. To też rarytas 🙂

Jakbyś miał ochotę to z oryginalnego KP zachowały mi się kalkomanie do malowania czechosłowackiego: znaki państwowe, numery i tarcze do namalowania godeł.

Dzięki za propozycję. Jeśli rozpocznę walkę z tą materią, to zakończę jako jakiś polski egzemplarz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2024 o 22:15, kopernik napisał:

Czasami był jeszcze powiew zachodu z NRD i południa z CSSR. Jednym z częstych gości na moim biurku był Mig 15 UTI z KP. W SP z 1980/4 ukazała się recenzja, która mnie wcale nie zniechęcała do tego modelu. Niedawno kupiłem z drugiej ręki przepak z KP. Wypraski te same ( nawet podstawka jest ! ) , instrukcja katastrofa a kalki to pomyłka. Dziecinniejąc na starość, mam na niego ochotę i kto wie ... 

1m1.jpg

1m2.jpg

1m3.jpg

1m4.jpg

20240515_182231.jpg

20240515_182151.jpg

20240515_182209.jpg

20240515_182526.jpg

20240515_182344.jpg

 

kabinauti.jpg.b83396e371f8ad8a3c6239cdde19e710.jpg

Nie przypominam sobie żebym coś takiego zaobserwował w moim modelu. Wydaje mi się, że wymiarowo "szkło" i plastik dobrze do siebie pasowały. Ale może źle pamiętam. Możesz sprawdzić?

Zdjęcie mające pokazywać sklejony model - to nie tylko nie jest UTI, ale czechosłowacki 15SB w fikcyjnym polskim malowaniu.

Przeróbki - UTMiGi nie miały reflektora we wlocie powietrza.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.