Skocz do zawartości

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL


kopernik

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, letalin napisał:

 z ICM, tym starszym z błędami.

O co chodzi z tymi błędami? Nie jestem do końca w temacie a Po-2 leży w kręgu moich zainteresowań.

Czy to chodzi o zestaw z nr kat. 72241 bo widzę że ma inny rozkład części w wypraskach niż np. 72244?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jmx62 napisał:

O co chodzi z tymi błędami? Nie jestem do końca w temacie a Po-2 leży w kręgu moich zainteresowań.

Czy to chodzi o zestaw z nr kat. 72241 bo widzę że ma inny rozkład części w wypraskach niż np. 72244?

Źle zaznaczyli żebra na górnym płacie, ma układ z pierwszych, szkolnych wersji,  popełnili też  błąd ze śmigłem, które się kręci w drugą stronę. Uznali, że to żenujące błędy i zrobili zupełnie nowy model. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego mińskiego wynalazku ciężko będzie zrobić salonkę Berlinga bez rzeźby. Są tam części do wersji S-13 i to nie wszystkie bo nie ma choćby okapotowania na silnik. Salonka miała kabinę pilota otwartą jak typowy pociak, dalej kadłub był podniesiony i wsiadało się tam przez boczne drzwiczki. W S-13 cała nadbudowa była otwierana żeby wsadzić tam chorego na noszach. Kupa zabawy. Model wygląda jak gorszy klon KP. Nawet pudełko, tylko Focke Wulf zniknął, pewnie mu uciekli. A na Intechu już wraca z domalowana szachownicą 😂:

002.thumb.jpg.1684cde5988da9eda3b26c10bc6ea0ab.jpg

 

004.thumb.jpg.8644db9c295b930096aee93496a4ee24.jpg

Edytowane przez barszczo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, letalin napisał:

Źle zaznaczyli żebra na górnym płacie, ma układ z pierwszych, szkolnych wersji,  popełnili też  błąd ze śmigłem, które się kręci w drugą stronę. Uznali, że to żenujące błędy i zrobili zupełnie nowy model. 

Noooo, to super. Ale coś dokładniej wiadomo na temat tych wersji szkolnych? Bo ja właśnie konkretnie chciałem zrobić Pociaka jako szkolnego a nie bojowego, obwieszonego girlandami bomb i uzbrojonego po zęby w kaemy czy działka (aż jeden🤣🤣🤣).

W dziale lotniczym [1:1] w temacie Samoloty szkolne w lotnictwie polskim właśnie pytałem o szkolne Po-2/CSS-13.

Interesuje mnie jakie były różnice wersji szkolnej od tych "bojowych"

 

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, barszczo napisał:

Są tam części do wersji S-13 i to nie wszystkie bo nie ma choćby okapotowania na silnik

Aż z szafy wyjąłem rzeczone zestawy...

Nie masz racji. 

Pierścień wokół silnika sklejamy z tych dwóch części:
1979849826_po2.2.jpg.898101f9787956c873800c6857abcd2a.jpg.ea73fa3377067ae8577f6fc1578c8d8e.jpg

 

A ja mam model Po-2 nr 72242.

To jest dobry czy z błędami? :hmmm:

Edytowane przez Grzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jmx62 napisał:

Noooo, to super. Ale coś dokładniej wiadomo na temat tych wersji szkolnych? Bo ja właśnie konkretnie chciałem zrobić Pociaka jako szkolnego a nie bojowego, obwieszonego girlandami bomb i uzbrojonego po zęby w kaemy czy działka (aż jeden🤣🤣🤣).

W dziale lotniczym [1:1] w temacie Samoloty szkolne w lotnictwie polskim właśnie pytałem o szkolne Po-2/CSS-13.

Interesuje mnie jakie były różnice wersji szkolnej od tych "bojowych"

 

Szkolny  z początku produkcji. Ponoć zmienili konstrukcję płata gdzieś na początku lat trzydziestych. W czasie wojny i po niej pewnie już nie występowała ta wczesna odmiana. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień lekarza bo cię oszukuje

Nie, no żarty oczywiście. 

Widziałem gdzieś takie fotki modeli że to co było w pudełku to i na modelu. Przykładowo wszystkie bomby, rakiety, zbiorniki i inne podwieszenia co fabryka dała wszystko wisiało pod skrzydłami i do tego wszystkie naklejki z całego arkusza chociaż np. na 3-4 modele to wszystko naklejone na jednym😁🤣😎

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Chyba widziałeś mojego IŁ- 2m3 z rakietami, które strugałem z zapałek😁Nie pamiętam, ile podwiesiłem pod skrzydło, ale na bank było bojowo. 

Edytowane przez kopernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kopernik napisał:

Chyba widziałeś mojego IŁ- 2m3 z rakietami, które strugałem z zapałek😁Nie pamiętam, ile podwiesiłem pod skrzydło, ale na bank było bojowo. 

No nie widziałem, gdzie mi mignął😁 chociaż to Ił😁

Było kiedyś takie powiedzenie wśród braci lotniczej: samolot przeleciał Migiem i Tu pokrył się Iłem🤣🤣🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiały ze Skrzydlatej będę wrzucał częściej bo jest tego sporo, a w kolejce już czeka Letectvi a kosmonautika odnalezione w piwnicy u rodziców. W dzisiejszych materiałach ciekawostka w postaci zdjęć kokpitu P-11c sprzed remontu i plany Tempesta wydane później w osobnym wydawnictwie Skrzydlatej Polski. Kolejno numery: 18/85, 20/85, 23/85, 27/85, 31/85, 33/85, 37/85:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez barszczo
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te rysunki Hurriego i Tempesta to miałem a chyba nawet jeszcze mam. 

Później ukazała się seria(haha, 2 tomiki no ale to już seria😁), w 1 części Jak-1, Bf-109F i Hurricane Mk.I, w drugiej FW-190, Tempesta Vb i MiG-3.

Wtedy to było bardzo fajne, rysunki szczegółowe, przekroje i schematy malowania 👍

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, jmx62 napisał:

Zmień lekarza bo cię oszukuje

Niech pierwszy rzuci zaschniętą na kamień tubką szpachli, kto nigdy nie zrobił dziwoląga 😉.

3 godziny temu, jmx62 napisał:

Później ukazała się seria(haha, 2 tomiki no ale to już seria😁)

A temat tej serii to już był chyba poruszany (no chyba, że ja mam deja vu, czy inną demencję :hmmm:):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie rzucę.

J7W1 w wersji nocnego myśliwca pokładowego dalekiego zasięgu (czarne kamo, kupa anten własnej produkcji na nosie i skrzydłach i tysiącpińcetdwadziewięćset zbiorników pod skrzydłami, kadłubem i gdzie jeszcze tylko możliwe 😁) i jeszcze z pasażerskiego Cometa 1:100 z VEB Plasticard przerobiony na Nimroda(oczywiście S-F w moim wykonaniu). A i Łoś w wersji SuperFortres 4 silnikowy, niestety nie zrealizowany do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrazie jakby ktoś miał tego Shindena w wersji jetato miałbym prośbę o odstąpienie śmigła 6 łopatowego bo występuje ono w tej edycji modelu(oparty jest na tych samych wypraskach tylko dodane są elementy dyszy silnika odrzutowego) a w moim gdzieś mi wcięło to  śmigło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeciez wyraznie napisalem:  juz we wlasciwej  skali, czyli 72 🙂

jmx 62  jak znajde gdzies model ( powinienem miec ) . to zrobie odlew

Pozdrawiam Bravo112

a take sciane, jak pokazal Greif chcialem zrobic ale z Matchboxa

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BRAVO112 dzięki za szczere chęci ale akurat to śmigło do Shindena to mi potrzebne w 1:48 bo to ten model mam w magazynku i czeka na rozgrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.