Skocz do zawartości

1/48 Nichimo Ki -43 Hayabusa


kapsel

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, WujekAlice napisał:

A to takie mosiężne to co to jest? Chłodnica? 

Tak to chłodnica oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Toke napisał:

Super to wygląda, zapowiada się piękny model. :)

Dziękuję. Postaram się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymusowy urlop pozwala troszkę przysiąść do hobby, także ochoczo zabrałem się do Sokoła.

No cóż, w moim odczuciu wszystko mam gotowe ażeby skleić połówki kadłuba. Burty oraz podłogę z fotelem złoszowałem oraz psiknąłem bezbarwnym półmatem. Zdjęcie na pamiątkę :wink:

dIyQ830.jpg

BkWKWjF.jpg

Wkleiłem tablicę przyrządów. No i gotowe do zamknięcia.

bQgmnFb.jpg

Silnik także już na swoim miejscu

oFN9xmu.jpg

No i cała bryła Oscara już w komplecie. Jest parę miejsc które wymagać będą dopieszczenia ale jestem bardzo mile zaskoczony spasowaniem zwłaszcza w łączeniu skrzydła-kadłub.

7BRPX5s.jpg 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona z nudów wzięła się za sprzątanie kuchni, a ja zasiadłem do modelu :wink: Ostatnio parę dni poświęciłem na szpachlowanie i szlifowanie. Największe obawy miałem przy łączeniu skrzydła- kadłub, ze względu na wystające z krawędzi natarcia bąble będące lukami podwozia, ale jakoś całkiem sprawnie udało się to ogarnąć. Płatowiec schnie po podkładzie i wygląda na tę chwilę tak

CUU78AK.jpg

I drugi boczek 

QnfRuP5.jpg

Smukły brzuszek

N2LpazH.jpg

Pozostała drobnica której jest naprawdę niewiele. Zastanawiam się czy dodawać te baniaczki - pytanko się nasuwa - na jaki kolor je ciachnąć ? 

86hbUL5.jpg

W czasie gdy płatowiec schnie zająłem się oszkleniem. 

OUiPPjZ.jpg

No cóż, to tyle do zobaczenia wkrótce :pokoj: i trzymajcie się cieplutko.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś postaram się zacząć jakieś nieśmiałe malowanie :D co do czarnej taśmy na wiatrochronie- jest to maska dedykowana Hasegawie i nawet ładnie pasuje. Spróbuję z nią. Klosz lampy wkleję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny okres nastał, zwłaszcza u mnie w pracy do której chodzę w kratkę ( dyżury ), także korzystając z wolnego dnia postanowiłem troszkę podziałać. Malutkimi kroczkami jadę z Oscarem. Dałem preszajding na cały płatowiec.

aJnPjoN.jpg

ftSPV0n.jpg

Pomalowałem także powierzchnie sterowe kryte płótnem. Teraz niech sobie odpoczywa a w piątek zapewne maźnę cały spód. 

598GzhK.jpg

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co wszystko idzie a zasadzie leci zgodnie z założeniami. Wczoraj położyłem szary na spód a dziś pomalowałem wnęki podwozia głównego. Chcę jeszcze dziś dać na górne powierzchnie brązowy kolor kamuflażu. Póki co Hayabusa prezentuje się mniej więcej tak

Op2n5T3.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :wink:

Prace przy modelu przez weekend troszkę przyspieszyły. Udało się położyć główne kolorki kamuflażu, ale może po kolei. Na pierwszy ogień poszedł brązowy, który zmieszałem w proporcjach podanych przez Hasegawę na bazie kolorów Gunze H. Myślę, że nie wygląda źlewink4

QPyUWQq.jpg

Druga strona

lT3JFQo.jpg

Zamaskowałem dolne powierzchnie i przy pomocy Patafixu oddzieliłem drugi kolor kamuflażu.

HoY8bFE.jpg

GglLqsn.jpg

Wyszło mniej więcej tak. Jest sporo miejsc do podmalowania, ale jestem nawet zadowolony, ponieważ udało się zrobić ostre, oddzielające łaty. Sądzę, że jest już jakaś baza do przyszłych rozjaśnień i cieniowania. Postaram się jak umiem ożywić powierzchnię a jak wyjdzie zobaczymy. W razie czego będzie :rozga: 

YVgXGEc.jpg

ojx3uwU.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :D

Z kronikarskiego obowiązku, gdyż zainteresowanie raczej niewielkie, cisnę dalej z Oscarem. Pomalutku walczę z drobiazgami niechcąc spartolić czegoś potwornie. Dziś, póki co zrobiłem pas antyrefleksyjny. Poza tym, poprawiłem samo malowanie kamuflażu i delikatnie porozjaśniałem kolory mieszając je z kroplą żółtej. I mam tu pytanie czy rozjaśniać jeszcze ? Jaka jest wasza opinia na ten temat ? A może do bazowego dać kapkę białego by stłumić nieco kolor ? Ciekawi mnie bardzo wasze zdanie .pomocy:

Hayabusa ma się tak na tę chwilę. Być może ciachnę jeszcze dziś hinomaru i białe pasy na kadłubie. 

gQOwj1O.jpg

Zająłem się także oszkleniem i wyszło całkiem przyjemnie. Na szczęście pod maski nic nie wpłynęło i wystarczyło tylko delikatnie przetrzeć filcem, Wiatrochron i limuzyna przyłożona tylko do zdjęć.

qI5j83f.jpg

MuQY0hP.jpg

Pozdrawiam serdecznie

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kapsel napisał:

zainteresowanie raczej niewielkie,

Jak by to był np MiG to zaglądających by było więcej. A jak na dokładkę jeszcze z "szachownicą" to by było trudno coś zrobić, taki byłby tłok :haha:

A tak, niestety, temacik dla smakoszy i koneserów to i ruch niewielki. A że się nie znam to się wypowiem :szczerbol:

Nie jest źle. Nawet dobrze. Może odrobinkę więcej odwagi w rozjaśnieniach. Ale tylko odrobinkę. Nie jestem pewien tylko czy przejścia plam powinny być ostre. Kiedyś gdzieś tam wyczytałem że Hayabusy opuszczały fabrykę niemalowane, jedynie z hinomaru.  Dopiero po dotarciu do jednostek nakładano kamuflaż, przez co większość napisów eksploatacyjnych była zamalowywana i raczej nie były malowane od szablonów. Tak więc nie do końca z ta ostrością bym się zgodził.

Wg mnie zielony wygląda spoko. A brązik taki odrobinkę za soczysty. Ale to może być kwestia tego, ze to półmat (chyba) i oświetlenia. Na jednych fotkach dostrzegam zróżnicowanie koloru a na innych nie bardzo.

Ogólnie to już bym chyba zostawił tak jak jest. Ja hinomaru zawsze wypsikuję ma początku robót malarskich, bo wtedy łatwiej jest wychwycić preszejdink  na znakach. Teraz może być rożnie. Ewentualnie nalepić okrąg, psiknąć delikatnie czarnym po liniach i biały na całość.Tylko nie za mocno, taki bardziej "mniej biały" niż "bardziej biały" I to przez dwa dni nakładany, żeby znaku nie zalać, "smak" wyciągnąć  i progów przy taśmie nie wymalować. Biel na pasach też taką delikatną doradzam, nie za mocną żeby po oczach nie waliło

A tak ogólnie to spoko, dajesz do pieca i do galerii :szczerbol:

I wyszło, ze ci co się nie znają :glupek: to najwięcej piszą :haha:

Aha, tylko pas antyodblaskowy "przetrzyj" miejscami sreberkiem BARDZO suchym pędzlem - dla podkreślenia a nie podmalowania

I to by było na tą chwilę tyle z mojej strony.

:odlot:

 

 

Edytowane przez abtb
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, abtb napisał:

Jak by to był np MiG to zaglądających by było więcej. A jak na dokładkę jeszcze z "szachownicą" to by było trudno coś zrobić, taki byłby tłok :haha:

Zapewne masz rację, więc może i dobrze, że w spokoju mogę sobie podziałać :wink:

Serdeczne dzięki za rady i spostrzeżenia. Doszedłem do wniosku że faktycznie jeszcze troszkę popracuję przy rozjaśnieniach, bo później łosz i tak przyciemni całość, więc powinno być tak jak zamierzałem. Kolor brązowy to mieszanka trzech Gunze H ( Green - Yellow - Brown w proporcjach  3-3-4 ). Przepis znalazłem w instrukcji G3M Nell i wydaje się być ok ale strasznie połyskliwy. Ciężko mi zrobić telefonem dobre zdjęcie. :glupek:

Co do przejścia kolorów, to niestety mam tylko dwie lichej jakości fotografie na których niewiele niestety widać i powielany wszędzie schemacik. Spróbuję troszeczkę wygładzić przejścia kolorów.

B3gu6NZ.jpg

6voPgK0.jpg

DpjKVVm.jpg

23 minuty temu, abtb napisał:

Ja hinomaru zawsze wypsikuję ma początku robót malarskich, bo wtedy łatwiej jest wychwycić preszejdink  na znakach. Teraz może być rożnie. Ewentualnie nalepić okrąg, psiknąć delikatnie czarnym po liniach i biały na całość.Tylko nie za mocno, taki bardziej "mniej biały" niż "bardziej biały" I to przez dwa dni nakładany, żeby znaku nie zalać, "smak" wyciągnąć  i progów przy taśmie nie wymalować. Biel na pasach też taką delikatną doradzam, nie za mocną żeby po oczach nie waliło

No własnie trochę obawiam się malowania tych elementów. Biały to niewdzięczny kolor ale dołożę starań, ażeby wyszło znośnie i lańska nie było:rozga:. Przewinęła się mi myśl ażeby  na podkład i pre dać biel, zamaskować a potem kolorki. Tak samo myślałem o Hinomaru, ale chciałem być mądrzejszy :szczerbol:

Dziękuję za spostrzeżenia i celne wskazówki. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się nie znam to dołoże swoje trzy grosze.

Dobrze jest.Hinomaru jest bez obwódek to wymalowanie jest proste.Przy malowaniu białych pasów na kadlubie dobre zamaskowanie modelu to podstawa.Każdy odkurz białego będzie widać.Zobczysz w galerii ilu się "znafców" znajdzie.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Xmen napisał:

Zobaczysz w galerii ilu się "znafców" znajdzie.

Co racja to racja. Wziąłbym tylko poprawkę na "okres ochronny". To na razie pierwszy poważny warsztat Kolegi Kapsla a więc za mocno bić nie będą :nauka2:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, abtb napisał:

Wziąłbym tylko poprawkę na "okres ochronny"

Na to bym nie liczył.Jest tu paru " teoretyków" których modeli nie jesteśmy godni oglądać.Nie przegapią takiej okazji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywołujecie wilki z lasu jak widzę :D ale spokojnie. Dobra i słuszna krytyka jest ok, tylko szkoda by było wytykanie błędów już w galerii a nie w trakcie warsztatu, kiedy to można zareagować i błąd naprawić. Zobaczymy jak będzie- nie zrażam się. Cieszy fakt że tu zaglądacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kapsel napisał:

Wywołujecie wilki z lasu jak widzę

A skądże znowu - same przyjdą :D


 

20 minut temu, kapsel napisał:

Dobra i słuszna krytyka jest ok, tylko szkoda by było wytykanie błędów już w galerii a nie w trakcie warsztatu, kiedy to można zareagować i błąd naprawić.

Świat się zmienia to i nowe przyzwyczajenia się pojawiają

20 minut temu, kapsel napisał:

Cieszy fakt że tu zaglądacie. 

Jeden z niewielu ciekawych (jak dla mnie) obecnie warsztatów w dziale, więc chętnie zaglądam i podpatruję :mrgreen:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim ZBIAMie była druga część monografii Hayabusy, łącznie ze zdjęciami i barwnymi planszami. A ja robię,... wróć, na szafie stoi niedokończony Sokół na etapie dziabania zielonych plam po kadłubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, WujekAlice napisał:

 A ja robię,... wróć, na szafie stoi niedokończony Sokół na etapie dziabania zielonych plam po kadłubie.

No to trzeba się wziąć za niego bo to śliczny samolot był :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpadło mi dwie popołudniowe roboty, a dzionki też dłuższe, to pewnie zacznę te niedokończone modele robić... Niestety sporo tego jest.

I muszę skończyć oglądać "Sześć stóp pod ziemią"

Edytowane przez WujekAlice
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kapsel napisał:

Wywołujecie wilki z lasu jak widzę 

Już  czekają przy klawiaturze tylko się galeria pojawi.

 

2 godziny temu, kapsel napisał:

tylko szkoda by było wytykanie błędów już w galerii a nie w trakcie warsztatu, kiedy to można zareagować i błąd naprawić.

A to taka forma  dowartościowania  jest u niektórych. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.