Skocz do zawartości

15cm s.IG.33(Sf) auf Pz.Kpfw.I Ausf.B


zipster

Rekomendowane odpowiedzi

Pora na kolejny dodatek do mojej rodzinki szkrabów panzer 1 :)

dla chcących poczytać o tym pierwszym podejściu niemców do dział samobieżnych:

https://tanks-encyclopedia.com/ww2/nazi_germany/SiG-33_Bison.php

Zbyt wielu ich nie zrobili bo jedynie 38 sztuk (i tak więcej niż wcześniejszy mój model  flakpanzer1) ale spisały się całkiem zacnie w kampanii francuskiej i ostatnie egzemplarze dotrwały aż do 43. Był też przypadek gdy oddziały polowe zaopatrzono w podwozia pz1b i armaty 15cm sIG 33 i powiedziano 'zróbcie sobie sami'. 

Sama  konstrukcja to po prostu zamontowane na podwoziu pz1b tytułowe działo piechoty, była na tyle słaba, że zdarzały się przypadki wywrócenia pojazdu przy strzale, jak to się mówi 'pierwsze koty za płoty'.

Co do samego modelu czytajac recenzje instrukcja jest podobno prawdziwym polem minowym, no i standardem dragonowym 1/3 czesci w ogole nie bedzie uzyta i pojdzie do kartonu z pozostalosciami modelarskimi aka. 'a nuż sie kiedyś przydadzą' :)

No to jazda :D

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie idzie jak krew z nosa, głównie dlatego, że wszystko trzeba weryfikować, szukać części i wiercić dziury (np. Na tylnią rurę wzmacniająca koła napinające), Taki mały przykład z moich obserwacji jak do tej pory :)

IMG_20200328_193036.thumb.jpg.e6ce03ee9f491e067bb4fe12d2703142.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co narzekać, te Dragony są bardzo dobre.

Spróbuj kiedyś DML-a z czerwonym paskiem na pudełku to zobaczysz jak kiedys wyglądał Dragon.

Ja juz 3 tydzień szpachluję i szlifuje budy ze Scuda z 1991 - więc chętnie wezmę się po nim juz za nowe dragony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Stojkovic napisał:

Nie ma co narzekać, te Dragony są bardzo dobre.

Spróbuj kiedyś DML-a z czerwonym paskiem na pudełku to zobaczysz jak kiedys wyglądał Dragon.

Ja juz 3 tydzień szpachluję i szlifuje budy ze Scuda z 1991 - więc chętnie wezmę się po nim juz za nowe dragony :)

No paczam ten twój scud ale w ogóle nie moje tematy zainteresowań więc się nie udzielam ?

Tu po prostu działa zasada 'optymalizacji kosztow' że strony producentów modeli bo te strony używają zbiorczo z różnymi modelami (pz1b, panzerjager etc.) ale ze to nie idzie przez jakieś quality control.. Strange. 

Co do części czepiać się nie zamierzam, szpachlowanie jest ale jak na razie bez większych wariacji. 

Na razie zrobione koła, skrzynia biegów i buda silnika + tył, o dziwo udało mi się nawet ładnie jak na moje paluchy powyginac blaszki przy błotnikach więc jest *duma duma* ? co prawda i tak ich widać nie będzie jak dokleję tylko błotnika ale... 

IMG_20200330_215241.thumb.jpg.ec126498139cd540a308403fa35b68a4.jpg

Dodatkowo oto co dragon dał jako radio (po lewej), po prawej też od nich radyjko które zostało mi po flakpanzer i które tu zamontuje zamiast tego.. Czegoś. IMG_20200330_215303.thumb.jpg.931e1ea783822638cea27e0a5af6cb20.jpg

Dla odmiany wziołem się za robienie działa i tu też kwiatki na instrukcji, teraz dla odmiany nie pozamieniane części ale poodwracane źle na manuału.. What next? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2020 o 09:14, zipster napisał:

Był też przypadek gdy oddziały polowe zaopatrzono w podwozia pz1b i armaty 15cm sIG 33 i powiedziano 'zróbcie sobie sami'.

Ciekawa sprawa jak w warunkach polowych "wrzucali" ja na podwozie, przecież "33-ka" to ze dwie tony ważyła :hmmm:

Warsztat bardzo ciekawy - będę zaglądał :super:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, M.A.V. napisał:

Ciekawa sprawa jak w warunkach polowych "wrzucali" ja na podwozie, przecież "33-ka" to ze dwie tony ważyła :hmmm:

Warsztat bardzo ciekawy - będę zaglądał :super:

 

Może mało precyzyjnie się wyraziłem, najpewniej to warsztaty polowe składały do kupy te klocki :) choć i na upartego bez podnośników można by było to jakoś osiągnąć, jakaś prowizoryczna rampa z tyłu + coś z mechanicznymi kucykami co z lina holownicza naciągnie to na górę.

"In order to replace their sIG 33 auf Pz. I losses, in February 1942, two 15 cm sIG 33 and five Panzer I Ausf. B tank chassis were supplied to this unit. As this vehicle had a very simple construction, it could be easily completed without the need for complicated tools."

11 godzin temu, Stojkovic napisał:

Uważaj przy szpachlowaniu tych płyt z tyłu, w moim Pz 1 pamiętam, że było tam nieco roboty.

na razie pozapełniałem ten najbardziej widoczne i spore, tam z tylu jeszcze będzie cala konstrukcja do montowania działa i zobaczę czy ewentualnie zakrywa. o pozaklejanie faktury spawów i pomniejsze pozaklejanie ich się trochę cykam ale... ostatecznie można tez się pouczyć robić owe spawy, do tematu wrócę później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zipster - mądrzejszy to nie jestem, ale w zeszycie nr 247 Wydawnictwa Militaria pt "15cm SiG 33 (sf) auf PzKpfw I, II, III"  jest kilka zdjęć (str 7-8), które sugerują iż był to element drewniany. Lecz pewności na 100% nie mam, co do koloru to ciężko stwierdzić bo zdjęcia czarno białe.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, też mam ten nr. Spec pod robienie tego cuda zakupiłem i tam widzę te drągi m ale jak to z fotkami z tamtego okresu... Ale im bardziej patrzę na kształt tego tym bardziej myślę, że to jakieś mocne drewno (grab, jesion, modrzew, dąb). I tak też to pomaluje, będzie trochę rozbijało panzergrey. 

Mały update i tu się przyznam dałem ciała z tą armatą. Raz, że składanie malutkich części pozawieszanych na cienkich drucikach i dopasowywanie ich symetrycznie po 2giej stronie to nie jest to co tygrysy lubią najbardziej choć tu dragon owi trzeba oddać dokładność. Wnętrze którego nijak nie widać ma nawet fajne zębatki do elewacji :)

A dwa, że gdzieś w tym spasowaniu trochę straciłem symetrię (fotka specjalnie na siatkownicy nie na bialymIMG_20200402_083735.thumb.jpg.81018b99bb47bb5d55a87394df76877c.jpg?

Tak patrząc na to podejrzewam sama armatę, chyba źle się ułożyła w tych 'łożyskach' i oba ramiona nie są równo wygiete. Any idea jak to zmusić do innej pozycji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, podziałałem trochę z wykałaczka i trochę je naprostowalem, i tak odchyl w poziomie to 11' w obie ? fotki z gotowej armaty, nie powiem, podoba mi się :D może się przezuce na działa wszelakie... Koła i lufa jeszcze nie przyklejone i trochę je poszlifuje IMG_20200402_144752.thumb.jpg.12151a0e58e60652e983954ade82e125.jpg

IMG_20200402_144931.thumb.jpg.c66f98ee0cb972eca09f00acc5a7be16.jpgIMG_20200402_145109.thumb.jpg.5c6014404e875365b68fc12fff8e0dd0.jpg

Tu ze swoim docelowym podwoziem :)

IMG_20200402_145157.thumb.jpg.4eeb6759ecc6541bb317cc5bde8b9a8c.jpg

A to mina szwabskiego inżyniera jak usłyszał, że ma wpakować to działo na to podwozie :D

1091796443_SgtSchultz.gif.7c5629d8a48658c06d0cc1d48baf4e0f.gif

 

Edytowane przez zipster
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update: zrobiłem mocowanie na to przeszczepione radyjko:

IMG_20200405_132753.jpg.44a5af07706f1bcc25bda5cf65669ee2.jpg

I to tyle, wnętrze dostało rotbraun'em i planuje go zostawić w miejscu gdzie została usunięta podłoga, powinno wyglądać fajnie. Chyba, że ktoś ma jakieś źródła historyczne, że przy usówaniu tej podłogi robili przemalowywanie na cremweiss? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy drodzy, poproszę o opinię mojego pomysłu, z racji, że oryginalna podłoga z panzer 1 została usunięta wpadł mi do głowy taki pomysł, aby zrobić widoczne odcięcie kolorów w tym miejscu, oczywiście do poprawy gdzie aero wcisnol się w szczeliny między kształtami.. Fajne to w/g was czy mało prawdopodobne aby ją tak zostawili i nie pomalowali na cremweiss? 

IMG_20200407_115426.thumb.jpg.72aba5284187744ab0efa13d22389e8b.jpg

Edytowane przez zipster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 6.04.2020 o 14:08, lukee82 napisał:

Jak masz pudło i jest szansa na foto albo chociaż jaki to numer pudła Dragona... .

Dragon 6259 15cm s.IG.33(Sf) auf Pz.Kpfw.I Ausf.B

c0e5de234803a959bc2edfb9d638.thumb.jpg.f9e80e3a5385cbfc42961e9412547dba.jpg

Musiałem nadrobić zaległości i pooglądać postępy warsztatowe.:super:.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mały update, wnętrze skończone, wymyśliłem sobie, że to łoże na działo będzie w kolorze bazowym całe a nie 'ucinane' w połowie, oczywiście element jeszcze do przy brudzenia. IMG_20200424_223731.thumb.jpg.dd75a9eaccd212c207897b95c1f0cd20.jpg

Oraz pierwsze przymierki czy to że sobą wspolgra:

IMG_20200424_224534.thumb.jpg.5d7a7026b3bd58e82ac6bb522bd31010.jpg

No i nie wspolgra.. Przednia płyta mocno odchodzi:

IMG_20200424_224509.thumb.jpg.09a5ee878b9863ad7a3b810174d7ac5a.jpg

kwestia złego spasowania etc odpada bo wchodzi odpowiednio w rowki boczne, opiera się o wcięcie w tym wózku na działo a górna osłona pasuje do niej idealnie choć sama mogłaby mocniej przysiąść do podstawy aby nie było szpar... Hmm, będzie sporo roboty i w ilości szpachli to przebije pewnie niejeden srowadzany zza między 'niebity' egzemplarz współczesnej motoryzacji :)

I chyba wyjaśnił się też problem umiejscowienia radia:

"In February 1941, these self-propelled heavy infantry gun companies were reorganized. The major change was the introduction of a unit equipped with radio equipment. Although photographic some sIG 33 auf Pz. I were equipped with antenna mounts and radios, this still represented a considerable improvement in communications capabilities."

Nie wiem na ile tanks-encyklopedia dawać wiarę ale wersja z maja-czerwca 1940 która chce robić nie miala radia :)

 

Edytowane przez zipster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na wnętrze.. Dałeś wash na matt? btw jeden z najbrzydszych pojazdów jakie kiedykolwiek widziałem. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego nie wspawali chociaż częściowo okrojonej lawety ino wpakowali całe działo:szczerbol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łoszowalem bez satynki skrzynie biegów bo wole aby była własnie uwalona w zakamarkach a nie prościutkie linie :)  myślałem czy po prostu nie zrobić całościowego i lekko pozmywać tylko, koniec końców i tak mało będzie jej widać wiec mocno się nad nią nie pastwiłem.

reszta to tylko pigmenty.

A czy brzydki ... to tak jak z blondynkami i brunetkami ?

Mi się podoba jako żywy przykład powiedzenie "potrzeba matka wynalazków" :) i spójrz na to z 2giej strony, zdechnie podwozie, to ściągasz i masz w pełni sprawne działo polowe :D

 

image.png.f7bdeea74dfa39682ade2e6c564817df.png

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zipster - teraz tak sobie myślę że kierowca tego "pudła" to miał podczas walki przesrane.... w czołgu to jeszcze jakaś amortyzacja była przez wieżę, a tutaj po wystrzale to wszystko się musiało ostro kolebać i to jeszcze metr nad głową  (150mm daje konkretnego kopa)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Dlatego to stalo na podwoziu w całości, bo kop od wystrzalu byl solidny, całość była  amortyzowana właśnie  dlatego dzialem ale i tak bujalo xD jest filmik na yt jak toto odpala, jakby wstawili toto jak do pz III to jedynka by sie rozpadła xD, raczej obstawiam brak radia, nie przeżyło wystrzalu, ogladam bo moj w pudle zalega...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.