Skocz do zawartości

Brewster B-239 Buffalo, Suomen Ilmavoimat, Hasegawa 1:72


GreGG24

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcony przykładem kolegów z podwójnego warsztatu, ściągnąłem z półki swojego Brewstera, wydanego ostatnio przez Hobby2000. Pękaty kadłub Byczka fascynował mnie już od dawna, dlatego ucieszyłem się, że zestaw zawiera malowania dwóch fińskich asów. Do Hurricane w fińskim malowaniu dołączy zatem wkrótce Brewster.

Jak na mnie, jest to bardzo szybka budowa, ale sam model składa się jak klocki Lego. W weekend miałem praktycznie gotowy i zamknięty kadłub. Model pokryłem srebrnym metalizerem, gdyż miałem bardzo "sprytny" plan.

IMG_7812.thumb.jpeg.f39dd5079e06052dd395205da56d462c.jpeg

IMG_7820.jpeg.a98a649e39e2b844420d159fdd4af90c.jpeg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pomalowaniu na żółto nosa i pasa na kadłubie pokryłem spód jasnoszarym kolorem z Mr Hobby (H-325), a następnie końcówki skrzydeł również pomalowałem na żółto.

IMG_7855.thumb.jpeg.e3bf79e89c1530352b4639f6d90bfb37.jpeg

Następnie zamaskowałem i pomalowałem górę kadłuba najpierw oliwkowo-zielonym (H-405), a następnie czarnym NATO z Tamiyi (XF-69).

IMG_7866.thumb.jpeg.0f24bb8bfdf28694683e77c9184f6920.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Potem przyszła kolej na właściwą pracę, czyli "skrobanko". Na wielu zdjęciach fińskich Brewsterów widać dość wyraźne obdrapania i schodzącą nawet płatami farbę. To efekt dość szybkiego nanoszenia farby na nieodpowiednio przygotowaną powierzchnię, samoloty praktycznie bezpośrednio po dostawie zostały wykorzystane bojowo przeciw sowieckim najeźdźcom.

Zapomniałem wspomnieć, że przed położeniem lakierów miejsca szczególnie narażone na otarcie pokryłem płynem "Heavy Chipping Fluid" z AK Interactive. Używając wody i wykałaczki, starałem się odtworzyć odrapania, mam nadzieję, że wyszły one dość naturalnie. Odrapania uzupełniłem tu i ówdzie srebrną kredką akwarelową.

Po położeniu lakieru bezbarwnego przyszła kolej na kalkomanie.

IMG_7872.jpeg.f21737a927e5f07774cba2abf8a6a15f.jpeg

IMG_7873.jpeg.023579073742ecd2ed773587f16ccf13.jpeg

Edytowane przez GreGG24
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Baas ArK napisał:

Zazdraszczam, mnie tak ładnie nie wychodzi. Jak poszło spasowanie oszklenia? U mnie wyszły lekkie szczeliny między kolejnymi sekcjami.

Nie wiem, nie miałem z tym problemu. Lekkie szlifowanie z nadlewów, i tyle.

18 godzin temu, WujekAlice napisał:

Jakim kolorkiem poleciałeś wnętrze, bo tam jakby coś z szarości?

Wszystko leciałem metalizerem. W oryginale było naturalne duraluminium, z tego co wiem. Dodałem przed doklejeniem kabiny, zgodnie z sugestią kolegi na FB, kawałek plastikowej płytki, która ma markować płytę pancerną za fotelem pilota, były one instalowane już na miejscu przez Finów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym okresie Fińskie Buffalo były malowane wewnątrz na szaro.Element imitujący  dodatkową płytę pancerną powinien być w zestawie ( element E-1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Xmen napisał:

W tym okresie Fińskie Buffalo były malowane wewnątrz na szaro.Element imitujący  dodatkową płytę pancerną powinien być w zestawie ( element E-1)

A wiesz, że chyba właśnie ten element wykorzystałem? Z kształtu najbardziej mi pasował :) Ale w instrukcji Hobby2000 nie było mowy o tej płycie pancernej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, GreGG24 napisał:

Nie wiem, nie miałem z tym problemu.

Pytałem, bo u mnie minimalne bo minimalne szczelinki, ale jednak są.

Wydaje mi się, że powinien być zostawiony tylko jeden reflektor - w lewym płacie patrząc od dziobu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Baas ArK napisał:

Pytałem, bo u mnie minimalne bo minimalne szczelinki, ale jednak są.

Wydaje mi się, że powinien być zostawiony tylko jeden reflektor - w lewym płacie patrząc od dziobu.

Zerknę na oryginalne zdjęcia, zanim będę montował. Dzięki za sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.