Jump to content

Czy aerograf po farbie vallejo air można myć tamiyą airbrush cleaner?


Recommended Posts

Mam takie pytanie. Czy aerograf po farbie vallejo air można myć tamiyą airbrush cleaner? Wiem że nie można vallejo rozcieńczać przy pomocy np. LT ale czy można myć tamiyą airbrush cleaner(ten z różową nakrętką)?

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, PiotrL napisał:

Można . Godzinę temu to robiłem :)  Można też wodą / kiepsko/Cleanuxem czy Cleanerem Vallejo

No to zazdroszczę koledze, że się udało... U mnie nic nie „pierze” aerka tylko ich własny (od Vallejo) rozcieńczalnik... Zawsze najpierw tym daję, ze dwa razy. Następnie Mr.Tool Cleaner i dopiero wtedy daje radę.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli malujesz jakimikolwiek farbami akrylowymi to na szybko zaraz po skończeniu sama woda spokojnie załatwia sprawę. Gorzej, jak masz w farbie "kluchy" które przytkają kanał iglicy wtedy woda może nie dać rady. Wszystko zależy od tego "kiedy" będziesz czyścił aerograf. Jak zostawisz na kilka minut albo więcej to czym byś nie czyścił to będzie problem. 

Link to comment
Share on other sites

Woda nie jest dobrym medium do mycia po farbach akrylowych. Żywica akrylowa miesza się z wodą (o ile nie zastygła) ale nie rozpuszcza. To zresztą może każdy zaobserwować np. myjąc pędzel czy wałek po farbie emulsyjnej, która jest właśnie farbą akrylową wymieszaną (emulsja) z wodą. Trąc, mieszając i rozcieńczając taką farbę wodą, rozrzedzamy ją i spłukujemy, ale nie rozpuszczamy. I zawsze zostanie jakiś osad, lub zaschnięte drobiny któych woda nie ruszy. Agresywne rozpuszczalniki typu aceton czy octan butylu (składniki tool cleanera) dobrze sobie radzą z żywicą akrylową, ale już niekoniecznie z dodatkami znajdującymi się w farbach typu valllejo. Najlepiej działają rozpuszczalniki typu Wamod do akryli. One zawierają zdaje się ciężkie alkohole i ketony typu butanon. Rozpuszczają żywice akrylowe ale nie gryzą się z wodą i innymi składnikami  "wodnych" farb typu vallejo czy AK. Tak samo dobrze zadziałają na akryle alkoholowe typu Tamiya czy AK RC oraz na akryle rozpuszczalnikowe jak Gunze i MRP.

Tak w ogóle, to żywice alkrylowe rozpuszczają się dobrze w całej gamie przeróżnych związków chemicznych. Stąd m in. taka różnorodność farb akrylowych i rozcieńczalników do nich.

Link to comment
Share on other sites

Tak dla ciekawych, to Revell Aqua Color Clean który ma właściwości analogiczne do zmywacza Wamod-u (i bardzo podobny zapach) to niemal czysty metoksydipropanol. Co ciekawe, rozcieńczalnik Hataka śmierdzi bardzo podobnie. Obstawiam, że ten sam związek chemiczny jest podstawą wszystkich tych produktów.

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Thalgonis napisał:

No to zazdroszczę koledze, że się udało... U mnie nic nie „pierze” aerka tylko ich własny (od Vallejo) rozcieńczalnik... Zawsze najpierw tym daję, ze dwa razy. Następnie Mr.Tool Cleaner i dopiero wtedy daje radę.

Zaraz po malowaniu leję do zbiornika wodę z kranu, wypłukuję to co było, jak jest czysta to przepsikuję / system jest przeczulony i nie akceptuje  kreślenia przemieszczenia powietrza przez dyszę...:) /cały zbiornik z i bez igły, potem do mycia - szczerze - co wejdzie w rękę pierwsze - Tamiya, Vallejo, Cleanux, chyba tez jeszcze został Lifecolor. Tylko po Gunze i Tamiya używam albo thinnera albo cleaner tamiya. Igła tłuszczona czołem - i działa - z tym że purystą czystości absolutnej nie jestem - ale na oko jest czysto

Pozdrawiam

Piotr

Edited by PiotrL
Link to comment
Share on other sites

49 minut temu, Solo napisał:

Ponoć nie ma farby której by nie ruszyło nitro. :)

"Nitro" to zwykle aceton + toluen. Nie ma zresztą nic wspólnego z nitrocelulozą. Nazwa wzięła się stąd, że tego typu rozcieńczalniki były etykietowane "do farb nitrocelulozowych" i stąd potocznie zwano je nitro. No i nie wszystkie farby rozpuści. Np olejne Abtailunga się z acetonem gryzą. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.