Skocz do zawartości

[W] MiG-21MF - Trumpeter 1:32


Przemek Przybulewski

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, pmroczko napisał:

Cześć!

Odeszliśmy trochę od modelu - bardzo ładne kamo Przemek! - ale język też jest ważny.

 

Za dawnych czasów mówiło się radziecki - i jest to określenie w którym miało być wiadomo o co chodzi (o rady) i właśnie nie miało być rusycyzmem. Ciekawe, że najbardziej patriotyczni patrioci nasi uwielbiają właśnie rusycyzm - ktoś złośliwy powiedział by, że nieświadomie chcą dać znać dla kogo pracują... Ale nie o tym - przecież jakbym nie lubił Niemców (a lubię) to nie zacznę mówić dojczowy zamiast niemiecki?

Oprócz tego wydaje mi się, że jak powiemy amerykański - to nikt nie pomyśli, że mamy na myśli Kanadę, Meksyk (oficjalna nazwa: Estados Unidos de Mexico!), ani tym bardziej Wenezuelę ani Peru. Podobnie jak powiemy radziecki to dla wszystkich jest zrozumiałe, że ze Związku Radzieckiego - czy ktoś ma może wątpliwości?

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Nie warto, Szanowny Kolego, angażować się w dyskusje leksykalne i semantyczne na tym forum. Jest na nim, w wypowiedziach, tak wiele błędów i rażących nieznajomości podejmowanych tematów, że to tylko strata czasu i nerwów. Lepiej obserwować dzieła modelarzy i ewentualnie doceniać najlepsze. Ku chwale polskich skrzydeł, a nie polskich charakterów! Wesołych i zdrowych Świąt życzę!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że każdy z nas robi błędy w pisowni, (ja także) stosuje zapożyczenia językowe, a jednocześnie próbuje pouczać innych, jak powinno się używać poprawnej polszczyzny 😎

Ortografia ortografią ale istotna jest też interpunkcja i dlatego przecinki np stawiamy wszędzie tam, gdzie być powinny, a nie tylko tam, gdzie o nich pamiętaliśmy 😉

Określenie "kamo" na ten przykład...że tak spytam z ciekawości i nieco przekory, czy chodzi o miasto w Japonii, wieś  w Armenii, czy też może o krajową firmę zajmującą się systemami grzewczymi?! 😆

...bo skoro już mowa o poprawności językowej, to czy w naszym języku nie występuje  bardziej adekwatne określenie, jakim jest słowo kamuflaż, lub też może malowanie maskujące albo deformujące?!

Wiem wiem, czepiam się ale chciałbym tylko powiedzieć, że byśmy nie byli świętsi od papieża.

 

Przechwytująca wersja MiG-21 i owszem występowała, a była to wersja MiG- 21PF, a w wersji eksportowej oznaczona bodajże jako M lub MF. Mądrzejsi mnie tu zapewne poprawią.

 

Wybacz Przemku za ten offtop, model jak zwykle w Twoim wykonaniu bardzo ciekawy 👍

 

 

Edytowane przez Rafał B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Rafał B napisał:

Przechwytująca wersja MiG-21 i owszem występowała, a była to wersja MiG- 21PF, a w wersji eksportowej oznaczona bodajże jako M lub MF. Mądrzejsi mnie tu zapewne poprawią.

 

PF to PF a M i MF to M i MF - to zupełnie różne wersje. Jeśli dobrze kombinuje to miałeś na myśli wersję FL, która była nieco zubożoną na eksport wersją PFa dla Egiptu, Syrii i Indii (ci sobie sami je składali). U nas, jak i we wszystkich krajach Układu Warszawskiego, były standardowe PFy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozmawiamy o słownictwie potocznym stosowanym w dyskusji, czy wpisach forumowych, a o podpisie przy prezentacji modelu.

Model jest na wysokim poziomie, to niech go nie obniża nietrafiony podpis.

 

Mistrzowski model podpisany: Grómman F-14 Tomkat na pewno zostanie zapamiętany, ale nie o to chyba chodzi.

 

Edytowane przez myszaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
9 minut temu, pyzio napisał:

Dzień dobry mam pytanie jak z spasowaniem tego miga da się sklejać ? czy jest tragedia

Nie pamiętam większych problemów. Trzeba sklejać połówki kadłuba powoli i po kawałku i na bieżąco korygować spasowanie i będzie mniej roboty ze szlifowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.