Skocz do zawartości

Lokomotywa spalinowa SM 42 od podstaw (1:43)


Andrzej Godlewski

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu powoli pracuje sobie nad lokomotywą spalinową SM 42
Zapewne nastąpi przerwa wakacyjna , ale zaraz po będę męczył się nad dwoma typami wózków ,i zapewne trochę to jeszcze potrwa .
Szykuję parę konwersji SM- ki w tym wersję SU 42 .
Na razie powoli dopieszczam sam kadłub  lokomotywy z dwoma typami ostoi .
aC2Hlt0.jpg
 8LHez4l.jpg
x6xhZ8w.jpg
qWkHtkr.jpg
z4GTiKB.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak sobie wklepałem , skala trochę bardziej kolekcjonerska jak modelarska , ale i tak widać temat jak pokazuje ogóle forum.

Myślę tez że jak ktoś jest takim tematem zainteresowany to i tu znajdzie , a jak będę robił kiedyś galerię to i zapewne w cywilnych wstawię .

W zasadzie powinienem w dioramach bo planuję coś takiego .?

gKBpGaQ.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super temat. Dodałem do obserwowanych.

A koparkę planujesz też od podstaw wyrzeźbić, czy ba jakiejś bazie się będziesz opierał?

 

PS. Szkoda, że nie podciągnąłeś do skali 1:48

Edytowane przez Markuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koparka będzie robiona od podstaw .

Raczej model w stylu kultowych aut PRL-u właśnie w skali 1:43.

Jest to też przy okazji europejka skala kolejowa czyli skala zero .

Akurat z tą skalą jest różnie bo na przykład w USA są budowane modele kolejowe w 1:48.

U nas to raczej lotnictwo przoduje w tej skali ,choć ostatnio jest trochę pancerki ,ale jeśli chodzi o cywili to raczej niewiele .

Modele koparek ,spycharek owszem są ale już w skali 1:50 , ot i taki misz-masz skalowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A na razie prace trwają nad wagonem , wykonałem trochę drobiazgu , no i całą ostoję wagonu ,którą teraz trzeba uzbroić w instalacje hamulcową .
Wózki też jeszcze będą nieco zdetalowane o układ hamulcowy .
qI1BZsI.jpg
vW0ds8K.jpg
Oraz wykonałem małą dioramkę .
WLkHtdq.jpg
qKqCApN.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
18 minut temu, Markuz napisał:

Tory znajomo wyglądają. To skala H0?

W lipcu żałowałeś, że to 1:43 a nie 1:48 a teraz o H0 - letnie rozprężenie? ?

@ _OldMan_  kadłub to scratch "plastikowy" czy posiłkowałeś się wydrukami 3D z PLA/żywicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim dokładnie obejrzałem pierwsze zdjęcia, już chciałem z przekory zapytać, czy lokomotywa też jest robiona starożytną modelarską metodą ... Piękna robota, podziwiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MooMiniek,  _OldMan_  oczywiście chodziło mi o skalę 0. 

Tak się tylko zapytałem bo projekt 1:43 natomiast skala 0 to zasadniczo 1:45. Ale jako, że model jest rzeźbiony od podstaw to nie ma problemu.

Sam używam torów skali 0 do projektów w 1:48.
 

 

Edytowane przez Markuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A koleba to tak na dopełnienie mini dioramki zapożyczona z dioramy ,,Fajrant "1:35 .

Ot taka aranżacja z potrzeby chwili .?

Każda podziałka w skali 0 jest właściwa ,tylko 1:45 wymyślili ortodoksyjni niemcy bo oni zawsze chcą być lepsi od innych .

Z punktu widzenia  historycznego to 1:43,5 była tą właściwą  i wymyślona przez anglików .

Patrząc matematycznie rzeczywiście 1:45 jest tą bliższą prawdy podziałką.

Polecam też stronkę ze normami skal używanych w modelarstwie kolejowym , ciekawa literatura i sporo wyjaśnia .

http://twhk.de/spurweiten/modell.htm

Edytowane przez Andrzej Godlewski
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Prace idą do przodu , a ponieważ lokomotywa musi mieć swoje modelarskie środowisko naturalne , pomyślałem że wykonam do tego zestawu makietę .

Podstawa to skrzynki ze sklejki wypełnione styrodurem.

Przyczółki mostowe to odlewy żywiczne , mostek też będzie wykonany tą samą metodą ..

Całość będzie pokryta wszelkiej maści podsypkami naturalnymi , począwszy od piasku do ziemi doniczkowej .

Dodałem też  trochę kamyczków do urozmaicenia , oraz trochę  mikro-trawki .

Jako jedna z podsypek jest też wysuszona herbata ,jakaś dzika kładka ,przepusty .

I to na teraz na tyle .

 

DSC_4011.JPG

DSC_4015.JPG

DSC_4008.JPG

DSC_4019.JPG

DSC_4013.JPG

Edytowane przez Andrzej Godlewski
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Trochę do przodu przy wagonie i SM -ce .

Jako, że trochę podłubałem przy innych tematach postanowiłem nieco czasu poświęcić i temu modelowi .

W ostoi wagonu wykonałem mechanizmy hamulcowe o przy wózkach kończę układ cięgien do hamulców  wózkach .

Przy samej lokomotywie zabrałem się za wózki , a ponieważ przewiduje wykonać kilka odmian stonek więc i trzeba było zrobić dwa typy wózków jezdnych .

Oczywiście jest też wykonana inna nowsza ostoja ,ale o tym jak tylko zakończę prace nad jej uzbrajaniem .

Pokusiłem się też o wykonanie wnętrza kabiny w niezbędne jej wyposażenie .

Mam już też zrobionych sporo detali jak tylko je wykończę dołączę do następnej relacji
 

DSC_4093.JPG

DSC_4092.JPG

DSC_4101.JPG

DSC_4102.JPG

DSC_4107.JPG

Edytowane przez Andrzej Godlewski
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Pomału prace dobiegają końca ,choć jeszcze sporo drobiazgu do wykończenia .Chciałbym  już na tym etapie  pokusić się o wykonanie zmodernizowanej SM ki , w wersji 6Dg, oraz 18D.

Podciągnąłem prace na tyle że mogę już w tej chwili po wykonaniu silników trakcyjnych zająć się koparką na platformie .

To co udało się wykonać prezentuje poniżej .

Najpierw wagon ,potem wersja z wózkami starego typu .

A na końcu ostoja z wózkami nowego typu 1LN pod zabudowę na wersją unowocześnioną .

DSC_4181.JPG.75721e005570555f5f341580b56b61b2.JPGDSC_4172.JPG.9fed338582979244e38533793abdcc94.JPGDSC_4166.JPG.8a53277c0e29dc6465f8abe526fe6a9c.JPGDSC_4170.JPG.b23853e8b0ca5f7794ed237c32b100ec.JPGDSC_4162.JPG.1fd52b88a14ce9e79854368cd0ee0e5b.JPG20200515173124-56ef139c-me.thumb.jpg.3a8f1a9420e304e79121cf3b93625dbb.jpg

 

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

No i tytułowy Waryński ,a raczej jego początki , czyli najpierw bryła modelu i jej dogładzanie ,a później szczegóły .
Zapewne dodam potem podwozie gąsienicowe ,będzie jak znalazł do dioram.
 

DSC_4246.JPG

DSC_4245.JPG

DSC_4248.JPG

DSC_4243.JPG

DSC_4241.JPG

Edytowane przez Andrzej Godlewski
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W planach nie tylko malowania fabryczne , ale zobaczymy jak pójdzie wykonanie odlewów , bo jest parę fajnych malowań które chciałbym wykonać .

W każdym razie już się szykuję na ciekawą pracę malarską.😀

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.