Skocz do zawartości

Projekt grupowy - Royal Navy na 102


M.A.V.

Rekomendowane odpowiedzi

Ogłaszamy dla wszystkich zainteresowanych projekt grupowy  :rozkaz:

 

W projekcie mogą brać udział modele okrętów Royal Navy mające na uzbrojeniu działo 102mm

 

1.  Start : 1 listopada 2020  (jest wyprzedzenia by można było "na luzie" w covidowych czasach zdążyć zgromadzić odpowiednie materiały)

2.  Zakończenie : 30 czerwca 2021

3.  Nie ma ograniczeń w kwestii wszelkich gotowych konwersji i dodatków - oczywiście mile widziany wkład własny .

4.  Nie ma ograniczeń co do okresu i kamuflażu.

5.  Nie ma ograniczeń w kwestii prezentacji.

6.  Nie ma ograniczeń w kwestii skali.

7. Jeśli będzie ktoś chętny to można budować więcej niż jeden model.

8. Jedyne ograniczenie jest takie iż okręt MUSI służyć pod banderą brytyjską (okręty zdobyczne, wypożyczone, leasingowane itd odpadają) i MUSI mieć na swym uzbrojeniu działo 102mm

9. Wszystkie warsztaty prowadzimy w obecnym wątku żeby nie zaśmiecić działu okrętowego.
 

W ramach ułatwienia startu w projekcie pomocny spis jednostek spełniających kryteria:

HMS Hood ,  HMS Warspite ,  HMS Exeter ,  lotniskowce HMS Furious i HMS Unicorn ,  lotniskowce eskortowe typu Nairana , pancerniki typu Revenge , krążowniki ciężkie typu County ,  krążowniki lekkie typu Swiftsure , krążowniki lekkie typu Colony , krążowniki lekkie typu Edinburgh ,  krążowniki lekkie typu Southampton , krążowniki lekkie typu Arethusa , krążowniki lekkie typu Perth , krążowniki lekkie typu Leander ,  krążowniki lekkie typu C , niszczyciele typu Tribal , niszczyciele typu L ,  niszczyciele typu Weapon ,  niszczyciele eskortowe typu Hunt ,  stawiacze min typu Abdiel ,  slupy typu Black Swan ,  slupy typu Egret ,  slupy typu Bittern ,  slupy typu Grimsby , korwety typu Flower , fregaty typu Bay ,  fregaty typu Stettler.......     TO TAK Z GRUBSZA :)    

 

wszystkich chętnych zapraszamy !   :szczerbol:

Edytowane przez M.A.V.
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • blacman featured i pinned this temat

Super pomysł, MAV, dzięki!😉

Czy jeszcze są miejsca?

Czy mogę się jeszcze dopchnąć?

Zatem chciałbym dołączyć. Albo z przedstawicielem rodziny czarnołabędziowatych (slup klasy Black Swan, White Ensign Models 1/350):

Kite1.thumb.jpg.e43fd1716633e0168f2c80a903f27fbd.jpg

 

Uwentułalnie z Tribalem pospolitym z Trąby w 1/350. Z wyraźnym wskazaniem na HMS Ashanti.776013849_Ashanti4.thumb.JPG.260b99068140bac36babd9a10f1a92c4.JPG

 

A jako przedskoczek, żeby nieco przeheblować skocznię dłubie sobie aktualnie to:

 

1756550231_fregatalast.thumb.png.60bc3932b0201b8c44b0fae7ce81d2fe.png

Ktoś jeszcze?

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja też "wyłożę karty na stół"..... 

u mnie będzie    Eskimos w tropikach   :haha:         

czyli Tribal na Morzu Śródziemnym  ---->    albo "afrykaniec" z 1942 (operacja Torch) albo "sycylijczyk" z 1943 (operacja Husky)....

jeszcze nie zdecydowałem co będzie, chociaż całkiem możliwe że to była jedna i ta sama konfiguracja i kamo. Ale jeszcze muszę zgłębić temat :nauka:

produkt wyjściowy to oczywiście skala 1:350 i zestaw Trumpka wzbogacony o dedykowane lufki, blacharkę WEM i trochę żywicy z MicroMaster

eskimo.JPG.98ed96f02b771cb5fc49121f6b163e5f.JPG

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbyś zamawiał coś jeszcze dodatkowo z kraju ptaka kiwi? Micromaster  rządzi😉Razem z Black Catem moim zdaniem odstawili resztę producentów na kilometry. Tym bardziej, że te dodatki są bardzo łatwe w zastosowaniu i oszczędzają dużo czasu. Choć trzeba mieć silne nerwy i precyzyjne cięcie, żeby czegoś nie uszkodzić przy  odcinaniu. Oczywiście swoje kosztują, ale cóż - za przyjemności się płaci...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, socjo1 napisał:

Czyżbyś zamawiał coś jeszcze dodatkowo z kraju ptaka kiwi? Micromaster  rządzi

no właśnie wyrzutnia torpedowa tak mnie zachwyciła (kłaniam się niziutko  :piwo:  ) , iż cały czas bije się z myślami czy nie sypnąć po burżujsku z trzosa garścią dukatów na te ich Tribalowe wieże artylerii głównej...   bo co tu dużo mówić - te trumpkowe są mocno "grubociosane" i wizualnie pasują do oryginałów tylko jak się patrzy z kilku metrów mając wzrok mętny od ginu :haha: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, M.A.V. napisał:

to ja też "wyłożę karty na stół"..... 

u mnie będzie    Eskimos w tropikach   :haha:        

Dla poddierżki / paddierżenija razgawora:

A Eskimosa z Błyskawicą w filmie ty widjeł?

Ciekawe cóż to za rozpiski widnieją ma mostku? Mianem GNAT określano "German Naval Acustic Torpedo". Bohater drugiego planu, to niewykluczone że Piorun, poniżej już świetnie widoczny:

 

Eskimosie reparaturki ze strony: naval-history. net

http://www.naval-history.net/xGM-Chrono-10DD-34Tribal-Eskimo.htm

1939:

Cytat

November             Nominated for refit and repair of propulsion defects and leaks.

                              (Note: These were a common feature on ships of this Class due to stresses on hull

                                           structure when steaming at high speed in rough weather.

                                           See AFRIDI TO NIZAM by J English.)

                7th         Taken in hand for refit and repair by Smiths Dock at North Shields.

              24th         Repair work to replace turbine blades transferred to JI Thornycroft shipyard at Woolston

 

December              At North Shields awaiting passage to Southampton

1940:

Cytat

June

                 4th         Arrived at Barrow for repair.

 

July                        Under repair

                               (Note  X Mounting replaced by twin 4in mounting to improve AA defence.

                                           Pennant Number for visual signalling purposes changes to G75.

 

August                    Post repair trials and prepared for operational service.

 

1941:

Cytat

July                         Nominated for refit and took passage to Thames.

                  8th         Taken in hand by Green and Silley Weir at Millwall.

                                (Note: During this refit, the after funnel was shortened and main mast removed to improve arcs of firing for AA weapons. Radar Type 286M was also    fitted.  This was an RAF Air-Surface set modified for naval use with a fixed aerial array which limited is value on a ship platform. See RADAR AT SEA by D Howse for details of development and use of radar in the RN.)

 

August                    Under refit

 

September

                 12th        On completion of post refit trials took passage to Scapa Flow to rejoin Flotilla for Home

                                 Fleet deployment.

 

1942:

Cytat

May                                Nominated for refit and tool passage to Falmouth.

             9th                      Taken in hand by Silley Cox shipyard.

                                         (Note: Work carried out included fit of Type 285 Fire-control radar for main armament,

                                                     a High Frequency Direction Finding outfit for use in determining source of wireless

                                                     transmissions during anti submarine operations. See SEEK AND STRIKE by W

                                                     Hackmann. 20mm Oerlikon weapons were added to improve Close Range aircraft

                                                     defence. Fit of surface warning radar Type 271 at this refit is to be confirmed.)

 

June                                Under refit.

 

July               12th                  On completion of post refit trials and calibration of radar prepared for operational service

                                         in Home Fleet with Flotilla.

1945:

Cytat

13th                Returned to Trincomalee with Force 61.

                                                           Nominated for refit in Durban.

                                     31st                Took passage for Durban.

 

August                                     10th                Arrived at Durban and taken in hand for refit.

 

P o s t   W a r   N o t e s

 

HMS ESKIMO completed refit in October and took passage to return to UK on 4th November 1945.

 

PROSZĘ 😉

 

Ale, ale: mamy tu zagadeczkę: na fimie ma późny, kratownicowy maszt. Nic nie ma o tej modyfikacjach w podlinkowanym filmiku. Być może remont z  przełomu 1943/1944 o którym z kolei jest wzmianka, przyniósł tę zmianę?

 

Możemy pogrzebać jeszcze w książkach, ale zostawmy sobie coś z przyjemności na później... Na szczęście jeszcze nie wszystko jest w internecie.

 

Co do Micromastera - obśmiałem się jak norka, jak przeczytałem coś napisał, ale Twoja reakcja wcale mnie to nie dziwi. :haha:

Ileś razy jak patrzyłem na zestawowe instrukcje obrazki to sobie myślałem - ale będzie super, a po otwarciu mocno się zastanawiałem, czy na pewno dostałem pełnowarotościowy towar (chyba pierwszy raz - jak kupowałem modele NOVO pod składnicą, niektóre miały naprawdę ładne pudła i obrazki, chyba jeszcze od Froga. Maluneczek australijskiego Beau wymiatał...) Tutaj te wszystkie renderki nie kłamią...

HACS też jest warty grzechu, choć zestawowy można po prostu pewnie jakąś szmatą zakryć i z blaszanym radarem da radę (nie pamiętam, jak to jest rozwiązane w modelu).

 

Edytowane przez socjo1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, socjo1 napisał:

Ileś razy jak patrzyłem na zestawowe instrukcje obrazki to sobie myślałem - ale będzie super, a po otwarciu....

Ja ostatnimi czasy wciągnąłem trochę kuzyna w modelarstwo by w covidowych bezszkolnych czasach rodziców nie zamęczył, więc babcia mając "dobre chęci" sprezentowała wnukowi kilka wyrobów MisterCrafta - po otwarciu pięknych pudełek był szok :haha:

 

11 godzin temu, unicaunica napisał:

HMS Eskimo wymiana masztu 1943/1944😉

Dobry gust macie z tymi wyborami😈

:mrgreen:

 

2 godziny temu, modelist constructor napisał:

Witajcie. To ja się podepne z HMS cornwall trumpetera 1/350

witamy  :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.A.V. napisał:

racja - dzięki za czujność !

Coś mi się musiało pop....      :glupek:    już skorygowane

Przepraszam za zamieszanie chyba nie potrzebnie korygowales

No mi tez to spokoju nie daje. Podoba mi sie konstrukcja Nelson Class. Kopalem dzisiaj internet w poszukiwaniu info i wedlug wiki to 102 byla uzbrojeniem pomocniczym. Na brytolach sie nie znam wiec prosze o potwierdzenie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Armata_morska_102_mm_Mark_XVI

Jako uzbrojenie pomocnicze:

Jako uzbrojenie główne:

Okręty sojusznicze wyposażane w Wielkiej Brytanii:

Okręty Polskiej Marynarki Wojennej uzbrojone w działa Mk XVI:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, kzugaj napisał:

Przepraszam za zamieszanie chyba nie potrzebnie korygowales

No mi tez to spokoju nie daje. Podoba mi sie konstrukcja Nelson Class. Kopalem dzisiaj internet w poszukiwaniu info i wedlug wiki to 102 byla uzbrojeniem pomocniczym. Na brytolach sie nie znam wiec prosze o potwierdzenie.

nie, nie wszystko dobrze - miałeś racje !   ---> w wiki jest błąd   (co jest zresztą dość częste)

Ani Nelson ani Rodney nie miały nigdy dział 102mm....    za to miały jako uzbrojenie plot 6 pojedynczych i "gołych" dział 120mm (Mk VIII) , do których w lecie 1943 zamontowano maski, tu je dobrze widać :

rodney.jpg.b55e98bd265c06f77751d453fd8b6005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale fakt, że z Mark IX to jeszcze do ostatnich dinozaurów strzelano, nie może stanowić powodu ich dyskryminacji! 4 cale (102 mm) to 4 cale.

(tak poważnie - opracowane w czasach I wojny, w II m.in. w korwetach Flower)

http://www.navweaps.com/Weapons/WNBR_4-45_mk9.php

oraz Mark XIX (m.in. późne Flower, River, Castle)

http://www.navweaps.com/Weapons/WNBR_4-40_mk19.php

 

 

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2020 o 09:23, modelist constructor napisał:

Witajcie. To ja się podepne z HMS cornwall trumpetera 1/350

Pięknie - z grubej rury! A nawet ośmiu. Chętnie popaCZam, mam Kenta w tej samej skali na składzie. Pomysł dojrzewa wraz z dwoma częściami monografii wydanej przez Okręty Wojenne. Nie wiem czy widziałeś na Britku wątek z budową Kenta i Berwicka - warto. Też dlatego, że można popatrzeć na dodatki z kraju ptaka Kiwi o które pytałeś w innym wątku (o ile pamiętam m.in. na s. 7,8,14). 

https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235070426-1350-hms-kent-county-class-cruiser-1941/

Natomiast co do Micromastera zacytuję sam siebie, bo może nie do końca jest to oczywiste:

 

Cytat

Micromastera zamawiałem prosto od producenta, czyli z Niu Zilandu.  Z ich "platinum collection"

https://micromaster.co.nz/collections/all/1-350-scale

I tam też będę zamawiał. Bo chyba tam tylko mają najlepsze drukarki albo robią z najlepszej super-dooper żywicy do drukowania (podobno dlatego że używają tylko wody z lodowca spływającego z Mount Cook oraz dodają sproszkowanych odchodów ptaka kiwi dzięki czemu faktura jest bardziej smooooooth...) albo co tam jeszcze. 

Jak nie wierzysz, to zajrzyj w link - tam piszą o tym ptaku kiwi:

https://micromaster.co.nz/pages/premium-collection

Mnie przekonali. Podobnie robią moi mistrzowie Jedi na britku (b.modellerze) i są kontenci, kiedy zaś brali z Shapewaysa (czyli tak jak to zrozumiałem - zewnętrznej platformy do drukowania dla różnych firm itp), to kwękali że to nie jednak nie to (to te elementy przeżroczystawe z linkowanego wątku o krążownikach).  No więc jako młody Padawan konsumpcjonizmu podążam ścieżką wytyczoną przez dolary Mistrzów z Zachodu.

Jedno zastrzyżenie - z Niu Zilanda jest bardziej przygodowo!

Czas oczekiwania może wynieść do 2-mcy (zatem silne nerwy w cenie)

Wysyłka - mnie Pan skasował na 15 dolaresów. Pozostaje jeszcze jedna kwestia - cło. No. Ostatnio nie było, ale kto wie?...

 

Natomiast gdyby powstała taka blacha z odpowiednimi ryflami a'la Royal Navy - to byłoby super ( to tak na marginesie budowy tych krążowników)... Może by tak jakiś zaznajomiony, wschodzący producent ultraprecyzyjnych dodatków szkutniczych zechciał taką wytrawić?

 

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Widziałem te relacje.  Rewelka.  Ja mam zestaw foto od Edwarda.  Biged.   

Czyli można zacząc wcześniej niż 1 listopad?

Edytowane przez modelist constructor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2020 o 22:13, socjo1 napisał:

 

Natomiast gdyby powstała taka blacha z odpowiednimi ryflami a'la Royal Navy - to byłoby super ( to tak na marginesie budowy tych krążowników)... Może by tak jakiś zaznajomiony, wschodzący producent ultraprecyzyjnych dodatków szkutniczych zechciał taką wytrawić?

 

Masz może zdjecie wzoru z odniesieniem wymiarowym lub rysunki z wymiarami owych ryfli?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczny pomysł. Nareszcie coś dla mnie.

Chciałbym zgłosić swój udział w projekcie z nast. tematami.

1. HMS 'York" 1941 - 1/350 Trumpeter + Very Fire

2. HMS " Exeter" 1942 - 1/350 Trumpeter + Eduard + inwencja własna w konwersje na 1942

3. HMS" Cumberland" 1941 - 1/350 Trumpek ( "Cornwall") + Shipyard Work & WEM

4. HMS "Arethusa" 1942/43 - 1/350 - Iron Shipwright 

Oczywiście wyroby z  Micromaster będą w użyciu. Dwa pierwsze mógłbym zacząć już dziś ale skoro trzeba poczekać to poczekam ..... choć nie będzie to łatwe.....

Jak zostanie czasu to może jakiś "Tribal" dojdzie ;-) 

Grzesiek już się zapisuję na produkt....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.