Skocz do zawartości

Projekt grupowy - Royal Navy na 102


M.A.V.

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Janisz napisał:

Chciałbym zgłosić swój udział w projekcie z nast. tematami.

1. HMS 'York" 1941 - 1/350 Trumpeter + Very Fire

2. HMS " Exeter" 1942 - 1/350 Trumpeter + Eduard + inwencja własna w konwersje na 1942

3. HMS" Cumberland" 1941 - 1/350 Trumpek ( "Cornwall") + Shipyard Work & WEM

4. HMS "Arethusa" 1942/43 - 1/350 - Iron Shipwright 

...

Jak zostanie czasu to może jakiś "Tribal" dojdzie 😉

😲😲😲

Ale czasem sypiasz???

Podobno jerzyki latają śpiąc. Już wiem - jesteś modelarskim jerzykiem! Zazdroszczę 😉

Witamy na pokładzie 😉

 

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Janisz napisał:

...pierwsze mógłbym zacząć już dziś ale skoro trzeba poczekać to poczekam ..... choć nie będzie to łatwe.....

Tak zostało ustalone -->  projekt został ogłoszony wcześniej i startuje z "poślizgiem" ,  aby ktoś kto jest chętny, ale nie posiada modelu, zdążyć go nabyć   :mrgreen:

ale jak czujesz wzmożoną chęć klejenia to zawsze może być salomonowe rozwiązanie :

Dla Yorka zakładasz normalny warsztat i dajesz czadu, a do projektu wchodzisz z Arethusą od listopada   :peace:

 

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie kolegów

Macie tam jeszcze miejsce w stoczni ? Chętnie przyłączę się do projektu.

Noszę się z zamiarem popełnienia czegoś takiego:

obraz.thumb.png.35bfcdd648a3ab1178845602660045c0.png

Uzbrojenie: 2 główne działa 381 mm oraz  16 x 40 (plot) mm i 20 armatek 20 mm (plot). 

A dodatkowo...  8 x 102 mm (plot) 🙂

Pływadło oddane do służby w 1943 roku, więc na II wojnę się jeszcze załapało - nawet monitor podczas lądowania na Sycylii podobno się pojawił.

Wojnę przetrwał i został zezłomowany po wycofaniu ze służby 24 grudnia 1954 roku ☹️

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adek26 napisał:

Macie tam jeszcze miejsce w stoczni ? Chętnie przyłączę się do projektu.

witamy    :piwo:

te monitorki fajne pokraki - kiedyś sam miałem chętke złożyć Robertsa ale jednak trochę za duży

Zakup do niego metalowe lufki - do takiego konkretnego kalibru ładnie będą wyglądać  :mrgreen:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

socjo - czasem sypiam ale ostatnie 2,5 miecha spędziłem w morzu to jestem wyposzczony modelarsko 😉 

M.A.V. - dzięki za propozycję. Ponieważ mam jeszcze 4 nieskończone projekty ( 3 z nich  "łapią" się  w formułę tego projektu)  plus jeden większy w kartonie to najpierw zamknę tamte tematy i akurat powinien być listopad.  Potem pewnie będzie telefon i do roboty na kilka tygodni bezczynności modelarskiej..... no cóż trzeba jakoś zarabiać na te modele. 

Wczoraj dostałem emaila od właściciela Micro Master. Pytałem go min. kiedy będą Pom-Pomy - powinne być dostępne za ok 2-3 tygodnie ..... idealnie.

Nawet nie wiecie jak mi się micha cieszy tak się wstrzeliliście z tym projektem w moje gusta 😉 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2020 o 08:02, blacman napisał:

Masz może zdjecie wzoru z odniesieniem wymiarowym lub rysunki z wymiarami owych ryfli?

Blacmanie,

bardzo dziękuję za zainteresowanie zagadnieniem!

Pierwsze przejrzenie przyniosło następujące spostrzeżenia:

Typ 1:

Kształt kwadratów z przecinającymi się liniami. Ten typ widziałem na krążownikach (Towny, ale też lekkie).

390643988_HMSKent.jpg.37863727545f28a7413f71ba865737c0.jpg

50300689216_b0abe16d63_c.jpg.1ed3f21cb8df3f186a424004971ff9f6.jpg

32_on_cruiser.thumb.jpg.c2f6fd2905a64c0475758620948a74d1.jpg1657748470_BerwickFromAbove_2_psp.thumb.jpg.a9d1b13dd5049541781c7441c09a4f8b.jpg

(chyba to ten typ...)

2 typ - kwadraty "przerywane" - np. pokłady rufowe w korwetach Castle, pokład dziobowy na HMCS Haida, podobno również na fregatach River:

IMG_20190905_121823.thumb.jpg.4eb3abb7d5af78961f45e76c77a0bff9.jpg

TLN0026.jpg.81db1159b240a5ef1c0f6246b3ddd945.jpg

 

TLN0002.jpg.a238a5f72f80685eaa59278a03d4eedd.jpgHSP0026.jpg.d2be5d3517128d7f61620e1af83b869f.jpg

Do tego schematu mam szkic:

P1050483.thumb.JPG.c969d6beaca4abed1d97256cadf9bc0e.JPG

typ 3: linie (mniej lub bardziej) równoległe: pokłady rufowe i dziobowe korwety Castle, fregaty River:

625319128_HMSWaveney1.jpg.95e00e147fcbd830ac85694d6c2bf734.jpg

(w poprzek też można: )

LON0064.thumb.jpg.fe51df4fc55593ec9cca7c44b6158e4a.jpg

ARN0012.thumb.jpg.b06d7e2ca0a94e617a2c5c0e307e8363.jpg

KCD0007.jpg.dffbb5a78945ea97d9dbfd510db7aa7d.jpg

Oczywiście to nie znaczy, że nie  było więcej tych wzorów lub że nie występowały na innych klasach okrętów. Po prostu zrobiłem szybką kwerendę w tym co zbieram na swój użytek i co wynika z moich fiksacji na kilku typach.

Tak jak pisałem: do schematu nr. 2 mam szkic, mogę zdjąć też miarę z pokazanego przeze mnie modelu korwety, gdzie on jest odtworzony przez producenta. Koledzy - miłośnicy"wielkiej lufy" pewnie byliby bardziej zainteresowani schematem nr 1. Niestety - w monografii Okrętów wojennych o krązownikach Town, nie było w planach nigdzie tych ryfli - wszystkie okręty konsekwentnie przedstawiane są jako kryte dechami. Może któryś z kolegów byłby uprzejmy grzebnąć w swojej dokumentacji, może tam byłyby jakieś dokładne malunki (nie mam Profili morskich, nie wiem czy tam ich nie można znaleźć)?

Pozdrawiam,

Michał Janik.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Profilach to aż takich szczegółów nie ma o ile pamiętam :hmmm:

ale jakbym miał strzelać to bym stwierdził że jak coś będzie konkretnego z gabarytami "na grubo" to w Anatomy Of The Ship - w tym tomie o Flowerze (nie mam go). Z tej serii z brytolskich tomów mam tylko Warspite'a ale teraz przekartkowałem i nie ma nic w tym temacie.

W wolnej chwili przekopię moje zasoby wydań Морская Коллекция  - tam to tez wiele ciekawych planów wkładają, może coś się trafi :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.A.V. napisał:

ale jakbym miał strzelać to bym stwierdził że jak coś będzie konkretnego z gabarytami "na grubo" to w Anatomy Of The Ship - w tym tomie o Flowerze (nie mam go).

Tam nie ma. Z tej choćby przyczyny że na Flowerkach rzadko tego typu ustrojstwo montowano. Widziałem tylko parę zdjęć - układ "równoległe szczeble prostopadłe do okrętu". Pewnie dlatego nie ma tego też w  korwetach z serii Shipcraft (to druga podstawowa książka o tej klasie okrętów) Lamberta i Les Browna, w The Kelly's ani w niszczycialach A-I cz. 2 Okrętów Wojennych.

 

 

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie,

Na początek jeszcze raz wielkie podziękowania dla kolegi M.A.V. -a  - dzięki niemu otrzymałem dostęp do bardzo ciekawych materiałów 🙂 Co tu dużo mówić... po prostu rarytas.

obraz.thumb.png.84b41c3adbc43ab9401fdb2daed6fb8d.png

Dodatkowo dotarły do mnie metalowe lufki - naprawdę zacnie wyglądają  :super:

hms_1.thumb.jpg.5471fa20f10cb5dc7c0bc8e8adf135ef.jpg

Początek projektu zbliża się dużymi krokami, niemniej jednak myślałem, że będzie większe zainteresowanie tym tematem. W końcu spektrum okrętów Royal Navy ze 102-kami na pokładach jest ogromne, o czym mówiono tu już wcześniej.

Może ktoś jeszcze się skusi i dołączy do naszych poczynań w tym zakresie...❓

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Mam mały update ze strony Micro Master3D

Simon na moją prośbę dorzucił do oferty wieże 8 calówek do wczesnych Counties. czyli np. "Cornwall" lub jak ktoś chce zrobić innego wczesnego County bez plotek na dachach.

https://micromaster.co.nz/collections/featured-products/products/1-350-royal-navy-8-mkviii-mki-turrets-x4

Oraz wieże dedykowane do HMAS "Australia" 1941/42

https://micromaster.co.nz/collections/featured-products/products/1-350-royal-navy-8-mkviii-mki-turrets-x4-hmas-canberra-1942

A także radar typu 271 RDF Lantern czyli dosyć popularne urządzenie w pierwszych latach wojny.

https://micromaster.co.nz/collections/featured-products/products/1-350-royal-navy-type-271-radar-rdf-lantern-x4

Wszystko to w 350-tce.

W dalszym ciągu pracuje nad Pom-Pomami. Facet jest niesamowity.

Jak macie jakieś sugestie vel pomysły to śmiało piszcie do niego.

Na pewno odpowie na emaila.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.A.V. napisał:

niestety - przekopałem swoje zasoby biblioteczne i żadnych kwitów na to pokładowe ryflowanie nie znalazłem....

odmeldowuje się :rozkaz:

Czekam na dwie książki angielskie ze szkicami i planami, w których może to również być. Niestety, okazało się w międzyczasie, że wyjście z domu moje i moich domowników przez jakiś czas będzie niemożliwe, więc sprawa się komplikuje. Tym niemniej, jak już je dostanę, to będę starał się drążyć temat dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kzugaj napisał:

A jesli koledzy pozwola to dolacze do projektu z tym pokrakiem

ło matko.... wersja niezła - nic dziwnego że go Smark załatwił kilkoma salwami  :haha:

hood.jpg.f8a5d95b99e0b6c671bb9344e3334d88.jpg

no ale wracając do meritum......

102-ki   są  -------------->   można składać     :piwo:

Edytowane przez M.A.V.
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, M.A.V. napisał:

ło matko.... wersja niezła - nic dziwnego że go Smark załatwił kilkoma salwami  :haha:

hood.jpg.f8a5d95b99e0b6c671bb9344e3334d88.jpg

no ale wracając do meritum......

102-ki   są  -------------->   można składać     :piwo:

To będzie szybki mały projekt rozruchowy. Warsztat narazie jeszcze w proszku

 

20201021_144113.thumb.jpg.2e07604905256808ef27f41fe746e469.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra oficjalnie sie podłączam pod temat 

Exeter w 1/350 - warsztat rozpoczęty - tu 

 

ale z ramki nic jeszcze nie wycięte tak wiec spokojnie czekam do pierwszego ...

powyższy warsztat przekierowuje na warsztat - projekt grupowy 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może ten grupowy projekt zmobilizuje mnie aby dalej pociągnąć jego -

RYJ6Bcg.jpg

Materiałów mam sporo -

IThuaT8.jpg

Oprócz tego co widać , dodatkowo pokład Pontos ( już na okręcie) oraz blachy Edka, bo te BBB, choć mocno rozbudowane, posiadają fatalną instrukcję , a i materiał blaszek kiepsko się formuję. Dlatego będę używał obu zestawów równolegle. Wieże, to oczywiście zamienniki żywiczne z Big Blue Boy. Zestawowe fatalnie przeskalowane.

Na tą chwilę okręt prezentuje się niej więcej tak-

QHesTwG.jpg

Więc jeśli mogę, to dołącze,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.