Skocz do zawartości

Oshkosh M1240 (A1) M-ATV, M1245 M-ATV, M1277 M-ATV - warsztat zbiorczy


mandrivecs

Rekomendowane odpowiedzi

Model robię prosto z pudła, w polskim zielono czarnym malowaniu. Chociaż piaskowe wchodzi w grę. Ten walk around pokazuje całkiem sporo okablowania, które chcę dorzucić. Zdobywam też wiedzę jak pomalować środek przy zielonym malowaniu, ale to już z innych zdjęć. Jak wyjdę poza pudło, które znacie lepiej ode mnie, to pokażę postępy. Póki co mimo że jestem poza połową instrukcji to model prawie nie posklejany. A to dlatego żeby ułatwić sobie później malowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bulik58Jeżeli chcesz więcej informacji o jegomości z szablą szukaj pod hasłami Soyers / JWK, trochę info w linkach poniżej:

https://silentheroes.pl/bedzie-wreszcie-ksiazka-soyersa-jtaca-z-jwk/

https://www.facebook.com/POLISHSOF/posts/362847607775929/

@paton69I jak tam budowa - masz już co pokazać?

@copycatWydaje mi się, że musiałeś coś pomieszać, bo felgi z oponami pasują idealnie - nie ma szans, żeby kapcie nie wchodziły.  Każdy buduje jak chce, ale proponuję pooglądać zdjęcia rzeczywistych pojazdów w trakcie budowy. RFM postąpił trochę podobnie jak DRAGON, w pudle są elementy dla 2-3 wariantów, niekonieczne prawidłowo opisane w instrukcji. Sporo rzeczy przy samej ramie wychwyciłem w przypadku swojego wozu.  Chętnie popatrzę jak Ci idzie.

@makinen@Grzegorz GrabowskiJeżeli macie Panowie cokolwiek merytorycznego do napisania, to jak najbardziej proszę o uwagi bądź wskazówki. Jeżeli nie to  pozostańcie z lożą szyderców na równoległym forum i piszcie tam sobie do woli.

 

Aktualizacja z budowy - złożone do kupy praktycznie wszystko co dotyczyło ramy i było w pudle. 

 

28.thumb.jpg.d1928ca182d7231150dd63547c7e5ced.jpg

Tak to wygląda na kołach DEF-Model dedykowanych do modelu Pandy. Da się bez problemu pożenić z zestawem RFM.

 

29.thumb.jpg.52db03fe1a93539197bd8a6f359292d7.jpg

 

31.thumb.jpg.e20d0c24438e0cf233b633b38c03917a.jpg

Dołożona lina wyciągarki z EUREKA XXL 0,4 mm

 

30.thumb.jpg.081a3dc9f0e4bbfc8d48af3c5c1fbd60.jpg

Z tyłu niestety rozmieszczenie części elementów w wersji SFV jest inne niż w pozostałych M-ATV...

 

30a.thumb.jpg.3bd572a4ea71734b4b1ac4945e530503.jpg

Elementy zaznaczone na czerwono trzeba będzie poprzenosić. Będzie to trochę problematyczne na tym etapie. Niestety wcześniej nie miałem dostępu do dobrych zdjęć.

 

32.thumb.jpg.2057a29d189fd21063b25a22ad0e39a1.jpg

Od spodu - świetnie widoczne ugięcie opon przy kołach DEF-Model.

 

33.thumb.jpg.09ad80c1fe0417bf33b88c9e07b3ea39.jpg

 

I przyleciał przedni bumper wersji SFV od Shapeways:

34.thumb.jpg.fd216152f1559eae7ff0b8d88d101911.jpg

 

35.thumb.jpg.56050f496bc3be14bcfa7aaa7fcfbc12.jpg

 

W międzyczasie doleciało też trochę dodatków dedykowanych M-ATV:

36.thumb.jpg.01257298510917e2c7d3cbf7c704446a.jpg

Książkę wydawnictwa WWP mogę polecić z czystym sumieniem - nieoceniona pomoc w budowie.

 

I kolejne foto referencyjne rzeczywistego wozu JWK z Afganistanu:

37.jpg.056323dabde65d79c21729a190bc9134.jpg

Edytowane przez mandrivecs
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie raczej takie:

ashkosh.jpg.0b723bfcaa86f5dcab6074e786182558.jpg

 

zdjęcie pochodzi ze strony https://fleet.com.pl/news/flota-polskiej-armii

 

linka której użyłeś w porównaniu do tego zdjęcia wydaję się zbyt gruba.

 

Tu zdjęcie koła, robiłem dość długo w cywilach i tam takich jaj nie było.

 

IMG_0985.thumb.JPG.be972c4bda3cf891ce55786220216845.JPG

 

A tu etap na którym jestem. Zbliżenia zrobię jak dojdę do kabli.

 

IMG_0986.JPG.bbd69384a57d5c185600063b9dbd3c9d.JPG

 

IMG_0987.JPG.c8db546ad2ea5fa7b45fdd8746fc425f.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mam nic do pokazania z tej prostej przyczyny że jeszcze nie zacząłem . Wynika to z moich modelarskich zasad , nigdy nie kupuję modeli na zapas i nigdy nie zaczynam nowego projektu nie skończywszy poprzedniego . Kończę Jeepa więc kupiłem M- ATV i gromadzę dokumentację . Przy okazji mam pytanie : kupiłem duże koła z RFM , czy nasi podczas misji nie jeździli na takich ?  Szczerze przyznaję nie znalazłem ani jednego zdjęcia w necie . 

Wasze projekty śledzę z uwagą , jeden ze względu na malowanie ( jeszcze nie widziałem zielonego modelu ) a drugi na unikatową wersję . Kto wie ..... jeszcze mam czas .... . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra zasada, ale że od roku tylko maluję nie kleję, musiałem coś dla odmiany. Zwłaszcza że nie jest to ruski tank.

 

Zostały do posklejania jedynie lusterka, anteny i parę pudełek z blaszek które chcę polutować. Oraz jakieś duperele, które są w ramkach, a nie ma ich w instrukcji. No i kable. Blaszki na dachu pod szperacze mają nawet otwór na kabel :).

 

IMG_0992.JPG.5091f91555d663776ee65aa3e89a7e3f.JPG

 

IMG_0993.JPG.8fc66ad5787bb9f6bf608b4576c14d01.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@paton69Rozumiem, że kupiłeś M-ATV od RFM..? To wersja  M-1240 A1 czyli ta, którą mamy w kraju, na na misjach JWK z mojego warsztatu (M-1245 SFV) i tutaj duże koła. Na wczesnym etapie kontyngent PKW używał Wersji M-1240 na małych kołach, bez dodatkowego opancerzenia i z paroma pomniejszymi różnicami. Do wozu PKW bardziej nada się Panda.

@copycatDobra robota.  Jeżeli podchodzisz na poważnie do tematu to rozważ wymianę wieży O/GPK, a przynajmniej przedniej tarczy. Są sporo za duże w skali. Kiedyś @makinenpostawił ją na humvee i wyglądała pokracznie - była sporo za wielka. Lepsza była by z humvee Bronco, lub choćby Academy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, na super hobby jest wieżyczka od Legend. Boki wyglądają tak samo, jedynie przednia tarcza jest za duża jakieś 3mm wys i 4mm szer. Dorobię coś z HIPS i zobaczę jak to wygląda. Tylna klatka radzę ją składać patrząc na zdjęcia oryginału. W oryginale jest taki uskok pomiędzy płytami na samej górze, w modelu wyszło mi to płaskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jak lutowanie. Strzałką pokazałem miejsce gdzie brakuje trójkątnego otworu, przeprowadzone są nim kable. Za późno to zobaczyłem, części już przyklejone.

 

IMG_0578.JPG.93a0d57c864b46b2d580140426e4bcc7.JPG

 

Kabelki to masakra, łączą ze sobą części które chcę pomalować osobno, albo rybki albo akwarium. To chyba system łączności wewnętrznej, wszystkie to puszki z przełącznikami połączone są ze sobą czarnymi kablami z żółtymi naklejkami.

IMG_0580.JPG.67bf48bdf41496c6bd663005390f542d.JPG

 

Linka to najmniejszy kabel jaki miałem, a i tak za gruba.

 

IMG_0579.JPG.be8e9d6310efd312da8a1b7744108327.JPG

 

A i felgi okleiłem paskiem polistyrenu 0,25mm, teraz już pasują. Dziwne bo zapas jest OK.

 

Edytowane przez copycat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpocząłem, ale boję się że to nierówna walka i chyba nie warto. Większość kabli zależy od tego co podpięto w środku. Zawieszenie raczej nie, nie mam zdjęć, a i tak wszystko jest zasłonięte osłonami. Bardziej boję się o pasy, te przy otwartych drzwiach są wręcz niezbędne. Póki co jadę zdjęcie po zdjęciu z walk around i coś tam doklejam. Na początek chyba jednak warto skupić się na kablach które są na zewnątrz, a jest tego całkiem sporo. Potem silnik, bo taki goły przy możliwości otwarcia maski to szkoda nie zrobić. Może mi przejdzie ochota na otwarte drzwi, pomyślę jeszcze, bo to sporo pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, copycat napisał:

To chyba system łączności wewnętrznej, wszystkie to puszki z przełącznikami połączone są ze sobą czarnymi kablami z żółtymi naklejkami.

Z tego co pisałeś robisz wersję krajową, nasze są ogołocone z jankeskiej elektroniki, więc tej skrzynki też tam nie ma. W przeciwieństwie do Was nie miałem nigdy RFM w ręku, ale wydaje mi się, że są w zestawie przewody za tylną oś, a te są najbardziej widoczne. Więc można przyklejając je, tragedii nie będzie 😉 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @ZderzakTak, to prawda. Zestaw RFM daje przewody za tylną osią, ale:

1) jest ich za mało,

2) słabo wyglądają,

3) jest to jednak sztywny plastykowy element i trudno go ustawić/wpasować.

Od biedy można wykorzystać jego środkową część, czyli fragment zarzucony na most, do mocowania do ramy. Boczne fragmenty biegnące za koła do odcięcia i podmiany na druciki.

Za przednią osią brak elementów zestawowych.

Edytowane przez mandrivecs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Niech wypowiedzą się osoby, które widziały pojazd na żywo, ale moim skromnym zdaniem, nasze krajowe pojazdy przemalowyane były z piaskowej barwy, więc zarówno wnętrze kabiny jak i przedział silnika pozostały w pisakowym kolorze. Raczej nikt nie demontował osprzętu przedziału silnika, żeby przemalowywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.