Skocz do zawartości

Ił2m3 Tamiya 1/72


mysiek13

Rekomendowane odpowiedzi

Obróbka po sklejaniu jednak zajęło więcej czasu niż planowane 😔😡dwa razy surfacer cienkimi warstwami, sporo poprawiania linii podziałowych i wyrównywania połączenia kadłub... Jak dobrze pójdzie to może dzisiaj marmurek na dole na biało i preshading na ciemny granat... 

IMG_20201227_113822.jpg

IMG_20201227_113750.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I udało się dziś pociągnąć marmurek 😃szablony kupione na Giełdzie Erniego, zdecydowanie polecam i jakość i kontakt ze sprzedawcą i możliwości wykorzystania... Nie dociskałem dokładnie, bo i tak jeszcze będą linie "preszajdowane " i jasnoszaroniebieski z zestawu WWS Hataki pomarańczowej...

IMG_20201227_171700.jpg

IMG_20201227_171614.jpg

IMG_20201227_171536.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj udało się zrobić "preshading"... Z uwagi na jednak sporo linii podziałowych i luków /wzierników zdecydowałem się na pędzle a nie aero... Granat to mix akryli Vallejo a biały to bardzo dobry pod pędzel akryl Italeri (nie próbowałem Gen3 od AK, ale ten jest najlepiej kryjący że wszystkich białych jakie miałem, nawet Pactry😉)

IMG_20201228_195118.jpg

IMG_20201228_195042.jpg

IMG_20201228_195008.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze "psikanie" niebieskim spodu... Marmurek bardzo słabo widoczny 😗😶widoczne są błyszczące miejsca, bo zdjęcia na świeżo, zanim farba przeschła... Malowanie pomarańczową Hataką bardzo przyjemne 👍

IMG_20210102_212023.jpg

IMG_20210102_211927.jpg

Edytowane przez mysiek13
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model idzie zacnie...

Ale w kwestii formalnej: 

kompletnie do mnie nie trafia takie marmurkowanie i preszajding..☹

W jaki sposób to ma oddawać rzeczywistość???

Rozumiem jednolity kolor i: 

łoszowanie zakamarków,

zdarapki na skrzydłach,

zjechany kolor na krawędziach natarcia,

okopcenia wydechów czy działek, 

obicia od lotów koszących,,

rozjaśnienia ( płowienie) na szmacie jest ok ale z blachami czy sklejką??

Taki schemacik: środkiem jaśniej , bokami ciemniej...i tak na calutkiej powierzchni..równomiernie..

 

Pozdr.

Jacek.

 

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ciekawy komentarz Myszaty😃👍W tym Ile staram się znaleźć "swoją drogę" w modelarstwie lotniczym, próbuję nowych technik itd itp... O ile  w pancerce w 72 wiem co umiem i wiem co robię ( przynajmniej tak myślę 😉) o tyle  w lotnictwie raczej idzie mi powoli ...

 

Chcę zobaczyć wynik spodu i na razie jestem nawet zadowolony, po bezbarwnych, washu i wykończeniu na pewno nie będzie to tak ostry efekt...

 

Wash też będzie , ale chcę dość delikatny, żeby nie wejść  w wygląd kartonówki... Okopcenia delikatne też, otarć/obić np płatów od obsługi technicznej  nie będzie, bo model będzie i tak dość kolorowy , to za bardzo Cepelii nie chcę robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, też dopiero szukam dobrej metody i tak sobie gdybam....

 

Patrzyłem ostatnio ma swoje brudne auto po tygodniu jeżdżenia, zacieki z przodu, brud  w załamaniach, ślady po autostradzie, ale drzwi mi nie wypłowiały na środku...

Wogóle nigdy nie widziałem blachy która jaśnieje od wieku ...raczej  podstawową jest jednolity kolor + przyciemnione szpary ( linie podziału) od zabrudzeń (nie tak jednostajnie Jak od linijki)..i to by się przesuwało od krawędzi natarcia do tyłu...a takie plamki? farba marnej jakości??? 

To po co walczyć o realizm koloru jak się go potem krzyżuje z białym ,czarnym i innymi bajerami...

 To tak ogólnie w kwestii malowań marmurka czy preszajdingu...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2021 o 14:18, mysiek13 napisał:

Dzięki za ciekawy komentarz Myszaty😃👍W tym Ile staram się znaleźć "swoją drogę" w modelarstwie lotniczym, próbuję nowych technik itd itp... O ile  w pancerce w 72 wiem co umiem i wiem co robię ( przynajmniej tak myślę 😉) o tyle  w lotnictwie raczej idzie mi powoli ...

 

Chcę zobaczyć wynik spodu i na razie jestem nawet zadowolony, po bezbarwnych, washu i wykończeniu na pewno nie będzie to tak ostry efekt...

 

Wash też będzie , ale chcę dość delikatny, żeby nie wejść  w wygląd kartonówki... Okopcenia delikatne też, otarć/obić np płatów od obsługi technicznej  nie będzie, bo model będzie i tak dość kolorowy , to za bardzo Cepelii nie chcę robić...

Też miałem napisać na temat tego preszadingu. Marmurek zakłada bardzo delikatne nakładanie warstw, prawie laserunek. Robiąc preszejding, i to pędzlem (!!!) musiałeś pokryć go warstwą prawie kryjącą. Też kiedyś z lenistwa popełniłem ten błąd, użyłem do preszejdingu flamastra i bardzo tego żałowałem...

Podsumowując, cały efekt marmurka wzięło w łeb. Dobrze chociaż, że nie napracowałeś się, bo użyłeś szablonu. Gdybyś maział go aero z ręki, to byś pewnie się wku***ł.

To już weź ten marmurek zrób jako postszejding chociaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie na statecznikach efekt jest wg mnie bardzo fajny, na dużych powierzchniacch już mniej... Szablon był bardzo pomocny a w.. k... rw i tak przyszedł z innej strony, jutro pokaże zdjęcia - na górnych powierzchniach poprawiałem szpachlowanie i linie podziałowe 😡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo preszejding malowany pędzlem ma tam sobie jakąś grubość, więc gdy patrzymy "pod światło" na tak pomalowaną powierzchnię zapewne da się zauważyć małe uskoki warstw farby. Przy macie pewnie jest to widoczne mniej, ale jeśli malujemy jakąś satyną to będzie raziło. Zupełnie nie rozumiem takiej techniki, wg mnie szkodliwej.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arthus co do Twojej uwagi, to nie jest uskok widoczny, nie malowałem ławkowcem, tylko rozcienczoną farbą i pędzlem retuszerskim... Farba ciemna więc może na fotkach wygląda jakby było "grubo", ale jest "cienko" 😉  sprawdzałem kilkukrotnie i tylko w kilku niewielkich miejscach wystąpił opisywany przez Ciebie problem na naprawdę kilku mm długości... Nie uchwycę tego niestety na aparacie, więc musisz uwierzyć mi na słowo🤔 Może idea wg Ciebie szkodliwa, ale wykonanie nie aż tak 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób jak uważasz, to Twoje modele przecież, ale moim zdaniem idziesz w złym kierunku. Spójrz na spód tego Hurriego, panel z wylotami łusek na lewym skrzydle. Preszejding w takim wykonaniu to ostre ciemniejsze paski przy liniach paneli, ani to ładne, ani to realistyczne, a na żywo pewnie jeszcze bardziej razi.  

Moim zdaniem nie ma co się upierać, bo taka technika "upiększania" szkodzi modelowi, no ale to już Twoja decyzja.    

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to widać na tym zdjęciu z całym modelem, ale na zbliżeniu też. Mi nie chodzi o to, żeby się z Tobą spierać i coś udowadniać, jeśli uważasz, że to dobre rozwiązanie to ja nie będę w to ingerował, po prostu przeglądałem warsztat Twojego Iła i jak dotarłem do zdjęcia z tym ostrym preszejdingiem, to jakby nagle modelem zajął się ktoś inny.. Nie wiem skąd taki pomysł, ale w tej technice to raczej nie o to chodzi, te różnice w odcieniach mają być subtelne i nawet przy cienkich, ciemnych  liniach malowanych aerografem, przejścia te są w miarę łagodne i o to chodzi, a w takiej formie to po prostu ciemniejsze ostre paski..      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnych pretensji i dzięki za komentarze 👍właśnie efekt na Hurricane mi się spodobał i chciałem go przenieść na Ił a... Na zdjęciu z całym modelem akurat tam pada cień koła, bo najmocniejsza lampa doswietlała z góry. Ok Twoje prawo mieć takie odczucia... Górę spróbuję zrobić delikatniej aero i porównam sobie efekty 😉nie wiem tylko czy uda mi się zrobić fotki na tyle dobre żeby pokazać te efekty... A z Twojego doświadczenia jaki kolor użyć do preszajdingu w trójbarwnym kamo VVS? Uniwersalny czarny czy bardzo ciemnozielony? 

Edytowane przez mysiek13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wielobarwnym kamuflażu to w ogóle ciężko zrobić dobrze preszejding jako całość i tu nie chodzi o sam jego kolor, ale o to jak chcesz kłaść potem plamy tego kamuflażu. Jeśli będziesz malował wszystkie barwy po "całości" to każda z nich będzie stopniowo coraz bardziej przykrywała ten preszejding i przy najciemniejszej barwie to już go nie będzie widać.

Tutaj lepiej się sprawdzi malowanie na czarnym z rozjaśnianiem wewnętrznych części paneli, ale to wszystko gdy chcemy malować kamo z ręki, mamy wprawną rękę w aero i trochę czasu 😁

Najprościej i dla leniwych to będzie pociągnąć linie z aerografu już na kamuflażu rozcieńczalnikiem lekko zabarwionym czarnym/ciemnoszarym, tylko trzeba to zrobić naprawdę delikatnie, a nie tak, żeby było potem łatwo to uchwycić na zdjęciach 😃      

Edytowane przez arhtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej popatrzeć na inne modele - np dzisiejszy Spit Gonza - i zastanowić się nad musem wchodzenia w schematyzm... Czasami preszajding się przyda, ale nie zawsze, czasami marmur, czasami modulacja.

Poza powyższą filozofią też zalecam aero, ręczny preszajding to już w naprawdę wybranych i udokumentowanych przypadkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Ił 2m3 dostał trochę kolorków Hataka Orange do WWS z II wojny światowej... Oprócz brązu który mi nie podszedł i użyłem AK Real Color Dark Earth RAF, pocieniowanego z piaskowym... Bardzo przyjemne w malowaniu, jak tylko chciałem szary pocieniwac Vallejo Air to od razu poczułem ogromną różnicę🤣Na zielonym za mocno widać na fotkach "preszajding", w realu znacznie mniej widoczny😡 na brązie na żywo widać, na fotkach nie😡 na ciemnym szarym raz aparat złapie a raz nie 🥺muszę popracować nad ustawieniami aparatu i oświetleniem🤔😗 tak naprawdę kolorki i efekty są w miarę realistycznie oddane na obu fotkach spodu... Teraz sido i łosie, potem kalki... Jaki płyn zmiękczający i utrwalający polecacie?z używanego obecnie Wamodu nie jestem do końca zadowolony... 

IMG_20210205_195911.jpg

IMG_20210205_195752.jpg

IMG_20210205_195626.jpg

IMG_20210205_195455.jpg

IMG_20210205_195327.jpg

IMG_20210205_195232.jpg

IMG_20210205_195144.jpg

IMG_20210205_195104.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.