Jump to content

Shenyang J-6 ( Mig-19s) 1/72


Recommended Posts

Witam.
 Od jakiegoś czasu miałem ochotę ulepić sobie relaksacyjnie FW-190 z Master/Mister crafta, głównie by poćwiczyć techniki i malowanie. Wybrałem się więc dziś na łowy do najbliższego sklepu z zabawkami po Foczkę. Niestety niemieckich foczek nie było. Była za to młodsza, ponętna Azjatka, na którą się skusiłem.
KTR6jN1.jpg
Fajerwerków się nie spodziewałem. Jednak zawartość pudełka mnie dobiła. Dwie ramki z mnóstwem nadlewek i ogromem uproszczeń plus przezroczysta ramka z mało przejrzystą owiewką ( która po pierwszych przymiarkach w ogóle nie pasuje i ma ohydne przesunięcie formy wewnątrz...) . Oględziny części jeszcze bardziej utwierdziły mnie w smutku - linie podziału są falami Dunaju (miejscami zanikającymi), niektóre elementy z przesunięciem o ok. 1 mm, do innych znów fatalny dostęp. No ale jak powiedziało się A to trzeba dokończyć alfabet... 
Instrukcja też jakoś, tak jakby nie z tego modelu ( kilkanaście miejsc gdzie pokazany jest montaż części, których nie ma na ramkach np. lotnik, kalka na tablicę przyrządów...). Malowania mało ciekawe w tym jedno tajemnicze - niepodpisane więc oprócz tego, że pakistaniec to nie wiadomo, kto co gdzie, jak i kiedy. Co do malowania jeszcze nie wybrałem w jakim go wykonam, ale chyba będzie to któreś z aluminiowych, bo ta szczęka na kalce szału nie robi...
rhPr3Mq.jpg
 Na początku wyznaczyłem sobie warunki pracy: model prosto z pudła, odtworzyć linie podziału ( poćwiczyć rycie ich) i najważniejszy skończyć przed końcówką wolnego ( Deadline to 4.1.2021).
I tak dziś zabrałem się za pracę. Ogólnie to już pierwszy punkt instrukcji jest zonkiem - kokpit składa się z: tablicy przyrządów , fotela (z pięknym śladem po wypychaczu na środku oparcia, którem hołd oddał nawet producent zaznaczając ten ślad w instrukcji na rysunku montażowym 😉  ) i lotnika ( którego nie ma w zestawie) . Sam rysunek montażowy też nieczytelny - nie wiadomo jak ten fotel przykleić ( gdzie dokładniej).  Ta pustka jakoś mnie nie przekonała i postanowiłem złamać pierwszy warunek i dorobić jakieś  pseudo bebechy by nie wiało taką pustką. Efekt pracy poniżej. Jest to coś co raczej tylko iluzorycznie przypomina kokpit tego płatowca, ale lepsze to niż ta dziura, którą zaproponował producent. 
5LKjNlF.jpg
TaLRHFf.jpg
we9ME6V.jpg
9Uv0ekb.jpg
 Następnym krokiem było poskładanie większych elementów do kupy. I znów problemy - połówki skrzydła są przesunięte względem siebie o ok. 1 mm. Wlot powietrza do silników również jest większy niż złożone połówki kadłuba. Po wklejeniu fragmentów płytek 0,2 mm na każdą połówkę kadłuba pasuje umiarkowanie.  Tutaj warto zwrócić uwagę i przymierzyć owiewkę na sucho przed złożeniem połówek kadłuba. Jeśli sklei się fabryczne części bez podkładania to owiewka nie spasuje - będzie wystawała poza trójkąt na dzióbie i na płetwie przechodzącej w statecznik pionowy. 
Na focie poniżej większe elementy zaszpachlowane i w oczekiwaniu na obróbkę ( szpachla schnie) 
6Ed4PVY.jpg
I element który "troszkę" mnie rozczarował. Pupcia miała wiele jamek i kanionów skurczowych. Przed wklejeniem jej do kadłuba wyprowadziłem ją na pikabello i tutaj znów zonk, bo nie pasuje do kadłuba i trzeba nadrzucać szpachlą. To nie koniec problemów z nią, bo przymierzając na sucho statecznik pionowy między nim a kadłubem i dyszami jest dość duża dziura... Tak więc kielnia i kątówka w rękę i do boju.
pQpJsfv.jpg
d5GtsIu.jpg

Edited by neptun1939
 • Like 3
Link to post
Share on other sites
 • Replies 55
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Witam.  Od jakiegoś czasu miałem ochotę ulepić sobie relaksacyjnie FW-190 z Master/Mister crafta, głównie by poćwiczyć techniki i malowanie. Wybrałem się więc dziś na łowy do najbliższego sklepu z z

Proszę bardzo:   Szablony do każdej skali plus rysik z igłą. A ten "dziurkacz" Trumpetera to wyrzuć, bo się do niczego nie nadaje. Kup nitowadło RB.  

Kiedyś Wamod dał ciała, bo pomylił preparaty w butelkach i zamiast zmywacza dał coś agresywnego, co faktycznie wchodziło w reakcję z plastikiem. Ale to było dawno temu i teraz możesz śmiało stoso

Posted Images

Wczoraj, a raczej dzisiaj do 1 w nocy popracowałem nad F-6. Głównie zarzucanie szpachlą dziur, jamek skórczowych i linii podziału. Na chwilę obecną prawie całość modelu jest wyprowadzona na gładko - zapomniałem kilka linii zaszpachlować, ale już nadrobione. Kółek i elementów o okrągłych/zaokrąglonych kształtach nie szpachlowałem, bo nie wiem jak je później wyryć - z ręki na pewno nie wyjdą ładne i równe. Ktoś poradzi i zdradzi przepis na wykonanie ładnych kółek, elips i tym podobnych elementów?
 Obecny stan ( oprócz wspomnianej poprawki kilku linii ) prezentuje się następująco:
Połatany do zdjęcia bluetackiem:
PQzOSfu.jpg
Połączenie skrzydła-kadłub ma piękną dziurę. Trzeba będzie nadstawiać płytkami i później szpachlować:
IyIGZC9.jpg
Kończyny z zatartymi liniami podziału:
Wb72mLp.jpg
Yn6YCGS.jpg
Kadłubek (Wincenty?? 😛 ):
swOoAN3.jpg
dJJ9ZeI.jpg
qcoKJls.jpg
A4PU0Bx.jpg
zrlnQSY.jpg
pl4BVtL.jpg
6hi5dKB.jpg
Wspomniana wczoraj dziura na łączeniu statecznik pionowy - kadłub. Myślę że cienki pasek plastiku i szpachla pozwolą wyprowadzić to  "jak Pon Bócek przykazoł" 
RoY3TfS.jpg
Przepiękna owiewka i idealne spasowanie z kadłubem ( na zdjęciach siedzi o jakieś 0.1 mm wyżej):
xTPKlsy.jpg
kZAtC1z.jpg
PEZfdrP.jpg
Delikatnie się przesunęło podczas zdjęć. Widać też kolejny mankament - wloty powietrza do silników mają dwa różne kąty. Nie wiem czy uda mi się to wyprowadzić, ale będę z tym walczył.
iHd0EJa.jpg
W odpowiedzi na pytanie czym będę rył: Dedykowane do tego narzędzie Trumpetera i jednocześnie stwierdziłem, że jak już linie muszę robić na nowo to od razy poćwiczę też nitowanie :
bpk6A4A.jpg
Pozostałe elementy i "detale" płatowca, które czekają na obróbkę i montaż. Nie wiem czy zdecyduję się zrobić otwarte podwozie, bo to zestawowe jakoś hymmm... nie trafia do mnie?
vj0Muqu.jpg
Obecnie wprowadzam poprawki kielnią ,szpachlą kątówką i papierami ściernymi by wyprowadzić zauważone błędy. Następny krok to podkład i rysowanie linii. 
 Jak na razie całość prac, pomimo ogromu przeciwności, podsumuję słowami Grzegorza z Ciechowa: "Na barykadach walka trwa". Jedno jest pewne:
F5lOWYQ.jpg

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, neptun1939 napisał:

Ktoś poradzi i zdradzi przepis na wykonanie ładnych kółek, elips i tym podobnych elementów?

Proszę bardzo:

rylce.thumb.jpg.880adddc872a503d8b35cda29bdf81ea.jpg

 

Szablony do każdej skali plus rysik z igłą.

A ten "dziurkacz" Trumpetera to wyrzuć, bo się do niczego nie nadaje. Kup nitowadło RB.

 

Edited by abtb
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Aż się prosi o przemodelowanie pilnikami tej piramidy przed przednią szybą .Mozna jeszcze zrobić osłony termiczne z cienkich plastików lub folii Alu.Bedzie bardziej plastycznie 3D  i oszczędność na ryciu. 

Link to post
Share on other sites

-> Abtb można prosić jakiś namiar na te blaszkowe szablony?
  Pisząc o nitowadle z RB masz na myśli uchwyt do skalpela taki jak ten w linku?
https://exito.sklep.pl/pl/p/RB-PRODUCTIONS-T0091-Uchwyt-do-nitowadla-Rivet-R/9055

-> em ta piramida fakt, jest krzywa. Jak dotąd nie zwróciłem na to uwagi. Możliwe, że jedną stronę za bardzo przypiłowałem podczas obróbki ( na niej i na płetwie na grzbiecie jest umiejscowienie połączenie z ramką...). Tak czy inaczej będzie poprawiona :) . Tylko nie wiem czy nie będę jej poprawiał dopiero jak dopasuję owiewkę. Pisząc o osłonach termicznych masz na myśli te elipsy koło skrzydeł, przy działkach? Jeśli tak to chyba faktycznie wykonam je z płytki 0,2 mm.

Link to post
Share on other sites

O dzięki za namiar. W styczniu się zaopatrzę w nie.
 Tymczasem Chinka we podkładzie:
lmPTv4Q.jpg
Niech przeschnie parę godzin i o 21 zabieram się za rycie linii i nitowanie. Wsparciem będzie rosyjskojęzyczna publikacja z planami zassana z chomika.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Okrążeni papierami walczymy:
rKoW6BM.jpg
Statecznik pionowy został z góry, w tylnej części ścięty by stworzyć "garb" jaki powinien tam być ( producent zrobił go jako prosty z płetwą z tyłu, co nie miało miejsca w żadnej z wersji MiGa-19). Nie wyszedł za duży, ale jakiś tam jest - bardziej się go ściąć już nie da. Pierwsze trzy elementy wykonane na gotowo do montażu (ponitowane, przeryte linie). Jako usprawiedliwienie mogę powiedzieć tylko, że jest to moje 1 w życiu rycie linii podziału i 3 nitownanie, ale spodobało mi się to 😛
 Martwi mnie troszkę farba, która odrywa się z elementów. Możliwe, że winna temu jest 1 warstwa podkładu Pactry, która była za rzadka i na nią naniosłem mieszankę Vallejo i Pactry we właściwej już konsystencji. Ten podkład co jest teraz zmyję (po ryciu i nitowaniu) i zapodkładuję na nowo płatowiec (zobaczymy ile z tego nitowania się zachowa...)
dqEfCYc.jpg
StzYMmw.jpg
A tymczasem na dziś dość.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, neptun1939 napisał:

Martwi mnie troszkę farba, która odrywa się z elementów.

Najprawdopodobniej plastik jest "tłusty" Proponuje wszystko zmyć całość zmywaczem Wamodu i położyć nowy podkład. Bedzie się trzymał git.

Link to post
Share on other sites
17 minut temu, abtb napisał:

Najprawdopodobniej plastik jest "tłusty" Proponuje wszystko zmyć całość zmywaczem Wamodu i położyć nowy podkład. Bedzie się trzymał git.

Ja bym użył zamiast śmierdzącego  zmywacza Wamod Cleanluxu czyli zmywacza do Sidoluxu. Zmywa niezwykle skutecznie a do tego jest bezpieczny dla tworzywa i nie śmierdzi. 

Link to post
Share on other sites

Tak jak wcześniej zapowiadałem farbę podkładową zmyję. Nie wiem jeszcze czym - może zejdzie drapana szczoteczką do zębów, bo strasznie słabo trzyma.  Wamodem raczej nie będę ryzykował - kiedyś podczas zmywania farby z Bf-109 mi stopił lotkę, więc mam do niego awersję. 
Tymczasem skrzydła przeryte. Jedno skończone na gotowo (przeryte linie i  ponitowane). O ile dolne powierzchnie nituje się bezproblemowo ( równa powierzchnia), o tyle nitowanie górnej jest mordercze - radełko w wiele miejsc nie dochodzi i trzeba nadrabiać szpilką ( co zresztą widać na zdjęciach...).
aPQWcbo.jpg 
lfewWN4.jpg
Flg3AMI.jpg
ZsPk26H.jpg
vduqOSM.jpg
Podjąłem też decyzję odnośnie malowania: będzie w pudełkowym malowaniu ( Pakistańskim). Teraz muszę poczytać o lakierach  typu "metalic" i kupić odpowiednią farbę.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, neptun1939 napisał:

Wamodem raczej nie będę ryzykował - kiedyś podczas zmywania farby z Bf-109 mi stopił lotkę, więc mam do niego awersję. 

Kiedyś Wamod dał ciała, bo pomylił preparaty w butelkach i zamiast zmywacza dał coś agresywnego, co faktycznie wchodziło w reakcję z plastikiem.

Ale to było dawno temu i teraz możesz śmiało stosować go zmywania farb.

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, neptun1939 napisał:

nitowanie górnej jest mordercze - radełko w wiele miejsc nie dochodzi i trzeba nadrabiać szpilką

Istnieją nitowadła z połową kółka - specjalnie do "dojeżdżania" do wewnętrznych kątów.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

-> _OldMan_ problem w tym, że nadal mam ten stary zmywacz akryli Wamodu, co mi 109-pogryzł... 
-> RAV oo można prosić o jakiś namiar? Bo z tego co ostatnio przeglądałem sklepy nie trafiłem na nic takiego, a jest to przydatne narzędzie z tego co piszesz.

Farba schodzi bezproblemowo spirytusem, sprawdzałem chwilę temu. 

Link to post
Share on other sites

Ja również miałem problem ze zmywaczem Wamodu, który uszkodził mi powierzchnię Starfightera z Academy. Potraktowana tym specyfikiem powierzchnia stała się jakaś śliska i lepka i linie podziałowe blach zmyły się z modelu... Od tej pory nie używam tego zmywacza do farb akrylowych, jedynie do czyszczenia aerografów ale mam już lepsze preparaty do tego i zrezygnowałem z jego używania. 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, neptun1939 napisał:

-> RAV oo można prosić o jakiś namiar? Bo z tego co ostatnio przeglądałem sklepy nie trafiłem na nic takiego, a jest to przydatne narzędzie z tego co piszesz.

https://www.scalemates.com/pl/kits/rb-productions-rb-t030-corner-wheels-1-rivet-r-mini-tool--969868

https://www.m-zone.pl/rivet-r-mini-dodatkowe-kola-narozne.html

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.