Skocz do zawartości

Festung Neisse (tytuł roboczy).


olisadebe21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Inspiracją dioramy , którą robię jest zdjęcie przedstawiające radzieckich żołnierzy wyzwalających moje rodzinne miasto - Nysę. Nie będzie to wierne odwzorowanie tego co na nim widać. Ogólny zarys już jest, teraz czas na prace brukarskie😉

Most_Tadeusza_Kosciuszki_ul_Mostowa_Nysa_3938804.jpg

IMG_20210207_192002485_HDR.jpg

IMG_20210207_192027566_HDR.jpg

Edytowane przez olisadebe21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

 

W dniu 7.02.2021 o 19:36, olisadebe21 napisał:

(...) zdjęcie przedstawiające radzieckich żołnierzy wyzwalających moje rodzinne miasto - Nysę. (...)

co robiących??? Chodzi o to, że Czerwonoarmiści zdobywali Neisse . Ci sami żołnierzy byli gotowi wyzwolić również... Paryż. Głownie od Francuzów.

A dioramę rób. Już wygląda dobrze. Chcesz się zmierzyć z efektem pożaru? To ciekawe wyzwanie ale sam bym się chyba nie odważył choć w sieci jest kilka udanych prób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

To mnie złapałeś - fakt,dość duży babol z tym wyzwoleniem. Muszę intensywnie myśleć nad zmianą nazwy - może po prostu ,,zdobycie Nysy".. Nie, nie chce odwzorować efektu pożaru- za cienki w uszach jestem.To moja dopiero trzecia diorama i nie chcę ryzykować. Kilku żołnierzy, na ulicy opuszczone działo, różne klamoty porozrzucane w nieładzie, gruz itp. Teraz maluję mur( jest prawie wierną kopią istniejącego do dzisiaj). On, a także budynek będzie oczywiście postarzony, pobrudzony

IMG_20210304_214636708.jpg

Edytowane przez olisadebe21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • olisadebe21 changed the title to Festung Neisse (tytuł roboczy).

Odpuszczę sobie ten ogień,ale pewnie kiedyś się na to porwę. Założyłem sobie już taką koncepcję tej dioramki i się jej trzymam. Wrzucam współczesne zdjęcie tego miejsca, przynajmniej mam taką nadzieję. Ze starego nic nie zostało,jest w zasadzie nie do poznania. Nawet ukształtowanie terenu jest zupełnie inne, dlatego ciężko mi wskazać dokładne położenie tego budynku. 

IMG_20210307_143142159_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pisownia "ss" jest zamiennikiem "β" w razie problemów z czcionką/fontem.

No niby tak i pisana jest po tzw. "długich samogłoskach".

Z drugiej strony mamy miasto Neisse (Nysa) i płynącą przez nią rzekę Neiβe (Nysa Kłodzka).

Ale już nie potrafię powiedzieć dlaczego tak. Chyba wynika to z tradycji.

Edytowane przez Merten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów. Chcę na dioramie umieścić opuszczoną armatę niemiecką - czy PaK 40 będzie OK? Ostatnio dostałem opierdziel za błędy merytoryczne, dlatego teraz wolę się upewnić. Tak samo figurki sowieckich żołnierzy, w atakujących pozach - widziałem w zasadzie 2 zestawy Tamiya, które pasowałyby do dioramy. Skala 1/35

Edytowane przez olisadebe21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Bardzo mi się podoba twoja praca. Będę obserwował.  Chciałeś wiernie odwzorować zdjęcie. Moim zdaniem jednym z elementów nadających charakteru tej dioramie byłaby ta pogięta metalowa poręcz którą widać na zdjęciu. Łatwo ją zrobić.  Dałbym jeszcze dużo roślinności. Na czarno białych zdjęciach jej zazwyczaj nie widać  ale na pewno tam była jakaś trawa, chwasty, krzaczki.
Budynek apteki jeszcze trochę bym pomęczył. Na dole jest OK ale góra jest za czysta. Jeśli budynek jest tak zniszczony to cały pył opadał na ten tynk. Opadający gruz na pewno zniszczyłby część tynku.  Podstawowe pytanie: z czego jest zrobiona ta kamienica? Gotowy plastik, żywica, styrodur czy gips? Wtedy mógłbym podpowiedzieć jak to jeszcze pomęczyć :)
I jeszcze nie pasuje mi to, że kolor cegieł na murku i kamienicy jest totalnie inny. Chyba cegły powinny mieć podobny kolor.
Praca jest super a te uwagi służą temu, żeby była jeszcze lepsza tak, że się nie przejmuj 🙂👍👏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr_W napisał:

Bardzo mi się podoba twoja praca. Będę obserwował.  Chciałeś wiernie odwzorować zdjęcie. Moim zdaniem jednym z elementów nadających charakteru tej dioramie byłaby ta pogięta metalowa poręcz którą widać na zdjęciu. Łatwo ją zrobić.  Dałbym jeszcze dużo roślinności. Na czarno białych zdjęciach jej zazwyczaj nie widać  ale na pewno tam była jakaś trawa, chwasty, krzaczki.
Budynek apteki jeszcze trochę bym pomęczył. Na dole jest OK ale góra jest za czysta. Jeśli budynek jest tak zniszczony to cały pył opadał na ten tynk. Opadający gruz na pewno zniszczyłby część tynku.  Podstawowe pytanie: z czego jest zrobiona ta kamienica? Gotowy plastik, żywica, styrodur czy gips? Wtedy mógłbym podpowiedzieć jak to jeszcze pomęczyć :)
I jeszcze nie pasuje mi to, że kolor cegieł na murku i kamienicy jest totalnie inny. Chyba cegły powinny mieć podobny kolor.
Praca jest super a te uwagi służą temu, żeby była jeszcze lepsza tak, że się nie przejmuj 🙂👍👏

Dziękuję za uwagi. Bynajmniej nie jestem z takich, którzy się obrażają 😉. Z niektórych rzeczy zaraz się wytłumaczę.Barierka bedzie- także uważam, że nadaje klimat. Na tym nasypie z przodu będzie oczywiście ziemia, może trochę trawy. Na murku będzie bluszcz- tuż przy budynku.  Tynk, cegły będą oczywiście skurzone, pełne pyłu i drobnego gruzu. Budynek jest produktem Miniartu. W Nysie jest do dzisiaj pełno starych budynków i uwierz mi- mają różne kolory cegieł. Na ulicy będzie gruz, połamane okna itp., poza tym wiele porzuconych klamotow. Skrzynie amunicyjne, łuski pocisków. No i żołnierze sowieccy- wspinający się na nasyp lub biegnący ulicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.