Skocz do zawartości

Literaturka lotnicza


Nexus

Rekomendowane odpowiedzi

No kurczę, jaki zbieg okoliczności [szanse jak 1 do 666!!!] , ja dziś szykowałem popołudniem 3 pisma, na razie jedno zamieszczę... a taki byłem w czwartek rano zawiedziony , że nikt nie pisze najwyraźniej bioprądy nam sprzyjają

Jako, że nikt najwyraźniej się nie kwapił do streszczania żabojadztwa, zaczynam nierówną walkę z francuszczyzną od łatwiejszej pozycji…

 

REPLIC No.201, maj 2008

Kartonowa, lakierowana okładka wliczana jest w poczet 68 stron miesięcznika. Jako , że Francuzi na każdym kroku podkreślają swą odrębność, pismo zaczyna się od działu…

Recenzje książek i pism:

Geldhof, Boerman – TBM Avenger 3S/E/W

Calvert, Madgwick – Ark Royal : 50 Years Of Flight 1955-2005 [on target special #4]

Collins, Koran, Ovcacik &Simpson – Meteor F. Mk8 In Detail [special Museum Line Nr42]

Pegase no.127 : Caudron G3&G4

Pegase no.128 : Les Voisin De Farman

Icare no.201 : L’aeronautique de Ve Armee : Aout – Septembre 1914

Le Fana de l’Aviation no.34 : Curtiss H75 au Combat

Le Fana de l’Aviation no. 36 : Avions contre U-boote

Następnie dział „Akcesoria”. Kolejna ciekawostka : wśród nich wymieniony jest model PlanetModels w skali 1/72 – cysterna M978 Oshkosh . Fajne podejście, chociaż pancerniacy pewnie byliby oburzeni… Pozostałe prezezentowane akcesoria to produkty AviPrint, Eduard, Quickboost, CMK, Berna Decals. Uwagę zwracają liczne kalki Syh@rt Decals – naprawdę interesujące malowania ( głównie Mirage, Saab Viggen, Super Etandard)

Relacja z marcowej wystawy „Mondial de modelisme” , Paris-Le Bourget. Około 20 kolorowych zdjęć, wrażenie robi lotniskowiec z zatłoczonym pokładem w skali …1/100 .

Sklejaniszcza, czyli relacje z budowy:

- HandleyPage Victor K Mk2 1/72 Revell, autor R. Give . Dodatki- 3 sylwetki barwne, aż 6 stron kolorowych zdjęć detali maszyny, lista zachowanych egzemplarzy, tych kompletnych i tych mniej.

-Messer Bf 110C 1/48 Eduard, autorzy to J. Haccoun & JP Camus . 6 sylwetek, 2 rzuty górne.

-Macchi C202 Folgore 1/32 Pacific Coast Models , autor : R.Azimi. Dwa razy rzut górny i boczny.

Dział „Telex” – krótkie notki i fotki produktów z całego świata, drobne zdjątka ciekawostek z sieci;

Nowości modelarskie:

-Avia B534 4.Var. 1/32 HPH, żywica

-Ju87B/R 1/32, gotowiec do skręcenia 21stCentury Toys

-Fw190A8 1/72 HobbyBoss

-BAC Lightning F6 1/72 Revell

-Piper SuperCub 1/32 Revell

-Bristol F2B Crocodile 1/48 Eduard

-Couzinet 70 Arc-en-Ciel 1/72 żywica Akatombo Works . Ani o tej firmie, ani o samoletadle nigdy nie słyszałem. Szkoda, bo fajny ;)

-SH60 Seahawk 1/48 Revell

-Saab J35J/F Draken 1/48 Hasegawa

-Harrier GR3 1/72 Italeri

No i na koniec kolos, którego nie sposób przeoczyć, a mnie się udało !!! Wstyd...

-Miasiszczew VM-T Atlant z promem kosmicznym Buran 1/72 Amodel. Dżizaz! Model Burana ma 53x33 cm, sam Atlant 71x74 cm. Już widzę , jak zestawik masowo pokazuje się na wystawach w całej Polszcze, znajduje też poczesne miejsce na półeczce każdego modelarza … Chociaż wiem, że to i tak pikuś przy mamutach , które ludzie sklejają, ale i tak – Amodel chyba większego kawałka plastiku wcześniej nie wypuścił?

Podsumowując, to fajny miesięcznik [jakiś nowszy numer mam wkrótce odebrać od kuriera z centrali ], poziom modeli wysoki –warto czasem oderwać się od SAMI, mieli dobrzy ludzie rację.

No i tyle tą razą- bardziej skomplikowane do streszczenia Wingmastersy chyba jednak sobie daruję, więc następna recenzja będzie powrotem do khy, khy, zakurzonego archiwum starych SAMI.

I pytanie mam takie- a może ktoś by recenzje pism czeskich czy niemieckich wstawił? Albo hiszpańskich na przykład? Albo jakiegoś irlandzkiego magazynu modelarskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, rozczarowanie - odebrałem Replic no.205 [wrześniowy] Wszystkie zdjęcia - albo pikseloza daje po oczętach, albo nieostre. Albo dwa w jednym. Aż się nie chce opisywać. Ale Wingmasters no.66 [wrzesień-pażdziernik] całkiem niezły...niezły, bo są SAABy Pora odcyfrować galijskie piśmiennictwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Model Aircraft Monthly November 2008

 

e222703aabec9ba4.jpg

 

Oto co przynosi nam kolejne wydanie MAM:

 

- bardzo interesujący wstępniak o nietypowych tematach w modelarstwie - Whatif, Wasnearly, Whatever (czyli "Coby było gdyby", "Prawie się stało", "Cokolwiek")

- pierwsza część artykułu o modelowaniu Halifaxa Mk V (konkretnie LK930 AL-B z Eskadry 429 RCAF). Liczne zdjęcia dotyczące historii samolotu, szczegóły konstrukcji oraz malowania Halifaxa (rzuty boczne: 3 prawe, 12 lewych). Model został zbudowany w oparciu o zestaw Revella 1:72 (04394). Jak pisze autor jest to przepak zestawu Matchboxa przy czym formy Revella zostały odświerzone i zmieniono kolor materiału bazowego na jasnoszary. Dodatkowo do budowy użyto zestawu waloryzującego kokpit i owiewkę vacu firmy Pavla, oraz konwersję silnika i podwozia firmy Aeroclub.

- kolejna odsłona historii A-20 i jego służby w lotnictwie czerwonej gwiazdy. Opis wprowadzenia wersji G do walki na froncie jako samoloty torpedowego. Malowania A-20G (6 rzutów bocznych lewych) oraz liczne zdjęcia z działań Bostona w jednostkach rosyjskich.

- relacja z budowy A-20G w wersji torpedowej i malowaniu rosyjskim na podstawie zestawu Matchboxa 1:72 oraz walorki kokpitu i luk podwoziowych firmy Interavia, żywiczne silniki firmy Vector oraz gumowe koła firmy Equipage.

- opis budowy Phantoma FG.1 w okolicznościowym malowaniu z okazji 25-lecia samolotu. Jako zestaw uzupełniający do modelu Hasegawy 1:48 wykorzystano żywiczny kokpit Airesa.

- Siódma odsłona cyklu sponsorowanego przez Airfixa - Airfile. Tym razem rzecz jest o malowaniu i znakowaniu EE Canberra PR.9 lotnictwa RAFu w latach 1960-2006. Duża ilość zdjęć dokumentujących zmiany w malowaniu i znakowaniu Canberry w ciągu 46 lat służby. Rzuty boczne malowań (8 lewych).

- artykuł uzupełnieniający powyższy odcinek cyklu Airfile z bogatą fotograficzną dokumentacją ostatnich lat samolotów Canberra. W większości są to zdjęcia wersji PR.9, ale pojawiają się wersje PR.3, T.4 i T.17

- 4 strony schematów malowań Mirage F.1 (wersje B, C, CR, CT). Interesujące malowania okolicznościowe (min, Tigermeet 1994, 60-lecie i 65-lecie jednostki EC.1/30, 60-lecie D-Day). W sumie 20 sylwetek z czego 9 jest lewych, a 11 prawych.

- W trzeciej części cyklu Air Wars Specials opisano lądowe wersje A-7 Corsair II. Jak zwykle duża biblioteka zdjęć, szczegółów i opis budowy poszczególnych wersji (głównie D i K, ale również H i P)

- relacja z pokazów lotniczych w Waddington (gdzie pojawił się odrestaurowany Avro Vulcan)

- artykuł o bojach z modelowaniem Vampire F.3 Classic Airframes, a w zasadzie o problemie ze znalezieniem odpowiednich kalek do samolotu z 608 Eskadry.

- w zapowiedziach i recenzjach książkowych: Soviet Air Power in World War 2 (Ian Allan Publishing), Malta Spitfire Aces (Osprey - Aircraft of The Aces: 83), Flying The SR-71 Blackbird (Zenith Press), Wings Of The Black Cross Number Five (Eagle Editions), F-4 Phantom vs MiG-21 (Osprey Duel 12), Fighters Of The Imperial Japanese Army 39-45 (Air Collection No.1 - AF Editions), Aermacchi C.205 (Ali d'Italia - #27)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model Aircraft Monthly December 2008

 

25b343bc981caed8.jpg

 

Ostatnie w tym roku wydanie MAM prezentuje:

 

- w cyklu Air Wars historię dwóch wojen Indyjsko-Pakistańskich z roku 1965 i 1971. W tekście opisano chronologicznie wydarzenia związane z walkami w powietrzu między lotnictwem tych dwóch państw. Dużo materiału zdjęciowego, liczne profile malowań (Dassault MD450 Ouragan, Folland Gnat F.1, Hawker Hunter F.56, F-86F-35, F-104A, Canadair Sabre Mk.6, Shenyang F-6, Mirage IIIEP, MiG-21PF, HAL HF-24 Marut, Hawker Sea Hawk FGA.6, Martin B-57B, BAC Canberra B(I).58)

- artykuł o rozwiązanej Eskadrze 56 oraz oznaczeniach stosowanych na Tornado F.3 używanych w tej jednostce. Wiele interesujących zdjęć szczegółów Tornado (min. kokpitu, radaru, silnika i działka).

- relację z Bomber Command Day

- ostatnia, trzecią część cyklu o Bostonach w lotnictwie rosyjskim. Tym razem wykorzystywanego jako myśliwiec oraz jego powojenne perypetie w lotnictwie cywilnym. Malowania czterech zmodyfikowanych A-20 (A-20G-20, A-20K-15, bezwieżyczkowego A-20G oraz A-20 jako szybki samolot pasażerski). Dodatkowo rysunki w skali wraz z przekrojami i detalami konstrukcji.

- kolejny, ósmy już, odcinek Airfile - tym razem o malowaniu i oznakowaniu Blackburn Buccaneer w służbie RAFu w latach 1969-1994. Tradycyjnie dla tego cyklu bogata biblioteka zdjęć wraz z sylwetkami malowań Buccaneera. Kamuflaż dwóch samolotów przedstawiony szczegółowo (wszystkie 4 rzuty) - HS Buccaneer S.2B z 208 Eskadry stacjonującej w Nellis AFB podczas ćwiczeń "Red Flag 77-9" oraz z 16 Eskadry stacjonującej w Niemczech. Dodatkowo 5 rzutów lewych i 3 prawe w różnych malowaniach min. z okresu Desert Storm.

- relację z budowy dwóch Wellingtonów Mk II w oparciu o zestaw Trumpetera 1:48, żywczną konwersję 'Alley Cat' (silniki, śmigła, wydechy, wewnętrzną płytę wieżyczki) oraz drzwi przedziału bombowego, wieszak wraz z 4000 funtową bombą 'Cookie' firmy A2Zee, koła i opony firmy Griffon, tablica przyrządów firmy Eduard. Dodatkowo dołączono plansze z malowaniami: kompletny zestaw widoków dla Wellingtona Mk II z 214 Eskadry, 3 lewe rzuty (włączając dwa z polskiego 305 Dywizjonu "Ziemi Wielkopolskiej") oraz 5 prawych.

- galerię i krótka relację z budowy Martina RB-57E firmy Airfix 1:72 oraz opis istniejącego samolotu ('Patricia Lynn') użytego jako referencja.

- galeria zdjęć modelu Ił-2 zbudowanego w oparciu o kit Academy w skali 1:72.

- w dziale recenzji książek świąteczne nowości: Spitfire - The Illustrated Biography (Atlantic Books), Luftwaffe Colours 1935-1945 (Crecy Publishing), Modelling The Luftwaffe (Traplett Publications), I Caccia Italiani della Serie 80 (Gruppo Modellistico Trentino) - publikacja zawiera kolekcję zdjęć 5 amerykańskich odrzutowców używanych przez Aeronautica Militaire Italiana w latach 1950-1965, Shipbuster - Mosquito Mk XVIII 'Tse-Tse' (Mushroom Model Publications), Air Collection Nos 2 and 3 - Japanese Military Aircraft (AF Editions), Avro Lancaster - Britain's Greatest Wartime Bomber (Allan Publishing), Colours & Markings of USAAF Fighters in WWII (Kalmbach Publishing), Soviet MiG-15 Aces Of The Korean War (Osprey Publishing), Henschel Hs-126 (Mushroom Model Publications).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już nowy Aeroplan 5/6 - 2008r.(74/75) całkowicie poświęcony naszym MI-14 , wydanie z płytą CD na której znajdziecie mnóstwo zdjęć polskich MI-14 w wersjach PS i PŁ.Warto kupić.

Polecam wszystkim miłośnikom biało-czerwonej szachownicy.

Krystek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj byłem w empiku i nie widziałem Coś ostatnio kiepsko się robi w temacie gazet lotniczych. Nowych numerów Wielkiej Encyklopedii Lotnictwa też nie widziałem. Czyżby skończyły się na numerze 55?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nowy aeroplan poświęcony Mi-14 jest już do nabycia w galeriach prasowych (wiem bo kupiłem ). Sporo modelarskiego materiału dla przyszłych budowniczych tego wiatraka...no właśnie tylko czy jest co budować? Troszkę nie rozumiem podejścia Pana Andrzeja. 14-stka nie jest popularną konstrukcją obfitującą w modele. Może takie jest tylko moje subiektywne prześwadczenie, ale bardziej oczekiwana byłaby chyba kompleksowa bogato ilustrowana mongrafia Mi-2. Może następnym razem

Pozdrawiam

Damian Biwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aeroplan znalazłem dopiero w salonie Ruchu. 2 Empiki, kilka kolporterów pusto... 20zł ale uważam, że warto.

Ja dzisiaj byłem w empiku i nie widziałem Coś ostatnio kiepsko się robi w temacie gazet lotniczych. Nowych numerów Wielkiej Encyklopedii Lotnictwa też nie widziałem. Czyżby skończyły się na numerze 55?

 

W Bydgoszczy są numery 56 jeszcze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nowy aeroplan poświęcony Mi-14 jest już do nabycia w galeriach prasowych (wiem bo kupiłem ). Sporo modelarskiego materiału dla przyszłych budowniczych tego wiatraka...no właśnie tylko czy jest co budować? Troszkę nie rozumiem podejścia Pana Andrzeja. 14-stka nie jest popularną konstrukcją obfitującą w modele. Może takie jest tylko moje subiektywne prześwadczenie, ale bardziej oczekiwana byłaby chyba kompleksowa bogato ilustrowana mongrafia Mi-2. Może następnym razem

Pozdrawiam

Damian Biwo

Ja bardziej obstawiałem Jaszczompa. I bardzo miło się zaskoczyłem. Co do tematu to chyba krótki żywot czternastek w LMW zadecydował o doborze tematu. Czajniki jeszcze trochę posłużą. A numer o efszesnaścieblokpięćdziesiątdwaplus poproszę jak zaczną malować godła. W wszystkich trzech eskadrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotruś------- Jastrzębia. To raz a dwa , czajnik to popularna nazwa Mi-2.

Sorry za to że cię poprawiam ale dbajmy o poprawną polszczyznę

Powiem szczerze że twój post mnie ucieszył. Właśnie się zastanawiałem jakiej konstrukcji będzie poświęcony ostatni tegoroczny nr Aeroplanu.

Jak dla mnie to Bomba. Na to czekałem. Tylko jeszcze do kompletu modelik i będzie git. Ten topganowski to już raczej nieosiągalny więc morze ktoś z producentów się zlituje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym był złośliwy ale...

Piotruś------- Jastrzębia. To raz a dwa , czajnik to popularna nazwa Mi-2.

Sorry za to że cię poprawiam ale dbajmy o poprawną polszczyznę

Powiem szczerze że twój post mnie ucieszył. Właśnie się zastanawiałem jakiej konstrukcji będzie poświęcony ostatni tegoroczny nr Aeroplanu.

Jak dla mnie to Bomba. Na to czekałem. Tylko jeszcze do kompletu modelik i będzie git. Ten topganowski to już raczej nieosiągalny więc morze ktoś z producentów się zlituje.

Sesese kto mieczem wojuje ten....

Dobrze, że tego typu monografie mają wiernych fanów (a nie tylko Foki i Messery). Czyli za rok Mi-2, potem Iskra, a może gdzieś za trzy lata F-16.

[/i]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już się obawiałem że i Aeroplan padł ofiarą kryzysu - szkoda by było. A za czternastkę stukrotne dzięki

PS: A może Hobby Boss uraczy nas też niespodzianką w postaci Mi-14 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że tego typu monografie mają wiernych fanów (a nie tylko Foki i Messery). Czyli za rok Mi-2, potem Iskra, a może gdzieś za trzy lata F-16.

Nie żebym się czepiał, mam pokojowe zamiary, ale dziwnie reaguję jak mi tu piszą o tym f-16 w Aeroplanie. Panowie, numer dla niego będzie za jakieś 10lat? Jeśli nie później. Co mieliby tam napisać, za te trzy lata (nie wspomnę już, że niektórzy wróżyli go już w zeszłym roku), gdy będzie to dopiero początek jego służby. Nie mówmy też o tych mitycznych godłach eskadr. Nie zdziwię się jeżeli takowe pojawią się na naszych efach dopiero za 5-10 lat. Wydano przecież w odcinkach na łamach aeroplanu "f-16 w szczegółach", może będą kolejne części i tyle.

To mój taki mały wywód, za rok moim zdaniem będzie któryś mig lub su-7/ su-20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styczniowy numer Fine Scale Modeler

 

FSM012009.jpg

 

 

A w nim:

 

Zapowiedzi:

 

1:32

Messerschmitt Bf 110 C-7 - Dragon

X-15 A-2 with ground dolly - Special Hobby

F8F-2 Bearcat - Trumpeter

Albatros D.III (OAW) - Roden

F-8E Crusadre cockpit (early) with Mk.5 seat - Avionix

 

1:48

LaGG-3 series 1-4 - ICM

Bf 109 F-4/B - ICM

SBD-5 Dauntless - Italieri

Saab JAS-39D Grippen - Czech Master's Kit

Macchi M.5 - Fly

Focke Wulf Fw 190 A-8 - Accurate Miniatures

 

1:72

B-239 Buffalo "Finnish Air Force" - Hasegawa

Let L-13A Blanik F-Air Flight School Czech Republic 2008 - Profiline

Let L-13A Blanik DOSAAF estabilishment Soviet Union - Profiline

Bolton Paul Defiant TT Mk.I/III - MPM

MD-311 Flammant - Azur

A-20G Havoc "D-Day" - MPM

 

1:144

SH-60F NSAWC "Top Gun" - Dragon

 

1:700

Japanese Navy Carrier-based biplane set - Hasegawa

 

oraz zapowiedzi pojazdów i figurek

 

W części warsztatowo-dziennikarskiej:

- częśc druga budowy Hetzera z Dragona w 1/35 z blachami - w tej cześci malowanie i przerożne techniki brudzenia ;

- Su-27P w 1/72 jako przykład jak można zrobic dobry model używając dwóch zestawów rożnych firm. Tym razem Airfix oraz Hasegawa. Do tego dobry poradnik malowania oraz weateringu "suszarek" - naprawdę super efekt końcowy;

- Jak wykonac T32, amerykański ciężki czołg, wykorzystując dwa zestawy M26 Persching z Tamoyi oraz polistyrenu, w skali 1:35;

- Dodge WC-57 "Beep" generała Pattona w skali 1:48;

- proste sposoby na wykonanie fajnego kamuflarzu na okrętach;

 

Recenzje modeli:

1/350 Dragon - USS Buchanan;

1/48 Classic Airframes - J4F-1/2 Widgeon;

1/48 Special Hobby - CAC-12 Boomerang;

1/72 Revell - Fairey Gannet AS.1/4;

1/35 Tamiya - Panzer II Ausf A/B/C;

1/144 Zvezda - TU-154M;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Empiku w irlandii jeszcze nie spotkałem, ale wydaje mi się że powinna byc. A warsztacik z Su naprawdę warty przeczytania. Jak nie znajdziesz gazety to mogę zeskanowac kilka stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Empiku w irlandii jeszcze nie spotkałem, ale wydaje mi się że powinna byc. A warsztacik z Su naprawdę warty przeczytania. Jak nie znajdziesz gazety to mogę zeskanowac kilka stron.

A... rozumię aluzję ;) czyli w PL nie dostanę ;( ...

w takim razie byłbym wdzięczny za skan tej stronki o SU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styczniowy numer Fine Scale Modeler

A w nim:

 

Zapowiedzi:

 

 

1:144

SH-60F NSAWC "Top Gun" - Dragon

- mozesz podac numer zestawu ? Troche dziwne bo figurowal jako zapowiedz w sierpniu i min. od trzech miesiecy jest juz dostepny...

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw poszukaj w EMPiKu, jak nie znajdziesz to pogadamy. Spytaj w dziale prasowym, powinni wiedziec czy ten tytuł jest dostępny w Polsce.

No tak zrobie, ale jeszcze się nie spotkałem z tym tytułem w moim mieście a empiki są tu trzy... może sprowadzą. Ale i tak muszę skoczyć po aeroplan i KMD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.