Skocz do zawartości

Projektowanie 3D


Tap-chan

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio korci mnie wejście w świat druku 3D, lada miesiąc wpadnie zastrzyk gotówki i zastanawiam się, czy tym razem przewalić na coś pożytecznego - drukarkę 3D właśnie. Ale jest taki problem, że trzeba się do tego nauczyć projektować. Czy ma ktoś jakieś źródło, gdzie można by niskobudżetowo nauczyć się projektować np. w Blenderze? Chodzi o ogarnięcie samych podstaw i sprawdzenie, czy to mi podejdzie. Może być po naszemu, może być i po angielsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tap-chan napisał:

(...) gdzie można by niskobudżetowo nauczyć się projektować (...)

 

Godzinę temu, X32 napisał:

(...) Najlepiej jakiś CAD, typu Rhino.

 

1647242219_OperaZrzutekranu_2021-04-10_233609_www.rhino3d_com.png.6707f7c7adc8a5bfdceb056240d511cb.png

 

ekpwrwv9puu21.png.c19fb75e866ed1d8f9df28033f8933e9.png

 

 

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.rhino3d.com/download/rhino-for-windows/evaluation

Wersja ewaluacyjna Rhino działa przez 90 dni bez żadnych ograniczeń, za darmo. Potem można nadal używać, tylko nie da się zapisywać projektów. Do nauki w sam raz.
Fusion 360 jest dobry, ale ma jedną dużą wadę, zapisuje pliki w chmurze.
 

Edytowane przez X32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby kupić wersję edukacyjną, którą można wykorzystywać również komercyjnie wystarczy zapisać się do jakiejkolwiek szkoły; zaocznej, wieczorowej, byle jakiej. Nie trzeba chodzić, tylko się zapisać. Jest to legalne, było o tym na forum Rhino wyjaśniane przez jednego z dystrybutorów tego oprogramowania i administratora forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla programistów przekonujący może być Openscad. Poza tym jest Tinkercad. Oba darmowe.

Te 1000 Euro za dożywotnią licencję to jak za darmo. Porównaj z ceną Fusiona albo Solidworks.

 

Fusion360 do poważnych celów się nie nadaje - kilka tygodni temu mi się "zapdejtował" i przestały mi się generować ścieżki do frezarki. Starsza wersja umiała sobie razić z polskimi znakami w opisie narzędzi, nowsza - nie. Darmowa wersja niby jest, do projektowania pod drukarkę 3D się nadaje.

Ale do projektowania elementów nadaje się każde z wymienionych wcześniej narzędzi, szczególnie dla celów wytwarzania addytywnego (drukarki 3D) - i tak na końcu wrzucisz to na jakiegoś slicera. Zabawa zaczyna się z wytwarzaniem subtraktywnym (frezarki, tokarki).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@Tap-chan Ściągaj Fusiona i działaj w nim. To aktualnie najlepszy darmowy CAD jaki znajdziesz. Jak już wspominano ma wadę w postaci zapisywania plików w chmurze, no ale za darmo można to przeżyć.  Jeśli masz niestabilne łącze to zawsze można odpalić sobie tryb offline, ale wymaga on synchronizacji z serwerem co 2 tygodnie. 
Fusion jest darmowy dla hobbystów na zawsze. Jest co prawda trochę ograniczeń, ale przy modelach redukcyjnych są one całkowicie nieistotne. 


Openscad to jest ciekawostka do zabawy dla programistów.  TinkerCad to program do zabawy dla dzieci w przeglądarce. 
Jest jeszcze FreeCad, darmowy open-source i z dość dużymi możliwościami. Mi natomiast interfejs w ogóle nie podszedł. 

wyedytowane

Edytowane przez blacman
Panowie - dyskusje o piractwie proszę przenieść gdzie indziej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Czesio napisał:

wskakuj na torrenty i zasysaj Solidworksa albo Inventora - nic lepszego nie znajdziesz

Wszystkie produkty od Autodesk, również Inventor można wykorzystywać za darmo w wersji edukacyjnej, nie trzeba "piracić".  Ale zarówno Solidworks, jak i Inventor nie nadają się do hobbystycznych zastosowań, są to wagowo ogromne monstra, zasobożerne, kłopotliwe w użytkowaniu. Po ostatnich aktualizacjach Fusion 360 również nie nadaje się do użytku. Najlepszy program, jaki używam od kilkunastu lat do projektowania modeli to niezmiennie Rhinoceros 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@X32 Wersji edukacyjnej  można używać za darmo tylko pod warunkiem że jest się studentem, a twoja uczelnia jest wpisana na listę. W przeciwnym wypadku konto nie zostanie zweryfikowane i nie dostaniesz dostępu. Parę lat temu to byłaby prawda, teraz bez weryfikacji nic nie zdziałasz.
 
Inventor jest bardzo przyjemnym programem, i zupełnie się nie zgadzam że nie nadaje się do hobby.  
Ogromnym "monstrem" też nie jest bo 10GB w dzisiejszych czasach to nic. Film w Blue-ray potrafi ważyć 5 razy tyle.
Zasobów też bierze śladowe ilości. Sam program pokazuje mi właśnie zużycie 250MB ramu, otwarcie prostego złożenia i mam 400MB. Otwieram złożenie z 2358 elementów i zużycie skacze do 2.1GB. Wszystko chodzi płynnie, na prawie 8 letnim laptopie. 
Dla porównania Google Chrome pokazuje mi aktualnie 2.5GB Ramu.
 

12 godzin temu, X32 napisał:

Najlepszy program, jaki używam od kilkunastu lat do projektowania modeli to niezmiennie Rhinoceros 3D.

To samo mogę powiedzieć o Inventorze 😉 Każdy będzie polecał to na czym robi bo to zna najlepiej i mu najbardziej odpowiada.
 OP dostał parę opcji, najlepiej jakby teraz pooglądał wspomniane programy na YouTube, zassał wersje testowe i sam zdecydował co mu bardziej odpowiada do tego co chce tworzyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie  - po raz ostatni ostrzegam - dyskusje o promowaniu piractwa proszę uprawiać gdzie indziej...

 

W dniu 24.04.2021 o 12:58, X32 napisał:

 Najlepszy program, jaki używam od kilkunastu lat do projektowania modeli to niezmiennie Rhinoceros 3D.

używam z powodzeniem Rhino do wszelkiego projektowania modeli. Jak dla mnie sprawdza się doskonale. Idea pracy powierzchniowej a nie - jak w przypadku większości programów CAD - bryłowej daje mi dobre narzędzia do rozwijania geometri 3D do płaskich siatek używanych później do projektowania blach fototrawionych 

 

 

mogador.125.png

Edytowane przez blacman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
W dniu 10.04.2021 o 21:23, X32 napisał:

Blender to nie jest dobre narzędzie do projektowania pod wydruki.  Najlepiej jakiś CAD, typu Rhino.

Nie kumam dlaczego. Ja robię wszystko w Modo, który działa na tej samej zasadzie co Blender tylko, że jest płatny. Moim zdaniem Blender sprawdzi się świetnie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam dlaczego używasz Modo, skoro Blender jest równie dobry, o ile nie lepszy i darmowy. Modo używałem lata temu od wersji 302, wtedy było świetną alternatywą dla 3ds maxa. Dlaczego Rhino lepsze od mesh modelerów? Spróbuj to się przekonasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, X32 napisał:

Nie kumam dlaczego używasz Modo, skoro Blender jest równie dobry, o ile nie lepszy i darmowy. Modo używałem lata temu od wersji 302, wtedy było świetną alternatywą dla 3ds maxa. Dlaczego Rhino lepsze od mesh modelerów? Spróbuj to się przekonasz.

 

Od lat robiłem w Light Wave'ie, gdy przestał się rozwijać przeskoczyłem na Modo. Co do Rhino to owszem kiedyś mnie zainteresował ale w gamedevie to jednak nie bardzo się nada. U nas w firmie pracujemy na Modo i Blenderze i współpracują ze sobą wyśmienicie. Dlatego twierdzę, że Blender da radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Fusion 360 od Autodesk jest w tej chwili dostepny za free do uzytku niekomercyjnego. Wprawdzie ma ograniczenie do 10 dokumentow ale da sie to obejsc. Dosc dobry program, choc do Solid Works mu daleko. Moj projekt dysz do Tomcata robiony w Fusion 360

Zrzut ekranu 2023-11-13 o 17.08.46.png

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Tyle, że Fusion 360 nie działa offline i jesteś zmuszony wgrywać swoje projekty, gdzieś na chmurę Autodesku.
Od jakiegoś czasu zachwycam się programem Plasticity 3D, bije na łeb wszystkie CADy, lekki, stabilny, szybko działa, niezasobożerny, po prostu zaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, X32 napisał:

Tyle, że Fusion 360 nie działa offline i jesteś zmuszony wgrywać swoje projekty, gdzieś na chmurę Autodesku.
Od jakiegoś czasu zachwycam się programem Plasticity 3D, bije na łeb wszystkie CADy, lekki, stabilny, szybko działa, niezasobożerny, po prostu zaje...

Dziala offline.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w jaki sposób tryb offline "działa" w tym programie, tylko utwierdza mnie, aby trzymać się od niego z daleka. Offline pełni tam tylko funkcję awaryjną, na wypadek braku internetu, po paru dniach domaga się połączenia z internetem, w przeciwnym razie praca w nim jest niemożliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, X32 napisał:

Od jakiegoś czasu zachwycam się programem Plasticity 3D, bije na łeb wszystkie CADy, lekki, stabilny, szybko działa, niezasobożerny, po prostu zaje...

 

Plasticity rzeczywiście może mieć potencjał.

Ja wszystkie swoje wydruki projektowałem w 3ds maxie, to nie jest typowy program do takich rzeczy ale z racji wykonywanego zawodu mam do niego dostęp i parę lat doświadczenia więc też się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.