Skocz do zawartości

Sd.Kfz.167 StuG IV Early Dragon 6520 1:35


Pan_na_Zulawach

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam swój 6-sty skończony model zaczęty jeszcze w listopadzie tamtego roku. Przy końcówce brakowało już weny na skończenie tego modelu, sam efekt końcowy, mam nadzieję, nie jest najgorszy- mimo tego czerwonego błota i tłumika szyderczo wytkniętego przez Pana z rodzynkiem w nosie😀

Samo malowanie, brudzenie to tylko moja inwencja- model nie przedstawia żadnego konkretnego pojazdu z odmętów historii.

 

20210413_113248.thumb.jpg.4e27b3f2011d4c005bc9c47ef8f10bc1.jpg

 

20210413_121719.thumb.jpg.f24d5afb5aa5274fc903928c31e8cb75.jpg

 

20210413_113317.thumb.jpg.3c35f2b23e6c06c803bc09732b9fb385.jpg

 

20210413_113131.thumb.jpg.4dd02d2b025d131bd00796d7c22b7742.jpg

 

20210413_112839.thumb.jpg.675f0bfbbc563b1b6957dd7e60480954.jpg

 

20210413_112635.thumb.jpg.34544eb108a96caa28269a61100d0c27.jpg

 

20210413_121806.thumb.jpg.d8cdb65a56802d06862820a1f616e6d5.jpg

 

20210413_112605.thumb.jpg.3cf663d04e32b1d99ec1b93c75dff348.jpg

 

20210413_121745.thumb.jpg.1fbb37358ca66e8b1166f55fa88bde48.jpg

 

20210413_121620.thumb.jpg.2aeea25423a603f8078195af8efe4bb0.jpg

 

 

Pozdrawiam

 

Marek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz naprzemiennie zdjęcia z różnym tłem i różnej barwie światła przez co kolory się mocno różnią. Ciekaw jestem które z tych zdjęć najlepiej oddaje rzeczywistość. Kiedy patrzę np na zdjęcie 1 i 4 to w tej tonacji kolorystycznej i ujęciu od góry gdzie nie widzę czerwonej ziemi to model mi się podoba. Na niższych ujęciach gdzie widać czerwone błoto to już niestety nie. Ten grunt mi osobiście bardzo nie leży bo dziwnie brązuje ten pojazd tak jak poprzednie Twoje modele. No nie przemogę się po prostu do tego koloru....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TAW niestety nie mam profesjonalnego sprzętu do fotografowania- fotki cykam smartfonem na kawałku bristolu. To moje studio fotograficzne 🙂 To jest ciągle to samo tło, pojedyncze oświetlenie punktowe może powodować jakieś przekłamania. Następny model obfotografuję na innym tle. Poważnie uważasz, że znowu wpada w brąz? Masz dwie fotki z bliska- wydaje mi się, że kolory są raczej ok.

Sam model jest w jakiś sposób ważny dla mnie- pierwszy skończony z własnym zimmeritem i jego próba zmęczenia (chociaż źle zaplanowałem jego uszkodzenia i trochę zła koncepcja jego wykonania), aby model nie wyglądał tak, jakby co dopiero opuścił fabrykę. Zauważyłem, że właśnie tak sporo ludzi robi- jest zimmerit, to malujemy i zostawiamy w spokoju. Innym się może podoba, mnie to raczej nie przekonuje. Owszem, wygląda ładnie i czysto🙂

Gdyby ktoś miał linka, aby zobaczyć jak inni postarzają zimmerit, to chętnie przygarnę.

Druga sprawa to postęp w operowaniu aero- podchodzę już bez strachu, ze coś spieprzę. W trakcie malowania odkryłem, że zawsze źle dobierałem gęstość farby i ciśnienie- przy mocnym rozcieńczeniu i niskim ciśnieniu malowało się już całkiem przyjemnie.

Spoko @TAW, dałem sobie 10 modeli na fazę nauki i popróbowania tego wszystkiego na co będę miał ochotę i im więcej błędów teraz popełnię, tym zapewne więcej się nauczę, a i modele z czasem będą coraz lepsze. Nie boję się eksperymentować.

 

Pozdrawiam

 

Marek

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zdjęcia to ja zrobiłem sobie taki bieda-namiot bezcieniowy z pudełka z ikei. Od góry świecisz mocnym światłem. W bocznej ściance masz otwór na robienie zdjęć. Tylko środek najlepiej wyłożyć lepszym materiałem niż kartkami a4. 
 

 

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pan_na_Zulawach napisał:

nie mam profesjonalnego sprzętu do fotografowania- fotki cykam smartfonem na kawałku bristolu. To moje studio fotograficzne

Robię bardzo podobnie (telefon + bristol) bez żadnych profesjonalnych dodatków czy samoróbki. To jednak modelarstwo jest moim hobby a nie fotografia i to na modele i kosmetyki trwonię nadwyżki budżetowe, także rozumiem 😉 Z tego co wyczytałem to jedyną różnicą jest to, że stosuję dwa źródła światła i warto żeby były o takich samych parametrach. Oczywiście nie kupowałem jakichś lamp studyjnych tylko po remoncie wprowadziłem standaryzację oświetlenia na moim biurku i biurku pociechy. Wszystko musiało oczywiście pasować do nowego wystroju wiec i aprobata żony też była (bo nie wiedziała o co tak naprawdę chodzi :) ). Jak robię zdjęcia "na poważnie" to pożyczam lampkę od córy i mam bieda - studio ale swoja rolę spełnia dość dobrze. Jak byś był zainteresowany to jak będę to rozkładał to mogę podrzucić na priv zdjęcie jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefon i brystol są spoko. Spróbuj znaleźć opcję PRO w srajfonie i ustaw tam źródło światła. Sam skompensuje barwę. Jeśli używasz źródła światła które mruga,  prawie na pewno takie masz, to ono co chwila zmienia barwę, aparat nie nadąża i stąd te przekłamania. Polecam blendę, sam mam ale nie używam bo jest gigantyczna, ale w drodze już jest mniejsza. Jedno światło i coś co je odbije z drugiej strony.  Strasznie nieostre te twoje zdjęcia, znajdź jakiś program do ich ostrzenia, może to też być wina za słabego źródła, lub kompresji. Na to ostatnie są sposoby.

 

Modelu nie mogę ocenić, nie chcę, słabe zdjęcia zawsze odejmują 100 od respektu na dzielni. Wydaje się być spoko.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się podoba, że kombinujesz i np nie chciałeś ukazać zimmeritu jako jednorodnej masy. Każdy uczy się na swoich błędach i im więcej ich się popełni tym więcej wniosków z nich wyciągamy.  Podoba mi się że robisz postępy.  Niestety za ten model nie mogę przyznać lajka. Jest parę powodów. Po pierwsze kurzenie jest strasznie monotonne i w mojej opinii zabiera dużo z przyjemności odbioru modelu. Warto bardziej skupiać brudzenie w konkretnych miejscach niż jednorodnie kurzyć. Patrz jak robiłeś to na pz 1. Dużo ciekawiej się to ogląda. Po drugie no sorry ale te czerwone błoto nie przemawia do mnie. Kolejna rzecz to elementy drewniane brakuje w nich nadal życia. podkreślenia słojów czy też prostego zróżnicowania jednobarwnej kolorystyki. Ostatni powód no to tłumik. Nie wiem czy ten czerwony miał imitować znów błoto na nim czy też rdzę. Zarówno jedno jak i drugie nie wyszło niestety. Sorry za taką krytykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @copycat. Prawdę mówiąc to nie wnikałem nigdy w ustawienia aparatu w smartfonie. Faktycznie są 🙂 Zrobiłem kilka fotek na PRO z oświetleniem jednopunktowym i niestety efekt raczej taki sam.

 

20210415_094708.thumb.jpg.cd5ba175f86d77596802a83ad5325b79.jpg

 

20210415_094833.thumb.jpg.0fed6e49665c2f0496fddbd4e4c91351.jpg

 

20210415_094854.thumb.jpg.e982c51291898a7e93e1c075bf2dbc66.jpg

 

20210415_095137.thumb.jpg.c8b2a78b942992c74a672557a63b1cab.jpg

 

 

 

Co do blendy to sam nie wiem- kolejny gadżet, który trzeba gdzieś trzymać... Zobaczę jak to będzie wychodziło z 2 źródłami światła, tak jak pisze @TAW

Z fotografowaniem modeli to mam raczej problem od początku, gdzieś to przycichło po drodze, teraz wraca... Trzeba chyba coś z tym w końcu zrobić.

 

@TAW jak możesz, to poproszę fotki tego bieda-studio. 🙂Wrzuć nawet tutaj, może komuś też się przyda.

 

 

@patrykd trochę mnie ubiegłeś, bo miałem iść do twojego Stuga i uważaj, bo zaraz tam pójdę😀

Nie jestem przewrażliwiony na krytykę, jak kilka osób może uważać- zawsze ważne jest, jak ona jest podana. Po to zamieszczam modele w galerii, gdzie czasem piszę o swoich błędach, słucham krytyki innych, ale przecież nie z każdym muszę się zgodzić.

Masz dużo racji z tym co piszesz. Jednak zawsze jest jakieś ale... Widziałeś np. trzonki nowych narzędzi? Zwróć uwagę, że są bardzo jasne, słojów na trzonkach nie widać w realu, a co dopiero w skali. Nad drewnem będę zapewne pracował przy kolejnych modelach. Tłumik też zapewne można by zrobić lepiej.

Zawsze coś można lepiej wykonać. Po każdym modelu mam swego rodzaju... niedosyt.

Brudzenie to jednak sprawa indywidualna- jeden woli rybki, drugi akwarium.  Żeby było dziwniej, to Ci powiem, że jakoś specjalnie nie kurzyłem modelu- skupiłem się na brudzeniu podwozia i zimmeritu, resztą specjalnie się nie przejmowałem. Kurzyć będę Stupa, który walczył w mieście. Brud i kurz nie zawsze gromadzi się tylko w zakamarkach, czasem w pewnych okolicznościach gromadzi się na całości pancerza, a dopiero potem spływa w te zakamarki.

W tym modelu chciałem, aby pancerz był zmęczony, lekko wyblaknięty. W realu wg mnie wygląda to w porządku na modelu. Osobiście uważam brudzenie pojazdu za najtrudniejszy etap budowy.

Owszem mogło być lepiej i będzie lepiej.

Czerwone błoto ciągle wraca, no to cyk fotka  z PL:

DSC05055-744x558.jpg.9fe341cd82c56fe4dbb1a0e4b8a3e4a8.jpg

 

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za wypowiedzi i chęć pomocy w tej galerii.

 

Marek

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o AWB Auto White Balance- Automatyczny Balans Bieli, zmień z auto na źródło światła które używasz. Opcja robi cuda,  wszystko wyjdzie jak przy świetle dziennym. Mam nadzieję że ta opcja poradzi sobie z mrugającym światłem. Najlepiej gdybyś mógł ustawić temperaturę barwową, czasem producenci podają ją na produktach. Albo gdyby aparat dawał możliwość wybrania wzorca bieli. Fotografujesz białą kartkę przy świetle które używasz i to zdjęcie potem ustawiasz jako wzorzec, ale to już raczej lepszy sprzęt.

Pomiar punktowy dotyczy ekspozycji a więc doświetlenia, a nie temperatury- koloru światła.

Przy okazji, otworzyłem twoje zdjęcia żeby obejrzeć je w oryginalnym rozmiarze, przeglądarka je zmniejsza trochę pogarszając ostrość. Ta wygląda dobrze. Staraj się zmniejszać zdjęcia tak żeby przeglądarka już ich nie dostosowywała do wymaganych rozmiarów.

Edytowane przez copycat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.