Skocz do zawartości

IBG - zapowiedzi i nowości lotnicze


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, kopernik napisał:

Dobre skrzydło do RWD 8 ! 

Dla przykładu, ibegowskie drukowane klapy do Dory z IBG kosztują ponad 30 zł, zatem obawiam się, że jakby faktycznie wydali to skrzydło i je wycenili proporcjonalnie do innych swoich dodatków 3D, dyskusja byłaby jeszcze weselsza niż przy armowym Hurrku.

  • Haha 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, caughtinthemiddle napisał:

 dyskusja byłaby jeszcze weselsza niż przy armowym Hurrku.

już się nie mogę doczekać. Czipsy się chłodzą, a piwo już w misce.

  • Like 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
2 godziny temu, Kolekcjoner WP napisał:

Czy IBG już wydało katalog na 2024?


Nie, o ile pamiętam zazwyczaj puszczają go w okolicach targów w Norymberdze, do których zostało jeszcze niecałe 3 tygodnie.
Aczkolwiek przynajmniej w zakresie pojazdów 2 nowinki na ten rok już zostały pokazane, jedną zdaje się nawet sam wrzucałeś w stosownym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, caughtinthemiddle napisał:


Nie, o ile pamiętam zazwyczaj puszczają go w okolicach targów w Norymberdze, do których zostało jeszcze niecałe 3 tygodnie.
Aczkolwiek przynajmniej w zakresie pojazdów 2 nowinki na ten rok już zostały pokazane, jedną zdaje się nawet sam wrzucałeś w stosownym wątku.

 

Tak, dwie pancerne nowości już pokazali, ale mnie chodzi o ewentualne samoloty Lublin, które zapowiedzieli już chyba 10 lat temu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Info od IBG odnośnie IAR 80 

 

-----

 

Dziś chcielibyśmy przedstawić więcej informacji na temat linii modeli IAR.80/81 w skali 1/72 firmy IBG:

 - Nowe formy z pełnym nitowaniem

 - Projekt modelu w skali opracowany przez eksperta IAR.80/81 i doświadczonego projektanta modeli - Radu Brînzana.

 - Rodzina będzie obejmować wszystkie główne jednomiejscowe wersje tego legendarnego rumuńskiego myśliwca.

 - Opcje kolorystyczne obejmą główne kampanie, w których samoloty IAR.80/81 walczyły przeciwko VVS, USAAF i Luftwaffe.

 - Przedstawimy pełną ewolucji zarówno kamuflażu, jak i oznaczeń, w tym kilku nowych odkryć w tym zakresie.

 

FB_IMG_1706898060852.thumb.jpg.c81ed29f9a6cfb7a9aaec75158538966.jpg

 

FB_IMG_1706898063969.thumb.jpg.3a9fff02c46e66cb97a74c5ae35c4bad.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka detalizacja i poszatkowane, że szkoda, że nie będzie to model w 1/48. Tak czy owak, bardzo dobry news, fajnie że IBG ma odwagę/ możliwości wchodzić w mniej oklepane tematy niż Messer/Mustang/Spit itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, socjo1 napisał:

Tak czy owak, bardzo dobry news, fajnie że IBG ma odwagę/ możliwości wchodzić w mniej oklepane tematy niż Messer/Mustang/Spit itd.

Jakby nie patrzeć IAR to rozwinięcie konstrukcji P.24, a tutaj IBG ma już doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
26 minut temu, RogerM napisał:

Faktycznie smakowicie to wygląda i też bym sobie życzył modelu na podobnym poziomie w 1-48, może Arma....:roll:

Hobby Boss nie jest zły. Natomiast o wiele prostszy, jedna wersja i bez nitów. 

Z innej beczki: IAR od IBG wygląda na zawodnika, który jeńców brał nie będzie i wymagać będzie bezbłędnego montażu. Wiadrem szpachli nie nadgonisz. To tak na marginesie pojawiających się czasem głosów, że co to za sztuka sklejać nowoczesne zestawy...

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
23 minuty temu, barszczo napisał:

Jakby nie patrzeć IAR to rozwinięcie konstrukcji P.24, a tutaj IBG ma już doświadczenie.

 

Niby tak, ale to jednak prawie zupełnie inna konstrukcja. No i kolejna dość niszowa. Szacuneczek.

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, socjo1 napisał:

Hobby Boss nie jest zły. Natomiast o wiele prostszy, jedna wersja i bez nitów.

Zgadza się ale kiedyś przypadkiem natrafiłem w sieci na stronę gdzie modelarz poprawia słabsze momenty no i troszkę tego było. Nie jakieś wielkie rzeczy ale jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tym IARem IBG chce rozeznać niszę samolotów mniej znanych i za rok-dwa wypuści obiecane Lubliny lub PZL-43...

 

Przy dobrej reklamie i ciekawych malowaniach to może być sukces sprzedażowy. Gdzieś wyczytałem, że IAR. 80 były malowane farbami RAF kupionymi razem z Hurricanami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kolekcjoner WP napisał:

Gdzieś wyczytałem, że IAR. 80 były malowane farbami RAF kupionymi razem z Hurricanami. 

 

Faktycznie wiele lat temu tak uważano, m.in. na podstawie listy materiałów używanych przy produkcji IARa.80. Teraz jednak wiemy, że zarówno cellony, jak i farby serii Cerrux były produkowane na licencji firmy Cellon Ltd. przez rumuńską firmę Zimmer & Co. z Bukaresztu. I to już przez wojną. Firma ta znajduje się na liście dostawców dla IARa.
Drugim dostawcą farb lotniczych dla tej firmy była rumuńska Coroana. I była też trzecia firma produkująca farby – Polychrom - również znajdująca się na liście IARa, przy czym nie jestem na 100% pewien, czy w tym przypadku też chodziło o farby do zewnętrznych powłok na płątowcach.
I oczywiście Rumuni nie byli na tyle nieogarnięci, żeby nie wypracować sobie własnych kolorów, najlepiej nadających się do ich warunków :)
Co do dostarczania farb z Wielkiej Brytanii, to w dokumentach, które widziałem nigdzie nie napotkałem na jakiekolwiek wzmianki w tym temacie. Oczywiście nie oznacza to jeszcze, że takowe nie miały miejsca. Z drugiej jednak strony nawet remontowane w Rumunii Blenheimy i Hurricane otrzymywały kamuflaż zdecydowanie w kolorach rumuńskich, a nie Dark Green / Dark Earth – dlatego też nawet jeśli taki import faktycznie miałby miejsce (a ponownie – nie ma po tym śladu), to zastosowanie tych farb byłoby co najwyżej incydentalne.
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.