Skocz do zawartości

1/35 T-72B 2ga wojna czeczeńska


x_bandit

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W tak zwanym międzyczasie, czekając na ramki do 80ki postanowiłem odnowić zbudowany parę lat temu T-72B Trumpetera. Początkowo był to całkowicie model prosto z pudła, ograniczyłem się tylko do podbicia detali przez pogłębianie linii podziału.

To co teraz dorzuciłem to druciane osłony lamp, druciane uchwyty i rączki, spawy, uchwyty i klamry na skrzynkach wieży i kadłuba, poprawiony detal na rurze OPVT, poprawione zamki lin holowniczych, wymienione liny na Eurekę, wymienione gąsienice zestawowe na Miniartowe, poprawione światła obrysowe, poprawiony detal płyty nadsilnikowej. Wymieniłem plastik na blachę, na której zamontowany jest Kontak-1 przy lemieszu do samookopywania się.

 

 

Malowanie jest z 2 wojny czeczeńskiej, szturm Komsomolskoje maszyna z numerem bocznym 814.

 

 0000000-1-44.jpg.b8fb02646cdbb3c265f31e8d7b332b9b.jpg

 

Znalazłem to zdjęcie tu:

https://www.warchechnya.ru/vtoraya-chechenskaya-vojna-72-ka-kapitana-pevtsova-shturmuet-komsomolskoe/

 

Może kiedyś pokuszę się o podstawkę do niego jak na zdjęciu, bo go trochę mocniej pobrudziłem…

 

Warsztatu nie zakładałem, więc trochę mięska z "pracy w trakcie" wrzucam na końcu :) 

 

Miłego oglądania.

Pozdrawiam

Kuba

 

DSC_0069.thumb.JPG.8046636365d161e161eb0fad38a353d1.JPG

 

DSC_0039.thumb.JPG.bda9fa3238e5cc1c44a57734683d6253.JPG

 

DSC_0041.thumb.JPG.75ca5f90ad116248b4bfd9216e8d9ccd.JPG

 

DSC_0053.thumb.JPG.abd0deb728c7a33ae9ce87f8a546e425.JPG

 

DSC_0058.thumb.JPG.102c9d00ac40cd03dbe6e7149fe0680e.JPG

 

DSC_0065.thumb.JPG.739bc231930ddda7c9292f34b420277d.JPG

 

DSC_0064.thumb.JPG.7e905c433b99afa85960365ef5a350a4.JPG

 

DSC_0042.thumb.JPG.0a77eb540a3e1fcd601c18b68cf370ab.JPG

 

DSC_0046.thumb.JPG.2f25f4d329ad33a3ff6fa61b43cf1253.JPG

 

DSC_0052.thumb.JPG.6a315b00641da464c65715a1ff72cce0.JPG

 

DSC_0054.thumb.JPG.312ee5d41e118469def9668dca8fe1da.JPG

 

DSC_0056.thumb.JPG.81dc9684553c79837d0de8317b6fa9d2.JPG

 

DSC_0059.thumb.JPG.cb3cc6a397bc8d761def6bbcac8180bc.JPG

 

DSC_0057.thumb.JPG.466a29a7899f8378f65aa33b1739aadc.JPG

 

DSC_0048.thumb.JPG.a9ab2b2eb4ca0e4fd0436f3b234e90a5.JPG

 

DSC_0049.thumb.JPG.e49e7c0d01ec6a8e3e941b833199795e.JPG

 

DSC_0051.thumb.JPG.b3b065c71a37932384c9e5cedc0ee576.JPG

 

DSC_0061.thumb.JPG.40660b6f5c9918cc65e9794cdb012663.JPG

 

DSC_0067.thumb.JPG.79e05d6ace7b7c7860a7d699882a14c0.JPG

 

 

Warsztat:

20220201_224857.thumb.jpg.b686c7becab884175f6c6374450c658a.jpg

 

20220201_225124.thumb.jpg.6f7c184d696f1477864979c82a58a974.jpg

 

20220201_225227.thumb.jpg.845c70974bd7e4102328d4377965c52f.jpg

 

Edytowane przez x_bandit
  • Like 25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mandrivecs napisał:

Świetna robota, malunki i brudzing to klasa światowa. Oglądam i podziwiam!

 

Dzięki :) zwykle robię mniej zamieszania na czołgu, ale ten przez to, że już był wcześniej malowany to chciałem sobie trochę poćwiczyć :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem fanem Twojego modelarstwa w sumie od pierwszego wejrzenia, a tym modelem zaserwowałeś mi kolejną ucztę dla oczu bo 72 w tej wersji to jest dla mnie ikoniczny pojazd z serwisów informacyjnych z lat 90tych. Jak na swoje standardy to poszedłeś dużo odważniej z brudzeniem i eksploatacją i wyszło super - ma realny wygląd prawdziwego "groznego" frontowca :super:No i fajnie wiedzieć, że kiedyś też lepiłeś modele prosto z pudła 🤪 Jeszcze mam pytanie do ciebie jako eksperta w tych sprawach - do budowy wersji B1 lepszy Trumpeter czy Meng? No i jeszcze jedno pytanie bo przypuszczam, że się pewnie orientujesz - Trumpeter ma dwa wydania tej wersji w dosyć rozbieżnych cenach - czy różnią się czymś naprawdę konkretnym żeby wytłumaczyć różnicę w cenie?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba moje gratki 👍 bardzo ładnie ci wyszło malowanie i brudzing  , co do podstawki jak będziesz robił to go nie wkopuj jak na fotce 🤨 bo szkoda takiego ładnego dziobka chować w jamę 😃

Pozdrawiam Mirek .

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, TAW napisał:

Jestem fanem Twojego modelarstwa w sumie od pierwszego wejrzenia, a tym modelem zaserwowałeś mi kolejną ucztę dla oczu bo 72 w tej wersji to jest dla mnie ikoniczny pojazd z serwisów informacyjnych z lat 90tych. Jak na swoje standardy to poszedłeś dużo odważniej z brudzeniem i eksploatacją i wyszło super - ma realny wygląd prawdziwego "groznego" frontowca :super:No i fajnie wiedzieć, że kiedyś też lepiłeś modele prosto z pudła 🤪 Jeszcze mam pytanie do ciebie jako eksperta w tych sprawach - do budowy wersji B1 lepszy Trumpeter czy Meng? No i jeszcze jedno pytanie bo przypuszczam, że się pewnie orientujesz - Trumpeter ma dwa wydania tej wersji w dosyć rozbieżnych cenach - czy różnią się czymś naprawdę konkretnym żeby wytłumaczyć różnicę w cenie?

Dzięki TAW:piwo:

No tak też mam podobnie jeśli chodzi o ikonę wojny w Czeczenii, 72ka po tym jak w Groznym (pierwsza wojna czeczeńska) zostało zniszczonych wiele 80tek została główną siłą uderzeniową w walkach w Czeczenii. 80ki wbrew obiegowej opinii wcale nie były słabsze od 72B czy B1. Jednak były mało ekonomiczne ze względu na turbinę gazową. A Grozny to już inna w ogóle historia tam problemem było słabe rozpoznanie/ komunikacja/ dowodzenie itd. czołgi pozostawiono same sobie, bez piechoty. W typowym miejskim terenie nie można się dziwić temu co z nimi zrobili bojownicy czeczeńscy.

 

Oj tam ekspert od razu. Przy budowie, w sumie samych rusków, po prostu trochę już przesiedziałem i poczytałem też trochę:) Jeśli chodzi o Menga to dla mnie on wymiata ze względu na winylową powłokę klejoną do wieży- ma zaje...stą teksturę. To co dla mnie jest minusem w wersji T-7b1 Menga to łączenie kostek w sekcje, wolałbym każdą kostkę mieć oddzielnie. Niby w Trumpku też trochę jest sekcji połączonych K-1, ale na pewno mniej niż w Mengu. Na plus Menga jest też moim zdaniem wogóle wieża i jej super odwzorowana powierzchnia i kształt. No i ruchome zawieszenie.

Co do trumpetera to jeśli planujesz budowę B lub B1 kup ten zestaw Trumpeter 09555 T-72B1 MBT (w/kontakt-1 reactive ). Nie kupuj tego Trumpeter 05599 Russian T-72B/B1 MBT (w/kontakt-1 reactive armor) bo przepłacisz, a w zestawie masz tylko dodatkową alternatywną wierzchnią płytę wanny.

Różnicy w cenie nie potrafię w ogóle wytłumaczyć. Bo jak dla mnie oba zestawy pozwalają złożyć te same pojazdy -> B i B1. Brakuje tylko w instrukcji jak zamontować celownik działonowego wersji B (części są w ramkach).

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mirek66 napisał:

Kuba moje gratki 👍 bardzo ładnie ci wyszło malowanie i brudzing  , co do podstawki jak będziesz robił to go nie wkopuj jak na fotce 🤨 bo szkoda takiego ładnego dziobka chować w jamę 😃

Pozdrawiam Mirek .

 

Dzięki :) będę pamiętał o dziobku :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propo tej faktury powierzchni antyradiacyjnych to widziałem jak jeden facet robił je ze sreberka wyścielającego paczki papierosów. Wyszło naprawdę przekonująco ale pewnie ten patent już znałeś 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, TAW napisał:

Propo tej faktury powierzchni antyradiacyjnych to widziałem jak jeden facet robił je ze sreberka wyścielającego paczki papierosów. Wyszło naprawdę przekonująco ale pewnie ten patent już znałeś 😉

 

Tak robiłem to już sreberkami :) i tu są 2 patenty. Jeden to kleisz taki papierek do części, a drugi to odciskasz go w powierzchni wcześniej traktując ją Tamką extra thin :D W opcji pierwszej ciężko jest wyciąć te malutkie kółeczka w sreberku :miecz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Piękne wykonanie. Swoim modelem wpisujesz się idealnie w moje wyobrażenie jak model powinien wyglądać. Nic ująć nic dodać.

Pięknie zrobione zdjęcia oddające samo piękno wykonania. Przy zdjęciach zastanawia mnie czy stosunkowo mała głębia ostrości jest zastosowana przez Ciebie celowo aby poniekąd nabrały takiego artystycznego wyglądu?

 

W dniu 25.02.2022 o 10:03, x_bandit napisał:

jakoś straciłem ostatnio zapał do modelarstwa.....

 

Mnie przez moment ogarnęły podobne odczucia, że w obliczu wojny nie powinno się tworzyć modeli broni w szerokim tego słowa znaczeniu ale przypomniałem sobie co mnie skłoniło do wstąpienia do wojska. Właśnie fascynacja sprzętem wojskowym to spowodowała, fascynacja która później ukierunkowała się na tworzenie modeli z polskimi oznaczeniami. Wystarczy zadać sobie pytanie po co to robimy. Czy po to żeby wspierać okupantów? Nie sądzę. Sądzę, że po to żeby tworzyć swój maleńki kawałek historii. Bądźmy przeciwko wojnie. Bądźmy przeciwko putinowi przez małe p ale nie dajmy się zwariować. Nie wszyscy Rosjanie popierają putina przez małe p i to co robi.  Ja pewnie nigdy nie zrobię modelu rosyjskiego czołgu ale Ty rób dalej to co robisz. Nie odbieraj nam przyjemności oglądania Twoich dzieł. Powtórzę jeszcze raz. Nie dajmy się zwariować. Przepraszam za ten polityczny off-top.

 

W dniu 26.02.2022 o 11:31, copycat napisał:

Ps mam nadzieję że oryginał Czeczeńscy roz.... w piz.u.

 

Ja też mam taką nadzieję.

 

Pozdrawiam.

Andrzej.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakimś cudem mi umknął ten model... świetna robota jak zawsze, za każdym razem jestem pełen podziwu dla realizmu, który potrafisz osiągnąć. Czym robiłeś weathering, jak można spytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2022 o 07:13, Endrju napisał:

Piękne wykonanie. Swoim modelem wpisujesz się idealnie w moje wyobrażenie jak model powinien wyglądać. Nic ująć nic dodać.

Pięknie zrobione zdjęcia oddające samo piękno wykonania. Przy zdjęciach zastanawia mnie czy stosunkowo mała głębia ostrości jest zastosowana przez Ciebie celowo aby poniekąd nabrały takiego artystycznego wyglądu?

 

Mnie przez moment ogarnęły podobne odczucia, że w obliczu wojny nie powinno się tworzyć modeli broni w szerokim tego słowa znaczeniu ale przypomniałem sobie co mnie skłoniło do wstąpienia do wojska. Właśnie fascynacja sprzętem wojskowym to spowodowała, fascynacja która później ukierunkowała się na tworzenie modeli z polskimi oznaczeniami. Wystarczy zadać sobie pytanie po co to robimy. Czy po to żeby wspierać okupantów? Nie sądzę. Sądzę, że po to żeby tworzyć swój maleńki kawałek historii. Bądźmy przeciwko wojnie. Bądźmy przeciwko putinowi przez małe p ale nie dajmy się zwariować. Nie wszyscy Rosjanie popierają putina przez małe p i to co robi.  Ja pewnie nigdy nie zrobię modelu rosyjskiego czołgu ale Ty rób dalej to co robisz. Nie odbieraj nam przyjemności oglądania Twoich dzieł. Powtórzę jeszcze raz. Nie dajmy się zwariować. Przepraszam za ten polityczny off-top.

 

 

Ja też mam taką nadzieję.

 

Pozdrawiam.

Andrzej.

 

 

Dzięki, a z tą głębią ostrości to kwestia ograniczonych możliwości telefonu, którym je robię 😉 Staram się żeby chociaż detal w "obszarze zainteresowania" był ostry Niestety nie jestem w stanie nic więcej z niego wyciągnąć. Nie za bardzo czuję też potrzebę wydawania kilku tysięcy na dobry aparat do zdjęć modeli  :) 

 

Tak zgadzam się. Choć teraz mam bardzo dużo referencji, w której Siły Zbrojne Ukrainy przejęły sprzęt rusków 🇺🇦💪. Będzie się na czym wzorować..... 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2022 o 18:26, halset napisał:

Jakimś cudem mi umknął ten model... świetna robota jak zawsze, za każdym razem jestem pełen podziwu dla realizmu, który potrafisz osiągnąć. Czym robiłeś weathering, jak można spytać?

Weathering to głównie oleje Van Ghogh. Poza tym tamiya panel liner brązowy,  light rust AK, pigmenty Vallejo siena claro i desert dust, pigment AK asphalt road dirt, tamiya weathering master w kilku miejscach no i kredki AK (Które bardzo lubię bo można je na kilka sposobów użyć) i to chyba tyle :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, x_bandit napisał:

Weathering to głównie oleje Van Ghogh. Poza tym tamiya panel liner brązowy,  light rust AK, pigmenty Vallejo siena claro i desert dust, pigment AK asphalt road dirt, tamiya weathering master w kilku miejscach no i kredki AK (Które bardzo lubię bo można je na kilka sposobów użyć) i to chyba tyle :) 

 

A do czego i jakich kredek z AK używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, patrykd napisał:

 

A do czego i jakich kredek z AK używasz?

09/16 zacieki i kumulujący się piach

06/07 otarcia zielonym oraz nieregularne zróżnicowanie koloru na większych płaskich powierzchniach po rozwodnieniu.

13/14 rdza i stary zmęczony metal

18 przetarcia metaliczne, broń

02/04 tam gdzie mi czegoś brakuje :)

 

 

Edytowane przez x_bandit
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, x_bandit napisał:

Tak zgadzam się. Choć teraz mam bardzo dużo referencji, w której Siły Zbrojne Ukrainy przejęły sprzęt rusków 🇺🇦💪. Będzie się na czym wzorować..... 

 

No to cieszy mnie takie podejście 👍

Pozdrawiam.

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.