Skocz do zawartości

Porady dla początkującego...


radziorek15

Rekomendowane odpowiedzi

Popularne są dwie metody, jedna z wykorzystaniem szpachli, druga z nitro. Generalnie obie polegają na tym, żeby posmarować dany element wybranym specyfikiem i przy użyciu twardego pędzla pionowo uderzać, zanim element zdąży wyschnąć.

Praktycznie w każdym warsztacie którego tematem jest T-34, IS albo Sherman jest o tym mowa. Poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 573
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Witaj niewiasto

Wiele z zawartych tu viewtopic.php?f=104&t=5514 treści nadal jest aktualnych.

 

Jako absolutny niezbędnik na start uważać można:

- nożyk, np AK-3 Olfy sprzedawany w komplecie z 30 zapasowymi ostrzami wystarczy na bardzo długo,

- klej modelarski do wyboru wersja z pędzelkiem lub z igłą,

- szpachlówka modelarska ( np. Tamiya, Gunze, ),

- papier ścierny różnych grubości: 600, 1000, 1500,

- pęseta,

- kilka pędzelków rożnej wielkości,

- rozcieńczalnik i zmywacz do farb,

- no i oczywiście farby do wybranego malowania modelu,

 

Opcjonalne ale dość pożyteczne:

- mata co cięcia - zabezpiecza biurko/stół lub inny mebel przed uszkodzeniem,

- pilniczki (dobrze sprawdzają się także kosmetyczne do paznokci),

- małe nożyczki a jeszcze lepiej szczypce boczne do wycinania elementów z ramek,

 

Co do wyboru modelu to te w skali 1:72 zwykle mają mniej części i dzięki temu szybciej można je zbudować. Skala 1:48 ze względu na większą ilość części zabiera więcej czasu na ukończenie budowy. Potrzebuje też więcej miejsca na półce

 

Żeby można było polecić coś konkretnie to warto poznać zainteresowania osobnika dla którego to ma być prezent. Jaki okres historyczny najbardziej go interesuje, współczesność, czasy ostatnich wojen światowych, maszyny cywilne, a może ma jakieś ulubione konstrukcje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
polecacie jakis model jakis dla początkujące z mysliwcow lub odrzutowców bo tylko te mnie interesują ;)

z gory dziekuje za odpowiedz

myśliwce też bywają odrzutowcami.. i odwrotnie..

modeli takich są dziesiątki, a może nawet setki..uściślij..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam

Jestem tutaj nowy, więc nie wiem gdzie pisać, bo nie ma działu dla świeżaków, gdzie można założyć temat ;) dlatego spróbuję tutaj.

Zacznę jak 90% ludzi: chciałbym powrócić do hobby z dzieciństwa!

Mimo, że kilka modeli wieki temu skleiłem, to i tak byłem totalnym amatorem, dlatego muszę zacząć od podstaw. Spędziłem godziny na tym forum, ale dalej nurtuje mnie pytanie: Jaki model wybrać?

Zależy mi na cenie, ponieważ będę uczył się podstaw, klejenia, za malowanie chyba na razie się nawet nie będę brał. Nie chcę znowu zrazić się zbyt banalnym, czy źle wyprodukowanym modelem, dlatego liczę na pomoc. Interesuje mnie wszelakie lotnictwo wojskowe po II wojnie i chciałbym model w miarę znany, bo już mam plan, że jeśli po latach dalej będę kleił, to na pewno kupię ten pierwszy, skleję, pomaluję, aby zobaczyć różnicę w umiejętnościach Skala raczej 1:72.

Zdaję sobie sprawę, że model za 10zł to nie zabawa, ale czy np 30-40zł można kupić coś co dostarczy dużo zabawy, a nie rozczarowanie ? ;) Chyba nie ma sensu wydawać na sam model więcej, biorąc pod uwagę, że to do nauki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w necie jest pelno stron z recenzjami modeli. Jesli angielski nie jest ci grozny, to wpisujesz w google nazwe modelu + "review" i pewnie na missing-lynx.com dostaniesz link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Jestem początkujący więc nie zakładam nowego tematu, bo chciałbym poradę dla początkującego chodzi mi o zmianę koloru farby w aerografie. Wyczytałem różne metody i najczęściej ludzie piszą, że najłatwiej jest wylać farbę z aero, wyczyścić patyczkiem z wacikiem tyle ile się uda wygrzebać i wlać rozpuszczalnik i psikać, aż kolor przestanie wylatywać. Potem wlać nową farbę i można malować. Czy to jest dobry sposób, bezpieczny dla aero, ile trzeba wlać tego rozpuszczalnika, czy na coś trzeba uważać albo zwrócić uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem początkujący więc nie zakładam nowego tematu, bo chciałbym poradę dla początkującego chodzi mi o zmianę koloru farby w aerografie. Wyczytałem różne metody i najczęściej ludzie piszą, że najłatwiej jest wylać farbę z aero, wyczyścić patyczkiem z wacikiem tyle ile się uda wygrzebać i wlać rozpuszczalnik i psikać, aż kolor przestanie wylatywać. Potem wlać nową farbę i można malować. Czy to jest dobry sposób, bezpieczny dla aero, ile trzeba wlać tego rozpuszczalnika, czy na coś trzeba uważać albo zwrócić uwagę?

Ja zazwyczaj "wypluwam" resztkę farby na np. chusteczkę lub na model (jeżeli go muszę dokończyć) , potem wlewam mr. leveling thinner od gunze (rozcieńczalnik do farb gunze) , wypsikuje te rozcieńczone resztki i wlewam farbe .

 

Skoro się już wypowiedziałem to i ja mam pytanie:

- Jak uzyskać "domowym sposobem" plamy oleju , ale takie dosyć świeże , mokre.

Tutaj były moje próby ich uzyskania , lecz efekt mnie nie zadowolił.

DSC_0860_zps1c0a6d0a.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jak uzyskać "domowym sposobem" plamy oleju , ale takie dosyć świeże , mokre.

 

Spróbuj mieszanki odpowiedniej farby z Sidoluxem lub bezbarwnym lakierem błyszczącym - poeksperymentuj gdzieś i może efekt Cię zadowoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jak uzyskać "domowym sposobem" plamy oleju , ale takie dosyć świeże , mokre.

 

Spróbuj mieszanki odpowiedniej farby z Sidoluxem lub bezbarwnym lakierem błyszczącym - poeksperymentuj gdzieś i może efekt Cię zadowoli.

Olejna farba i lakier akrylowy? ,ale ,z tego co mi się przypomniało , to mam jeszcze błysk humbrola , który jest emaliowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam

 

Szukam jakiegoś zajęcia dla mojego 12 letniego syna (wiadomo aby odciągnąć go od kompa)i wymyśliłem sobie, że może to być nowe hobby - modelarstwo. Ja osobiście z tematem nie mam nic wspólnego. podpowiedzcie mi proszę w co należy zaopatrzyć młodego modelarza. Jaki sprzęt kupić, tak abym nie zbankrutował a syn mógł wystartować. Syn ma hopla na punkcie klocków lego i myślę, że mógłby łagodnie przejść do budowy jakiś prostych modeli,a może zrodzi się z tego coś trwalszego.

pzdr Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szukam jakiegoś zajęcia dla mojego 12 letniego syna (wiadomo aby odciągnąć go od kompa)i wymyśliłem sobie, że może to być nowe hobby - modelarstwo. Ja osobiście z tematem nie mam nic wspólnego. podpowiedzcie mi proszę w co należy zaopatrzyć młodego modelarza. Jaki sprzęt kupić, tak abym nie zbankrutował a syn mógł wystartować. Syn ma hopla na punkcie klocków lego i myślę, że mógłby łagodnie przejść do budowy jakiś prostych modeli,a może zrodzi się z tego coś trwalszego.

pzdr Artur

 

Jako ,że sam zaczynam to mogę co nieco podpowiedzieć :

Na początek podstawowe narzędzia czyli;

pęseta

skalpel

pilniczki , papier ścierny

klej (np: wamod , mr. hobby)

szpachlówka (np: gunze)

mata do cięcia albo gruby karton ,żeby stołu nie popsuć

farbki , pędzelki

Jeżeli o czymś zapomniałem to proszę mnie poprawić.

Jeśli chodzi o modele na początek to jedni mówią samoloty drudzy czołgi .

Samoloty moim zdaniem z małą ilością części i przystępną ceną to modele Airfixa .

Co się tyczy pancerki to np. Pzkpfw II F/G od lub Panthera od Tamyi , stare modele ,ale łatwe do złożenia i z ładnymi detalami.

Mam nadzieję,że nieco pomogłem .

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Czytałem już troszkę tematy dla początkujących, ale mam mały kocioł w głowie i proszę o pomoc i zrozumienie. Nie miałem wcześniej żadnego kontaktu z modelarstwem, a teraz chciałbym zacząć.

 

Jakie narzędzia tak naprawdę wystarczą na początek( bo już czytałem i oglądałem filmiki i zawsze troszkę inaczej każdy pisał, mówił)?

Już wiem, że interesują mnie czołgi oraz artylerie samobieżne w skali 1:35. Tutaj zaglądałem do mojehobby.pl i z tego co widziałem najwięcej modeli w tej skali maja Tamiya, Trumpeter oraz Hobby Boss. Czy rozpoczęcie pracy z modelami którejś z tych firm to dobry wybór dla początkującego?

 

Jak również jaki model czołgu polecilibyście do złożenia w pierwszej kolejności(oraz jakiej firmy)?

 

Co do farb,klei, podkładów itp. Wiem, że emalie odpadają ponieważ będę pracował przy biurku w sypialni. Więc akryle, tylko jakie polecacie? Chyba na początek będę malował pędzlami, a kwestię aerografu zostawiam na późniejszy czas.

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelki wskazówki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ,że sam zaczynam to mogę co nieco podpowiedzieć :

Na początek podstawowe narzędzia czyli;

pęseta

skalpel

pilniczki , papier ścierny

klej (np: wamod , mr. hobby)

szpachlówka (np: gunze)

mata do cięcia albo gruby karton ,żeby stołu nie popsuć

farbki , pędzelki

Jeżeli o czymś zapomniałem to proszę mnie poprawić.

Jeśli chodzi o modele na początek to jedni mówią samoloty drudzy czołgi .

Samoloty moim zdaniem z małą ilością części i przystępną ceną to modele Airfixa .

Co się tyczy pancerki to np. Pzkpfw II F/G od lub Panthera od Tamyi , stare modele ,ale łatwe do złożenia i z ładnymi detalami.

Mam nadzieję,że nieco pomogłem .

Pozdrawiam!

 

Witam serdecznie,

 

(...)

Jakie narzędzia tak naprawdę wystarczą na początek( bo już czytałem i oglądałem filmiki i zawsze troszkę inaczej każdy pisał, mówił)?

Już wiem, że interesują mnie czołgi oraz artylerie samobieżne w skali 1:35. Tutaj zaglądałem do mojehobby.pl i z tego co widziałem najwięcej modeli w tej skali maja Tamiya, Trumpeter oraz Hobby Boss. Czy rozpoczęcie pracy z modelami którejś z tych firm to dobry wybór dla początkującego?

 

Jak również jaki model czołgu polecilibyście do złożenia w pierwszej kolejności(oraz jakiej firmy)?

 

Co do farb,klei, podkładów itp. Wiem, że emalie odpadają ponieważ będę pracował przy biurku w sypialni. Więc akryle, tylko jakie polecacie? Chyba na początek będę malował pędzlami, a kwestię aerografu zostawiam na późniejszy czas.

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelki wskazówki. Pozdrawiam.

 

A mój post nad Twoim mógłbyś przeczytać . Co do farbek to pod pędzle i rozcieńczane tak naprawdę wodą albo wódką (co kto woli ) to Pactra . Podkład np Gunze (Mr . Suracer 1000 , 1500 itp) kleje tamiyi , gunze , revella.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

chciałem zapytać jak najlepiej wycinać elementy z płytek styrenu? Chodzi mi o to od czego wycinać proste linie? Wystarczy linijka plastikowa czy może metalowa czy coś jeszcze innego? Mam problem z wycinaniem prosto elementów prostokątnych o bokach 1,3 x 13 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.