Skocz do zawartości

Porady dla początkującego...


radziorek15

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mam pytanko odnośnie brudzenia i rdzy. Buduję kontener i jest on już pomalowany kolorem, kalki są naniesione, zrobione obicia i spękania lakieru i pozostało mi go pobrudzić i zrobić rdzę. Zastanawiam się czy najpierw psiknąć wszystko bezbarwnym i potem rdzawić czy mogę bezbarwny (akrylowy spray w puszce)kłaść na zacieki i pigmenty AK? Moja pierwsza taka praca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 573
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Cześć!

Mam pytanko odnośnie brudzenia i rdzy. Buduję kontener i jest on już pomalowany kolorem, kalki są naniesione, zrobione obicia i spękania lakieru i pozostało mi go pobrudzić i zrobić rdzę. Zastanawiam się czy najpierw psiknąć wszystko bezbarwnym i potem rdzawić czy mogę bezbarwny (akrylowy spray w puszce)kłaść na zacieki i pigmenty AK? Moja pierwsza taka praca

Sam jestem jeszcze początkujący ale to akurat wiem, że po pomalowaniu bazowym i położeniu kalkomanii powinieneś nanieść na całość lakier bezbarwny (to zabezpieczy kalki i farbę) a po wyschnięciu możesz robić weathering (czyli brudzenie, rdza i inne bajery).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam. Jestem początkującym modelarze, który wrócił do hobby po latach. Skompletowałem wszelkie narzędzia manualne, brakuje mi tylko farb, podkładku oraz pędzli. Z tego powodu postanowiłem zapytać was o te elementy. Jeżeli chodzi o farby to wybrałem Model Color od Vllejo. Nie wiem za to jaki podkład wybrać, pędzle oraz rozpuszczalnik. Wiem, że warto kupić jakieś lepsze pędzle, które wystarczą na dłużej także z tym nie mam problemu, a chodzi mi bardziej o ich rozmiary. Nie mam zamiaru obecnie kupować aerografu, ponieważ dopiero zaczynam, a także obecny budżet mi na to nie pozwoli. Modele, które planuję malować to samoloty 1:48. Proszę was o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1:48 pędzlem? No to chyba tylko jakieś małe …
Taak.
… Rozpuszczalnik do Vallejo - tylko Vallejo. …
Do Vallejo ModelAir i Vallejo ModelColor stosowałem z powodzeniem Tamiya X20-A, oraz czysty izopropanol i wodę. W miarę możności wodę demineralizowaną.

 

Natomiast zastosowanie izopropanolu czy Tamiya X20-A do podkładu Vallejo zawierającego żywicę poliuretanową zważyło farbę. To samo do lakieru Vallejo zawierającego żywicę poliuretanową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pędzlem, ale aero to inna liga.

Modelarstwo generalnie to kosztowne hobby.

Do aerografu potrzebujesz jeszcze kompresor, a to kolejne kilka stówek.

Jeśli do modelarstwa podchodzisz na serio, to warto, bo to zakupy na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Modelarstwo to przede wszystkim cierpliwość. Jeśli dwa miesiące to dla ciebie za długo, no to co powiesz na to, że żeby zbudować dobry model i dobrze go pomalować, często trwa to nawet rok? Przez te dwa miesiące będziesz miał czas, żeby obrobić elementy, co się ta to posklejać, poszpachlować, wyszlifować i przygotować do malowania. Przejrzyj zdjęcia, zaplanuj malowanie itp.

 

Dobre malowanie pędzlami jest bardzo trudne, a większość nowych technik jest i tak niemożliwa do zrobienia. Farby które są dobre pod pędzel słabo nadają się do aerografu, a najlepsze farby do aerografu nie nadają się pod pędzel. Jeśli zainwestujesz w pędzlowanie, to jeszcze bardziej odciągnie Ci się w czasie zakup aero. A jeśli się w modelarstwo wciągniesz, to będziesz ten aerograf chciał mieć na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli waszym zdaniem malowanie modelu przy użyciu pędzli nie ma sensu? …
Ja uważam, że ma sens.

Moje pierwsze cztery malowane modele powstały z użyciem pędzli i farb olejnych Humbrol. Muszę przyznać Atlisowi, że były to modele w skali 1:72, a nie 1:48.

… A jeśli się w modelarstwo wciągniesz, to będziesz ten aerograf chciał mieć na 100%.
Po roku zabawy z malowaniem zapragnąłem mieć aerograf. Nikt mi nie mówił, „masz pragnąć aerografu”. Sam uznałem, że chcę zobaczyć jak to jest.
… Do aerografu potrzebujesz jeszcze kompresor' date=' a to kolejne kilka stówek. …[/quote']W roku 1998– 2000 najtańsze aerografy kosztowały circa 500zł, a najtańszy kompresor circa 450zł. Zebranie pieniędzy zajęło mi kolejny rok. Powtarzam — nie robiłem tego na samym początku.
… Malowanie to tylko ułamek pracy modelarza.
W moim przypadku ten ułamek to między ⅔ a ¾ czasu pracy przy modelu. Wliczam w to maskowanie, oraz obsługę warsztatu i narzędzi przed i po pracy.
Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomego, który maluje aerografem modele gundam (te figurki robotów) także sprawdzę ten aerograf i dostosuję się do wrażeń, a potem pomyślę nad kupnem. Oczywiście, że jestem w stanie poczekać i odłożyć pieniądze, a samo modelarstwo rozpocząć dopiero zimą lub początkiem następnego roku

 

P.S. Jakiego rodzaju sprężarkę polecacie do aerografu? Rozumiem, że nie musi być to sprzęt wart parę tysięcy, ale można spokojnie za 200-300 zł kupić coś porządnego? Proszę o jakieś przykłady z Allegro albo coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Jakiego rodzaju sprężarkę polecacie do aerografu? Rozumiem, że nie musi być to sprzęt wart parę tysięcy, ale można spokojnie za 200-300 zł kupić coś porządnego? Proszę o jakieś przykłady z Allegro albo coś

Moim zdaniem modelarstwo to także ileś pracy własnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Jakiego rodzaju sprężarkę polecacie do aerografu? Rozumiem, że nie musi być to sprzęt wart parę tysięcy, ale można spokojnie za 200-300 zł kupić coś porządnego? Proszę o jakieś przykłady z Allegro albo coś

 

Najlepiej za te pieniądze kupić AS-186.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam jestem nowy na tym forum, czasami trafia mi się sporo wolnego czasu i szukałem jakiegoś hobby i pomyślałem o modelarstwie, kupiłem dwa modele na próbę i chciałbym, aby ktoś to ocenił, czy w ogóle powinienem się za to brać, czy dać sobie spokój. Powtarzam jestem kompletnym laikiem bez warsztatu i wiedzy, który próbuje swych sił.Proszę o każdą radę. Poniżej podaję link do zdjęć, oba modele firmy revell. https://goo.gl/photos/GChexJ4m8DfiuGVF7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Stoję właśnie przed wyborem kompresora. Zastanawiałem się nad polecanym tutaj modelem AS-186 ale kusi mnie dwutłokowy:

http://skleptechniczny.pl/dwutlokowy-kompresor-do-aerografu-z-butla-3l-as-28a-p3890.html

Zastanawia mnie tylko czy przy używaniu go w modelarstwie jest potrzebny aż tak duży przepływ powietrza 40-46 l/min? Pozostałe kompresory, jednotłokowe mają przeważnie 23-25 l/min. Nigdy nie używałem takiego sprzętu i nie wiem czy to aż tak sporą różnicę robi. Dodatkowo 20-30 min. nie będę malował.

Co do aero wybrałem ten:

http://skleptechniczny.pl/aerograf-komplet-fengda-bd-130k-dysze-02-03-05-mm-p6750.html

Proszę o rady

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii kompresora mogę polecić firmę Airpress - jest to jedna z najbardziej znanych i cenionych firm zajmujących się tym sprzętem w Polsce od wielu lat.

 

Sam kupiłem sobie do nocnych prac coś takiego:

http://www.airpress.pl/index.php?menu=14,36738

Jestem bardzo zadowolony jest cichy a co najważniejsze wydajny co przy mojej skali jest już istotne.

 

Cena o ile pamiętam 390zł

 

Dodatkowo dostajemy pełną wiedzę w temacie akcesoriów i bardzo dobry serwis, pamiętaj by dokupić do kompresora reduktor ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KRL, na jakiej skali pracujesz?

Ten kompresorek ma już 66 dB a ten z mojego linka 52 dB. Niby niewiele ale w domu każdy dB jest na wagę złota Chodź też trzeba podchodzić do tych informacji z dystansem ponieważ to dane na papierze w rzeczywistości może być inaczej.

 

//// Edit

A teraz dopiero zobaczyłem jego cenę On praktycznie poniżej 700 PLN nie schodzi :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem używam tego kompresora jedynie do prac nocnych w dzień używam znacznie większego i głośniejszego kompresora ale z racji większego zbiornika też nie tak często pracuje.

 

Nie dokonywałem pomiarów ale pracuje bardzo cicho jedyny głośny moment to wyłączenie przez zawór ciśnieniowy.

 

Moja skala to 1:32 więc dość duże modele zwykle lakierowane za jednym posiedzeniem więc kompresor dostaje zdrowe baty przez dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczna część modelarzy używa AS-186. Ja trafiłem na chyba wyjątkowo kiepski egzemplarz, więc nie za bardzo mogę go chwalić, ale jednak myślę, że to wystarczy. Natomiast aero z 3 dyszami za 99 zł to musi być straszne badziewie. Nie kupuj tego. Po co Ci 3 dysze. Przekładanie dysz w aero spod znaku "CE" (Chiny Export), nieuchronnie kończy się wpisem na forum "Poradźcie mi czemu moje aero przestało malować". Nie chcę pisać co powinieneś kupić, bo na ten temat jest tu na forum już 99.999 postów i zaraz zacznie się kolejna dyskusja z serii "O wyższości Świąt Wielkiej Nocy na Świętami Bożego Narodzenia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KRL - zdradź proszę trochę więcej informacji o swoim kompresorze.

Ja kupiłem Einhella 190-6 też z butlą sześciolitrową i podobnymi parametrami jak Twój. Czeka na mnie w Polsce, więc na razie nic więcej poza tym, że ma automatycznie nastawiony włącznik silnika przy spadku ciśnienia w butli poniżej 6 atm oraz możliwość regulacji ciśnienia roboczego. Tylko nie wiem czy można swobodnie zejść z nim do 1atm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasowo odłożyłem zakup aero i kompresora na rzecz skompletowania trochę warsztatu. Podstawowa chemia i narzędzia są już w moich rękach Czas przypomnieć sobie jak to się malowało pędzlami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.