Skocz do zawartości

Porady dla początkującego...


radziorek15

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

chciałem zapytać jak najlepiej wycinać elementy z płytek styrenu? Chodzi mi o to od czego wycinać proste linie? Wystarczy linijka plastikowa czy może metalowa czy coś jeszcze innego? Mam problem z wycinaniem prosto elementów prostokątnych o bokach 1,3 x 13 cm.

 

Ja tam używam zwykłych nożyczek , jakbym ciął papier , jeśli płytki są cienkie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 573
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pierwszy raz na modelu użyłem po malowaniu wstępnym farb olejnych do washingu etc. model od dwóch dni jeszcze jest "tłusty" więc zakładam że nie wysechł. Pytania mam dwa.

 

- Ile czasu może potrwać schnięcie? (do rozcieńczania farb użyłem benzyny do zapalniczek)

- Jaki lakier położyć na tą warstwę aby kontynuować malowanie farbami akrylowymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest moje pierwsze pytanie jakie miałem, ale pierwsze które zadam.

Kleję w chwili obecnej U.S.S Enterprise - lotniskowiec 1:720 od revella, trzeci model w ciągu ostatniego miesiąca.

Na zdjęciu widać rysy, zarysowania które powstały po tym jak jeździłem pilnikiem coby zabrać trochę nadmiarowego plastiku z kantów. W jaki sposób mogę się tego pozbyć, czy może przy malowaniu to zniknie?

57n2sI.jpg

lub

IocrzM.jpg

tak samo jest tam małe wybrakowanie - nie wiem czy dobrze wyczytałem, ale takim zaklejaczem tego może być np coś takiego tak?

https://www.wonderlandmodels.com/products/revell-plasto-modelling-putty/ i potem to "wystarczy" nałożyć i spilnikować wg uznania/potrzeby ?

z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam,

 

Mam 2 pytania:

1.) Czy pod farby Tamiya można użyć podkładu Vallejo? Nie będzie problemu z gryzieniem się? A jeśli nie to jaki podkład pod farby Tamki? (te w sprayu z góry wykluczam)

2.) Sporo słyszałem o tzw. chińskiej iwacie. Czy to ten model: http://www.mojehobby.pl/products/Aerograf-AD-7704-0-2mm-dysza-0-3mm.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam 2 pytania:

1.) Czy pod farby Tamiya można użyć podkładu Vallejo? Nie będzie problemu z gryzieniem się? A jeśli nie to jaki podkład pod farby Tamki? (te w sprayu z góry wykluczam)

2.) Sporo słyszałem o tzw. chińskiej iwacie. Czy to ten model: http://www.mojehobby.pl/products/Aerograf-AD-7704-0-2mm-dysza-0-3mm.html

 

Ad1. używałem podkładu valleyo w areozalu (jak nie miałem areografu i nie gryzło si z niczym choć podkład uważam za nienajlepszy; od paru lat używam wylącznie Surfacera Gunze 1000 i 1200 uważam że jest to najlepsze rozwiązanie dla modelarzy dostępne na rynku (rozcieńczm tylko leveling thinnerem)

 

Ad.2 Miałem adlera nawet z regulacją ciśnienia, generalnie użytkowanie go mogę podsumować jako problematyczne; od trzech lat używam H&S Evolution zobacz na cenę podstawowego modelu Ultra bez zestawu z dyszą 0,2 (zestaw jest zbędny) jesli jest w Twoim zasięgu finansowym to wybierz ten model bez zastanawiania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

witam!!....w modelarstwo bawie się od niedawna. Pisze tutaj ,ponieważ nie mogę znaleść porady jak sobie poradzić z naciągami w samolotach wielopłatowych głównie z IWŚ w skali 1:72. O ile to możliwe proszę o pomoc lub też odesłanie do odpowiedniego działu.....z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jak ma sie sprawa z bezbarwnym w odniesieniu do tego artykułu -

http://www.scaleautomag.com/How%20to%20and%20Models/How%20To/2008/12/Great%20paint%20from%20spray%20cans%20Part%20I.aspx

"You have two choices: you can add the clear coat immediately after applying the last wet color coat, or you can apply the clear coat after the color coat has cured and gassed out for at least a month."

 

1. Jak sprawa będzie wyglądać w przypadku polerowania? Kolor (2-3 warstwy co każda wet sanding) > polerka > bezbarwny > polerka ?

2. Jeżeli odrazu po mokrym pomalowaniu nałożę warstwę bezbarwnego nie zleje się to wszystko?

Jak będzie z kwestią polerowania, tylko na bezbarwnym?

Jaka opcja będzie najlepsza (sprajem tamiya ts-13 na kolorowe ts'y)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Witam,

To mój pierwszy post i mam kilka pytań (mam nadzieję że nie zostanę zjedzony że takie już były ale tyle tego tutaj że już 2h przeglądam i staram się wszystko ogarnąć).

Właśnie zacząłem moją przygodę z modelowaniem i mam mój pierwszy model jest to Tornado IDS Black Panther firmy Italeri.

 

Moje pierwsze pytania.

Jak oceniacie produkty tej firmy?

Czy lepiej jak najszybciej ją zmienić czy przy niej pozostać?

Czy może raczej wszystkie firmy mają podobny poziom?

 

Kolejna sprawa to farby jakich najlepiej używać.

Aktualnie używam farb firmy Humbrol (wydaje mi się że są to farby olejne bo nie zmywają się wodą wybaczcie moją niewiedzę...).

Maluje pędzlami (od czegoś trzeba zacząć) i mam pewien problem. Po wyschnięciu farby powstają mi duże nierówności w kolorze. Tzn. widać pociągnięcia pędzlem.

W czym tkwi problem? Czy farba jest za słabo rozcieńczona? Czy może zły rozcieńczalnik (używam rozcieńczalnika Ravella)? Czy jest to kwestia za cienko położonej warstwy farby? Doradźcie coś.

 

Następna sprawa to szpachlówka.

Czym najwygodniej ją nakładać? Czy najlepiej tylko na "dziury" czy może jakąś większą ilość i potem papierem ściernym poprawiać?

 

No i ostatnia (chyba) rzecz.

Po malowaniu jak i szpachlowaniu mam problem z łączeniami blach. Mianowicie znikają mi, wyrównują się.

Czy robię coś źle czy to standard i trzeba to czymś poprawiać? Doczytałem że używane są Rylce ale czy to jest standard że coś takiego się dzieje?

 

Pozdrawiam i mam nadzieję że niedługo będę mógł zamieścić tu mój pierwszy (co prawda nie idealny ale zawsze) model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

… firmy Italeri. …

Jak oceniacie produkty tej firmy?

Trochę złych. Trochę świetnych. Ogólnie warte swojej ceny.
Czy lepiej jak najszybciej ją zmienić czy przy niej pozostać?
Nie wierzę aby ktokolwiek „był przy firmie”. Z czasem sam nabierzesz twojego wyczucia które modele ci odpowiadają. Podkreślam! Konkretne modele, a nie firma.
Czy może raczej wszystkie firmy mają podobny poziom?
Jest parę takich, które prezentują lepsze szczegóły i lepsze spasowanie. Za większą cenę. Airfix, Eduard, Meng, Tamiya, Trumpeter. Jest sporo takich, które prezentują podobny poziom za podobne pieniądze. Airfix, Hasegawa, Heller, MiniArt, Revell, Testors, Trumpeter, Звезда. Jest sporo takich, które prezentują niższy poziom. Zazwyczaj za niższe pieniądze.
Kolejna sprawa to farby jakich najlepiej używać.
Są zwolennicy
  • olejnych — dobrze przylegają do podłoża, łatwo dają satynowy wygląd, nośnik „rozświetla” pigment
  • akrylowych — prawie nie pachną, dopóki nie zaschną łatwo się je zmywa, szybko schną
  • nitro — bardzo dobrze przylegają do podłoża, super szybko schną

Wad nie wymieniłem.

… Aktualnie używam farb firmy Humbrol (wydaje mi się że są to farby olejne …).

Maluje pędzlami (od czegoś trzeba zacząć) i mam pewien problem. Po wyschnięciu farby powstają mi duże nierówności w kolorze. Tzn. widać pociągnięcia pędzlem.

W czym tkwi problem?

Od roku 2000 nie maluję olejnymi, więc niech ci podpowiedzą lepiej rozeznani.

Po malowaniu jak i szpachlowaniu mam problem z łączeniami blach. Mianowicie znikają mi, wyrównują się.

Czy robię coś źle czy to standard i trzeba to czymś poprawiać? Doczytałem że używane są Rylce ale czy to jest standard że coś takiego się dzieje?

Że szpachlówka „zalewa” szczeliny to standard. I wtedy dobrze jest przetrasować linie podziału blach. Że farba zalewa to chyba za gęsta, albo za grubo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś ma jakieś namiary na poradnik typu "jak zrobić spalony czołg" czy coś w tym rodzaju?

 

Paweł.

Może się przyda:

papierowy:

http://exito.sklep.pl/pl/p/The-Weathering-Magazine-Nr-9-K.O.-i-Wraki-poradnik-w-jezyku-polskim-/28395

a tu coś w wersji elektronicznej - wg. mnie efekt super:

http://dqscaleworks.blogspot.com.es/2012/06/jagdpanther-late-version-148-ii.html

 

A tak w ogóle to w necie jest mnóóóóóóóóstwo warsztatów z robienia rozmaitych wraków i czegoś w tym rodzaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.