Skocz do zawartości

Uwaga na zestawy pseudo-vintage


HKK

Rekomendowane odpowiedzi

Do napisania tematu skłoniła mnie aukcja na eBayu z modelem P-51 Matchboxa. Tytuł opisywał zestaw jako oryginalny, z pierwszej edycji 1973r.

Już zdjęcie pudełka wskazywało, że model jest z drugiej edycji, bo pudełko było jednoczęściowe z okienkiem z folii. Czyli co najmniej 1974 r. Ale to drobiazg. Wypraski w środku były w kolorach srebrnym i zielonym, co absolutnie nie występowało w modelach z lat 70-tych. Instrukcja również pochodzi z późniejszych czasów, bo jest czarno-biała.

Jednym słowem - fejk sprzedawany jako oryginalny vintage. Na szczęście stare Matchboxy są łatwo odróżnialne. Nie wiem jak to jest w przypadku innych firm, ale trzeba uważać na późne wypraski we wczesnych pudełkach. Ww aukcja wciąż wisi, więc nie dajcie się nabrać.

Edytowane przez HKK
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile oni za niego chcieli? Bo jeżeli ktoś bardzo chce za zestaw porównywalny bądź co bądź do wielu innych zapłacić wielokrotnie drożej, to jak to mówią: kto bogatemu zabroni? Kiedy rośnie bańka cenowa, to zwykle jest to jak prośba o kłopoty. Przykład: gdybym chciał kupić od tajemniczego nieznajomego arcydzieło mistrzów holenderskich - na pewno autentyczne! za marne kilkaset tysięcy złotych - co byście mi poradzili? 🙂

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem nową modę na produkcję replik OPAKOWAŃ ! Na razie widzę to głównie przy samochodzikach, ale kto wie, jak to się rozwinie 🙄.Tu sprzedawca lojalnie uprzedza o replice pudełka, niestety, trafiają się też tacy, którzy jak nie zapytasz to sami nie informują 😟

match pudło.jpg

match pudło.1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to za ile poszedł - albo ile w danej chwili wołają... Bo linku do aukcji nie ma, pewnie po to, żeby darmowej reklamy nie robić.

Ciekaw jestem o jakich pieniądzach tu rozmawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Jeszcze nie poszedł. Cena wywoławcza była niska a póki co zainteresowanych niewielu. Aktualna cena to nieco ponad 6 funtów. Chyba się ludzie orientują, że to nie żadna okazja. A oryginalny Mustang z Matchbox-a to rzadkość z tego co widzę. Mówię oczywiście o wczesnych wydaniach.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo dotyczy Plasticartów. W starych pudełkach nowsze wypraski. Po remoncie form w latach osiemdziesiątych pojawia się inne gniazdo wlewowe pośrodku wypraski. Są tacy, którzy wiedzą, że nie chodzi o model, a o zestaw kolekcjonerski i cena zależy od edycji. W Plasticartach jest jeszcze karteczka z datą produkcji i data na kalkomaniach. Wszystko musi się zgadzać. Jeden spryciarz próbował wydębić ode mnie te karteczki z datami:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 5.03.2022 o 21:03, kopernik napisał:

Ja zauważyłem nową modę na produkcję replik OPAKOWAŃ ! Na razie widzę to głównie przy samochodzikach, ale kto wie, jak to się rozwinie 🙄.Tu sprzedawca lojalnie uprzedza o replice pudełka, niestety, trafiają się też tacy, którzy jak nie zapytasz to sami nie informują 😟

match pudło.jpg

match pudło.1.jpg

Na You Tube jest człowiek prowadzący kanał Paul Restorer, na którym prezentuje odnawianie tego typu modeli z Matchboxa. Również wykonuje reprodukcje oryginalnych pudełek, w które spakowane są te modele pojazdów. Jestem ciekaw czy to nie jest sprzedawca z tego kanału ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kopernik napisał:

Ktoś szykuje nowości od Matchbox ?

master.jpg

To taka zabawa:

https://www.facebook.com/NewFKW/

"This is a rebirth of my original 'Fantasy Kit World' page from 2013 and is a place where fictional kits which were never produced by those brands depicted (but might have been - and still might be) are brought to life with authentic looking box art and packaging. "

 

"Jest to odrodzenie mojej oryginalnej strony „Fantasy Kit World” z 2013 roku i jest miejscem, w którym fikcyjne zestawy, które nigdy nie zostały wyprodukowane przez te marki (ale mogły być – i nadal mogą być) są ożywiane autentycznie wyglądającą grafiką pudełkową i opakowaniem.

Edytowane przez Wymysl
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.