Skocz do zawartości

Co to za kamuflaż spitfire ?


martinello

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam pytania o malowanie spitfire - "okładkowca" z nowego modelu eduarda:

https://www.mojehobby.pl/products/Spitfire-F-Mk.IX-Weekend-edition-44899732.html

 

1. Czy to standardowy kamuflaż czy raczej jakaś indywidualna sprawa - opisana jako "dark mediterranean blue"? tym bardziej że:

2. Eduard proponuje do górnych powierzchni Gunze H326, czyli FS15044 - znany jako amerykański "Insignia blue"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w ogóle istniał taki egzemplarz samolotu bo na internecie nie ma zdjęcia tego samolotu.

Jest tylko jako wersja Spitfire Vb

Spitfire-MkVb-RAF-249Sqn-TH-Qrendi-Malta-Dec-1942-01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DamianosPL sam samolot na pewno istniał. Co do malowania to może nie być zdjęcia ale zapiski odnośnie malowania mogły się zachować. Ba wręcz jestem pewien że sam pilot mógł nawet potwierdzić malowanie bo zmarło mu się w 2011r. Eduard dał obszerny opis na planszy z tym malowaniem.

 

https://warbirdsnews.com/warbird-restorations/supermarine-spitfire-f-mk-ix-mh603-restoration-update-november-2021.html

 

 

image.thumb.png.70b6457547e291f062e1c4623485a08c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To malowanie budzi moje wątpliwości. MkIX pojawiły się na Malcie, gdy zagrożenie dla wyspy było już przebrzmiała sprawą i uzasadnienie dla specjalnych malowań straciło na znaczeniu. Niebieskie malowania były już wtedy w zasadzie historią i taki samolot byłby ewidentnym wyjątkiem. Fotki innych MkIX z Malty są tu jednoznaczne. Niestety znane z sieci zdjęcie T Z jest słabe.

249sqdn-spitfire-9-qrendi.jpg

 

Ale popracowałem nad nim nieco i moim zdaniem podparcie nim teorii o niebieskim kamuflażu wymaga sporo skierowanej w tę stronę woli.

249sqdn-spitfire-9-qrendi.jpg

 

Osobiście, chcąc mieć w kolekcji takiego wyjątkowego w kolorach Spita rozejrzałbym się za wcześniejszymi wersjami Mk.V.  W tym przypadku maltańskie kolory są potwierdzone, choć temat i tak pełen jest pułapek i niejednoznaczności.

Edytowane przez greatgonzo
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

A jaki jest obecnie najlepszy model Mk. V w skali 1:72 ?

Najlepszy - czyli przypominający z wyglądu spitfire 😉

 

A wracając do Mk.IX - gdyby ktoś miał na zbyciu same kalki T-Z z malty z modelu Eduarda (lub inne) - to ja chętnie "przytulę"

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Pociągnę temat, choć kalkomanie już mam.

Czy maltańskie samoloty były malowane tym pięknym niebieskim fabrycznie czy przemalowywane na standardowy kamuflaż?

Przywołany powyżej model Eduarda dla każdego malowania przewiduje czerwony prostokąt na kadłubie. Z prawej strony między kabina a usterzeniem. Czym jest ta czerwona plama ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, martinello napisał:

Czy maltańskie samoloty były malowane tym pięknym niebieskim fabrycznie czy przemalowywane na standardowy kamuflaż?

Przemalowane.

 

3 godziny temu, martinello napisał:

Przywołany powyżej model Eduarda dla każdego malowania przewiduje czerwony prostokąt na kadłubie. Z prawej strony między kabina a usterzeniem. Czym jest ta czerwona plama ?

Zaślepiony wylot rakietnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, panDespota napisał:

Ja bym się podpiął do tematu, ale z tematem Hurricana. Czy ten Hurricane fotograf był malowany taka samą farbą jak ten Spit? 

 

 

5005145.jpg

Skoro nie wiadomo jaką farbą był malowany ten Spitfire, bo zastrzeżenia Greatgonzo są istotne, to trudno powiedzieć, że ten Hurri był tak samo pomalowany. Na nim był Bosun Blue, jak sądzę. Bardzo ciemny granat. Prawie czarny.  Jakbyś go robił, to popatrz na to zdjęcie i znajdź na skrzydle coś, co jest tylko na fotograficznych. 

GRN023 Warrant Officer Carpenter and us 2 (1).jpg

Edytowane przez letalin
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może być taki kolor ?

  • HTK-C055 - Royal Blue - Ogólny kolor PR samolotu w Afryce Północnej i Dalekiego Wschodu włącznie. Spitfire Mk IV PR, ale także Hurricane Mk II PR

Letalin - a co to jest to coś na skrzydle ?

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jaka farba byłaby najbardziej podobna do tego Bosun. Ważne, że ciemniejsza od Insignia Blue. Nie badałem tematu zbyt głęboko.

Co do dynksa na skrzydle, to...też nie wiem. Samolot nie miał uzbrojenia. Puste komory uzbrojenia proszą się o zagospodarowanie. Są dwie możliwości: Paliwo i olej, albo wyposażenie fotograficzne. Też się przyznam, że nie zgłębiłem tematu dostatecznie.  Coś jest i trzeba to brać pod uwagę. Popatrz na tego zrobionego przez Zbyszka z AH: http://armahobbynews.pl/blog/2022/12/14/arma-hobby-hurricane-challenge/

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest wątek o tym konkretnym Hurrku i Troy ma pewne koncepcje - co sądzisz Grzegorz?
https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235118843-algy-spurr-photo-album-1-hurricane-iia-pr-dg622-a-converted-early-mki-l1658/
Co do Bosun Blue, Tony O'toole onegdaj znalazł jakąś recepturę, o której dalsza dyskusja była tutaj:
https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235041360-that-elusive-bosun-blue/



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, martinello napisał:

czerwony prostokąt na kadłubie.

Ciekawostką jest, że na MTO powszechnie stosowano zaklejki do kmów  w kolorze niebieskim. A właśnie tymi zaklejkami zwyczajowo zaślepiano też otwór Plesseya.  Nie twierdzę, że na tym maltańskim Spicie zaślepki musiały być niebieskie, ale twierdzę, że nie jest to wykluczone.

Edytowane przez greatgonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Może zaciekawi Was model prezentowany tu:

https://cs.finescale.com/fsm/modeling_subjects/f/2/t/191787.aspx

 

Modelarz, który go budował pisze, że kamuflaż "Maltański" to Light Mediterranean Blue na dole i Dark Slate Grey / Deep Sky na górze.

 

0KmTIpy.jpg

 

Nie jest to mój temat, więc wybaczcie, jeżeli to jest "kulą w płot"... Pozdrawiam!

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, martinello napisał:

sorry gratgonzo, ale pójdę w tą stronę

A idźże se, dobry człowieku! Ale nie ukrywam, że jestem trochę ciekawy jak rozwiążesz temat widocznych na zdjęciu kontrastów poszczególnych fragmentów malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad spłowiałą lub raczej lekko prześwitującą miejscami warstwą niebieskiego. Dlatego pytałem wczesniej o sposób wykonania tego malowania.

 

Pmroczko - nie wiem czy ten spitfire coś wnosi merytorycznie, ale na pewno pokazuje, że brytyjskie kamuflaże nie są najnudniejsze na świecie.

 

Wątek rozpoznawczego hurasia też mnie interesuje, więc jak odkryjecie coś nowego dajcie znać.

Edytowane przez martinello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2022 o 09:58, martinello napisał:

A jaki jest obecnie najlepszy model Mk. V w skali 1:72 ?

Najlepszy - czyli przypominający z wyglądu spitfire 😉

Moim skromnym zdaniem całkiem przyzwoity jest Mk Vc z Airfiksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.