Skocz do zawartości

Aerograf a kamuflaż


Abuk

Rekomendowane odpowiedzi

 Dzień dobry.

Mam takie pytanie . Czy aerografem o dyszy 0,35 [ Sparmax SP 35] , można wykonać precyzyjny kamuflaż na samolocie ? Pytam dlatego gdyż pomimo  wielu prób mam z tym problem. Maluję farbami akrylowymi Tamiya i na kamuflażu wychodzą mi albo pajączki albo zacieki albo '' piasek ''. Jakiego rozcieńczenia farby użyć , większego czy mniejszego od 1:3 ? Od jakiego ciśnienia zacząć ustawienia. Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wychodzą pajączki, za dużo farby, jak piasek za gęsta farba, za wysokie ciśnienie. Kamuflaż można zrobić na wiele sposobów. Możesz malować z reki, aby uzyskać miękkie przejście, albo robić waleczki z patafixu. Możesz  stosować maski, czy odręcznie robione, lub kupne, dla uzyskania ostrych krawędzi. 

Edytowane przez Moses
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Tamiya to tylko kwestia ciśnienia/rozrzedzenia farby. Jak maluję z ręki to schodzę do 7 psi. Biorę farbę i wstępnie rozcieńczam w kuwetce do konsystencji mleka (jak zaciągniesz pędzelkiem po ściance to farba spływa, ale po 1-2 sekundach. Próbuję i jeżeli ciągle mam "piasek" to dodaję parę kropel (w zależności od ilości mieszanki w zbiorniku) thinnera, bąbelkuję, pryskam na boku raz przez sekundę z pełnej dziury, żeby wypluło ewentualne niezmieszane i próbuję jeszcze raz. Wtedy warto też rozcieńczać IPA, bo szybciej paruje i mniejsza szansa na pajączki.

Edytowane przez Tap-chan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Abuk napisał:

 Top-chan , a dysza 0,35 nie jest zbyt duża do kamuflażu ? 

Jest optymalna.Nawet dyszą 0,5 wykonasz camo.Nie mówiąc o mniejszej od 0,3mm.Także trzeba dobrać proporcje ciśnienia do gęstości farby.I próbować .Nawet starym doświadczonym malującym pojazdy czasem sprawia to trudności.Ale szybciej ogarniają temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

push-up 78 - napisałem ten post ponieważ '' zakamuflowałem '' już podczas prób dwa razy Łosia , zmyłem go i przygotowałem do następnych. Niestety efekty mnie nie zadawalały. Były takie jak opisałem wyżej. Czy nie ma jakichś ustawień [ płynących z doświadczenia ]od których można by zacząć , aby nie próbować  w nieskończoność ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozcieńczenie właściwie nie ma takiego wielkiego znaczenia - ja np. tak camo jak i bazowe maluję rozcieńczeniem 1:6-7... Tak się przyzwyczaiłem do kładzenia kilku warstw. I robię to proconem 0,3. Ciśnienie, tu mam czasami problem, ale bardziej skupiam się na tym niż na samych proporcjach rozcieńczania...

Tak więc tak jak ktoś wyżej napisał - tylko metoda prób i błędów Cię czeka 🙂  

 

PS. nie masz kawałka zbędnego plastiku żeby na tym poćwiczyć? Szkoda na modelu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując twój problem to rozcieńczanie farby. Opanowanie tego sprawi,że jednak uda się trafić z gęstością farby Ale faktycznie można dawać kilka warstw żadszej farby nakładanej delikatną mgiełką.To ,że robi się Tobie kasza to za gęsta.Rozpływa czyli za rzadka pajączki to samo.Czyli opanowanie rozcieńczenia da w końcu efekt jaki potrzebujesz.To podawanie proporcji też na wiele się nie zda .Ja ładuje farby do zbiorniczka aero potem pipetą dodajemy kilka kropelek rozpuchy.Pryskam gdzieś na boku patrzę czy gęstość jest w miarę.Jak za gęsta dodajemy więcej   rozpuchy.Ja za rzadka znowu trochę farby.Raczej trzeba sobie wyrobić nawyk i instynkt.Ile czego.I regulować ciśnienie na reduktorze.I próby na boku nie od razu na model.

Edytowane przez push-up78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się częściowo nie zgodzić z predmówcami. Może odniosę sie do kilku twierdzeń po kolei.

1. Kaliber dyszy nie ma znaczenia. I tak i nie. Owszem, dyszą .35, 0.4 czy nawet .5 da się osiągnąć małą plamkę/kreskę. Ale kwestia kontroli nad tym wąskim strumieniem to już inna sprawa. To zależy od innych cech aerografu takich jak profil dyszy, atomizacja, skok i elastyczność spustu itd. Z reguły, aerografy które mają dysze 0.2, 0.3 są lepiej przystosowane do malowania drobną plamką niż te większe. Dotyczy to głównie markowych aero. Oczywiście można sobie wytrenować rękę i nauczyć się precyzyjnego malowania aerografem z dyszą 0.4 ale będzie to kosztować więcej czasu i wysiłku.

2. Rozcieńczenie farby jest decydujące. Nie. Oczywiście istotne jest, aby farba do precyzyjnego malowania nie była za gęsta lub za rzadka. ale margines jest tu dość szeroki. Za to ciśnienie, a raczej przepływ powietrza przy którym malujemy ma znaczenie kluczowe. Różnice w konsystencji farby a także różnice między różnymi gatunkami farb, można zwykle łatwo skompensować doborem ciśnienia. Natomiast dobieranie konsystencji do ustawionego z góry ciśnienia, jest co najmniej niewygodne.

3. Podstawą jest niewielkie ciśnienie i dość rzadka farba. Zgadza się. Ale to ciśnienie trzeba porecyzyjnie dobrać -patrz wyżej. I robienie tego przy pomocy regulatora na kompresorze to porażka. Bez zaworka MAC na aerografie lub na złączce, zupełnie tego nie widzę. Oczywiście przy typowym malowaniu możemy się obejść bez tego, ale mówimy tu o optymalnym ustawieniu aero do precyzyjnego malowania małą plamką.

4. Farba Tamiya rozcieńczona MLT nie stwarza problemów. Nie do końca. Owszem, daje się precyzyjnie malować, ale zasychanie na igle i okresowe gęstnienie w dyszy dają się we znaki. Pod tym względem MRP oraz AK RC są dużo lepsze.

 

Takie sa przynajmniej moje doświadczenia. A mówię to na podstawie testów które przeprowadzałem z róznymi aerografami i różnymi farbami regulując rozcieńczenie i ciśnienia. Testy polegały na malowaniu niewielkich kształtów (0.5 - 1 cm) i cieniowaniem ich wewnątrz. Na arkuszu tworzywa. Grubość plamki nie wychodziła ponad 1 mm a czasem malowałem cieńszą. Bez pajączków, rozprysków czy zacieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,bardzo dziękuję za profesjonalną i szybką pomoc 🙂🤝. Myślę że wiele podanych przez Was informacji  wykorzystam w przyszłości . 

Thalgonis - Łoś jeszcze nie był pomalowany , dlatego '' padł '' ofiarą kamuflażu.

Top-chan - zacznę od twojej metody.

robertmodelarz - 👏

Push-up78 - Dziękuję za Twoją determinację 🖕

HKK - Twoja informacja na temat ciśnienia niejako pokrywa się z moimi doświadczeniami , a mianowicie na tym samym ciśnieniu i tym samym rozcieńczeniu como wychodziło raz w miarę dobrze , a raz robiły się pajączki i kreska była o wiele grubsza 😯     

         Tymczasem zabieram się za kolejne próby. Pozdrawiam.😊

Edytowane przez Abuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.