Skocz do zawartości

[G] Panzerkampfwagen III Ausf. D - MiniArt, 1:35


Thalgonis

Rekomendowane odpowiedzi

– jeden z tych, co w '39 Polskę rozjechały... Wg tego co w sieci znalazłem ten pojazd „rozeżdżał” okolice Częstochowy (1 Dywizja Pancerna Wehrmachtu). Ale ponieważ nie jestem pewny a nie chce mi się szukać dokładniej (przyznaję się, a co 😉 ) to uznajmy, że to SF :) 

 

image.thumb.jpeg.d95fc982b69f35ef567fc784c2525be9.jpeg

 

image.thumb.jpeg.331c7a2481d8b8aa04ab0f1e8d0e9d9a.jpeg

 

image.thumb.jpeg.661a712aad52c6765a1422c5ff62f767.jpeg

 

image.thumb.jpeg.26817b2e6e8933face8be4bcdb65fbe2.jpeg

 

image.thumb.jpeg.f1ec4bb1f6d161945c53f76a516885b1.jpeg

 

Stare Kino :-)

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez miałem na początku wrażenie ze kola nie są w linii. Pewnie złudzenie apteczne 😉 

Mógłbym się czepić trochę brudzenia, po mojemu zbyt jednolite jeśli chodzi o górę kadłuba - zwłaszcza przy zawiasach, wszystkie pobrudzone jakby od pieczątki 😉 I dól kadłuba z przodu i z tylu zbyt czysty w porównaniu do układu jezdnego.

Ale ogółem model bardzo fajny.

Trójka tez jest tak bezsensownie rozdrobniona jak T-55 od Miniartu?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurteczka, ze światłem walczę już od kilku modeli wstecz... Zamówiłem sobie wcześniej z portalu z ali w nazwie specjalne dla fotografów, ale czekam już miesiąc i cholera wie ile jeszcze poczekam przez tę wojnę... 😞

Edytowane przez Thalgonis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten klocek musisz zdecydowanie orzemalowac.  Bardzo podoba mi się twoja modulacja. Fajnie to pokazałeś na tym zdjęciu bez brudzenie. Staraj się zdjęcia do galerii wstawiać w białym a nie ciepłym świetle. Ma to kolosalne znaczenie w odbiorze.  Na trzonkach narzędzi warto pobawić się zabiegiem troszkę cieniowania trzonka.  Fajnie wychodzi to farba olejną. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Thalgonis napisał:

Kurteczka, ze światłem walczę już od kilku modeli wstecz... Zamówiłem sobie wcześniej z portalu z ali w nazwie specjalne dla fotografów, ale czekam już miesiąc i cholera wie ile jeszcze poczekam przez tę wojnę... 😞

Ja robię zdjęcia na tle kartki z brytolu o formacie a2 i oświetlam lampa modelarską jest budżetowo ale ok. Dużą robotę robi też mi mój aparat bezlusterkowt. Bo mam w pełni kontrolę nad ekspozycja i głębia ostrości. Komórka też jest spoko. Ale moja robi słabe zdjęcia w złym świetle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W dniu 25.10.2022 o 21:22, meser262 napisał:

Jednokolorowe to najprędzej we Francji 1940 roku. 

No właśnie, pytanie jak to było z tym dwukolorowym malowaniem?

Zdaję sobie sprawę, że pojawiają się wciąż nowe dokumenty, materiały dotyczące malowanie niemieckiej broni pancernej w 1939, a swoją wiedze opieram na książce „Barwy i znaki Panzerwaffe” Artura Majewskiego wydawnictwa Armagedon z 2001 roku i według tej książki w praktyce (mimo wytycznych malowania 1/3 ciemnobrązowo) dominował jednobarwny kamuflaż szary RAL7021.

I ten stan rzeczy został dopiero potwierdzony rozkazem z 1940.

 

Druga kwestia – jeśli już uznamy, że jedynym słusznym malowaniem jest dwukolorowe, to jak koledzy radzą sobie z rozmieszczeniem/układem plam brązowych? W sensie, że ich układ jest zmyślony (wiem, że nie ma materiału zdjęciowego lub słabo na nim widać) – inaczej mówiąc pozostaje dyskomfort, że zbudowaliśmy model bez wiarygodnej dokumentacji  (a ktoś złośliwy/dociekliwy powie że układ plan jest zły).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, drab napisał:

Zdaję sobie sprawę, że pojawiają się wciąż nowe dokumenty, materiały dotyczące malowanie niemieckiej broni pancernej w 1939, a swoją wiedze opieram na książce „Barwy i znaki Panzerwaffe” Artura Majewskiego wydawnictwa Armagedon z 2001 roku i według tej książki w praktyce (mimo wytycznych malowania 1/3 ciemnobrązowo) dominował jednobarwny kamuflaż szary RAL7021.

No powiedzmy że te dane są mało wiarygodne. Kiedy co i jak napiszę niżej tylko teraz podam że nie mogli wydać rozkazu malowania RAL 7021 w tym czasie, ponieważ dopiero

10-02-1941 - Dunkelgrau Nr.46 dodany do palety kolorów RAL i zapisany jako RAL 7021 Schwarzgrau (Black grey).

W Polsce w 1939 roku bardzo dużo pojazdów było jeszcze w malowaniu trójbarwnym. tylko część była w dwubarwnym.

 

1933 / kwiecień
------------------------
Zasady malowania - w kolorach "Buntfarbenanstrich" - rozporządzenie zostało określone w HDV 488/1 z dnia 20 kwietnia 1933 roku .

Zastosowane kolory zostały wybrane z "Farbkarte" - (karty kolorów) -  840 B2 z czerwca 1932 roku : 
RAL 840 B2 Nr.17 Erdgelb-matt   -   ziemia-żółty Nr. 17 - później RAL 8002 Signalbraun (Signal brown) 
RAL 840 B2 Nr.18 Braun-matt      -   brązowy      Nr. 18 - później RAL 8010, dziś już nie używane 
RAL 840 B2 Nr.28 Grün-matt        -   zielony        Nr. 28 - później RAL 6007 Flaschengrün (Bottle green) 

Dozwolone było wykonanie łączenia kolorów wykonane farbą RAL Nr.5 Schwarz-matt. Łączenie kolorów/granica to paski od 1 do 3 cm. 
RAL 840 B2 Nr.5 Schwarz-matt   - czarny   Nr. 5 (później RAL 9005 Tiefschwarz (Jet black) 

 

1937 - lipiec
---------------
12-07-1937 wprowadzono nowy system kamuflażu. Ponownie kolory zostały wybrane z Farbkarte - schemat kolorów - 840 B2 z czerwca 1932.

Kolorem podstawowym (bazowym  staje się Dunkelgrau Nr. 46 z plamami w kolorze Dunkelbraun Nr. 45 w proporcjach - 2/3 szarego do 1/3 brązowy.
Należy unikać ostrych krawędzi kolorów. Krawędzie zaostrzone - nie ostre i nie miekkie - zaostrzone.
RAL 840 B2 Nr.45 Dunkelbraun  - później RAL 7017 Dunkelbraun
RAL 840 B2 Nr.46 Dunkelgrau     - później RAL 7021 Schwarzgrau (Black grey)
Kolory Dunkelgrau Nr. 46 i Dunkelbraun Nr. 45 - zostały po raz pierwszy wymienione w AHM Nr. 686 z 7 listopada 1938 r.

 

1940 / lipiec
--------------- 
Rozkaz Nr.864 z 31-07-1940 roku (kolory zostały wybrane z Farbkarte - schemat kolorów - 840 B2 z czerwca 1932) - wprowadzono jednokolorowe malowanie Dunkelgrau Nr.46
RAL 840 B2 Nr.46 Dunkelgrau     - później RAL 7021 Schwarzgrau (Black grey)

 

Godzinę temu, drab napisał:

Druga kwestia – jeśli już uznamy, że jedynym słusznym malowaniem jest dwukolorowe, to jak koledzy radzą sobie z rozmieszczeniem/układem plam brązowych? W sensie, że ich układ jest zmyślony (wiem, że nie ma materiału zdjęciowego lub słabo na nim widać)

 

Układ plam jak to układ plam bardzo zbliżony do siebie. Nie stosowano szablonów. To twórczość dość indywidualna. Jeśli nie ma oryginalnej fotki to nikt Ci nic nie powie.

Są fotki na których dość dobrze widać plamy na tych pojazdach i nie jest ich wcale mało.s-l1600.thumb.jpg.482793baa1adb3cdc66b95e488e29cda.jpg

 

1180080664_6koowy-c.thumb.jpg.e8b3a1f95b77ad9028859f85f7f6de0c.jpg

1591697573_SdKfz232inWIENsterreich1938.thumb.jpg.bc7fbb6504a33d298353ee3c3712cdaf.jpg

Fotki tylko w celach dyskusji.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

 

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo Koledze Meserowi262 za odpowiedz.

Cóż trzeba będzie zacząć malować dwukolorowo.

Jeszcze jedne takie pytanie. Czy krawędzie plam maja być rozmyte czy ostre (w malowaniu trójkolorowym były ostre) ?  Malować plamy brązowe aerografem od ręki czy maskować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, w realu nikt nie przykładał szablonu do pancerza :D

Ja zawsze w swoich modelach maluję z ręki.  Jednak wydaje mi się, że można też pewnie od szablonu - skala (IMHO) nie odwzoruje delikatnego rozmycia w realu... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trójkolorowe malowanie - 1933 rok.

Dozwolone było wykonanie łączenia kolorów wykonane farbą RAL Nr.5 Schwarz-matt. Łączenie kolorów/granica to paski od 1 do 3 cm. 
RAL 840 B2 Nr.5 Schwarz-matt   - czarny   Nr. 5 (później RAL 9005 Tiefschwarz (Jet black) 
Początkowo malowano kolory pędzlami - później pistoletami natryskowo.

 

Dwukolorowe malowanie - początek - lipiec 1937 roku.

Należy unikać ostrych krawędzi kolorów. Krawędzie zaostrzone - nie ostre i nie miekkie - zaostrzone.
Malując pistoletem możemy ustalić jaki ma być "odkurz" co wpłynie na końcową linię.
 

Dwukolorowe malowanie - listopad 1938 roku.

Należy unikać ostrych krawędzi kolorów. Małe powierzchnie należy malować tylko w jednym kolorze, Dunkelgrau Nr. 46 lub Dunkelbraun Nr. 45

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.