Skocz do zawartości

Sikorsky CH-54 A Skycrane, 1/72, Revell


TopGunFan

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że ostatnio konstrukcje postsowieckie w tym dziale zdobywają przewagę to ja tak dla równowagi rozpocznę budowę przedstawiciela świata kapitalistycznego, a mianowicie Sikorsky CH-54 A Skycrane.

132739-16236-90-pristine.thumb.jpg.17d31c4433d0eb41528227039faca06f.jpg

Zastanawiam się nad poniższym malowaniem ale jeszcze się nie zdecydowałem, wyjdzie w trakcie.

Sikorsky-S-64E-Skycrane-3-800x600.jpg.3ee0fc2bdd8991b8a1f6592ee3a637e5.jpg

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, TopGunFan napisał:

Sikorsky CH-54 A Skycrane.

Ot, suwnica ze śmigłem. Ani to ładne, ani to zgrabne :wink:

Ale będę paczał z ciekawością, bo zazwyczaj z takich brzydactw wychodzą całkiem ładne modele :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powodzenia w budowie - będę zaglądał  :piwo:

 

2 godziny temu, TopGunFan napisał:

Zastanawiam się nad poniższym malowaniem....

kiedyś go miałem  (inne wydanie z innym artboxem) i o ile dobrze pamiętam było wojskowe camo + dali fajną haubice "do podczepiania" :szczerbol:

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, M.A.V. napisał:

powodzenia w budowie - będę zaglądał  :piwo:

 

kiedyś go miałem  (inne wydanie z innym artboxem) i o ile dobrze pamiętam było wojskowe camo + dali fajną haubice "do podczepiania" :szczerbol:

Zmienił się tylko artbox, zestaw jest taki sam łącznie z haubicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, giberes napisał:

odezwał się Ten, co takich nie robił 

Bo robił większe I to nie z niemieckiego wursta tylko z ukraińskiego mydła :wink:

 

cZr8yQK.jpg

 

28 minut temu, TopGunFan napisał:

Ale za to w jakim zajefajnym 🍊 kolorze 🤣

dla tego napisałem:

 

3 godziny temu, abtb napisał:

zazwyczaj z takich brzydactw wychodzą całkiem ładne modele

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ponieważ bierzesz się za temat którego ja jeszcze długo nie ruszę, pozwól że napiszę dwa słowa więcej o tym modelu z paczki. Bo sam model (Aurory chyba) jest dosyć prosty (i wymaga, z tego co widziałem, dużej ilości scratchu) a wszystkie przytoczone cywilne jego malowania są faktycznie znacznie ładniejsze.

Ale Revell przepakowuje model który zawiera coś unikalnego w historii medycyny frontowej, czyli ten "medical pod". I ponieważ mało w ogóle można na ten temat znaleźć, to dzielę się tym co mam.

 

Col. Jueri J. Svjagintsev, (Retired Army), M.D., Ph.D., MHA,  - bo tak brzmiały jego tytuły, w Wietnamie mówili na niego "Dr Alphabet"- urodził się w 1921 roku w Warszawie i był Rosjaninem. Dorastał w Tallinie w Estonii, przeżył obóz koncentracyjny, po wojnie uzyskał dyplom lekarski. Wyemigrował z żoną i dziećmi do USA i zaciągnął się do armii - miał wtedy 34 lata.

Służył w Wietnamie w latach 1965-66 i jednym z jego osiągnięć tam było stworzenie Air Medical Surgical Pod - tego właśnie co wisi pod tym modelem. Ten pod to była mobilna sala operacyjna którą lecieli blisko pól bitew żeby operować na miejscu.

Nie mam danych ile tych podów zrobiono - możliwe, że tylko kilka. Przynajmniej jeden został zniszczony w ostrzale. To nie był odgórnie wprowadzony system. Oryginalnie pod transportowy mógł być użyty do transportu rannych, ale to co uwzględniono w modelu/kalkomaniach to właśnie ten moduł chirurgiczny. Niestety nie znalazłem nigdzie schematu wnętrza tego poda, tylko pierwsze zdjęcie pokazuje coś niecoś. Schematy są z instrukcji zwykłego poda transportowego.

 

Także ja Cię nie namawiam. Ja po prostu informuję 😉

Ponieważ zdjęć podu nie ma za wiele, dzielę się tym co mam:

 

 

8860089583_65d6973d89_o.jpg

8860090615_baa0db699d_o.jpg

8860096095_65cd70a6f4_o.jpg

8860096443_b83b330bae_o.jpg

8860697798_ac165706ca_o.jpg

8860698460_2d20bf6de4_o.jpg

72312206_10162521402335061_5586227468122980352_o.jpg

8860088169_37fc9e824f_o.jpg

8860701724_1567a4fc63_o.jpg

img1E.jpg

img50.jpg

Pod_at_take_off_Vietnam.jpg

fig1-18.gif

fig1-19.gif

img74.jpg

img7.jpg

img13.jpg

Edytowane przez kret69
  • Like 10
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dałeś mi teraz do myślenia. 

Wersja z salą chirurgiczną na pewno odpada, raz że nie ma zdjęć, dwa nawet jakbym miał zmyślać to nie mam zielonego pojęcia jak miałoby to wyglądać.

Ewentualnie mógłbym spróbować zrobić wersję transportową z noszami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TopGunFan napisał:

No i dałeś mi teraz do myślenia. 

Wersja z salą chirurgiczną na pewno odpada, raz że nie ma zdjęć, dwa nawet jakbym miał zmyślać to nie mam zielonego pojęcia jak miałoby to wyglądać.

Ewentualnie mógłbym spróbować zrobić wersję transportową z noszami.

 

Ja chciałem zrobić tak - przedzielony na pół poprzecznie, może nawet na nierówne dwie części. Część bliżej wyjścia to część przygotowawcza - śluza plus może małe pomieszczenie do przebrania. Część z tyłu to sala chirurgiczna gdzie głównym elementem jest stół, lampy są na pewno na boku (na górze pewnie też) i szafki na narzędzia. Całość malowana na jasny kolor.

Przy głowie pacjenta stanowisko do anestezji (butle i rury), załączam kilka fotek z ówczesnych MASHy i MUSTów.

A, i tego modułu użyto eksperymentalnie tylko dwa razy - okazało się, że operacje aeromobilne są zbyt dynamiczne żeby system medyczny mógł nadążyć:

"In Vietnam, the 1st Cavalry Division (Airmobile) experimented with an air-conditioned, dust-proof surgical pod that could be transported with a CH-54 Tarhe helicopter when operating too far from hospital support or when bad weather delayed helicopter evacuation. The pod was only used twice as airmobile operations were too fast-paced to provide the necessary surgical personnel augmentation."

 

Ja ciągle szukam informacji o tym module, także jak tylko coś znajdę to Ci podrzucę.

 

 

140.jpg

sedacja.jpg

4100994.JPG

3721288305_78d6a8224b_o.jpg

Edytowane przez kret69
  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kret69 - fantastyczny materiał. Nigdy go nie zgłębiałem (ten khaki mnie odstrasza…), ale byłem pewien, że to SAME szpitale (takie MASH-e). Dzięki za uświadomienie, że szpitale to był wyjątek. Mam gdzieś jednego Tarhe, ale chyba jednak skończy jako strażak 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kon_Bar napisał:

@kret69 - fantastyczny materiał. Nigdy go nie zgłębiałem (ten khaki mnie odstrasza…), ale byłem pewien, że to SAME szpitale (takie MASH-e). Dzięki za uświadomienie, że szpitale to był wyjątek. Mam gdzieś jednego Tarhe, ale chyba jednak skończy jako strażak 😉

To w razie czego podrzuć mi moduł 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu czeka na ICM 53054 i 53055 1/35 Sikorsky CH-54 Tarhe, materiały referencyjne nie tylko typu walk around są już łatwiej dostępne w necie.  Link do  info dotyczące Aurory i Revella, sam tematu nie przerabiałem....  ok, udało się tak na szybko .... https://robdebie.home.xs4all.nl/models/s64.htm 

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem, że to te same formy, jednak Scalemates pokazuje dwie oddzielne linie, no cóż - wyboru nie ma ale pomocne mogą być pojedyncze fotki  (bez opłat) z instrukcji typu s-64, ch-54 manual, przykładowo https://www.ebay.com/itm/384879857796 ,  https://www.ebay.com/itm/284965174475?hash=item42593f7ccb:g:p1oAAOSwFAZTsoy9&amdata=enc%3AAQAHAAAAoDnWWTTY45Uk%2FoXXBUyS6r4lKJ2YA6S86HioAQJP6tUt%2Bag1EoOJeqQg1ZYjxoso3swvqlq44BaD%2B1sz8Bxdj7ntCXdCgMWSWmMpyQeECUG2Mh5p0dKFxaUtXc69KhpYsOgHJExuKDuiJEHGESdVf7eBMKXGJaDLf1M8XeJFZqe2SOa0NkOH8eGeKf2SJoLjCsnX4MG9UUfawiGMd0E97Rs%3D|tkp%3ABk9SR7K_-Y2PYQ , ja czekam na Tarhe 1/35

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po głębszych przemyśleniach postanowiłem pozostać jednak przy pierwszej koncepcji i będzie "🍊". W końcu to warsztat z budowy śmigłowca a nie kontenera medycznego. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.