Skocz do zawartości

Rafale C ,Academy 1:48


DamianPoltorak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Z racji, że dwa pierwsze modele wylądowały już na półce, (jeden czeka na galerię), a Foka ma już bliżej do końca niż dalej, postanowiłem otworzyć kolejny warsztat.

 

Tym razem coś dla mnie całkowicie innego, nowego i obcego, ale na tyle spodobała mi się sylwetka tego samolotu (te wloty powietrza robią całą robotę), że zapragnąłem go mieć na półce. Współczesna francuska myśl techniczna pod tytułem Rafale.

 

Screenshot_20221212-134212.png

 

Najpewniej w malowaniu pudełkowym czyli Rafale C EC 1/7 Provance 2012, z tym że obawiam się trochę tej dużej kalki na ogon. Jak spanikuje przed nią to postawie na malowanie z Kataru.

228-rafale-C-EC-1-7-spa162-104-1200-1170x376.jpg

 

Pudełko otwarte, poszły pierwsze cięcia.

Nie mogłem sobie odmówić złożenia sylwetki.

Kawał "luja" z tego samolotu.

Za cenę 120 zł, jest tu naprawdę sporo tego plastiku

IMG_20221212_131730583.jpg

 

IMG_20221212_131805046.jpg

Edytowane przez DamianPoltorak
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie popatrzę co tu się będzie działo.

45 minut temu, DamianPoltorak napisał:

spodobała mi się sylwetka tego samolotu (te wloty powietrza robią całą robotę), że zapragnąłem go mieć na półce

Mój tylko w mniejszej skali (72) już na półce się kurzy.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję waszej podpowiedzi, gdzieś w którymś warsztacie na forum ktoś podrzucał link do folii na wyświetlacze HUD, i teraz jak na złość nie mogę tego znaleźć. Podrzuci ktoś linka, albo temat?

 

I drugie pytanie o pozostałe wyświetlacze, czym ugryźć ten temat?  Bo zestawowe kalki jakoś miernie wyglądają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, DamianPoltorak napisał:

Potrzebuję waszej podpowiedzi, gdzieś w którymś warsztacie na forum ktoś podrzucał link do folii na wyświetlacze HUD, i teraz jak na złość nie mogę tego znaleźć. Podrzuci ktoś linka, albo temat?

 

I drugie pytanie o pozostałe wyświetlacze, czym ugryźć ten temat?  Bo zestawowe kalki jakoś miernie wyglądają.

Jeśli chodzi o pierwsze pytanie co wg mnie chodzi o folię kameleon  a jeśli chodzi o drugie, to są dedykowane blachy Edka do Rafałka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sic parvis magna" (wielkiego skromne początki),

a więc i ja zacząłem powolutku od fotela. 

Postanowiłem wykonać kokpit z otwartą owiewką, więc żeby nie było za bardzo pusto dokupiłem dwie dedykowane blaszki. Jedna z pasami do fotela, drugą do tablicy przyrządów i samej owiewki.

Osobiście jestem bardzo zadowolony z tego fotela, i chyba po raz pierwszy bardzo przyjemnie mi się pracowało z fototrawionymi pasami.

Malowany w kolorze "NATO Black" od AK seria RC

 

Tak się to prezentuje (dwa zdjęcia zrobione w makro); prace nad wanną też rozpoczęte, może jutro uda się ją pomalować.

 

 

IMG_20221219_213936494.jpg

 

IMG_20221219_214007185.jpg

 

IMG_20221219_213829382_HDR.jpg

 

IMG_20221219_214021353_HDR.jpg

 

IMG_20221219_214122397.jpg

Edytowane przez DamianPoltorak
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Święta jak to święta dużo pracy i obowiązków w domu, ale coś tam udało się posunąć prace do przodu.

 

Kabina pilota skończona.

Na panele z przyciskami zamiast blaszek położyłem kalki. Blaszki raziły dużą ziarnistością druku, i były po prostu płaskie. A bałem się malować farbami te powierzchnie, nie mam jeszcze takiej wprawy.

Z kalkami wyszło całkiem dobrze, po podlaniu płynem do kalek, siadły bardzo ładnie.

 

Największy błąd popełniłem z tablicą z wyświetlaczami, przekleiłem ja na ślepo w osłonę w specjalne podcięcie które na tej części jest, co poskutkowało za dużym pochyleniem tego panelu względem fotela.

 

Czekam na folię kameleon do wyświetlacza HUD, wtedy zamknę wannę w kadłubie.

 

Zdjęcia do oceny:

 

 

IMG_20221231_133815589.jpg

 

IMG_20221231_133759500.jpg

 

IMG_20221231_133607718.jpg

 

IMG_20221231_133637423.jpg

Edytowane przez DamianPoltorak
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Kadłub zamknięty. Trwają prace przy wyprowadzeniu łączenia wlotów powietrza i wnęki przedniego koła z kadłubem. Te miejsca sprawiły mi najwięcej problemów przy klejeniu .

 

Zastanawiam się na odcięciem tych przednich lotek, bo w tej chwili sprawiają mi same problemy przy manipulowaniu modelem. I ograniczają mi dostęp do wlotów.

 

IMG_20230227_172857149.jpg

Edytowane przez DamianPoltorak
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, DamianPoltorak napisał:

 

Zastanawiam się na odcięciem tych przednich lotek, bo w tej chwili sprawiają mi same problemy przy manipulowaniu modelem. I ograniczają mi dostęp do wlotów.

W mojej 72ce te skrzydełka i tak się urwały podczas obróbki tych problematycznych wlotów. Potem je zamontowałem montując w nie drucik a do kadłuba w miejsce otworu igłę lekarską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, DamianPoltorak napisał:

Zastanawiam się na odcięciem tych przednich lotek

 

Godzinę temu, DamianPoltorak napisał:

Nie widzę innego sposobu niż włożenie tych lotek przed złożeniem kadłuba.

 

To nie lotki. :lol:

 

Rafale zbudowany jest w układzie kaczki więc to ster wysokości, zwany też z francuskiego canard

 

:cool:

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DamianPoltorak napisał:

Nie widzę innego sposobu niż włożenie tych lotek przed złożeniem kadłuba.

Jeżeli chciałeś mieć ruchome..... cóż wtedy max uwagi przy dalszej pracy.:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Półtora miesiąca zleciało od ostatniej aktualizacji, brak czasu na hobby, a wiosna tym bardziej nie sprzyja posiedzeniom nad modelem.

Nie mniej kilka godzin udało się wygospodarować, połączenie skrzydeł z kadłubem wyprowadzone, potrzeba było troszkę szpachli.

Najgorzej sytuacja wyglądała przy wlotach powietrza, tutaj było najwięcej szlifowania.

 

Pozostało przeglądnąć cały kadłub raz jeszcze, może uda się coś wyłapać i można się brać za malunki.

 

Stery wysokość odciąłem, inaczej i tak bym je pewnie urwał pracując w tych okolicach papierem ściernym. Zostaną pomalowane oddzielnie i wklejone na końcu na stałe.

IMG_20230415_085033095.jpg

IMG_20230415_085047476.jpg

IMG_20230415_085104534.jpg

IMG_20230415_085328524.jpg

IMG_20230415_085346324.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górę poszły pierwsze zabiegi kosmetyczne,i ciemne i jasny plamki nakładane przy pomocy szablonu, oraz kilka rozjaśnień.

 

Pytanie do was, którą z tych trzech farb wybralibyście jako główny kolor?:

-RC 252 Light Ghost Grey

-RC 251 Dark Ghost Grey

-RC 247 Dark Gull Grey

 

IMG_20230415_133603785.jpg

IMG_20230415_133618780.jpg

IMG_20230415_133629042.jpg

IMG_20230415_134649828.jpg

Edytowane przez DamianPoltorak
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DamianPoltorak napisał:

Pytanie do was, którą z tych trzech farb wybralibyście jako główny kolor?:

-RC 252 Light Ghost Grey

-RC 251 Dark Ghost Grey

-RC 247 Dark Gull Grey

 

Żaden. Kolor Rafale C jest dość nietypowy i chyba ciężko znaleźć odpowiednią farbę. Jak dobrze kojarzę to Syhart w swoich kalkomaniach zaleca 36293, w ofercie ma ją zdaję się Hataka - innej nie kojarzę. Możesz próbować coś namieszać - może mieszając Dark Ghost Grey (36320) z Dark Gull Grey (36231) coś z tego wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.