Skocz do zawartości

Nakładanie kalkomani na model


MateuszI123

Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie wystarczy punktowo, o ile masz mało kalek. Jeżeli jest ich dużo i w dodatku małych obok siebie, to się opłaca polakierować cały, ewentualnie możesz pominąć miejsca zupełnie pozbawione kalek. Jeżeli planujesz potem dać łosza, to przed nim po kalkach cały model trzeba psikać. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MateuszI123 napisał:

Czy przed nałożeniem kalkomani na model trzeba cały model pokryć lakierem błyszczącym, czy wystarczy pokryć nim miejsce, w którym nakładam kalkomanię?

Pokryj cały model lakierem, ponieważ zabezpiecza on kolor bazowy przed dalszymi pracami oraz ułatwia nałożenie kalkomanii. Ja używam SIDOLUXU do paneli.

Edytowane przez robertmodelarz
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
8 minut temu, MateuszI123 napisał:

A czy powinienem po nałożeniu lakieru błyszczącego nałożyć lakier matowy aby model się nie błyszczał?

To zależy jaki model budujesz, czy robisz zgodnie z oryginałem a może robisz według własnego widzimisię.

Po nałożeniu kalkomani i wash'a należy to wszystko zabezpieczyć lakierem.

Jeżeli model w realnym życiu jest matowy to nakładasz lakier matowy. Jeżeli jest w połysku to po zabezpieczeniu kalkomani i wash'a, lakierem błyszczącym, nie nakładasz matu bo ma być połysk itp.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za te przydatne informacje. Mam jeszcze jedno pytanie trochę nie związane z tematem: W jakich proporcjach powinienem rozcieńczać farby akrylowe do malowania pędzlem  modelu w skali 1/72?

Edytowane przez MateuszI123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszI123 napisał:

Dziękuję za te przydatne informacje. Mam jeszcze jedno pytanie trochę nie związane z tematem: W jakich proporcjach powinienem rozcieńczać farby akrylowe do malowania pędzlem  modelu w skali 1/72?

Na oko jak na tym  filmie:

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko wychodzi w praniu - musisz się liczyć z tym że nawet teoretycznie takie same pojemniczki mogą się różnić czy delikatnie odcieniem lub konsystencją.

Bardzo dobrze mieć paletkę gdzie wstępnie rozbełtasz sobie kolor zanim położysz go na model.

Pod pactry i blue hataki ( ogólnie nawet) podkład wskazany.

Popatrz jak figurkarze używają tzw. mokrej palety - może się to przydać.

Im cieńsze warstwy tym ładniejsza faktura - ale trzeba mieć cierpliwość bo niektóre słabo kryją.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

witam

to podpowiedzcie mi teraz, jak nalozyc kalki na Junkersa F-13, zeby to jakos wygladalo

Oryginalne kalki Revella trzymaja sie slabo ( boczna padla od dmuchniecia ) i zadne plyny zmiekczajace

( te, ktore mam ) nie daja rady. Szablony na krzyze  juz zaczalem robic ale litery, to klopot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
3 godziny temu, BRAVO112 napisał:

ale litery, to kłopot

Patrzę na litery i są bardzo proste, nic skomplikowanego.

Więc może zrób szablony i pomaluj. Wtedy nie będziesz miał problemu, odchodzących kalkomanii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jawkers napisał:

litery i są bardzo proste, nic skomplikowanego.

tak, masz racje i znalazlem nawet, co to za rodzaj pisma jest_ Bahnhoffschrift - czyli kolejowe 🙂 

Zrobilem maski na krzyze i beda na 90%  ok  - juz nawet napsikalem na skrzydlach do zepsucia

same litery na faldach blachy - musze poprobowac - to jest 1,5mm szerokosci..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.