Skocz do zawartości

Supermarine Spitfire Mk. IX c EN315 ZX6 - Tamyia 1/32


Boch

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, barszczo napisał:

Pisałem że to jeszcze przede mną wink4. Eduard często załącza też przewody hamulcowe z blaszek, nigdy nie zdarzyło mi się z nich skorzystać. W 1:48 wygląda to źle, w 1:32, moim zdaniem, bardzo źle.

 

faktycznie, źle przeczytałem. Cóż, na pewno będę śledził gdy już nadejdzie ten moment. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2023 o 19:36, barszczo napisał:

Ja obstawiłem litery niebieskie z czerwoną obwódką. Mam nadzieję że autor wątku nie obrazi się na tą zabawę. Oczywiście kolorowe zdjęcie wrzucę później wink4.

283.thumb.JPG.0991b4f2b0c87122ff7da788399787fc.JPG

Kolorowe zdjęcia też oszukują. Co widać na tym przykładzie.  Jednak czarnobiałe zdjęcie porównane z kolorowym pozwala wydedukować prawidłowo. 

Edytowane przez letalin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik zasadniczy niemal gotowy. Zapewne jeszcze jakieś niewielkie poprawki będą, ale to już w zasadzie kosmetyka. 

 

Instrukcja podaje, że niemal całość należy pomalować na czarno. Zanim jednak poszedł kolor czarny, poszczególne elementy pokryłem metalikami w różnych odcieniach. Następnie poszedł czarny kolor w transparentnych warstwach tak, żeby mieniących metalików nie kryć w każdym miejscu. Na koniec pędzel, kilka detali, washe - ciemno-brązowy, szary i rdzawo-pomarańczowy. 

0762f0_82c523291c3a4d1ab1e016db3217ae6b~

 

0762f0_d0640cc4235a43009f3f89ccf01c6cd9~

Edytowane przez Boch
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równolegle z silnikiem trwały pracę nad sekcją dziobową. Użyłem czarnego podkładu aby móc skuteczniej wycieniować elementy. Później kolor bazowy nakładany intensywniej z kierunku padania światła. Na koniec wkleiłem cały osprzęt na gródź i poszedł wash, a dokładniej dwa kolory.

0762f0_b895662fe62f4883aa138bcd7247eb1f~

 

0762f0_20334125da98495889e39ba83cea0837~

 

0762f0_5133ccf93d404c4b91ee98de2c891dbd~

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie minął miesiąc prac. Zdołałem ukończyć silnik i przygotować pokrywy. Docelowo będę chciał zostawić lewą stronę odsłoniętą, a prawą zakrytą osłonami, trochę jak Joker i jego dwie twarze. Tak czy siak nadchodzi mój ulubiony etap, czyli malowanie właściwe.  

0762f0_a35d624fc19b44868be88994773b4cf4~

Pozdrawiam
Łukasz

Edytowane przez Boch
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 minut temu, jachud3 napisał:

Jak zmalowałeś wydechy? Fajnie wyglądają :)

 

Dziękuję Jachud. Czarny podkład, potem areo Tamyia XF56 + XF10 w stosunku 1:1, na koniec pędzelek te same farby XF56+XF10 w stosunku 1:2. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór wszystkim,

 

Prace pomału posuwają się we właściwym kierunku. Ostatnie dni to dopracowywanie powierzchni pod malowanie. Po zaszpachlowaniu wszystkich wymaganych miejsc położyłem na tych łączeniach metalizer aby  pokazał prawdę. Tak jak się spodziewałem, kilka miejsc wymagało dokładniejszej pracy, potem znów metalizer i znów poprawki i znowu hehe. Ostatecznie dotarłem do momentu gdy uznałem, że całość jest gotowa. Model poszedł do mycia i nazajutrz po wyschnięciu zacząłem kłaść podkład. Użyłem szarego Surfacer 1500 od Gunze. Pomalowałem również pokrywy silnika i klapy, nad lotkami i chwytem powietrza jeszcze muszę trochę popracować zanim pójdzie podkład. 

Do tego momentu, model prezentuje się tak:

0762f0_ca941e3c8727439f9b0fc84ff4e04b9e~

 

0762f0_83a9d06ff7f74487804facded7d38bb9~

 

Warsztat już przygotowany do położenia kolejnego specyfiku, tym razem będziemy już budować odcienie pod kolor bazowy. 

Pozdrawiam

Łukasz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zaruk napisał:

Się ładnie prezentuje. Czy linie na spodzie kadłuba udało się dobrze odtworzyć?

 

Dziękuję. Tak linie udało się ładnie zgrać, wymagały jedynie minimalnej pracy. Odtworzyłem też nity. Więcej zachodu miałem z doszlifowaniem idealnie szpachli, z resztą jak zawsze. Ten etap prac jeszcze przysparza mi sporo zachodu, pierwszy raz użyłem teraz metody CA, CA + szpachla Gunze i sama szpachla Gunze. Mam nadzieję, że w przyszłości to całe szpachlowanie będzie szło lżej 🙂.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też to sprawia kłopot, podczas szlifowania powstają wżery, muszę szpachlować kolejny raz, bardzo frustrujące.

Nikt jednak niczego nie obiecywał, a już na pewno, że będzie łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, zaruk napisał:

Mnie też to sprawia kłopot, podczas szlifowania powstają wżery, muszę szpachlować kolejny raz, bardzo frustrujące.

Nikt jednak niczego nie obiecywał, a już na pewno, że będzie łatwo.

 

Święte słowa, a jakiego rodzaju szpachli używasz, np przy łączeniach kadłuba?

Tymczasem poszło srebro. Wyjątkowo czysto i sprawnie, nie miałem ani jednej wpadki i nadal nie mogę wyjść z podziwu hehe, zawsze albo jakiś kłak, albo paluch, albo inne cudaki. Malowanie wykonałem Gunze C8.

 

0762f0_0945b9f6a9774da08dc4d201e1ea03d1~

 

0762f0_1b20385c2f9a4bb6b23764f50ca00de0~

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Boch napisał:

Święte słowa, a jakiego rodzaju szpachli używasz, np przy łączeniach kadłuba?

 

Po bożemu, tamijuniowej.

Coś muszę źle robić, pytaj doświadczonych kolegów, sklejających od czasów CSH.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Boch napisał:

Święte słowa, a jakiego rodzaju szpachli używasz, np przy łączeniach kadłuba?

 

Zależy od rozmiaru dziury do wypełnienia. :)

 

Kawałek hipsu, pręcik wyciągnięty na gorąco z ramki, klejony na tamijowski Thin Cement - wtedy wypełnienie ma twardość reszty plastiku, Mr Surfacer 1000 wymywany patyczkiem higienicznym zmoczonym w LT, CA.

 

Ja kleję kadłub i skrzydła zawsze na CA i takie problemy mi się nie przytrafiają. :cool:

 

Użyteczny patent to kleić po kawałku, jak CA tylko złapie (30 sekund max.) od razu papier 400 na mokro + tamijowska gąbka do wyprowadzenia powierzchni.

 

 A propos szpachli per se to jestem ciekaw światłoutwardzalnej, podobno gotowa do obrabiania po 10 minutach. Złożyłem zamówienie, czekam, jak będę miał to podzielę się wrażeniami.

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, HK1885 napisał:

Ja kleję kadłub i skrzydła zawsze na CA i takie problemy mi się nie przytrafiają. :cool:

 

Przy Spicie zacząłem stosować tę metodę i muszę przyznać, że jest lepiej niż w poprzednich modelach.

 

8 godzin temu, HK1885 napisał:

Użyteczny patent to kleić po kawałku, jak CA tylko złapie (30 sekund max.) od razu papier 400 na mokro + tamijowska gąbka do wyprowadzenia powierzchni.

 

papier 400 to grubasek. Dzięki wielkie za garść porad. Metodę mam zatem w miarę poprawną, wymagającą może małych korekt i więcej wprawy.

Edytowane przez Boch
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim,

 

Nastał etap budowania powierzchni pod właściwy kolor, a to oznacza sporo wyklejanki maskami i żonglowania kolorem. Do różnicowania powierzchni używam już mtalizerów, które kryją minimalną warstwą o niemal niezauważalnej grubości. Komplet z zestawu Gunze o oznaczeniach SM. Łącznie użyję co najmniej 7-10 odcieni, które przygotowuję poprzez mieszanie różnych odmian metalików. Do niektórych mieszanek dołączam kolory z Tamyia, np green clear, metallic grey, metallic brown, czy choćbym zwykły matowy biały. 

Prezentowane zdjęcia to zaledwie jakiś tam etap prac, ale zaczyna już coś się dziać na powierzchni. 

 

0762f0_32688d0c41d84481bce58cb7d7977cdb~

 

0762f0_b2ba129f127a47b7838d44ea0ab2ad99~

 

0762f0_857936a52fc0462389c2bd3c1595e3e4~

 

0762f0_0161d221c99b4ae49c03337508e4bb87~

 

Miłego dnia

Łukasz

 

 

Edytowane przez Boch
  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też będę uważnie śledził Twoje poczynania. Dokładny opis poszczególnych kroków z dobrymi ilustracjami to gratka. Nie żałuj sobie ( i nam).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.