Skocz do zawartości

RAF Heinkel He 111 H-6 'Delta Lily" - Airfix 1/72


Usul

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 31.01.2023 o 16:50, jachud3 napisał:

Czy to złudzenie, czy kabina jest za szeroka i wystaje nieco poza kadłub?

Tak, jesteś czujny 🙂  Jest delikaty "schodek", ale zdjęcie baaardzo go uwypukliło - mocne światło było z drugiej strony, co dało cień. Trochę nad nim popracowałem.

 

Ogólnie składanie tego oszklenia to jest masakra (oszklenie na dole zbudowane jest z 3 oddzielnych części, przednie z 4), nie pokazywałem zdjęcia z dołu, bo to co tam się działo.... przyzwoitość nie pozwalała na pokazanie tego. Dziś z 2-3h siedziałem  z papierkiem ściernym i starałem się "coś" z tym zrobić. Teraz wygląda to tak (psiknałem znów podkładem, bo na przezroczystym plastiku mało co widać). Generalnie było sporo drobnych miejsc do szpachlowania i szlifowania - okolice gondol silnika, wloty powietrza, oszklenie itp. 

Wiem, że na zdjęciu widać jeszcze niedoskonałości (to już jest mocne przybliżenie) - będzie poprawione 🙂

 

podklad-4.thumb.jpg.44ee2d90e51514c736227cb194e0a003.jpgpodklad-3.thumb.jpg.62e90a61211565fb11c6f885b3a861db.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2023 o 19:39, Usul napisał:

Ogólnie składanie tego oszklenia to jest masakra (oszklenie na dole zbudowane jest z 3 oddzielnych części, przednie z 4),

 

Gehenna i Golgota w jednym.
Airfix ma na tym punkcie znaczące dokonania.

 

Całość zapowiada się fajnie.

 

:cool:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, HK1885 napisał:

 

Gehenna i Golgota w jednym.
Airfix ma na tym punkcie znaczące dokonania.

 

Całość zapowiada się fajnie.

 

:cool:

 

 

TAK! Jak to miło usłyszeć, że nie tylko mnie to "boli". Ileż się nakląłem przy tym to moje, ale od razu lżej na sercu, że to nie tylko ja cierpiałem 😄

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda, tylko szkoda, że nie robisz tego w malowaniu pudełkowym (i takim jak na moim avatarze)  :D  A  wnętrza na zdjęciach to najbardziej taki wypłowiały RLM66 - czyli ogólnie ten "panzergrau" może się zgadzać 😛 I jak patrzę na Twoje zmagania z tą krową to powiem  tak - na wypraskach wyglądało lepiej... Ja do tej pory zrobiłem jednego He111 H6 z Italeri - bardzo przyjemnie sklejalny model, bez szaleństw z oszkleniem.  Nie wnikam w sprawy merotoryczne, czyli zgodność z oryginałem.

Edytowane przez WujekAlice
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę "zamknąć" exitowy zestaw kalek niemieckich maszyn przejętych przez aliantów, stąd wybór malowania 🙂

Z tym, że na wypraskach wygląda to znacznie lepiej niestety się zgodzę....
Wracając do modelu, przyjrzałem się wszystkiemu jeszcze raz i popracowałem jeszcze trochę nad szlifowaniem, szczególnie krawędzi natarcia.

Zrobiłem preshading i położyłem wstępną warstwę koloru na spód (testuje mieszankę koloru :) ).  Muszę też dokleić tą drobnice na dole, żeby zaszpachlować te dziurki co są...

Tak to teraz wygląda:

330179309_716808353219917_3972027534610860073_n.thumb.jpg.f0910f39e5d904169af3b44c385b76ce.jpg329974680_858352898788538_8932917523048136334_n.thumb.jpg.35424f8c43e8af8dff80a076f748adb6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Usul napisał:

Z tym, że na wypraskach wygląda to znacznie lepiej niestety się zgodzę....

 

Ale po zlepieniu nie wygląda to jakoś dramatycznie.
Ja jednak poczekam na koniec i dopiero wtedy będę się przyglądał.

 

 

45 minut temu, Usul napisał:

Muszę też dokleić tą drobnice na dole, żeby zaszpachlować te dziurki co są...

 

Jak rozumiem o anteny (?) poręczowe Ci chodzi?

To nie jest dobry pomysł. Na 200% wyłamiesz przy manipulowaniu modelem.

 

image.png.7ecdd5d90a16d538af76de8001a29a0e.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HK1885 napisał:

Jak rozumiem o anteny (?) poręczowe Ci chodzi?

To nie jest dobry pomysł. Na 200% wyłamiesz przy manipulowaniu modelem.

 

image.png.7ecdd5d90a16d538af76de8001a29a0e.png

 

 

Dokładnie - brakowało mi nazwy "anteny poręczowe" - wiedziałem tylko, że to anteny - dzięki. 

No właśnie mam  rozterkę - sam widzisz jakie dziury są wyryte pod nie, ale miejsce jest newralgiczne - typowe, żeby chwycić samolot, stąd też mam tą obawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Usul napisał:

No właśnie mam  rozterkę - sam widzisz jakie dziury są wyryte pod nie, ale miejsce jest newralgiczne

 

Mam dla Ciebie propozycję:

wyciągnij nitki z ramki

podlej dziury "cienkim" klejem tamijowskim

wklej nitki na lekki wcisk (klej zmiękczy lekko i nitkę i krawędzie otworu)

zetnij po powierzchni
wyszlifuj i wygładź papierami

napunktuj otwory wyraźnie (dopasowując do kołków anteny)

przewiercisz i wkleisz na sam koniec jak już będzie finito.

 

:cool:

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HK1885 napisał:

 

Mam dla Ciebie propozycję:

wyciągnij nitki z ramki

podlej dziury "cienkim" klejem tamijowskim

wklej nitki na lekki wcisk (klej zmiękczy lekko i nitkę i krawędzie otworu)

zetnij po powierzchni
wyszlifuj i wygładź papierami

napunktuj otwory wyraźnie (dopasowując do kołków anteny)

przewiercisz i wkleisz na sam koniec jak już będzie finito.

 

:cool:

Kradnę ten myk, bo takie upierdliwe rzeczy mnie ostatnio dobijały.

Pan Kwinto to jednak nie w ciemię bity :szczerbol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, jachud3 napisał:

Kradnę ten myk, bo takie upierdliwe rzeczy mnie ostatnio dobijały.

 

Nie bardzo wiem co tutaj można kraść bo rozwiązanie podsuwa się samo, ale OK.

 

 

28 minut temu, jachud3 napisał:

Pan Kwinto to jednak nie w ciemię bity

 

"A bez metafor?"

 

:cool:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się przykleić, ona nie jest tak wątła jak myślałem..

A teraz pytanie, bo mam trochę rozterkę - czy różnicować jeszcze farbę podwozia, robić bardziej niejednolicie ? Preshading wszedł nieźle, niby to 72'ka, ale całkiem duże tu te połacie i nie wiem czy nie porobić większego zróżnicowania powierzchni (oczywiście wszelkie wasze itp. przede mną)

 

image.thumb.jpeg.2efe8f3be88bf97ba1545038637765fd.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Żeby nie było, że nic się nie dzieje, to powoli się działo -zająłem się jeszcze dołem - było trochę szpachlowania, ze 3 linie do przerycia itp. poprawiłem też RLM-65, dodałem lekki postshading i zamaskowałem. Domalowałem tez te 2 żółte paski identyfikacyjne z tyłu. Całość pomaskowałem i położyłem RLM71. Czekam aż poschnie, żeby lecieć  dalej z tematem 🙂

Brak opisu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam za dobrze konstrukcji He 111 ale na górze kadłuba chyba nie było linii podziału blach, masz tam zapadlisko i dodatkowo linie na połówkach kadłuba tam na górze się nie schodzą. Jeśli Ci to nie przeszkadza to nie było tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RogerM napisał:

Nie znam za dobrze konstrukcji He 111 ale na górze kadłuba chyba nie było linii podziału blach, masz tam zapadlisko i dodatkowo linie na połówkach kadłuba tam na górze się nie schodzą. Jeśli Ci to nie przeszkadza to nie było tematu.

Dzięki za uwagi !

Też się nad tą górną krawędzią zastanawiałem i wydaje mi się, że właśnie tam była linia podziału (miejscami ją poprawiałem, co pewnie widać) - jak w bf-109.  mogę się mylić, wówczas będę poprawiał, ale mógłby ktoś to uściślić ?  szukałem po zdjęciach, ale kolor kamuflażu powoduje, że tego nie widać na zdjęciach z epoki  😞

 

Co to schodzenia się linii, to poprawiałem je żyletką i na pewno się schodzą, ale może lekko je jeszcze pogrubie, żeby wyeliminować efekt i były bardziej jednolite..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta góra zdecydowanie do poprawy.  Lini podziałowej na grzbiecie raczej nie było - arkusze blachy są zbyt małe by je jeszcze dzielić na dwa. Ta linia którą widać na powyższym rysunku z góry to linka anteny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, abtb napisał:

Ta linia którą widać na powyższym rysunku z góry to linka anteny.

Zgadzam się, plany z innego źródła, bez zaznaczonej anteny:

https://www.asisbiz.com/il2/He-111/He-111/pages/Artwork-line-drawing-or-blue-print-of-a-Heinkel-He-111H6-scale-1-72-01.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shit. No nic, górę i tak dobrze nie wyglądała, więc na pewno będę poprawiać, ale trzeba przekroje górne z antena mnie myliły:-) to znów papierek w dłoń i lecę:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, RogerM napisał:

Przeszlifuj grzbiet do gołego plastiku i zalej CA, wyszlifuj, zapodkładuj itd..... będzie pan zadowolony :lol:

Tak właśnie planowałem zrobić, niemniej dzięki! 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Dobra, udało mi się po 3-miesięcznej absencji odkopać i wrócić do tematu 🙂
Zgodnie z zaleceniami - zdarłem i zaszpachlowałem górny "szew", a następnie dołożyłem RLM 70. Teraz zdejmowanie masek i sprawdzanie jak to wyszło, a póki co (bardzo na bieżąco, ściągam taśmy) wygląda tak:

 

kamo-1.jpg

Edytowane przez Usul
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dobra, weszło jeszcze kilka poprawek malarski i znalazłem jeszcze "szew" na dole w tylnej części, to korygowałem (szlifowanie, superglue i znów szlifowanie ;] ). 

 

Teraz wydaje mi się, że już lakier wygląda jak trzeba, to poszedłem krok dalej i położyłem kalki. Kolejny krok to będzie wash.

 

kalki-3.jpg

 

kalki-2.jpg

 

kalki-1.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Polakierowane, powashowane (na zdjęciu są dwie czarne kropki od zapuszczania - już starte 😉 ). Zrobię zaraz lekkie smugi od silników i zacznę przyklejać "pierdoły" - podwozia, śmigła itp. i zmierzam do końca 🙂

 

wash-1.jpg

 

wash-2.jpg

 

wash-3.jpg

 

wash-4.jpg

Edytowane przez Usul
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.