Skocz do zawartości

Bf-110E 1:72 Eduard


Roland_Sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Marek K napisał:

fajnie jest pokazać zdjęcie malowania w jakim będzie ten samolot

Ha, złota myśl. :)

I już abstra:bip:ąc od tego wątku: praktyka, gdy autor buduje model i dopiero w trakcie prac zastanawia się nad malowaniem jest  powszechna. Z jednej strony to bez sensu. Ale z drugiej, dla kogoś, kto przykłada wagę do rzeczywistych samolotów jest to dość czytelny  sygnał o tym, jaki stosunek ma autor do odzwierciedlania rzeczywistości i sensu przedstawiania informacji. Co prawda taki autor często też dopytuje się o tę rzeczywistość, co w sumie stanowi interesujący dysonans. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2023 o 13:39, Marek K napisał:

Jeszcze 1 rozpoczynając warsztat fajnie jest pokazać zdjęcie malowania w jakim będzie ten samolot, powodzenia w budowie. 

 
Moje niedopatrzenie. Malowanie to była pierwsza rzecz, którą wybrałem, ponieważ nie wszystkie maszyny miały montowane belki(?) pod bomby. 

image.thumb.png.d831c32668a6a38b7e882eb7762e8c6b.png

Niestety udało mi się znaleźć tylko 1 zdjęcie budowanej maszyny:

image.png.007eb7f5318d28e39cfba8bd33c5ad57.png


 

Edytowane przez Roland_Sebastian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, greatgonzo napisał:

Z jednej strony to bez sensu. Ale z drugiej, dla kogoś, kto przykłada wagę do rzeczywistych samolotów jest to dość czytelny  sygnał o tym, jaki stosunek ma autor do odzwierciedlania rzeczywistości i sensu przedstawiania informacji.


Jeśli mogę to staram się odwzorować jak najbardziej się da budowany obiekt, ale nie spędzam też tygodni przekopując się przez materiały źródłowe. Jeśli czegoś nie znajdę w 1 czy 2 monografiach to nie wyrywam sobie z tego powodu włosów z głowy. :) Nie mam też problemu z wykonaniem poprawek na budowanym modelu jeśli coś po drodze wypłynie o ile bilans strat i zysków jest korzystny. :)  Według mnie zawsze jest sens przytaczać informacje. Nawet jeśli autor nie jest zainteresowany wprowadzaniem poprawek to mogą z tego skorzystać inni modelarze budujący model tego samego samolotu, którzy zajrzą do warsztatu.
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Roland_Sebastian napisał:

Gdybym jakimś Twoim warsztacie (a żadnego niestety nie widzę na forum) napisał, że źle pomalowałeś wnętrze samolotu bo powinno być różowofioletowe nie podpierając to niczym to od razu rzuciłbyś się z pędzlem poprawiać to?

Marek nie pisał o jakiś dziwnych kolorach typu różowofioletowy, nie wydziwiaj.

 

5 godzin temu, Roland_Sebastian napisał:
22 godziny temu, RogerM napisał:

gdyż Artyście Modelarzowi chodziło o to co powyżej

Ja przynajmniej pokazuję swoje prace na forum. :) 

Ale mi dowaliłeś 😲😁 Widzisz, nie wszyscy mają takie parcie na szkło jak Ty i są tak bardzo wyczuleni na odbiór swoich warsztatów i galerii, na sposób i rodzaj ich komentowania... Zdaję sobie sprawę, że nie mamy u Ciebie

 

5 godzin temu, Roland_Sebastian napisał:

wyrobionego żadnego autorytetu (jak wielu innych forumowiczów*)

oraz, że Ty uważasz się za autorytet w oczach innych forumowiczów, i dajesz to wyraźnie do zrozumienia. Tylko co ilość galerii czy warsztatów na forum ma wspólnego z wiedzą w danej, nazwijmy to dziedzinie??? Uważasz, że ktoś chce Cię na minę wsadzić, że nie można po prostu bezinteresownie pomagać drugiemu, skąd taka podejrzliwość i nieufność??? Podsumowując... zjedz Snickersa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, RogerM napisał:

Marek nie pisał o jakiś dziwnych kolorach typu różowofioletowy, nie wydziwiaj.

Nie wydziwiam, przerysowuję a to jest środek stylistyczny, widać nie załapałeś:)

 

5 minut temu, RogerM napisał:

Widzisz, nie wszyscy mają takie parcie na szkło jak Ty i są tak bardzo wyczuleni na odbiór swoich warsztatów i galerii, na sposób i rodzaj ich komentowania...

Chodziło mi o to że ty po prostu nie reprezentujesz sobą niczego modelarskiego na tym forum w związku z tym jesteś dla mnie człowiek krzak. To co napiszesz w kontekście merytoryki jest dla mnie nic nie warte jeśli nie jest podparte dowodami.

 

8 minut temu, RogerM napisał:

oraz, że Ty uważasz się za autorytet w oczach innych forumowiczów, i dajesz to wyraźnie do zrozumienia. Tylko co ilość galerii czy warsztatów na forum ma wspólnego z wiedzą w danej, nazwijmy to dziedzinie???


W którym miejscu stawiam się jako autorytet jeśli chodzi o wiedzę historyczną, merytorykę? Skoro tak wyraźnie daję to do zrozumienia to podaj mi proszę gdzie doradzałem komuś lub narzucałem swoje zdanie w tym temacie? Znajdź chociaż jeden, no może dwie takie sytuacje, skoro mam takie parcie na sławę! 

 

9 minut temu, RogerM napisał:

Uważasz, że ktoś chce Cię na minę wsadzić, że nie można po prostu bezinteresownie pomagać drugiemu, skąd taka podejrzliwość i nieufność??? Podsumowując... zjedz Snickersa.


Ludzie gadają różne rzeczy. Najczęściej bo im się tak wydaje. W takim przypadku moje wydaje mi się jest ważniejsze niż Twoje. :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Roland_Sebastian napisał:

Nawet jeśli autor nie jest zainteresowany wprowadzaniem poprawek to mogą z tego skorzystać inni modelarze budujący model tego samego samolotu, którzy zajrzą do warsztatu.

Mnie się zawsze wydawało, że to jest legenda. Ale może... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Roland_Sebastian napisał:
20 minut temu, RogerM napisał:

Marek nie pisał o jakiś dziwnych kolorach typu różowofioletowy, nie wydziwiaj.

Nie wydziwiam, przerysowuję a to jest środek stylistyczny, widać nie załapałeś:)

Załapałem, nie pochlebiaj sobie :nienie:

10 minut temu, Roland_Sebastian napisał:
22 minuty temu, RogerM napisał:

Widzisz, nie wszyscy mają takie parcie na szkło jak Ty i są tak bardzo wyczuleni na odbiór swoich warsztatów i galerii, na sposób i rodzaj ich komentowania...

Chodziło mi o to że ty po prostu nie reprezentujesz sobą niczego modelarskiego na tym forum w związku z tym jesteś dla mnie człowiek krzak. To co napiszesz w kontekście merytoryki jest dla mnie nic nie warte jeśli nie jest podparte dowodami.

Tak trzymaj, smacznego (jeśli załapałeś co miałem na myśli) 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Roland_Sebastian napisał:

W którym miejscu stawiam się jako autorytet jeśli chodzi o wiedzę historyczną, merytorykę? Skoro tak wyraźnie daję to do zrozumienia to podaj mi proszę gdzie doradzałem komuś lub narzucałem swoje zdanie w tym temacie? Znajdź chociaż jeden, no może dwie takie sytuacje, skoro mam takie parcie na sławę!

A gdzie ja napisałem, że uważam, że uważasz się za autorytet jak wyżej?

11 minut temu, Roland_Sebastian napisał:

Ja tam czekam na te przykłady mojego autorytarnego zachowania. :)

Przeczytaj swoje posty (tę wymianę zdań z Markiem chociażby) albo lepiej daj komuś żeby Tobie przeczytał to może coś do Ciebie dotrze.... No i działaj dalej ku chwale.... Już nie przeszkadzam.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, RogerM napisał:

A gdzie ja napisałem, że uważam, że uważasz się za autorytet jak wyżej?

Pamięć to ty masz jednak strasznie krótką 😂 o 15:46 napisałeś:

5 godzin temu, RogerM napisał:

oraz, że Ty uważasz się za autorytet w oczach innych forumowiczów, i dajesz to wyraźnie do zrozumienia.

Także, pokaż mi gdzie uważam się za autorytet w kwestii merytoryki, bo o tym tu piszemy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jachud3 napisał:

Nie robią się żadne wypływki?


W tym modelu jest ono zaprojektowane z 5 elementów, bałem się, że coś może się nie zgrać jak będę kleił jedno do drugiego i dlatego przymocowałem całość do kadłuba maskolem, a następnie ostrożnie skleiłem ze sobą poszczególne części. Po wyschnięciu kleju całe oszklenie odkleiłem od kadłuba i usunąłem maskol, Do zdjęć szkło jest przyłożone na sucho. 

Czasem też używam maskola do przytrzymania szkła na czas malowania. Przy ostrożnym nakładaniu da się tak "skleić" szkło, żeby maskol nie wypłynął. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Kilka zdjęć z postępów przy 110tce. Zabrałem się za malunki. Tym razem zupełnie inaczej podszedłem do malowania, na model naniosłem kolory bazowe, po kalkomaniach zrobię postshading. 

Malowanie plamek było sporym wyzwaniem. Zdjęcie oryginału pokazuje, że były one drobne i dość gęsto usiane, starałem się to oddać na modelu. Zostało domalować żółte akcenty na spodzie. 

 

IMG_20230804_122304.thumb.jpg.e2bae6b541d3ee23bdcd09f25e6363aa.jpg


IMG_20230804_122237.thumb.jpg.736ead93628c9a8ca19a6c24fd48600a.jpg

 

IMG_20230804_122416.thumb.jpg.edc071f376e8df4a35ad994434d96c16.jpgIMG_20230804_122348.thumb.jpg.57cfb0ffda4097024f32b853070bb86a.jpgIMG_20230804_122325.thumb.jpg.f44ec1e9bdc5cd946f53d10f3e7fcfec.jpg

  • Like 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, barszczo napisał:

Ajabym jednak na kadłubie zrobił taki efekt jak masz na statecznikach pionowych. Bardziej oddaje to co jest na zdjęciu które wrzuciłeś. Stateczniki pionowe od wewnątrz też raczej w ciapy wink4.


Myślę, że jeszcze coś będę próbował zrobić na kadłubie na wysokości kabiny, jednak nie chcę też przedobrzyć. Stateczniki też będą poprawione, inne 110 miały je od wewnątrz malowane w ciapy to i ten raczej też. Zapomniałem o tym fragmencie samolotu podczas malowania. :)

 

10 godzin temu, Soris napisał:
W dniu 16.06.2023 o 19:01, Soris napisał:

Te "malowanki" Eduarda, to tylko z grubsza przypominają samolot ze zdjęcia.

Twoje na razie też😉

To prawda, jest kilka rozbieżności między schematem zaproponowanym przez Eduarda, a zdjęciem i modelem. Chociażby przebieg plam RLM 74/75 na kadłubie za kabiną. Statecznik pionowy na zdjęciu wygląda jakby był niemal cały w RLM 74 i na to jasne plamki, albo ciapki RLM 74 zostały bardzo gęsto pomalowane. Układ plam za kabiną mogłem poprawić, ale szczerze to nie mam na to siły. Nie wiem czy to problem malowania w czasie największych lipcowych upałów czy inny czynnik miał tu miejsce, ale powłoka bardzo słabo trzyma się podkładu, nawet taśma maskująca z osłabionym klejem potrafiła zerwać spore ilości farby. Do tej pory nie spotkałem się z takim zjawiskiem na tak duża skalę. Mam więc opory przed przemalowywaniem góry kadłuba z obawy na to że znowu będę musiał naprawiać ubytki farby po zdjęciu maskowania.

Co do samych plamek to na obecną chwilę osiągnąłem chyba maksimum swoich zdolności jeśli chodzi o operowanie aerografem i więcej nie jestem w stanie wycisnąć. W moim przypadku malowanie takiego kamuflażu jest w mniej więcej połowie dziełem przypadku, zwłaszcza, że pojedyncze plamki miewają średnicę około 1 - 2mm. Namalowanie tego tak żeby było bez zacieków, odpowiedniej wielkości i jeszcze w 100% zgodne ze zdjęciem jest dla mnie nieosiągalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz, góra kadłuba i skrzydła mają inny schemat niż standardowy, płatowiec został najprawdopodobniej przemalowany ze schematu 71/02/65 na 74/75/76

Gęstość plamek na bokach kadłuba, to całkowicie inna bajka...

779749960_Bf110LNLR.thumb.png.c8e072aac761fe81d9237e0da33f07fc.png

 

2034262616_Bf110..thumb.jpg.97b6c6e32b1e418f99a52113cd70e99a.jpg

Zdjęcie pochodzi z książki "Luftwaffe Fighters and Figter-Bombers over the Far North" wyłącznie do celów dyskusji.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kształt liter/obwódkę wokół L to tego kompletnie nie mam jak poprawić. Po drugie, zdjęcie samolotu jest robione nie na wprost a od ogona co może wpłynąć na odbiór kształtu liter. Co do krzyża, to kalka w rzeczywistości jest szersza niż na schemacie, ramiona krzyża wychodzą poza żółty pas pod kadłubem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.