Jump to content

Polski Mig-21MF 1/72 Eduard

sebastain
 Share

Recommended Posts

Cześć! W końcu "zmęczyłem" Miga-21MF w naturalnej barwie metalu. Trochę eksperymentowałem ze zróżnicowaniem powierzchni. Poza zmianą koloru w miejscach, gdzie duraluminium miało inny odcień, to próbowałem jeszcze odwzorować metaliczne nierówności odbicia. Chciałem to zrobić za pomocą soli i lakieru matowego. Efekt jest dla mnie zadowalający i rozwojowy. Jedynym wyzwaniem przy malowaniu w ten sposób było to, że nie widziałem na metalicznej powierzchni miejsca gdzie lakier już był nałożony. Przy kolejnym modelu zrobię to troszkę inaczej. 

Mig-a sklejało się przyjemnie, model niemal sam się składa, praktycznie nie używałem szpachlówki. Z dodatków to dołożyłem tylko rurkę dajników ciśnień od Mastera.

Gdyby ktoś sugerował, że polskie Mig-i były malowane na srebrno a potem lakierowane to już odpowiadam: znalazłem kilka zdjęć polskich Migów w NMF - na przykład tutaj: Mig-21mf_pl.jpg

_IGP5067.jpg

_IGP5071.jpg

_IGP5075.jpg

_IGP5077.jpg

_IGP5078.jpg

_IGP5100.jpg

_IGP5120.jpg

_IGP5128.jpg

_IGP5131.jpg

• Like 28

18 minut temu, sebastain napisał:

Gdyby ktoś sugerował, że polskie Mig-i były malowane na srebrno a potem lakierowane to już odpowiadam: znalazłem kilka zdjęć polskich Migów w NMF - na przykład tutaj: 

Fajny model. Udał się i to nawet bardzo.

Natomiast jeśli chodzi o malowane na srebrno MiG'i to takie też były.  Zależy od czasu użytkowania. Te ze zdjęcia podchodzą mi na 28 PLM a to by znaczyło na wczesną eksploatację (1974-1979).

• Like 1

Fajnie wyszło 👍
Jedyna uwaga ode mnie - robiłeś z zestawu "Interceptor"? Moim zdaniem lepszą bazą jest "Fighter-Bomber" - różnicą w zasadzie są tylko obecne (w "F-B") lub pominięte (w "I") wzierniki na górnych powierzchniach skrzydeł. Do nas trafiały głównie "moskiewskie" (z wziernikami) a bez wzierników produkowały zakłady w Gorki.

• Thanks 1

W dniu 1.07.2023 o 08:14, Kon_Bar napisał:

Fajnie wyszło 👍
Jedyna uwaga ode mnie - robiłeś z zestawu "Interceptor"? Moim zdaniem lepszą bazą jest "Fighter-Bomber" - różnicą w zasadzie są tylko obecne (w "F-B") lub pominięte (w "I") wzierniki na górnych powierzchniach skrzydeł. Do nas trafiały głównie "moskiewskie" (z wziernikami) a bez wzierników produkowały zakłady w Gorki.

Tak, interceptor

eduard-7453-1.jpg

Dzięki za spostrzeżenie,  miałem trochę rysunków i zdjęć ale nie zarejestrowałem tych wzierników. Z drugiej strony też zdecydowałem się za bardzo nie "doktoryzować" z modelu, który wykonuję, bo później modele zalegają, bo zawsze (zwłaszcza jak już model jest w galerii)  znajdzie się  jakaś informacja, której się nie uwzględni w trakcie prac :)

Edited by sebastain