Skocz do zawartości

Sm-1 SP-SXC, Amodel 1:72


Vieh_san

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i zapraszam do małej galerii małego modelu. Obiektem zainteresowania jest śmigłowiec Sm-1 w wersji sanitarnej.
"Śmigłowiec wielozadaniowy SM-1 (oznaczany czasami w literaturze jako WSK SM-1) jest licencyjną odmianą radzieckiego śmigłowca Mil Mi-1. W 1954 r. została podjęta decyzja o nowym profilu produkcyjnym WSK Świdnik, który dotychczas prowadził działalność kooperacyjną dla WSK Mielec. Pierwsze śmigłowce Mi-1T zostały wykonane w maju 1956 r.- były to maszyny dostarczone w częściach, zmontowane i oblatane w Świdniku. Pierwszy śmigłowiec zmontowany w Świdniku z części radzieckich został oblatany w połowie 1956 r. Czwórka śmigłowców została zaprezentowana w locie podczas pokazów lotniczych na Okęciu w dniu 26.08.1956 r. Pierwsza wersja produkcyjna Mi-1T otrzymała oznaczenie SM-1/300 (cyfra oznaczała liczbę godzin okresu międzyremontowego łopat wirnika). Początkowo śmigłowce montowano z części dostarczanych ze Związku Radzieckiego, a od 1957 r. produkowano już od podstaw w kraju.

W 1958 r. w oparciu o dokumentację wersji Mi-1A, mającej zwiększoną dwukrotnie żywotność łopat wirnika (do 600 godzin), zaczęto produkcję nowej wersji SM-1/600. W miarę wzrostu zapotrzebowania na śmigłowce w różnych, dziedzinach gospodarki narodowej prototypowe biuro konstrukcyjne WSK Świdnik pod kierownictwem mgr. inż. Jerzego Olejnika opracowało nowe wersje śmigłowca, które weszły do produkcji seryjnej (oprócz tego nadal produkowano uniwersalną wersję łącznikowo-pasażerską SM-1/600):
- SM-1D- dźwigowa, posiadała zabudowany w kabinie wciągnik z dźwigiem o nośności 120 kg, pozwalający na zabieranie człowieka z ziemi na pokład śmigłowca,
- SM-1S- sanitarna, wyposażona w dwie gondole, rozmieszczone symetrycznie, po obu stronach, kadłuba, mieszczące dwóch chorych w pozycji leżącej,
- SM-1Ż- rolnicza, zaopatrzona w zbiorniki podwieszone po obu stronach kadłuba z odpowiednim urządzeniem opylającym lub opryskującym,
- SM-1Sz- szkolna, posiadała podwójny-układ sterownic.

Pierwszy śmigłowiec SM-1 dla cywilnego lotnictwa sanitarnego został zakupiony w 1958 r.

Śmigłowce SM-1 były użytkowane do pierwszej połowy lat sześćdziesiątych, ustępując powoli miejsca nowocześniejszym i lepszym PZL Mi-2. W pierwszej połowie lat 1970-tych SM-1 służyły jeszcze do szkolenia pilotów śmigłowcowych- kadetów Szkoły Chorążych Wojsk Lotniczych w Dęblinie. Trzy śmigłowce SM-1 znajdują się w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie."
Źródło: samolotypolskie.pl
Z ciekawostek: W odróżnieniu od dzisiejszych maszyn, miejsce dla pacjenta nie było przewidziane za kabiną, w ogóle nie było umiejscowione w obrębie kadłuba, za to znajdowało się w gondoli zamontowanej z boku, do której podczas lotu poprzez "rękaw" miał wgląd lekarz. Nie było tam żadnego sprzętu medycznego prócz noszy polowych.
Model powstał z zestawu firmy Amodel Mi-1 7284, wiele rzeczy musiałem poprawić jak i dodać od siebie. Same wypraski miały sporo nadlewek i czasami dla mnie były nie wystarczająco dobre. Koła główne to mój projekt i druk 3D,  przednia szyba to vaccu również własnej produkcji plus kalkomania z numerem rejestracyjnym.
WARSZTAT
Teraz kilka zdjęć:

vXMOhWX.jpg

 

wvhEFio.jpg

 

mdguPl4.jpg

 

xZdPEh8.jpg

 

t1xrveD.jpg

 

shYglAi.jpg

 

PxnY9bK.jpg

  • Like 21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.