Skocz do zawartości

Dekalog malowania pędzlem.


Shaqi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 182
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Witam szanownych kolegow.

Proszę o podpowiedz.

Co zrobic aby podczas malowania nie powstawały bąbelki powietrza. Rzecz dotyczy olejnego białego połysku MM.

Maluje skrzydła i juz po 4 warstwach prawie wszystko zalałem a efekty mizerne (przy probach niwelowania pecherzykow pozostaja straszne smugi). Czy ktos moze mi podpowiedziec jak sobie z tym poradzic. Dodam że rozcienczona dosc mocno tez pozostawia pechezyki i dodatkowo prawie nie kryje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Rozcieńczalnikiem. Coraz bardziej skłaniam sie ku "kretowi w granulkach". Poniewarz z matem nie bylo takich problemów wymysliłem sobie ze pomaluje matem a potem sidoluxsem podobno to dobry sposób. Co o tym myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry sposób. Sidolux daje bardziej trwałą powłokę, niż farba olejna. A matowe kolory schną szybciej, niż błyszczące. Dobrze będzie, jeśli przed sidoluxem, po położeniu wszystkich kolorów i dobrym wysuszeniu modelu, przepolerujesz całą powierzchnię ściereczką matującą, bądź papierem 2000 na mokro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maluje bez podkladu,prosto na plastik.

Podkład dopiero kupie. Humbrol 01 primer

1. Miałem raz ten Humbrol. Lepił się nawet po 2 tygodniach. Dlatego zrezygnowałem i przeszedłem na surfacera przy lepszych modelach, a na podkłady akrylowe samochodowe w sprayu tam gdzie chcę obniżyć koszty.

2. Używam błyszczącego olejnego MM i nigdy nie miałem problemu z pęcherzykami. Może Twój egzemplarz jest wybrakowany. Spróbuj nie mieszać zbyt intensywnie farby i malować miękkim pędzelkiem równymi niezbyt szybkimi pociągnięciami. (Ja rozcieńczam benzyną lakową, ale nie podejrzewam by Wamod był gorszy).

3. Metoda Sidolux na Matt nie jest zła, ale zależy jaki chcesz uzyskać efekt bo super połysku nie uzyskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Metoda Sidolux na Matt nie jest zła, ale zależy jaki chcesz uzyskać efekt bo super połysku nie uzyskasz.

Super połysku może nie, ale efekt dosyć dobry. Na tym modelu są dwie warstwy sidoluxu z pędzla, położone na wypolerowany humbrol.

 

sh105122.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: dzięki za podpowiedzi.

Po drugie: malowanie różnymi metodami pociągnięć pędzla nic nie zmienia. Pierwszy centymetr jest ok a puźniej ... Być może za bardzo trzepie tą flaszką, spróbuje mniej wymieszac ale nie jestem przekonany, jak rozcieńczam to piany nie widać, Zobaczymy dzis w nocy przetestuję i dam znać,

Po trzecie chciałem mocno świecącą powierzchnię ale chyba pójdę na ustępstwa ( w sumie ten ze zdjęcia wyglada całkiem całkiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super połysku może nie, ale efekt dosyć dobry. Na tym modelu są dwie warstwy sidoluxu z pędzla, położone na wypolerowany humbrol.

Pisząc o super połysku myślałem np. o karoseriach aut cywilnych.

Nie zamierzałem negować opinii kolegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany.

Po kilku testach normalnie można było malowac gdy proporcje farby do rozcieńczalnika były w okolicach (4 częsci rozcieńczalnika 1 część farby). Powłoka bez pęcherzyków lecz raczej przeźroczysta niż biała.

Kupiłem jeszcze jedną taką samą farbkę (przyp. Biały połysk MM) i już bez żadnych problemów.

Ten sam sklep, ta sama farbka, a rezultaty zupełnie inne.

To dowód że nie można oceniac producenta czy wyrobu po jednej wpadce (można by powiedzieć BUBEL się trafił).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Witam.

Jak wielu do modelarstwa wracam po przygodzie z dzieciństwa z tym hobby. Nic na razie nie sklejam jestem na etapie kompletowania narzędzi, mat, pędzli etc. no i wiedzy oczywiście. Mam prośbę, czy mógłby ktoś opisać kładzenie podkładu tzn. jak go położyć pędzlem ?? Czy lepiej dla początkującego kupić coś w sprayu ?? Jeżeli pędzlem to czy ów podkład się czymś rozcieńcza ??

Będę używał farb akrylowych. Mała skala 1:72 - lotnictwo.

Z góry dzięki i Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Mam prośbę, czy mógłby ktoś opisać kładzenie podkładu tzn. jak go położyć pędzlem ?? Czy lepiej dla początkującego kupić coś w sprayu ??

Jeżeli będziesz malował pędzlem to podkład jest niepotrzebny. Należy pamiętać jedynie o higienie osobistej i modelu. Ja myłem części ciepłą wodą z mydłem a ręce zawsze przed rozpoczęciem prac i w ich trakcie.

Teraz malując aero, jako podkład stosuję Mr Surfacer 1200. Do dużych powierzchni, np.B737, w sprayu a do małych, np. Spitfire z aerografu, rozcieńczany dedykowanym Mr Color Leveling Thinner.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czym najlepiej rozcieńczyć emalie HUMBROLa??

Rozcieńczalnik wamodu sprawdza się do nich dość dobrze.

 

http://www.mojehobby.pl/products/Rozcienczalnik-75ml..html

http://www.mojehobby.pl/products/Rozcienczalnik-180ml..html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie banalne pytanie, na które jakoś nie znalazłem tutaj odpowiedzi. Maluję pędzlem , farbami akrylowymi powiedzmy rozcieńczonymi w stosunku 1:1, nakładając ileś tam cienkich warstw. Ile mnie więcej muszę czekać na wyschnięcie jednej warstwy przed położeniem następnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czym najlepiej rozcieńczyć emalie HUMBROLa??

Najlepiej to pewnie rozpuszczalnikiem firmowym. Najtaniej benzyną lakową (koszt ok. 5 zł za 1/2 litra), a efekt będzie praktycznie taki sam. Niektórzy wolą terpentynę, podobno bardziej delikatna, ale farba dłużej schnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie banalne pytanie, na które jakoś nie znalazłem tutaj odpowiedzi. Maluję pędzlem , farbami akrylowymi powiedzmy rozcieńczonymi w stosunku 1:1, nakładając ileś tam cienkich warstw. Ile mnie więcej muszę czekać na wyschnięcie jednej warstwy przed położeniem następnej?

Teoretycznie dobrze jest odczekać dobę, ale jeśli jesteś bardzo niecierpliwy to po 1-2 godz możesz malować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie dobrze jest odczekać dobę, ale jeśli jesteś bardzo niecierpliwy to po 1-2 godz możesz malować.

 

kto ci takich bzdur nagadał?

akryle schną przeciez błyskawicznie

Kolego Kamilu. Doceniam Twoją wiedzę.

Ale to, że farba po wierzchu się nie lepi, nie znaczy iż wyschła w całej objętości. Jeśli uważasz, że np. po 10 min jest już całkiem sucha to zrób taki eksperyment. Pomaluj kawałek plastiku, przyklej po 10 min. kawałek taśmy maskującej, drugi np. po godz. a trzeci na drugi dzień. Czy po oderwaniu każdej taśmy efekt bedzie taki sam?

Pewnie, że sam nieraz jakieś duperele maluję po 10 min, ale czemu młodszy kolega nie ma się uczyć porządnie robić. Do fuszerek dojdzie sam po czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Mam do was kilka pytań:

 

Maluje pędzlem (aktualnie katuje P-40 airfixa w celu nauki różnych technik), czy to normalne że dopiero 6-8 warstwa zaczyna w miarę przyzwoicie kryć? Używam farb Tamiya (rozcieńczanych wódką) w dość rzadkiej konsystencji aby nie było smug.

 

Kolejny model (jak już będę pewny że go nie skopie) to Corsair. Na okapotowaniu silnika przednia część jest żółta a reszta w kolorze bazowym. Lepiej pomalować cały element na żółto i wtedy pozostały element drugą warstwą na niebiesko czy kawałek na żółto a resztę na niebiesko?

 

Maskuje elementy, a właściwie oddzielam kolory taśmą Tamiya, jest genialna jednak zastanawia mnie jak uniknąć wpływania farby w rowki przy podziale blach? Wepchnąć tam taśme?

 

PS: próbował ktoś z was kiedyś woskować model woskiem samochodowym? (Dobry, dość drogi wosk o wysokiej twardości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i kontrowersyjny ale mi pasują a niedaleko mam oficjalnego przestawiciela Tamiya (ATA w Blue City) stąd moje "zamiłowanie" do Tamiyi (Kupiłem Corsaira w 1/72, poprostu majstersztyk).

 

Może ktoś mi tak po chłopsku wyjaśnić, jaka będzie różnica między Thinnerem Tamiya a np wspomnianą wódką?

 

PS: Żeby nie było, doświadczenie w modelarstwie jako takie mam ( 3 lata w "kartoniakach" w tym lekko malowanych a kiedyś w plastikach). Moje pytania biorą się stąd że lepiej się podszkolić niż odwalać fuszerkę od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.