Skocz do zawartości

A6M5 Zero model 52 |Tamiya 1/32|


Krzysiek B

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Przedstawiam kilka symbolicznych zdjęć modelu, który ostatnio udało mi się skończyć. Dlaczego tylko kilka? Bo mam nowy aparat i jeszcze nie ogarniam jego obsługi 🤣

Model przedstawia maszynę z 652 grupy myśliwskiej z lotniskowca Junyo z czerwca 1944r.

Model zrobiony "prosto z pudła" i budowę śmiało mogę podsumować jednym słowem- Tamiya...😉 Składał się znakomicie, dobrze spasowany i skleiłem go praktycznie bez użycia grama szpachli. Jedynym minusem zestawu jest rok jego produkcji...2001. Charakterystyczne dla starszych modeli Tamki są ślady po wypychaczach w różnych dziwnych i niewygodnych miejscach jak na przykład wnęki podwozia głównego...

Malowany w całości dedykowanymi akrylami Tamiya i... prawie 20-sto letnią farbą Model Master w kolorze "metaliczny niebieski do japońskich wnętrz" 😅

001.JPG

004.JPG

005.JPG

007.JPG

009.JPG

010.JPG

  • Like 24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba taki dyskretny weathering. Wygląda bardzo realistycznie, co przy wydetalowanu (nawet jeśli po części jest efektem dużej skali modelu) daje naprzawdę znakomity efekt. Brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale malowanie takim kolorem spodu kadłuba i skrzydeł jest błędem. Właściwym kolorem jest kolor szary. Z tego co da się zauważyć to wnętrze owiewki malowane było kolorem czarnym. Tylnie kółko to kolor szary lub srebrny. Paski na śmigle powinny być minimalnie grubsze i namalowane bliżej końca płatu śmigła. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny model - gratulacje!

Mam już szczerze dosyć zmasakrowanych odrapaniami modeli samolotów IJN, które były jeszcze w służbie.  Bardzo podoba mi się sposób zróżnicowania dość nudnego i monotonnego zielonego malowania - świetnie z tego wybrnąłeś. Kolor dolnej części samolotu też budzi moje zainteresowanie. Malowałeś wg instrukcji modelu czy ew. masz na to może jakieś kwity?

 

W dniu 9.10.2023 o 18:19, bsnt3k napisał:

Z tego co da się zauważyć to wnętrze owiewki malowane było kolorem czarnym.

Chodzi Ci o obszar pod owiewką kabiny za fotelem pilota? Przedstawiona maszyna była produkcji zakładów Nakajima (sposób podziału zielonego i szarego pod usterzeniem poziomym) – w takim przypadku ten obszar był z reguły utrzymywany w kolorze szaro-zielonym (wnętrza kabiny). 

 

Pozdrawiam, Marek

Edytowane przez donalyah00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do koloru spodu to faktycznie może być nietrafiony. Szukając informacji w "zagranicznych internetach" na temat kolorów/numerów farb do malowania modelu natrafiłem na kilka wpisów polecających farby Tamiya XF-70 i XF-76, które podobno zostały wprowadzone do oferty z myślą o malowaniu Zerówek właśnie i bez dalszego zgłębiania tematu ślepo temu zaufałem. No nic, już za późno na zmiany i jakoś muszę z tym żyć 😉 Nauczka na przyszłość.

 

Godzinę temu, donalyah00 napisał:

Chodzi Ci o obszar pod owiewką kabiny za fotelem pilota?

Chyba bardziej chodzi o wewnętrzną stronę ramek oszklenia. Tutaj też natrafiałem na sprzeczne informacje. Jedni mówili, żeby malować kolorem wnętrza, a inni, że na czarno załączając zdjęcia eksponatu muzealnego.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co trzeba wiedzieć to to że w 2022 zbadano farby którymi malowane były a6m lub ich części.  Na podstawie badań wydano książkę - fotoalbum jej autorami jest Kenji Miyazaki i Taizou Nakamura.

 

twitter tego pierwszego to https://x.com/A6M232

 

Na bieżąco można śledzić np. Poprawianie malowania eksponatów muzealnych i pracę nad innymi samolotami. W tym roku badają ki-84 podobnie jak w przypadku zera wydali na ten temat książkę.

 

IMG_20231009_181501.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek powiem ci że np takie kontrolne białe pasy nie były malowane prawie do wewnątrz, były niesymetryczne i różne dla nowych i starszych wersji zera. Jak to powinno wyglądać dla a6m5c w zwyż przedstawia rysunek po prawej

IMG_20231011_152907.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor szary to również efekt ich badań. Powojenne eksponaty były zabezpieczane i wpływało to na kolor. Przyczyną był dodatkowy lakier ochronny. Ten błąd powiela nawet Eduard w swoich setach wydanych w 2022.

IMG_20231009_181428_edit_13911772109333.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krzysiek B napisał:

Chyba bardziej chodzi o wewnętrzną stronę ramek oszklenia.

Dokładnie.

 

Zobaczcie sobie jak w przeciągu kilkunastu lat zmienił się kokpit tego muzealnego egzemplarza. Źródło Twitter @a6m5232

20231011_165705.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Luljan napisał:

Czyli zera były malowanie szarym a nie tym od dawna utrwalonym zielonkawym? Tak chyba podaje Academy w swoim nowym modelu w 48. 
Ta książka rozumiem cała w krzaczkach?

Właściwym kolorem jest kolor szary.

 

Odnośnie pisma japońskiego to jest różnie. Np takie opisy zdjęć są również w języku angielskim ale.. jak się użyje ocr lub CzatuGPT to się okazuje że opisy "japońskie" są bardziej szczegółowe.

 

Wspomniane narzędzia do tłumaczenia sprawiają że nie powinieneś przejmować się barierą językową.

IMG_20231011_173059_edit_17578162116065.jpg

Edytowane przez bsnt3k
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Luljan napisał:

Czyli zera były malowanie szarym a nie tym od dawna utrwalonym zielonkawym? Tak chyba podaje Academy w swoim nowym modelu w 48. 
Ta książka rozumiem cała w krzaczkach?

Wszystko zależy od roku powstania i rodzaju producenta. W camo 2 barwnym doły były szare , w 1 barwnym cukierkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tymi szczątkami japońskich maszyn z Pearl harbor i nie tylko? Też je lakierowano by je zabezpieczyć? Na podstawie tego powstało coś nazywane ashgrey czy jakoś tak od vallejo. To zła farba do zer i bombowców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja gdzieś przeczytałem to jest polemika między tymi od tego „ zielonkawego” ze zwolennikami szarego o którym mówi bsnt3k. Oczywiście ja tematu nie zgłębiałam i nie wiem jak jest ale ta ksiazka chyba rzuca nowe światło na ten temat. Bo jakoś nie wydaje mi się , żeby używano dwóch różnych kolorów. Ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcie z dwoma kolorami obok siebie które wrzuciłem pokazuje jak różny kolor otrzymasz jeżeli pada na powierzchnię różne światło.  oni się nie zastanawiają jaki to był kolor bo wg badań jest to kolor szary.  jeżeli chcesz mieszać do tego inne kolory to będzie tyko kolor otrzymany przy danym oświetleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, bsnt3k said:

jeżeli chcesz mieszać do tego inne kolory to będzie tyko kolor otrzymany przy danym oświetleniu.

Nie wiem czy było do mnie, nie wiem o którym zdjęciu mówisz, może nieuważnie patrzę. Ponieważ nie nam tej książki, pozycja nowa, to chce dopytać. Rozumie, że według autorów zera  były malowanie szarym, nie tym zielonkawym który jest na tym modelu? Chodzi mi oczywiście o początek wojny i o zara malowane po całości. W ogóle nie zamierzam polemizować, potwierdź tylko czy  tak jest w tej publikacji. Tak jak mówiłem słyszałem o tej interpretacji/badaniach ale też tam było ( nie pamietam już gdzie), że  autorzy nie są póki co zdecydowani która wersja jest ostateczna. Oznacza to, że ktoś się myli. Edek podaje zielonkawy, w monografii AK tez chyba ten( muszę sprawdzić) a Academy że szary. 

Edytowane przez Luljan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.