Skocz do zawartości

Lim-1 Hobby 2000 1/48


Damian_Nowicki

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Adamo722 napisał:

Wykonanie spoko :super: ale chciałabym zobaczyć fotki oryginalne bo nietypowy wzór :piwo:


Dzięki 😎,

co do malowania to nie sugerowałem się zdjęciami konkretnej jednostki a patrzyłem jak to wygląda na różnych samolotach. Tak wypracowałem sobie schemat jak bym chciał zrobić z modelem. 
Mam nadzieję że teraz nie pomylę kolejności ale Lim przyjeżdżały z fabryki pomalowane na aluminiowo, natomiast podczas przeglądów i wymiany paneli czy jakichkolwiek prac blacharskich zostawały już w kolorze czystego aluminium.

IMG_0524.jpeg

IMG_0523.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemne panele to zasługa przesłony użytej przez fotografującego. Pytającemu chodziło czemu nie dałeś tych samych kolorów  na tych samych obszarach, na obu skrzydłach. A powinny być takie same gdyż są pokryte  blacha aluminiowa / jednego rodzaju/. Przy naprawach również musisz użyć materiału o tym samym symbolu producenta jak pokrycie oryginalne.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Damian_Nowicki napisał:

natomiast podczas przeglądów i wymiany paneli czy jakichkolwiek prac blacharskich zostawały już w kolorze czystego aluminium.

Uściślijmy to. Pojęcie przegląd jest pojęciem spoza lotnictwa wojskowego. W lotnictwie wojskowym na statkach powietrznych w jednostkach wykonywało się różnego rodzaju obsługi a remonty wykonywano w wojskowych zakładach remontowych. W żadnym przypadku nie dokonywano wymiany całych nitowanych paneli. Wykonywano tylko drobne naprawy poszycia. Co do różnic w kolorach to zdjęcia mogą przedstawiać samoloty niemalowane czyli w kolorze czystego duraluminium. Samoloty malowane nie dadzą takich efektów. Co do samego malowania to samoloty z grupy Lim generalnie były malowane zarówno te wychodzące z fabryki jak i z WZL. Wiem, że część samolotów była niemalowane. Niestety moja wiedza w tym obszarach jest niewielka. Może ktoś z kolegów ma większą wiedzę. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wszystkie samoloty z grupy Lim były już malowane.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się i fajnie,  że  go ponitowałeś. Ja jeszcze nigdy tego nie robiłem i chyba nigdy się na nitowanie nie zdecyduję  :). Nie mam cierpliwości do takich rzeczy.  LiM 1 nie miał chyba tej antenki na grzbiecie kadłuba.  Ja czekam na Eduarda w 1/48, a Hobby 2000 też zrobiłem, ale Czechosłowackiego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, kowal76 napisał:

Podoba mi się i fajnie,  że  go ponitowałeś. Ja jeszcze nigdy tego nie robiłem i chyba nigdy się na nitowanie nie zdecyduję  :). Nie mam cierpliwości do takich rzeczy.  LiM 1 nie miał chyba tej antenki na grzbiecie kadłuba.  Ja czekam na Eduarda w 1/48, a Hobby 2000 też zrobiłem, ale Czechosłowackiego.


z tymi antenami to chyba jedne miały a inne nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspomniałem wcześniej że model mi się podoba.

Jeszcze w kwestii anten. Antena linkowa była przymocowana do statecznika pionowego i do małego słupka o wysokości ok. 10 cm a nie do końcówki anteny mieczowej. Podstawę tego słupka widać na Twoim zdjęciu. Zaznaczyłem go kółkiem. Świetnie tę antenkę widać na następnym zdjęciu ale jak to bywa na egzemplarzach muzealnych jest czerwona a w oryginale była cała czarna o ile mnie pamięć nie myli.

image.jpeg.a58df5f43151ca8708ed8955b78f20a8.jpeg

 

image.png.d9d96f3dddb3c498d9d82fc68a55ff5f.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Co do anteny :  jest to  "oczywistość" ale nie "oczywista" ponieważ są   rysunki  i to   radzieckie przedstawiające mocowanie  linki do mieczowej. Ale  to  dotyczy migów nie limów. ( chociaż nie. W  "aerofaxie" na str.140  jest właśnie Lim-1 z  takim zaczepieniem wyrysowany)

Mam pytanie  do   autora  modelu czy coś  zmieniał w  łączeniu płata  z  kadłubem ? czy  zrobił  jak było w pudełku? Rożne  osoby  krytykowały  to miejsce jako  błędnie  wykonane  przez wypraskodawcę. Ja  patrzę na  model Kolegi  i nie mogę  zrozumieć  co mogło  być źle?

Edytowane przez golf czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, golf czarny napisał:

Co do anteny :  jest to  "oczywistość" ale nie "oczywista" ponieważ są   rysunki  i to   radzieckie przedstawiające mocowanie  linki do mieczowej. Ale  to  dotyczy migów nie limów. ( chociaż nie. W  "aerofaxie" na str.140  jest właśnie Lim-1 z  takim zaczepieniem wyrysowany)

 

Nic nie pisałem o żadnych "oczywistościach" tylko o zdjęciu, które było dla kolegi wzorcem i nie twierdziłem, że nie było innych rozwiązań. Poza tym jest to wątek o samolocie Lim a nie o MiG a rysunki dla modelarza nie są dobrym materiałem źródłowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może nie będę oryginalny , ale napisze - bardzo ładny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2024 o 14:58, golf czarny napisał:

Co do anteny :  jest to  "oczywistość" ale nie "oczywista" ponieważ są   rysunki  i to   radzieckie przedstawiające mocowanie  linki do mieczowej. Ale  to  dotyczy migów nie limów. ( chociaż nie. W  "aerofaxie" na str.140  jest właśnie Lim-1 z  takim zaczepieniem wyrysowany)

Mam pytanie  do   autora  modelu czy coś  zmieniał w  łączeniu płata  z  kadłubem ? czy  zrobił  jak było w pudełku? Rożne  osoby  krytykowały  to miejsce jako  błędnie  wykonane  przez wypraskodawcę. Ja  patrzę na  model Kolegi  i nie mogę  zrozumieć  co mogło  być źle?

Nic nie zmieniłem, jedynie co to troszkę szpachlówki trzeba było. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.