Skocz do zawartości

Polska Broń Pancerna 1918-1939


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

chodziarz

Skala, proszę Cię...aż po oczach wali...

 

Wewnętrzne powierzchnie luków załogi były malowane na kolor maskujący, nie szary. Wiele elementów wnętrza było innego koloru jak np. broń, taśmy, skrzynki itd. Generalnie to co przytwierdzone na stałe to na szaro.

 

Ten film jest u mnie. 7TP opuszczają fabrykę w kolorze oliwkowozielonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 656
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ten film jest u mnie. 7TP opuszczają fabrykę w kolorze oliwkowozielonym.

No tia, to był tylko domysł, przecież jest on czarno biały. Ja nie pisałem o lukach, tylko wnętrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale luki to wnętrze, po były malowane maskująco po wewnętrznej stronie, tak, że gdy się otwierały wciąż były zamaskowane.

Hmm, a co z malowaniem na kolor piaskowy luków do tankietki, na zdjęciach 7TP nie widać, aby były one malowane w kamo, też są jasne, najprawdopodobniej w szaropiaskowym. Załogi tankietek często otwierały górne klapy, przez co dochodziło do tego, że załoga ginęła lub odnosiła rany, było to spowodowane ciasnotą, jaka panowała w tankietce, Szubański o tym wspomina w PBP w 1939 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale cały czołg kryto minią, potem szaropiaskowym, a potem dodawano plamy brązowe i zielone. W 7TP więc luk powininen być szaropiaskowy, bo cały czołg taki jest (jak będzie na zielono to też błędu nie będzie). Niemniej wnętrze jest jasno szare.

 

O tych lukach w tks to nie wiem, na ile było to spowodowane ciasnotą, a na ile dymem z k.m.. TKS nie miał wentylacji (dlatego też nie przyjęła się wersja z działkiem Puteaux). Panzery niemieckie, według wspomień Polaków też miały otwarte luki, bo się załogi dusiły od dymu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a oto porównanie zdjęć kamo na współczesnym WZ-34 i kolorowym zdjęciu z września 39. Kamuflaż wydaje się identyczny. Kolory jasno szaro piaskowy, charakterystyczny ciemno brązowo czerwony, i jasna zgniła zieleń wpadająca w brąz. 41baf0a85195f512.jpg14df203c4ec776b3.jpg Żródło fotek forum odkrywcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto moja próba dostosowania kolorów do tego kamuflażu.

Próba robiona na złomie wieży Vickersa. Farby nakładane grubo pędzlem. normalnie kamo będę nakładał aerografem. Chodziło tylko o dobór kolorów.

347f7e6943b2cc33.jpg

4ff89f5bbaa0ea72.jpg

28026d6b82ea36a9.jpg

 

P.S Jeżeli masz w głębokim poważaniu, że rozwalasz stronę innym, to daruj sobie wstawianie obrazków.

gulus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Dla zainteresowanych. Szaropiaskowy to sand flat model master 1706 plus kilka kropel jasno szarego light ghost gray również model master. Ta zgniła zieleń wpadająca brąz to humbrol 84. Ciemno brązowo czerwony to humbrol 70 mieszany z czarnym matowym aż do uzyskania odpowiedniego odcienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do malowania kamo na włazach czołgów i tankietek, to tak, był to kolor podstawowy szaropiaskowy, co do otwierania ich podczas warunków bojowych, to dym również miał duży wpływ, widziałem na filmiku, jak w jednej tankietce (rekonstrukcja) usiadło dwóch "typów" i jeden walczył z karabinek - strzelał sobie, to nie dziwie się, że otwierali górne klapy, cały czas waliłby głową o "dach", no chyba, że jakieś szczupłe 1.60 miało by lekkie luzy.

Co do kamo na wieży Vickersa, to jest ono chyba ok, ja dałem za ciemną zieleń u swego 7TP i wash ściemnił barwy szaropiaskowego i brązu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widd, czy jesteś przekonany, że kolor zielony ochronny i oliwkowa zieleń z kamo to ten sam kolor?

 

Profesjonalni autorzy literatury mają wątpliwości ze wskazaniem na NIE.

Zauważ, że ta oliwkowa zieleń jest stosunkowo jasna. Natomiast zieleń ochronna z prototypów czołgów jest ciemniejsza. Tak samo ciemniejsze są samochody (jeśli były malowane również zielenią ochronną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"P.S Jeżeli masz w głębokim poważaniu, że rozwalasz stronę innym, to daruj sobie wstawianie obrazków.

gulus "

Wstawianiem zdjęć zajmuje się mój brat, bo komputer to niestety to nie moja działka. Ale jeżeli coś komuś przez to namieszał to przepraszam i dostanie po uszach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widd, czy jesteś przekonany, że kolor zielony ochronny i oliwkowa zieleń z kamo to ten sam kolor?

 

Profesjonalni autorzy literatury mają wątpliwości ze wskazaniem na NIE.

Zauważ, że ta oliwkowa zieleń jest stosunkowo jasna. Natomiast zieleń ochronna z prototypów czołgów jest ciemniejsza. Tak samo ciemniejsze są samochody (jeśli były malowane również zielenią ochronną).

Szczerze mówiąc, ja widze zasadnicze różnicę między zielenią oliwkową, a zielonym ochronnym. Zielonym kolorem ochronnym jest np. pomalowany ten model:

 

018a891ac3b12eb4med.jpg®

Źródło foto: Skala72®

 

PS. Kolego, popraw tą swoja wspaniałą fotkę !!!!

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widd, czy jesteś przekonany, że kolor zielony ochronny i oliwkowa zieleń z kamo to ten sam kolor?

 

Chodziło mi o jeden i ten sam kolor, może się źle wysłowiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Znawca" przedstawia:

03.jpg

1200420041_7tpcopy.jpg

79regimentgebirsgartilecl6.jpg

100 razy już było ale wrzucam dla porównania, zdjęcie H.Jagera, najprawdopodobniej z okolic Tomaszowa Lubelskiego.

To już wersja "poprawiona" zdjęcia, z forum odkrywcy, kolory wyraźniejsze.

polish_armored_car_copy4xxnowy1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dzisiaj przeglądałem forum odkrywcy i trafiłem na takie zdjęcie. Wydaje mi się że ten 7TP ma na wieży czterobarwny kamuflaż. A może to tylko złudzenie. Co sądzicie. 2381add3d38c21dc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.