Skocz do zawartości

IJN Mikasa 1:350 by Hasegawa


Marcin Rogoza

Rekomendowane odpowiedzi

... jak całość pokryję lakierem to nie będę chciał uszkodzić powłoki, szczególnie, że ta pudełkowa chryzantema przyklejona jest na CA.

Myślę, że nie taki diabeł straszny ja go malują... Za kilka tygodni być może stanę się posiadaczem tej blaszki - chętnie Ci odstąpię dopasowaną wymiarem chryzantemę.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 406
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

th_mikasa_248.jpg

Za kilka tygodni być może stanę się posiadaczem tej blaszki - chętnie Ci odstąpię dopasowaną wymiarem chryzantemę.
Zacna propozycja Zwłaszcza, że "blaszkowa" będzie wyglądała prawdopodobnie dużo ładniej - a przynajmniej nie tak "pancernie".

Ta dziura na drugim zdjęciu z kalkami to burtowa wt?

 

pod wrażeniem,

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Ta dziura na drugim zdjęciu z kalkami to burtowa wt
Takie dziury są po dwie na każdej burcie - nie wiem do czego służyły - może jakieś przelewowe...

 

No, dobra zostałem zniszczony i jeszcze się nie podniosłem, jeszcze zanim pojawiła się galeria.
Nie poddawaj się , do końca relacji jeszcze kilka odsłon pozostało - teraz trwa brudzenie poszycia i burt.

 

Na zdjęciu stan obecny ale jeszcze nie końcowy - trwa sukcesywne usuwanie "brudów" tak by nie były one tak kontrastowe. Część podwodna kadłuba mniej więcej jest "na gotowo" - walka trwa z burtami. W następnej kolejności - jak światło dzienne będzie lepsze - będę zabierał się za nadbudówki i artylerię główną.

 

mikasa_251.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dziura na drugim zdjęciu z kalkami to burtowa wt

Takie dziury są po dwie na każdej burcie - nie wiem do czego służyły - może jakieś przelewowe...

Są to 4 burtowe wyrzutnie torpedowe kalibru 381 mm. Standardowe wyposażenie pancerników tamtej ery.

 

Podobają mi się rdzawe, pionowe zacieki na podwodnej części kadłuba. Czy będziesz robił delikatne poziome zabrudzenia na i pod linią wodną (scum lines)?

 

W jaki sposób planujesz malować bulaje?

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Są to 4 burtowe wyrzutnie torpedowe kalibru 381 mm. Standardowe wyposażenie pancerników tamtej ery.
A to o tym to nie miałem pojęcia - dzięki za info.

 

Czy będziesz robił delikatne poziome zabrudzenia na i pod linią wodną (scum lines)?
Nie przewidywałem tego - prawdę mówiąc to nie mam pomysły, jak to zrobić by wyglądało realnie - może jakiś wash z odcieni zielonego ???

 

W jaki sposób planujesz malować bulaje?
Chyba zapuszczę ciemny grafit z Valleyo - przynajmniej taki jest plan na chwilę obecną
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób planujesz malować bulaje?

Chyba zapuszczę ciemny grafit z Valleyo - przynajmniej taki jest plan na chwilę obecną

Brzmi nieźle. Proponuję po wyschnięciu ciemnego grafitu zapuścić je jakimś gęstym i mocno błyszczącym lakierem bezbarwnym - powstaną imitacje szyb.

 

 

Czy będziesz robił delikatne poziome zabrudzenia na i pod linią wodną (scum lines)?

Nie przewidywałem tego - prawdę mówiąc to nie mam pomysły, jak to zrobić by wyglądało realnie - może jakiś wash z odcieni zielonego ???

Może zerknij do moich warsztatów z V-105 i Alfą - używałem jasnoszarej kredki. Jako ołówka - rysowałem linie na kadłubie oraz startej - wcierałem ją tuż pod linią wodną. Do takich zabaw będziesz jednak potrzebował matowej powierzchni farby pod linią wodną - nie wiem czy taki efekt Cię interesuje.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie styrana Mikasa!

 

Co do brudzenia - faktycznie, przydałoby się scum-line.

 

Gratulacje! Już widać, że Twój model będzie wspaniale się prezentować - jak prawdziwy, zmęczony ciężkimi bojami okręt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dziura na drugim zdjęciu z kalkami to burtowa wt

Takie dziury są po dwie na każdej burcie - nie wiem do czego służyły - może jakieś przelewowe...

Są to 4 burtowe wyrzutnie torpedowe kalibru 381 mm. Standardowe wyposażenie pancerników tamtej ery.

 

Podobają mi się rdzawe, pionowe zacieki na podwodnej części kadłuba. Czy będziesz robił delikatne poziome zabrudzenia na i pod linią wodną (scum lines)?

 

W jaki sposób planujesz malować bulaje?

 

Pozdrawiam,

Marek

 

A ja sie z tobą kolego nie zgodze

Są to zwykłe kingstony

 

Po pierwsze nikt nie umieszczałby WT przy wale a tym samym w maszynowni to nielogiczne, niepraktyczne i niebezpieczne

Po drugie jak myslicie skąd sie bierze chłodzenie do maszynowni własnie przez takowe otwory!!

Po trzecie gdzie masz zewnętrzne pokrywy ???

toć w takiej konfiguracji w czasie ładowania masz pełne ciśnienie w maszynowni ładną rurką 381 mm praktycznie niedoopanowania !!!

 

stosowano WT nad powierzchnią wody a jedynie zdarzały sie WT na dziobie pod tak zwanym taranem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nikt nie umieszczałby WT przy wale a tym samym w maszynowni to nielogiczne, niepraktyczne i niebezpieczne

Że jest to niepraktyczne i niebezpieczne zorientowano się w ciągu następnych paru dekad (choć nie do końca - vide Hood ).

Ponieważ nie posiadam przekroju samej Mikasy posłużę się rysunkami jej równieśników, tak jak Mikasa, zbudowanych w Wielkiej Brytanii. Kolejno:

 

Yashima

mikasa1.jpg

Na czerwono zaznaczyłem położenie podwodnych rur torpedowych (tu małe sprostowanie - chodziło o kaliber 18 cali czyli 457 mm, 15 calowe (381 mm) rury torpedowe zainstalowane były w rosyjskich pancernikach). Na szaro pomieszczenie maszynowni.

 

i Asahi

mikasa2.jpg

Podwodne, burtowe rury znowu na czerwono. Dziobowa wyrzutnia tym razem nad linią wodną.

Legenda po rosyjsku głosi: 6 - Pomieszczenia burtowych aparatów torpedowych oraz komory przechowywania torped.

 

Panowie Jentschura, Jung i Mickel w swojej sztandarowej pozycji dotyczącej IJN "Warships of the IJN 1869-1945" podają, że na uzbrojeniu Mikasy były właśnie 4 podwodne, burtowe aparaty torpedowe.

 

Po drugie jak myslicie skąd sie bierze chłodzenie do maszynowni własnie przez takowe otwory!!

Owszem, czasami można na zdjęciach stoczniowych dojrzeć czerpnie wody zaburtowej, ale są one raczej rozmieszczone w pobliżu maszynowni i kotłowni. Nawiasem mówiąc to jeden z ciekawszych detali każdego okrętu, a jest baaardzo słabo udokumentowany.

 

Po trzecie gdzie masz zewnętrzne pokrywy ???

toć w takiej konfiguracji w czasie ładowania masz pełne ciśnienie w maszynowni ładną rurką 381 mm praktycznie niedoopanowania !!!

Hasegawa nie dała...

mikasa3.jpg

 

Czy dysponuje ktoś może fotką faktycznych kingstonów? Oczywiście wiem, że są takowe zawory ale nigdy ich nie widziałem na fotografiach.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dysponuje ktoś może fotką faktycznych kingstonów? Oczywiście wiem, że są takowe zawory ale nigdy ich nie widziałem na fotografiach.

 

Pozdrawiam,

Marek

 

Kingston to nie tylko zawory i jest kilka typów

 

Rura wspawana w kadłub zakończona zaworem

Skrzynia kingstonowa to to dosłownie skrzynka wspawana w kadłub we skrzyni moze byc kilka wyjść na różne systemy ale zawsze bezpośrednio na skrzyni jest zawór-zawory odcinające za zaworem juz sie mówi o lini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Widzę, że temat lekko dyskusyjny - wklejam rycinę z jakiegoś rosyjskiego opracowania - tam z kolei jest mowa o 18" wyrzutniach w licznie 4 szt...

 

mikasa_252.jpg

 

 

EDIT: Przyglądnąłem się modelowi i powiem, że otwory w podwodnej części są w innych miejscach niż sugerowane wyrzutnie torped...

mikasa_253.jpg

 

Zatem, w obliczu argumentów, skłaniałbym się tezie, że otwory zaproponowane przez Hasegawę w tym modelu to otwory do kingstonów.

 

EDIT:

mikasa_254.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzbrojenie Mikasy

 

Armament:

* 4 × 12-inch (305 mm) 40-calibres guns (originally);

* 4 x 12 inch 45-calibres (from 1908)

* 14 × QF 6 inch (152 mm) guns (casements)

* 20 × 3-inch (76 mm) guns

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_battleship_Mikasa

Wygląda na niekompletne dane. Co tu dużo mówić:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mikasa - Polska wersja Wikipedii i mamy Mikasę z 4 rurami torpedowymi.

 

Marcinie, rysunek z Janes'a, który przedstawiłeś jest raczej szkicem a nie planem - ciężko go uznać za wiarygodne źródło. Zwróć uwagę, że sam mostek jest na obu rysunkach w róznym miejscu...

 

Tabliczka sprzed samej Mikasy w Yokosuce:

mikasa07b.jpg

http://www.midwaysailor.com/mikasa/index.html

Ostatnia pozycja na liście - 4x45 cm - po liczbie i kalibrze sądzę, że chodzi o wyrzutnie. Krzaczków niestety nie czytam.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rzeczywiście sie pokrywają to WT

ale który rysunek własciwy to ciekawostka

 

jeśli bym montował WT na burtach to raczej zdala od Komór amunicyjnych wiec bardziej optuje za ułożeniem z modelu

wypadało by zrobić wtedy pokrywy chyba żeby przyjąć że są otwarte i gotowe do strzału z tego co widze są to zasuwy więc zaden ich element w pozycji otwartej nie wystaje za burte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze pieczone, nie sądziłem, że niewinną uwagą

Ta dziura na drugim zdjęciu z kalkami to burtowa wt?

wywołam "awanturę" na prawie 2 strony...

Ale za to jakie ciekawe planiki można zobaczyć... Swoją drogą, do wikipedii, jako miarodajnego źródła, to podchodziłbym raczej sceptycznie, choćby przez wzgląd na powyższą sytuację. Wydaje mi się, że opracowania drukowane na razie są bardziej sprawdzone i po prostu dokładniejsze - choć to, oczywiście, rzecz względna (vide - pozycje Wydawnictwa Militaria ).

 

Kłaniam się serdecznie,

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale który rysunek własciwy to ciekawostka

Wydaje mi się, że ten rysunek z instrukcji modelu jest dardzo dokładny i wiarygodny (w końcu z siedziby Hasegawy jest stosunkowo blisko do Yokosuki ). Szkice z Janes'a miały za zadanie z grubsza przedstawić sylwetkę okrętu oraz ogólnie zaznaczyć jego uzbrojenie. Nie traktowałbym ich w żaden sposób jako pomocne przy detalizacji modelu. Przejrzałem dodatkowo wzdłużne przekroje ówcześnie budowanych pancerników w Wielkiej Brytanii (R.A. Burt - British Battleships 1889-1904) i większość z nich miała podwodne, burtowe wyrzutnie torpedowe w miejscu podobnym jak w Mikasie - na zewnątrz wież artylerii głównej. Rzekłbym standaryzacja myśli technicznej.

 

Obejrzałem również jeszcze raz fotki modelu Marcina i wyrzutnie torped wydają się być praktycznie w tych samych miejscach co na rysunku z instrukcji. Można pomyśleć o dorobieniu im zasuw - teraz wyglądają trochę jak gotowe do strzału.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Przejrzałem dodatkowo wzdłużne przekroje ówcześnie budowanych pancerników w Wielkiej Brytanii (R.A. Burt - British Battleships 1889-1904) i większość z nich miała podwodne, burtowe wyrzutnie torpedowe w miejscu podobnym jak w Mikasie - na zewnątrz wież artylerii głównej. Rzekłbym standaryzacja myśli technicznej.

No to można przyjąć w tej sytuacji, że doszliśmy do jakiegoś konsensusu - przy tej okazji przynajmniej dowiedziałem się o kingstonach

 

Można pomyśleć o dorobieniu im zasuw - teraz wyglądają trochę jak gotowe do strzału.

Tak się nad tym zastanawiam - jeśli już zdecydowałbym się na montaż takich zasuw to raczej powinny się znaleźć wewnątrz otworów. Hamuje mnie fakt, że podwodna część jest już przygotowana praktycznie na gotowo (czeka na lakierowanie), a każda ingerencja mogłaby spowodować dodatkowe komplikacje, domalowania etc. Nie chcę się zagrzebywać w nieskończoność w przeróbkach i drobnych naprawach, dlatego te otwory zostaną tak jak są.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkamucha to nie awantura a dyskusja !!
Dlatego też
"awanturę"
- w cudzysłowiu . Jakie te ludzie ostatnio nerwowe...

Prawdę powiedziawszy, takie "ożywienie" dyskusji było bardzo przydatne, przynajmniej dla mnie - obejrzałem sobie ciekawe planiki, a przyznam, że na wiadomościach Marka i innych trochę już skorzystałem.

 

Wasze , Panowie

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Mikas-y ciąg dalszy...

 

Nałożony lakier matowy Gunze na podwodną część kadłuba - model powędrował już na docelową podstawkę...

 

mikasa_255.jpg

mikasa_256.jpg

 

Poprzylepiało się nieco paproszków - może uda mi się ich jakoś pozbyć

 

Do wykonania jeszcze:

- pomalować bulaje

- wash na nadbudówki, artylerię

- montaż artylerii głównej

- montaż resztek olinowania

- montaż szalup na żurawikach rufowych

- montaż bander

- montaż kół ratunkowych

- montaż tabliczki z nazwą okrętu na balkonie rufowym

- lakier matowy na całość

- wykonanie i montaż tabliczki opisowej na podstawce

 

Życzę dalszych wrażeń wizualnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.