Skocz do zawartości

C4P/I MarS 1:72


Andrzej_LK

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 172
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

jestem pod wrażeniem dynamicznego rozwoju wątku, miło mi, że się interesujecie, zaglądacie tu i dyskutujecie. oczywiście, że brak w moim modelu jaszcza i jestem tego świadom od (prawie) początku. czekałem kiedy padnie to pytanie. po prostu skapitulowałem bo robienie go od podstaw przekracza moje możliwości czasowe. mój zamysł to pojazd, któremu skończyło się paliwo podczas odwrotu do Rumunii lub na Węgry. jaszcz został gdzieś po drodze, może został zniszczony podczas nalotu.

rzeczywiście, jak napisał Jarekk bogactwo wersji było zdumiewające. ławki w odmianie, którą robię są rzeczywiście bardzo wysoko - jak oni na tym siedzieli? przymierzam się do małej podstawki żeby jednak zakończyć moją przygodę z C4P w przewidywalnej przyszłości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uh, gdyby zebrać do kupy wypowiedzi z ostatnich godzin to wyszłaby całkiem dobra monografia albo artykuł naukowy. To już prawie "reverse engineering". Ja wymiękam póki co ale czytam bo to ciekawe

No i czekam na postępy przy samym modelu.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli punkt dla mnie - agregat prądotwórczy, punkt dla Was to nie warsztatowy wóz tylko dla art plot. To zdjęcie z defilady ledwo kojarzę, ale faktycznie tokarkami to nie bardzo można straszyć.

Fajna ta wersja ciągniczka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż nie wiem co Jarekk ma na mysli prezentujac zdjęcie powyzej, moim zdaniem patrząc na układ skrzyni ładunkowej to nie ciagnik tylko samochód polgosienicowy wz 34. A tak szczerze mówiąc przymierzam sie od jakiegos czasu do zestawu C4P +jaszcz+Schneider i do tej pory w kwestii samego ciagnika wszystko było oczywiste lecz teraz coraz więcej mam watpliwosci jesli chodzi o skrzynie ładunkowa pewno zywica S-Model jeszcze dlużej w szafie polezy.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekk, dziękuję, dla mnie to wygląda na C4P a jeśli nie to przynajmniej widać, jak mógł wyglądać stelaż. jarusgoral - skrzyń na ciągnikach był dostatek.. trzeba się po prostu zdecydować, która wersja jest godna modelu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jendrass1 wracając się nieco, ja komunikowałem wcześniej, że chodzi o Ursusa A i pytałem się czy coś takiego występuje w C4P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając na uwadze, że sporo modeli C4P z S-Model czeka w kolejce do "sklej mnie" zastanawiam sie jak on wyglądał w wersji do armaty 75 mm? Może to była niszowa produkcja dla 10BK(zm)? Ciągników wyprodukowano dużo, jednak tej wersji zdjęć z eksploatacji praktycznie nie ma (jedno zdjęcie od Maczka a pozostałe to jednak z testów bardziej armaty niż ciągnika "modelowego/prototypu). Ten od Maczka ma widoczne poręcze/oparcia. Pozostaje też sprawa skrzyń na pace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astanawiam sie jak on wyglądał w wersji do armaty 75 mm? Może to była niszowa produkcja dla 10BK(zm)? Ciągników wyprodukowano dużo, jednak tej wersji zdjęć z eksploatacji praktycznie nie ma (jedno zdjęcie od Maczka a pozostałe to jednak z testów bardziej armaty niż ciągnika "modelowego/prototypu). Ten od Maczka ma widoczne poręcze/oparcia. Pozostaje też sprawa skrzyń na pace. Confused

 

Nie może być mowy o niszowej produkcji tylko dla 10BK, 16 dam dla tej Brygady wystawił 1pam ze Stryja, identyczny wystawiony był dla WBPM, wiadomo iż 16dam miał sprzęt typowy (C4P, Fiaty itd) dywizjon dla WBPM sprzęt mieszany, oba dywizjony miały po jednej baterii armat 75mm. Wiemy że cały sprzęt tego typu 10BK przekazała na Węgrzech stąd brak zdjęć tego zestawu w rękach niemieckich. Co do samych zdjęć znalazłem kilka fotek z defilady na Polach Mokotowskich ale tam 75ciągnione sa przez Citroeny-Kegrasee, sa jeszcze dwa zdjęcia Schneiderek 16dam z Węgier ze słabo widocznymi C4P na drugim planie, mam je tylko w bardzo małej rozdzielczości jesli ktoś będzie miał takowe w większej mozna coś wyciągnąć z nich. Na tych poniżej tylko cos majaczy

schn2.jpg

wegr5_copy9.jpg

żródło: www.odkrywca.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc "niszowa produkcja" miałem na uwadze produkcję oczywiście tylko dla 1 pam w Stryju a nie 10BK(zm). To była jedyna jednostka stosująca C4P do holowania 75 mm armat. W dywizjonie było 8 dział/haubic (18 ciągników ?). Wszystkich podwozi kołowo-gąsienicowych wykonano prawie 400. Ok. 20/400 to jednak mało. A jeśli ciągniki do haubic 100 mm były inne niż do armat 75 mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno czytałem raport dowódcy 1pam bodajże z maja 1939 dotyczący sprzętu samochodowego w tymże pułku w tym okresie, pisze ona min o sprzęcie typowym (chodziło o pojazdy marki PF różnych wersji oraz C4P). Sądzę iż C4P z krótką skrzynia był sprzętem typowym dla armat 120mm świadczy o tym duża ilość zdjęć właśnie tej wersji ciągnika z tym działem, natomiast typowym dla 75 i 100mm był ciągnik z tajemniczymi skrzynkami i dłuższa skrzynia ładunkowa. Natomiast określenie produkcji niszowej tej wersji ciągnika wydaje mi się mało słuszne ponieważ jeszcze mniejsze serie specjalistycznych można znaleźć, chociażby sanitarka czy słynny pojazd strażacki ze Lwowa. Pojazdy warsztatowe czy pojazdy dla art.plot szczególnie te z baterii reflektorów tez nie były produkowane w dużych seriach. Zdjęcie które zamieściłem powyżej, to drugie, jakby majaczył tam tył C4P z drewnianą kabiną i właśnie tajemniczymi skrzynkami z poręczami na skrzyni ładunkowej, jeśli się nie mylę mamy dwa zdjęcia C4P z 16 dam jeden z 75mm drugi ze 100, oba w zestawie ciągnik+jaszcz+działo więc mogłoby to potwierdzić tezę iż wersja w tym dywizjonie była taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniałem wcześniej, zdjęcia ze Stryja wydają się być testowaniem prototypu tej wersji ciągnika, armata jeszcze na drewnianych kołach nawet nie ma "wrotek". Zazwyczaj prototypy różnią się od serii produkcyjnej. Na serii zdjęć ze Stryja mamy do czynienia z tym samym egzemplarzem, dwa zdjęcia z września prezentują odmienne "seryjne" egzemplarze. Pozatym na zdjęciu z Węgier widać jeszcze podwyższenie burty jakby oparcie dla siedzących, takie samo jak na zdjęciu z Halicza, zas skrzynki wydają się mieć wysokość ławek, zaś same poręcze którymi te skrzynki sa zwieńczone mają wysokość burt bez podwyższeń. Ponadto widać wyraźnie tylko dwa pałąki stelaże dla plandeki, nie zaś trzy jak w samochodzie kołowo-gąsienicowym wz34.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nasi wojacy dość luźno podchodzili do ułożenia bieżnika na kołach

oto sokole oko! a ja zestaw przerabiałem, żeby nikt się nie czepiał tymczasem producent po prostu zrobił wersje polską

a tak powazneij to ugrzęzłem na etapie podstawki (dosłownie) ale wychodzę na prosta, za parę dni coś pewnie pokażę. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno czytałem raport dowódcy 1pam bodajże z maja 1939

ależ jaruś ... wstydź się ;)

 

schn2.jpg

Po prawej widać wóz z burtami podwyższanymi deskami (oparcia). Pewien nie jestem ale ten ciągnik po lewej nie ma opuszczonej burty, coś wisi wzdłuż paki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

maj na uczelni to nie jest dobry czas na modelarstwo zrobiłem podstawkę

makieta.jpg

i zabrałem się do sadzenia trawy...

grass.jpg

dobrze, że nie wymysliłem boiska piłkarskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trawka jest produkcji Fallera - trzeba ją tylko pociąć, uformować i posadzić... czyli sprawność ogrodnika. chociaż jakiś pędzelek też wcisnę. przy okazji chce przetestować sadzenie zieleniny bo cały czas marzy mi się jakiś czołg jadący przez zboże pod Kurskiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.