Skocz do zawartości

Revell 1/350 Bismarck


skell

Rekomendowane odpowiedzi

właśnie chodzi mi o środkową część kadłuba lewej burty najlepiej z taśmą maskującą bo chyba popełniłeś błąd przy maskowaniu. Dlatego chciałem zobaczyć fotke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tymczasowo faktycznie, znaki rozpoznania lotniczego zakrywane były brezentem, lecz po wyjściu okrętu na Atlantyk swastyki były najprawdopodobniej zamalowane 22 maja 1941 (na podstawie zrekonstruowanego dziennika - http://www.kbismarck.com/archives/bs-ktb.zip) i taką właśnie wersję przyjąłem w moim modelu.

 

Popieram Twoją decyzje. Na burzliwym Atlantyku pozrywało by te brezenty. Czekam na kolejne fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okonek, dzięki za info.

 

...ze strony merytoryczno-historycznej, chcę poruszyć temat dodatkowych plotek 20mm przy rufowym stanowisku kierowania oginiem.

W sieci znajdujemy wiele modeli Bismarcka w malowaniu z operacji, które mają pominięte plotki na górnym pokładzie rufowym, lub ustawione na standardowej lawecie morskiej.

Większość publikacji jakie widziałem, albo pomija ten temat, albo na planach sugeruje użycie stojących "dwudziestek" takich jak w pozostałej części okrętu.

 

W modelu Revell'a zaproponowano lawety lądowe dla dodatkowych plotek, zaintrygowany tym faktem (kto ma rację?) zacząłem szukać informacji na ten temat. Potwierdzenie wersji zaproponowanej w Bismarcku Revella znalazlem w Encyklopedii Okrętów Wojennych nr 017 Aj-Press'u. Jest tam wzmianka o instalacji dodatkowych dwudziestek plot na lawetach lądowych przed operacją Rheinubung, jak też plany okrętu, które to potwierdzają.

 

Jako iż jest to jedyna znana mi publikacja dotycząca tematu, szukam kolejnych źródeł informacji, aby potwierdzić wersję z lawetami lądowymi (jako najbardziej prawdopodobną) lub ją odrzucić.

BTW - co do E.O.W.#17 AJPress' u - nie zgadzam się z przyjętą przez nich wersją dotyczącą malowania okrętu w jego ostatnich dniach.

 

 

kzugaj, na specjalne życzenie, lewa burta:

IMG_2034_zps158e52a3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za fotke Skell. Widze na tym ujęciu że wszystko jest ok. Chodziło mi dokładnie o te środkowe pasy. Na kadłubie jest załamanie tych pasów a na wcześniejszej fotce nie było tego widać. Przypuszczałem że nie popełniłeś tego błedu ale zrozum chciałem sie tylko upewnić. Zwracam chonory.

Pozdrawiam

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieże oblaszkowane...

 

IMG_2030_zps20cf8051.jpg

 

IMG_2029_zps95544fa1.jpg

 

IMG_2032_zps759d0f24.jpg

 

...właściwie to nie do końca oblaszkowane, brakuje jeszcze handraili - ciągle szukam odpowiednich zdjęć wieży Bruno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wallace

- co do czystości - niestety, nie zawsze jestem usatysfakcjonowany z efektów mojej pracy pod tym wzglęcem...

 

Malowania kadłuba, ciąg dalszy:

Kadłub pomalowany białą farbą i (po wyschnięciu) zamaskowany.

 

IMG_2034_zps158e52a3.jpg

 

Pasy kamuflażu bałtyckiego ukończone:

 

IMG_2036_zpse2e806a4.jpg

 

Później poszedł "panzer grau" na dziób i rufę.

 

IMG_2039_zps83762a5d.jpg

 

Z maskowania pozostały na kadłubie kompletne "false wave'y" na dziobie i połowiczne na rufie zakrywając białą farbę.

 

Następnym krokiem będzie zamalowanie kamuflażu tak aby ogólny jego zarys przeświecał spod głównego koloru kadłuba.

 

Trzymajcie kciuki.

 

BTW ... a mógłbym od razu machnąć wszystko na szaro i już.... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mógłbym od razu machnąć wszystko na szaro i już.... ;-)

 

Mógłbyś ale patrząc na to jak podchodzisz do tego modelu później byłbyś niezadowolony. Zresztą fotki na stronie, którą sam już pokazałeś mówią, że wybrałeś dobrą drogę

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okonek

Mógłbyś ale patrząc na to jak podchodzisz do tego modelu później byłbyś niezadowolony

...żartowałem... ;-)

 

Według mnie należy oddać jak najbardziej się da sposób malowania oryginału tak aby osiągnąć zadawalające efekty. Tym bardziej, że w tym konkretnym przypadku można tylko domniemywać jaki był kolor "prześwitującego" kamuflażu bałtyckiego.

 

Wallace

Co do zbliżeń - niewiele będzie widać na zbliżeniu - nie omieszkam wrzucić szczegółów po ukończenia malowania oraz naniesieniu weatheringu/wateringu ;-).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff... Uporałem się z zamaskowywaniem/odmaskowywaniem, zamalowywaniem/odmalowywaniem, wstępnym washem i śladami eksploatacji.

 

Efekt poniżej:

 

sterburta

 

IMG_2049_zps3e21ee04.jpg

 

bakburta

IMG_2050_zpsfbacd6e7.jpg

 

Obiecane zbliżenia:

 

IMG_2051_zps5bee4f1b.jpg

 

IMG_2052_zps8ab6b1ea.jpg

 

IMG_2054_zpsd1e325da.jpg

 

IMG_2055_zpsc7c55121.jpg

 

IMG_2057_zps243dbc9b.jpg

 

Teraz czeka mnie maskowanie oraz malowanie części podwodnej....

....i na podstawkę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie kupiłem blaszki do Tirpitza.

Tak jak kzugaj pisał - u przedstawiciela Eduard, we Wrocku.

 

Nr katalogowy to 53004 - dedykowany do modelu Tamiya.

Ja mam Academy, ale to podobno klon Tamiyi.

 

Niektóe firmy "blaszkowe" produkują blachy Bismarck/Tirpitz, Eduard robi inne.

Ponadto, inne są do Revella, inne do Tamiya.

 

Do Tirpitza jest kilka zestawów Eduarda, o różnej wielkości.

Same relingi chyba też są.

 

Te co kupiłem, kosztowały 119zł (cena katalogowa 54$) - więc chyba w dobrej cenie.

 

Zestaw składa się z czterech ramek:

 

5b326884ddae20aem.jpg 28d3b85365dd4eb3m.jpg 533d0c220b3d0cc0m.jpg 2c6c8346de069782m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodz Ci głównie o relingi to dlaczego by nie skorzystać z zestawów ogólnych - tylko z relingami (np. Eduard 99010 Kriegsmarine Railing 1/350).

Polecam stronkę www.eduard.cz - można obejrzeć blaszki i często ściągnąć instrukcję montażu w pdf.

 

okonek

Dzięki. W realu wygląda o wiele lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nie śpię, nie śpię Okręt przy nabrzeżu, ale brakuje siły roboczej...

 

A poważnie to walczę z układem wentylacji barbet. Dostosowuję to co zaproponował Eduard do "jako takiego" wyglądu wentylatorów po ostatnich modernizacjach okrętu w '41r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewielka aktualizacja, właśnie uporałem się z uchwytami na burtach wież artyleryjskich oraz skończyłem kanały wentylacyje barbet.

 

Cezar i Dora:

IMG_2120_zpsd9461505.jpg

 

Bruno:

IMG_2122_zpsdc63db80.jpg

IMG_2123_zpsb8ae8507.jpg

 

Dostosowanie blaszek Edka wymagało trochę gimnastyki, ale ogólnie jestem zadowolony z efektu końcowego.

 

BTW. chyba żaden zestaw blaszek do Bismarcka nie oferuje możliwości wykonania poprawnych wentylatorów z 1941 roku.

 

Następny przystanek - hangary oraz nadbudówka, parter.

 

Pozdrawiam wszystkich "Bismarckowców" ;-), a kilku na tym forum jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie ci idzie.

Mam taką małą uwagę. Mianowicie na wierzy bruno masz chyba zbyt głębokie rysy po szlifowaniu jak usuwałeś revelloska drabinkę ;)

Mam też do ciebie pytanko jakiej szerokości zrobiłeś pasy na kadłubie (chodzi mi o te czarne i białe).

Pozdrawiam i czekam na dalsze prace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wallace, kzugaj - dzięki za miłe słowa

 

kzugaj, co do wieży bruno (...i nie tylko bruno) - trochę się rozpędziłem z blachami i nie dopatrzyłem podrapanych burt wież (ech, praca nad modelem późną nocą), ale już się poprawiam i szpachluję

 

Niedługo zaktualizuję wątek - aktualnie w stoczni waloryzowane są ściany głównej nadbudówki ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.