Skocz do zawartości

[ Wrzesień'39] Tankietka TKS z km. wz.25 RPM 1/35


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Mamy kolejną pozycję wydawniczą skierowaną do miłośników polskiej broni pancernej sprzed '39 r.

 

TK321.jpg

 

Tank Power nr. 321 - TK-3/TK-S 1939

Janusz Ledwoch

92 strony 297x210,

11 stron kolorowych,

112 fotografii,

11 map.

Cena: 37 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że te rys. tech. są na stałem w pismach i na sztywnym kredowych papierze, a nie na grubszej kartce, a najlepiej rozkładane, tak, aby można było to normalnie rozłożyć na stole i użyć przy tworzeniu modelu od podstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to wydawnictwo militaria, to ja również nie spodziewam się "odkrycia Ameryki" w jego wydaniu.

A propos polskiej broni pancernej to w czasopiśmie "Do Broni" styczeń-luty 2009 nr 1/2009 jest dokumentacja 7TP z Centralnego Archiwum Wojskowego (!!!!) Chyba już ktoś o tym pisał, ale przypomnieć warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zamówiłem tą monografię ale szału się nie spodziewam. Skala b.dobre szkice masz w MiFach w zasadzie każdej wersji TKS. "Do Broni" z 7TP/9TP jest warte polecenia dla osób chcących zgłębić temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala w MiFach są:

- szkice TKS z wszystkich stron

- TKS wszystkie wersje z nkm w rzutach (FK-A, Solothurn i chyba Madsen)

- TK3 (jest na pewno jeden szkic z nkm, ale więcej chyba nie ma)

To mało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem (w Pelcie), widziałem (Militaria nr 321) i .... "ręce i stringi opadają".

 

To nie jest żadna monografia TK-3/TKS!

Plany - 0, rysunki - 0, przekroje - 0.

Książka zawiera tylko opis działań bojowych pododdziałów wyposażonych w tankietki. Zdjęć nowych ... jak na lekarstwo.

Na podstawie zdjęć z Internetu (patrz Odkrywca) i książki R. Szubańskiego „Polska broń pancerna w 1939” można sobie samemu napisać taką książkę na komputerze.

 

Rozpoczynam oficjalny bojkot publikacji wydawnictwa Militaria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam po dłuższej przerwie.

 

 

Za moim oknem szaro i ponuro (w taką pogodę najlepiej mi się modeluje).Trzeba wkońcu coś ruszyć z robotą, a więc zauważyłem następną wpadkę RPM-u.

 

Otóż w przednim kole napędowym widoczne jest 6 śrób(?)

 

IMG_6358.jpg

 

( skan od kolegi Jendrasa)

 

 

W modelu jednak jest ich 8

 

P1040033.jpg

 

Srób przy zębach powinno natomiast być 12 a w modelu jest 15.

 

Trzeba to jakoś usunąć i przykleić od nowa w mniejszej ilości.

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam uzależnionych lepiaczy plastiku

 

Przeglądając zdjęcia i relacje z budowy zauważyłem, że chyba nikt nie podjął się wykonania skręcanych śróbami listw, które łączyły płyty podwozia.

 

Zainspirowany wspaniałą relacją kartonowej tankietki w skali 1:25

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=11492&highlight=tks

 

Ja postanowiłem podjąć to brzemie

 

A oto efekt mojej dotychczasowej pracy:

 

P1040034.jpg

P1040035.jpg

 

Proszę nie zwracać zbytnio uwagi na rozmiary i kształt łbów śrób-i tak będą mało widoczne po pomalowaniu oraz zasłonięciu szpargałami (wnętrzem).

 

A oto mój "workbench" (ręka mi zadrżała)

 

P1040036.jpg

 

Aha, nie myślcie, że idę już spać, o nieee po to są wakacje żeby odpocząć i zrelaksować się nad czymś miłym i przyjemnym

 

A więc do zobaczenie.

 

 

EDITOS

 

A więc listwy skończone (została jedna na środku ale ją wkleją dopiero po zrobieniu podstawy pod silnik i skrzynie biegów).

 

P1040037.jpg

P1040038.jpg

 

Oprócz tego dziś (wczoraj ) zrobiłem sobie szablony błotników, które wykonam z blaszki.

 

A teraz udaję się do łóżeczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filipie chylę czoła, kawał dobrej roboty. Nie wiem tylko czy tektura to najlepszy materiał - lubi się rozwarstwiać, jest nierówna i ma "kłaczki", to wszystko wyjdzie przy malowaniu. Łby śrub co prawda nie są jak oryginalne (i wyglądają na ciut za duże) ale całość prezentuje się profesjonalnie.

Gratuluję i czekam na dalsze efekty prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tektura, czy karton, to bardzo dobrym materiał. Trzeba tylko odpowiednio go zaimpregnować. Można to zrobić za pomocą Caponu, lub kleju cyjanoakrylowego. Tak zaimpregnowaną tekturę szlifujemy drobnym papierem. Kłaków nie ma, karton nie rozwarstwia się i przyjmuje właściwości zbliżone do plastiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, pytanie tylko czy Filip wcześniej zaimpregnował karton. Widać plamy po kleju więc chyba nie. Poza tym tektura nie wygląda na równą, ale to już totalny detal, który i tak zniknie w ciemnym wnętrzu wozu, no problem.

Filip czy te kulki-nity są jednakowej wielkości ? Jakiej szerokości są kątowniki ? Chyba lepszy byłby cienki polistyren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ciekawie. Czym robiłeś nity?

 

Są to takie małe kuleczki do ozdabiania paznokci.Próbowałem różnych sposobów: wygniatać w miękkiej blaszce, wybijać igłą lecz żaden ze sposobów nie wyglądał satysfakcjonująco.

 

Filipie chylę czoła, kawał dobrej roboty. Nie wiem tylko czy tektura to najlepszy materiał - lubi się rozwarstwiać, jest nierówna i ma "kłaczki", to wszystko wyjdzie przy malowaniu.

 

Tekturka była klejona do plastiku klejem Tamiya Extra Thin.Klej bardzo dokładnie nasączył tekturę.Wszystko spoiło się ładnie i wspomniane rozwarstwianie i "kłaczki" mam z głowy.

 

Łby śrub co prawda nie są jak oryginalne (i wyglądają na ciut za duże)

 

Ze kształtu i wielkości łbów zdaję sobię sprawę.

 

ale całość prezentuje się profesjonalnie.

Gratuluję i czekam na dalsze efekty prac.

 

Usłyczeć te słowa od specjalisty jest motywacją do dalszych działań

Dziękuję

 

Ok, pytanie tylko czy Filip wcześniej zaimpregnował karton.

 

Tamiya Extra Thin to moim zdaniem bardzo dobry impregnator.

 

Widać plamy po kleju więc chyba nie.

 

Zdjęcia zrobiłem zaraz jak skończyłem prace więc klej jeszcze do końca nie wysechł.

 

 

Filip czy te kulki-nity są jednakowej wielkości ? Jakiej szerokości są kątowniki ? Chyba lepszy byłby cienki polistyren.

 

Wielkość kuleczek jest raczej jednakowa (choć w opakowaniu nie wszystkie są takie same więc mogą się zdarzyć nieścisłości w rozmiarze).

 

Szerokość kątownikó to 1mm.

 

Co do poliestyrenu to martwiłem się, że nie poradzę sobie w równym cięciu stąd karton.

 

Dziękuję wszystkim za miłe słowa i za zainteresowanie.

Wasze słowa są dla mnie motywacją do dalszego działania i detalowania

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.