Skocz do zawartości

LE GLORIEUX HELLER 1:150


ryszardb

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 254
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

pasjonujące

wystarczająco trudny wydaje mi się parter do zrobienia (tak by wszystko było w miarę równo i nie przechylić masztu) ale kolejne pięterka to już dla mnie masterclass

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ostatnie piętro want - bramwanty już gotowe.

 

IMG_4203.JPG

 

Zrobiłem na końcach salingów płaskowniczki miedziane przytrzymujące wanty gdyż ze wzgl. na ich szerokość nie mogłem ich przewiercić . Po tej operacji zrobiłem dziurki i teraz wanty ładnie przez nie przeszły

( zdjęcie tza mgłą , nie mogłem wyostrzyć)

IMG_4202.JPG

 

Teraz do wyblinek

Początek wiązania

 

IMG_4205.JPG

 

Wszystkie wyblinki wiązane są węzłem wantowym ( bez kleju)

 

IMG.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, już powoli wysiada mi mięsień od trzymania niteczek. A tak dla statystyki zrobiłem jedną burtę (lewą) a supełków wyszło na foku253, grocie 284, bezanie 146 , razem 683 tylko tych co zostało. Niektóre wyblinki robiłem po kilka razy bo mi się źle "sznureczek układał, czy supełek nie przeszedł odbioru technicznego. A oto jak to wyszło :

IMG_4211.JPG

 

Chyba to wygląda troszkę lepiej od klejonych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wanty gotowe

IMG_4218.JPG

 

Teraz biorę sie za sztagi. Rysunek olinowania z zestawu jest kiepski więcęc czeka mnie trochę szperania po dokumentach i zdjęciach jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo jestem bez pracy, a więc wymyślam takie sobie zajęcia.

Teraz zaczynam sztagi . Fakstensztag i grotstensztag na zdjęciach są napinane na jufersach i takie też zrobiłem. Znalazłem kawałek drewienka owocowego (leży już długo wszufladie i nie wiem już co zacz) Wystrugalem z niego trójkątny patyczek i dalej już dłubaninka . Reszta patyczka poslużyła mi za uchwyt do wiercenia ( takie tr€jkątne wcięcie)

A oto i efekty (zrobiłem więcej niż potrzeba ale zawsze się przyda, a jak by pękło ?)

IMG_4224.JPG

IMG_4219.JPG

IMG_4227.JPG

IMG_4228.JPG

 

Teraz można dalej plątać lineczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewienko po wykonaniu elementu moczę parę minut w rozpuszczonym wodą VIKOLU (gdzieś o tym wyczytałem), które po wyschnięciu staje się twardsze i się impragnuje. Wszystkie linki ,ponieważ są bawełniane ,po lekkim naciągnięciu i zawiązaniu moczę wodą. Po wyschnięciu liny jeszcze się naciągną i ładnie układają. Potem węzełki wzmacniam klejem i obcinam nadmiary.

Tak to teraz wygląda po montażu

IMG_4230.JPG

IMG_4232.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie boisz się, że ten widz machnie łapką?!

 

Jędrek

Coś ty, on tak jak moje kociaki, przychodzą naniuchają się kleju i idą spać a co do modelu - miodzio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główne sztagi gotowe. Biorę się za baksztagi. Wczesniej ich nie robilem, gdyż mogly by pochylić maszty do rufy. Teraz mogę za to wybrać ew. luzy na sztagach.

IMG_4240.JPG

IMG_4241.JPG

Można będzie zaczynać olinowanie ruchome i wieszać reje. Dłubaniny co niemiara gdyż nie mam żadnych planów. Robię to wszystko wg znalezionych fotografii na których w większości nie widać detali mocowania poszczególnych lin. Dlatego teraz umieszczenie bloków czy knag będzie przyprawialo o bóle glowy i mnóstwo niecenzuralnych opinii o zestawie i jego rysunkach. Ale nie poddaję się i dalej do roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślicznie to wygląda Nie odróżnisz od drewnianego...

 

A jeżeli to pomoże to w numerze specjalnym nr 4 (2/2007) Modelarstwa Okrętowego jest relacja z budowy "Le Soleil Royal", model Zdenka Kremara. Są tam zdjęcia mocowania żagla do rei i ze zdjęć gotowego modelu może coś wypatrzysz Wiem że to nie to samo co Le Glorieux ale też francuski i podobny okres...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.