Skocz do zawartości

LE GLORIEUX HELLER 1:150


ryszardb

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 254
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Przygotowuję szmatki, płótno przeszyte i wymoczone w herbacie. Część żagli zamierzam zrobić albo zrefowane albo zwinięte. Pod spodem dla porównania leży biały materiał wyjściowy - batyst .

IMG_4356.JPG IMG_4357.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z braku czasu ostatnio prace posuwają się troszkę wolniej. Uzupełniłem sztagi do sztaksli i na razie z brystolu powycinałem wszystkie sztaksle.

IMG_4371.JPG

 

Dziobowe sztaksel(A), kliwer(B) i bomkliwer(latacz)© wyciąłem wg plastików . Wydaje mi się jednak ze powinny być one znacznie większe. Teraz wszystko robię już poza instrukcjami z pudła w oparciu o zdjęcia modeli i plany innych okrętów tamtej epoki. Widać że jednak te żagle powinny być znacznie większe, ponieważ już mam wycięte wstępnie płótna zostanę przy tych rozmiarach, albo trzeba będzie je zrobić zwinięte. Okaże się w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początek ożaglowania. Zacząłem od bramżagli (tych na samej górze). Najpierw narysowałem obrys żagla, teraz zmoczyłem ten obrys rozpuszczonym klejem typu vicol (przezroczystym po wyschnięciu) aby mi się płótno nie strzępiło. Po wycięciu przykleiłem vicolem likliny

 

IMG_4372.JPG

IMG_4374.JPG

IMG_4375.JPG

 

G- grot, B- bezan, F- fok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej obklejam żagle liklinami , ale w międzyczasie zrobiłem próbę "wydęcia" żagli. Namoczyłem płótno lakierem przezroczystym do drewna i położyłem na żagielek plastikowy z zestawu . Po wyschnięciu płótna zdjąłem go z plastik, a tak to wygląda :

IMG_4378.JPG

IMG_4379.JPG

IMG_4383.JPG

Niestety z szyciem to u mnie kiepsko i niestety będzie krzywawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , to była próba kleju i lakieru czy żagle nie będą zmieniały koloru i czy zachowają swoją sztywność. Wyszło ok. Klej przyjął ładnie lakier i nie ma zmiany barw płótna. Po oderwaniu od plastiku żagiel zachowuje kształt i nie trzeba go dosztywnić drugą warstwą lakieru. Przed lakierowaniem trzeba żagle okleić liklinami i zrobić reflinki (te sznurki na żaglach służące do podwiązania żagla po jego skróceniu.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się . Niestety nie potrafię szyć na maszynie i za diabła mi to nie wychodzi. Zostawię już to co mam ale muszę to jakoś zamaskować. Na razie plączę jeszcze na żaglach oczka do mocowania reflin i gordingów. Żmudna robota i trochę to potrwa. Za każdym razem trzeba pamiętać aby linkę włożyć (wszyć igłą) z tej samej strony żagla i w tą samą stronę wiązać supełek, raz w lewo raz w prawo

IMG_4388.JPG

IMG_4389.JPG

 

Nigdy cierpliwości nie za dużo, chyba lepsze już łapanie ryb ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy żagiel jest już chyba gotowy do "wydymania" i przywiązania do rei. Przez wiązanie uszu i wiązanie reflinek idzie to wszystko tak powoli. Reflinki mają supełki z góry jak i z dołu żagla

IMG_4392.JPG

 

Reszta marsli ma potrójny rząd reflinek. Fok-, grot- żagiel pojedynczy a żagle bukszprytu podwójny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt wręcz powalający

Panie Ryszardzie, można prosić o zbliżenia tych "uszek" na żaglach? Strasznie mnie intreraesuje jak one są zrobione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na życzenie zrobiłem poglądowe uszka

pierwsze dwa zdjęcia - tak je robię z długiej nici , a obcinam dopiero po sklejeniu glutem węzełka

IMG_4393.JPG

IMG_4395.JPG

 

Drugie zdjęcia - to jest to samo tylko wykonane z odciętych kawałków sznurka

IMG_4397.JPG

IMG_4399.JPG

!!!! Nitka musi wchodzić z tej samej strony żagielka i końcówki supełków muszą wychodzić jakby na zewnątrz oczka. Wtedy wszystko będzie się ładnie układało.l

Mam nadzieję że to dobrze pokazane i wszystko wyjaśni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię to troszkę na czuja. Ale zasady mam takie : reftalie umieszczam pośrodku lub troszkę w kierunku rei (służą one do podnoszenia liku żagla do rei podczas zwijania lub refowania żagli). Buliny służą zaś do ustawiania nawietrznego liku żagla na wiatr, aby nie zawijał się , łapał wiatr , a także przy zwrotach buliny pomagają przejściu dziobu przez linię wiatru.Umieszczam je więc tak aby trzymały dolną część żagla , lecz nie wchodziły w kolizją z rogiem szotowy , który ciągnie żagiel w przeciwną stronę.

Mam parę skanów z książek i na tym się opieram.

Dolne żagle główne - fok, grot, bezan

%C5%BCagiel1.jpg

Marsle

%C5%BCagiel2.jpg

Bramsle i bombramsle

%C5%BCagiel3.jpg

Wiązania bulin

1.jpg

Powyższe skany pochodzą z podręcznika dla marynarzy i oficerów wydanego w 1902 roku w Berlinie (108 lat temu), a więc mogą być wzorem dla żaglowców z XIX w i początku XX

 

A to z "Historic Ship Models"

 

buliny1.jpg

Przebiak bulin pokazuje rycina

buliny2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto komplet żagli do dalszej obróbki

IMG_4400.JPG

Żagle bukszprytu (zw. blinda i oberblinda) polakierowane i naciągnięte na plastik

IMG_4405.JPG

i założone na reje pod bukszprytem, jeszcze bez lin. Olinowanie będę zakładał po zamocowaniu żagli, aby linki nie przeszkadzały w pracach.

IMG_4407.JPG

IMG_4408.JPG

Fokżagiel na plastiku, po wyschnięciu - do założenia na reję itd aż do końca

IMG_4410.JPG

Ale powoli do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się znów postawić następne szmatki.Aby relacja była pełna . Tym lakierem usztywniam żagielki

IMG_4419.JPG

A to już dalsza relacja. Każdy żagiel przywiązuję do rei

IMG_4412.JPG

Tu założone bloki do podnoszenia rei

IMG_4415.JPG

Fokżagiel zawieszony na maszcie z częściowym olinowaniem

IMG_4416.JPG

Teraz przyszła kolej na sztaksle

IMG_4418.JPG

IMG_4425.JPG

Teraz siedzę nad grotem. Sukcesywnie będę uzupełniał olinowanie tak aby nie przeszkadzało w dalszej pracy(szoty, brasy gordingi itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.cornwallmodelboats.co.uk

 

Sprawdź ten sklep. Wysyłka z Anglii 1,5 Ł. A mają takie wyposażenie, że szok. Powinieneś znaleźć tam wszystko, czego Ci zabraknie.

 

Ewentualnie sprawdź u nich (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś):

 

http://arch.navalis.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.