Skocz do zawartości

Farbki i ich rozcieńczanie


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

Ja akrylem malowałem na ok. 1.5 bara i było ok, żadnych zacieków. Na Surfacera 1200 i Chaor Blacka. Także pIwatą więc jak jest sprawna to sprzęt nie jest problemem.

 

Bingo, uznałem że ciśnienie robocze podane w instrukcji kompresora - 2.5 bar jest odpowiednie, zejście do 1.5 zdaje się rozwiązywać problem.

 

 

 

 

 

 

Pyt. drugie- tworząca się z surfacera wata cukrowa to wynik złego rozcieńczania czy za dużego/ za małego ciśnienia w aero?

 

 

Z mojego doświadczenia: surfacer rozcieńczam bardzo mocno ,jest transparentny /co prawda juz koncówka i jest gęsty/ i maluję na niskim /mozliwie/ciśnieniu ,nie ma pajęczyny

Dzięki za podpowiedź, zanotowałem.

 

Kolejna intrygująca mnie kwestia- kolor biały - w wydaniu jakiego producenta wydaje się PT forumowiczom najmniej upierdliwy? Moja Pactra jest dziwnie gęsta w pojemniczku, rozcieńczałem i thinnerem ModelMastera i Gunze Thinnerem - nie jest dobrze. W 1szym wypadku mimo minimalnego ciśnienia tworzą mi się i zacieki i aero pluje. Za drugim razem- tj z gunze- mocno rozcieńczona pactra po malowaniu popękała w skorupkę.

 

Rozczarowuje mnie ten producent- przy malowaniu Humbrolami domownicy się buntują, a stworzenie solidnej bazy z barw Gunze chwilę potrwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam lifecolor 15 pln/20 ml i jest oki (wcześniej pactra i resztki do zużycia), rozcieńczam wodą do akumalatorów ze stacji benzynowej lub po imprezie pozostałą wódką. ale z surface primer tamiyi pod aero sobie nie radzę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna intrygująca mnie kwestia- kolor biały - w wydaniu jakiego producenta wydaje się PT forumowiczom najmniej upierdliwy? Moja Pactra jest dziwnie gęsta w pojemniczku,

 

Mi się dobrze sprawdza Tamiya rozcieńczana Levelling Thinnerem Gunze. No i olejny ModelMaster ale to emalia

 

Pactra ma paskudny zwyczaj wysychania w słoiczku nawet nieotwieranym. Nie dalej jak wczoraj wyrzuciłem nową RAL 8020. Odpuściłem sobie te farby, są tanie ale per saldo się nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z serii "newbie". Modele (a właściwie model, bo to mój pierwszy) maluję tylko pędzlami bo aerografu nie mam i jestem w tym jeszcze zielony kompletnie, dlatego czy w takiej sytuacji też muszę mieszać farbki z rozcieńczalnikiem ? (revell, humbrole emailowe) Do tej pory tego nie robiłem, tylko mieszałem farbę patyczkiem ze 3 minuty i na kartce próbowałem czy jest ok i wydawało się, że jest w porządku, jednak podczas malowania straszne zacieki powstają i nie wiem czy to wina mojego niedoświadczenia, farby czy pędzla. I czy jeśli jest konieczne to czy white spirit, a konkretnie ten: http://www.mojehobby.pl/products/White-Spirit-100ml..html będzie do tego dobry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, najlepsze efekty uzyskasz mieszając farbę z rozcieńczalnikiem, najlepiej dedykowanym i w odpowiednich proporcjach. Tak przygotowaną mieszankę połóż cienkimi warstwami, ze 3 razy. Pamiętaj żeby nie dać za jednym razem zbyt grubej warstwy, powstaną zacieki/przemarszczenia itd.

 

Ten White Spirit od AK to zdaję się, do ich pigmentów nie do farbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry! Jestem tu od niedawna i mam pytanie. Buduję model śmigłowca Bell AH-1F Cobra Revella w skali 1:48. Chciałbym zrobić wash. Jaki byłby najlepszy kolor - czarny czy piaskowy? Czy po zrobieniu washa polakierować model lakierem bezbarwnym Satin Cote? Śmigłowiec malowałem pędzlem, farbą Revella MATT 17.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Gunze seria C.

Zakupiłem na próbę sztuk dwie w jednym z łódzkich sklepów. Ździwienie nr 1- pojemniczek jakby spory, a farby... hm w nim ok 40%. Po miesiącu od pierwszego użycia, zgęstniała w jednym pojemniczku to postaci hm...gęstego budyniu. Da się ją jakoś uratować? *halp!*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gunze seria C.

Po miesiącu od pierwszego użycia, zgęstniała w jednym pojemniczku to postaci hm...gęstego budyniu. Da się ją jakoś uratować? *halp!*

 

spoko nic sie nie dzieje ,do malowania rozcieńcz tylko tyle ile potrzebujesz ,do oryginalnego słoiczka nic nie dolewaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Nie wiem czy to odpowiedni temat, jak coś to przenieście.

Otóż mam pewien problem dotyczący malowania aerografem.

Po pierwszej warstwie czarnej wychodzi coś takiego:

IMG_0972.jpg

IMG_0977.jpg

Dodam, że mam taki problem tylko czrną- tamiya xf-01

Efekt to mniej więcej taki jak rozlewanie się z pewnych miejsc na modelu i próby poprawy nie kończą się sukcesem. Czego to wina? Zbyt bardzo rozcieńczona? Zbyt gęsta farba? A może wystarczy nałożyć kolejne warstwy(choć tutaj poprzednimi razy nic nie dało, zwątpiłem i zacząłem malować pędzlem emalią)?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położyłeś pod spód podkład? Czym rozcieńczona ta Tamiya? Dla mnie to wygląda tak, jakby zastosowano niewłaściwy rozcieńczalnik, lub niewłaściwa jego ilość albo farba nie została dobrze rozmieszana.

Te wybielenia w rogach elementu, a zaciemnienia w środku świadczą o nierównym rozłożeniu pigmentu, a jest on nierówno rozłożony moim zdaniem przez któreś z powyższych przyczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na akrylach się nie znam, ale z tych kilku prób, które robiłem (bo bardzo chciałem się na nie przerzucić) wynikałoby, że faktycznie woda może być przyczyną. Tego właśnie nie lubię w akrylach, są kapryśne, jeśli chodzi o rozcieńczenie i trudniejsze dla mnie w malowaniu. Pozostałem przy emaliach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Czy ktoś używa farb Vallejo Model Air do malowania pędzlem? Wiem, że one są dedykowane pod aerograf ale może malujecie nimi jakieś mniejsze części za pomocą pędzla. Podobno te farby są już rozcieńczone tak aby je lać prosto do aerografu. Zmierzam do tego czy można by nimi malować pędzlem prosto z buteleczki bez zabawy z rozcieńczaniem...nie ukrywam iż było by to bardzo wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg wszystkich z którymi miałem styczność nawet "air" rozcieńczają --- nawet wodą deminarką ze stacji. jedynie jedna osoba tego nie robi (nie rozcieńcza nawet pactry) --- lecz on ma jakiś aero na 2,5 tysia a i tak moim zdaniem nie ma to znaczenia. sądzę że powinieneś po prostu sprawdzić --- najwyżej dokładnie przeczyścisz aero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.