Skocz do zawartości

Farbki i ich rozcieńczanie


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Wynika z tego że nie ma sensu kupować farb z serii Model Color i następnie rozcieńczania ich skoro można z malować od razu farbami Model Air.

 

No właśnie mój wniosek jest odwrotny Po co kupować wztępnie rozcieńczone Air skoro i tak rozcieńczć trzeba a jest w nich mniej "farby w farbie" niż w MC.

 

Tak czy inaczej ja więcej Vallejo do aero nie wleję (ani do pIwaty ani H&S Evo), natomiast pod pędzel są bardzo OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Mam takie dosyć nietypowe pytanie. Jak rozcieńczacie farbki to przelewacie je do jakiegoś innego słoiczka czy w oryginalnym opakowaniu rozcieńczacie ?

To zależy.

Jeśli chce rozcieńczyć farbkę, która za mocno zgęsniała, to dolewam dedykowany rozcieńczalnik do tej farbki tak by konsystencja przypominała tę oryginalną.

Gdy rozcieńczam do malowania to biorę strzykawkę (np. 2 ml), zakładam igłę i zaciągam odpowiednią ilość rozcieńczalnika, potem farbki a na koniec nieco powietrza. To wszystko wstrząsam i mieszanka gotowa i łatwa w dozowaniu do aero. W tym przypadku można użyć rozcieńczalnika innego niż zaleca producent ale wtedy farbkę należy zużyć i nie powinno już się jej wlewać ponownie do pojemnika.

Tak robnię ja ale nie musi to być jedynie słuszna metoda, jak co komu wygodnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to zalezy od farbki i rozcienczalnika. w przypadku gunziaków i tamiyi i lania do nich mr. thinnera to zastrzezenie nie ma większego sensu

Którą serię gunze kolega ma na myśli i który dokładnie rozcieńczalnik ?

Zarówno do C jak i do H producent przewiduje inny rodzaj mr. thinnera.

Czytałem, że mr. color thinnerem można rozcieńczać różne farbki niekoniecznie tylko te celulozowe.

Sam tak jednak nie robiłem więc nie wiem jaki będzie tego efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi głównie chodzi o farbki tamiya i malowanie pędzlem. Jeszcze jedno pytanko mi przyszło do głowy jaki by był najlepszy rozcieńczalnik taki abym mógł go używać przy farbkach humbrola tamiya i revell ? Nie chciał bym kupować trzech różnych rozcieńczalników bo mam farbki trzech firm akryle tamiya a revell i humbrol te w puszeczkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam pytanie dopiero co zakupiłem sprzęt do malowania (dopiero zaczynam swoją przygodę z malowaniem modeli) i w sklepie polecono mi na początek akrylowe farby italeri. Chodzi mi o to czy trzeba je przed malowaniem rozcieńczać jeśli tak to w jakich proporcjach, bo przeglądałem forum i nic o tych farbkach nie znalazłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dopiero co zakupiłem sprzęt do malowania (dopiero zaczynam swoją przygodę z malowaniem modeli) i w sklepie polecono mi na początek akrylowe farby italeri. Chodzi mi o to czy trzeba je przed malowaniem rozcieńczać jeśli tak to w jakich proporcjach, bo przeglądałem forum i nic o tych farbkach nie znalazłem?

Te farbki to chyba coś nowego na naszym rynku i jak na razie mało popularnego.

Jeśli nie znajdzie się nikt kto miał z nimi już do czynienia to zostanie ci poeksperymentowanie.

Weź strzykawkę 2 ml, nabierz małą porcję rozcieńczalnika, potem farbki i wymieszaj, na początek w proporcji np. (1:1) i wypróbuj.

Jak farbka będzie za gęsta to wypróbuj proporcję rozcieńczalnika do farbki 2:1.

Podczas malowania musisz wyczuć czy farbka nie zasycha jeszcze zamin dotrze do modelu.

Gdy farba jest za rzadka to może rozlewać się po modelu i tworzyć zacieki.

Najlepiej poćwicz na jakimś złomie albo na kawałku niepotrzebnego plastiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie licząc dedykowanego rozcieńczalnika, metalizery ModelMaster/Testors można rozcieńczać czymś innym np. nitro czy rozcieńczalnikiem do farb olejnych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
khaki Model master /odpowiednik humbrola 142/

 

Przepraszam za OT, ale jaki numerek tego Model Mastera? Bo gdzieś po innych forach czytałem, że Humbrol 142 (już nie produkowany ) jest dobrym, "wrześniowo-lotniczym" kolorkiem...

 

Pozdrawiam,

JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam pytanie. Uzywam farb Gunze H. Nie zawsze, ale czasami jak pomaluje model(z aero) zamiast matu mam polysk- farby matowe. Jeden element matowy, a za drugim naladowaniem aero wychodzi juz polysk- pomijam ten polysk, bardzo czule na dotyk, zostawiam linie papilarne.

Co daje ten efekt? Zle wymieszanie? Nie ma znaczenia czy leje prosto z pojemniczka, dodaje thinera czy level thinera. Maluje zawsze na podkladzie.

Jezeli juz mam taki polysk, to ile trzeba odczekac zeby maskowac, chwytac itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam! Kupiłem farbę Vallejo metallic na bazie alkoholu. Chciałem malować aerografem i jako rozcieńczalnika użyłem spirytus rektyfikowany 95%. Farba niby rozcieńczona, ale za każdym razem odtrąca się pigment i na dnie zbiorniczka powstaje gęsty osad. Co jest grane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.